25.07.2016

Haideți să lămurim o chestie

O să încep abrupt, ca să lămurim din start că acesta este un post la fel de uman pe cât sunteți voi: când mă cac și la mine pute căcatul. Cei lezați de astfel de limbaj sunt rugați să închidă blogul și să îmi accepte scuzele de rigoare. Ceilalți treceți direct la paragraful de mai jos.

Da, e adevărat, pupincuriști există și în blogosferă. Ca peste tot în alte domenii, și în social media e pe a noi se păstrează proporția. Moment în care trebe să spun că Ciulea are dreptate când spune că nu pupincuriștii sunt problema, ci proprietarii curului  pupat. Care se complac a trăi într-o cameră a ecourilor, în care tot ce aud e corul lăudătorilor și se cred barosani și mari și tari, când, de fapt, realitatea e alta.

Am ajuns într-un moment alt dezvoltării mele ca ființă 2.0 în care au început să mă întristeze anumite atitudini extreme. Adică și cei care mă înjură doar pentru că altceva nu prea mai au de făcut în viață, dar și cei care, în speranța unei atenții, o măslină, ceva acolo, mă laudă deșănțat. Ambele ipostaze îmi repugnă. Prima din milă, a doua din lipsa de perspectivă (ca să nu zic mai mult).

Așa că în momentul în care văd o propunere ca și cea a lui Ionuț, făcută ca glumă, cred, mă încrunt. Pentru că reușește formidabila performanță de a aduce la un loc cele două extreme care îmi repugnă și despre care vă spuneam mai sus. Nu știu dacă a făcut-o cu intenție, dar mă cam îndoiesc la cât îl cunosc pe Ionuț (e drept că m-am mai înșelat și altă dată…). Ce pot să vă spun că la ce meciuri dure am avut cu el la un moment dat, mi-e foarte greu să îl încadrez în categoria ”șefule, era să aveți o scamă”.

Cei care mă cunoașteți, știți cum sunt eu  de fapt și la ce reacționez mai bine. Ceilalți o să aibă timp să afle. Dar doar cei care vor, desigur. Restul să fiți iubiți, sănătoși și la revedere multă.

Io atât am avut de spus în chestiune. Hai pa.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Caut om de bază care să meargă la Festivalul de la Sibiu

Cămile şi minuni ale lumii

21 comentarii

  1. marți, 10 mai 2011, 15:05

    In cazul in care (po)starea lui Ionut e la misto… sec.
    In cazul in care (po)starea lui Ionut e pe bune… trist.

    Mersi

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. marți, 10 mai 2011, 15:11

    E un fel de 2 feluri…Cristi, eu zic sa nu bagi toate astea in seama…Ne vedem maine la un cico la Sibiu:)…La Bucuresti mai greu:D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. Ernest
    marți, 10 mai 2011, 15:11

    Probleme personale…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. marți, 10 mai 2011, 15:13

    Si care ar fi celelalte 8 minuni? creativemonkyez.com, cabral.ro, samd? Adica poate omu a facut un top al blogurilor si ai iesit pe 9 :)

    PS: Scopul autorului a fost atins. A primit un link de la tine…deci i-ai dat trafic azi cat a avut probabil in ultimele luni…

    deci a functionat….

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. marți, 10 mai 2011, 15:15

    :)) Atat.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. marți, 10 mai 2011, 15:19

    Cred că a ascultat de îndemnul „Scrieţi baieţi, orice, numai scrieţi”

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. marți, 10 mai 2011, 15:51

    Ai tras un folos și din asta, ai reușit să găsești modul de a stoarce atenție și din posturile neînsemnate. Orice e bine să scriem, doar să nu te ignorăm :lol: Bravos, bravos. Nu te vom uita niciodată!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. marți, 10 mai 2011, 15:57

    Chinezule, cum ştii că eu sunt prietenul tău cel mai bun, n-o să te superi prea mult pe cele ce-ţi voi scrie.
    Nu te căca pe tine de ce-a scris omul acolo. Omul acela are un picuţ de dreptate, ai nişte cetăţeni după tine care-ţi cară pleata 2.0 cum se cară trena miresei. Şi ăia sunt chiar mai enervanţi decât tine când vor să susţină câte o chestie.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. marți, 10 mai 2011, 16:01

    @Andi
    ai vazut, mah, ca se poate comenta si fara sa injuri? :D
    bravos, mi-a placut comentariul tau si o zic fara misto
    cand o sa cresti mare, o sa intelegi de ce :D
    @eftimie
    pai si io ce am zis? am recunoscut ca exista
    dar io te intreb daca ma vezi pe mine ca reactionez bine la ce zic ei si ca ii bag masiv in seama
    daca imi raspunzi la asta, ramai prietenul meu
    daca nu, ramai prietenul meu
    asa ca ai grija ce imi raspunzi…
    :))))))))))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. marți, 10 mai 2011, 16:08

    era doar o gluma…imi pare rau ca nu ti-a placut….exact cum spui si tu, noi doi am avut meciuri, dar respectul si aprecierea au ramas…sper..

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. marți, 10 mai 2011, 16:23

    Bag seamă că tu n-ai lucrat suficient în vreun organ de presă detinut de vreun politician să simti acolo „double penetration” limbă şi p.la, de la fanii partidului si de la dusmanii acestuia. Toate astea in timp ce încerci să explici că nici nu iubesti nici nu urasti partidul respectiv, ci ca esti doar un angajat pus sa faca o treaba. Din experienta proprie iti zic ca merita sa discuti doar cu cei care au ceva in cap, indiferent din ce tabara ar fi. Pentru restu’, ignore şi spam.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. marți, 10 mai 2011, 17:47

    Hmmm, asta poate fi incadrata ca tehnica agresiva de seo/promovare. Ca sa te ridici si sa te faci remarcat pupi sau musti acelasi cur, reclama pozitiva sau negativa, mai conteaza cum este atat timp cat el a scris un articol care te-a motivat pe tine sa scrii un alt articol,amandoi faceti „audienta” si toata lumea e happy? P.S. Asta cu happy nu tine, se pare ca tu nu esti.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. marți, 10 mai 2011, 18:20

    Pacat, asta imi mai aminteste odata de ce blogosfera romaneasca nu poate sa treaca „la pasul urmator”, sa evolueze… Cat timp vor exista pupincuristi, persoane ce vad viata numai roz, ce sustin orice afirmatie, ce nu stiu sa spuna NU si sa-si sustina punctul de vedere.. blogosfera romaneasca va fi ca si pana acum. 2-3 bloguri bune, restul „rebuturi”.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. marți, 10 mai 2011, 19:40

    Specia pupincuristilor si a perietorilor de scame nu are moarte, este infinita ca si prostia.
    Ti-ai canalizat energia aiurea, mi-e greu sa cred ca ai pus tara la punct.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. marți, 10 mai 2011, 19:52

    @Law
    @Ciprian Neculai

    Inainte de a trage concluzii aiurea, citi-mi si voi blogul, vedeti daca scriu pe spinarea altora..si apoi veniti sa imi spuneti ca fac trafic pe spinarea cuiva. Respect.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. marți, 10 mai 2011, 21:09

    Chinezule ai grija ca poti fi rapit… Stii ca VIP-urile trebuie sa fie atente… Poate vre-un fan te rapeste, te ia acasa, de scoate din tra..cine stie ce poti pati :)) Eu zic sa ai grija…mai ales ca tu esti plimbaret de fel :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. marți, 10 mai 2011, 21:56

    Pot sa pun pariu cu oricine ca ala sau aia, daca sunt mai multi decat stiu eu, nu au inteles nimic din articol si cat de curand o sa vina inca un rand de osanale

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. miercuri, 11 mai 2011, 06:15

    tu i-ai dat link si i-ai trimis niscaiva vizitatori…daca te deranjeaza atat de mult de ce il mai bagi in seama? Anyway something smells fishy.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. miercuri, 11 mai 2011, 21:20

    Chinezule, oamenii sunt de toate felurile asa ca nimic nu trebuie sa te mire. Oricum, dintre cele doua variante tot cu lingaii faci mai multa treaba, intreaba-l pe Osama ;D
    Ce crezi ca e de colea sa huzuresti 5 ani cu trei neveste intr-un building ornat cu ziduri de 4-5 metri? Ca sa nu mai vorbim ca te mai asteapta si 77 de virgine pe lumea cealalta plus soacrele adiacente.
    E?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. miercuri, 11 mai 2011, 21:32

    @razvanserbu Da cu soacrele ce ai? :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. joi, 12 mai 2011, 18:12

    Vai cati hateri ai acolo. Te urasc pentru asta, Te urasc , te urasc te urasc… :))

    Acum ce sa zic, esti un om fain dar Bobby e Bobby, desi ironia soartei face ca intodeauna sa existe o distanta intre mine si el. Tre sa ii dedic un post ca sa echilibrez blogogsfera :)))

    Acum pe bune, ce-ti pasa de ei, lasa-i ca-s buni si aia. Daca-s de calitate.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde