03.12.2016

And protecția mediului este importantă pentru că…?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Sunt la Green Biz Forum și discutăm, firește, despre chestii verzi. Așa că m-am gândit să combin utilul cu plăcutul și să vă întreb pe voi ceva atât de general încât vă permite să ziceți fix ce vreți (nu că dacă v-ați fi întrebat ceva specific nu ați fi răspuns oricum ce vreți :D). Vă invit să îmi spuneți de ce este importantă protecția mediului pentru voi, dar numai pentru voi și exclusiv pentru voi. Nu o băgați pe aia cu salvatul planetei, că zău că nu mai e nu știu ce mare șmecherie să defilezi cu asta înainte. Dar când spui că pentru tine protecția mediului înseamnă că… este altceva, zău.

O să postez comentariile voastre pe twitter, așa că vă aduceți și voi contribuția la, cum ar veni, buna desfășurare a conferinței. Mulțumesc.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Bloggerii sunt printre cei mai buni PRiști

Câți dintre voi ați plăti pentru niște cursuri 2.0?

10 comentarii

  1. miercuri, 4 mai 2011, 09:49

    nu-mi pasa de planeta cat imi pasa de plamanul meu. am ceva probleme mai grave.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. miercuri, 4 mai 2011, 09:50

    Protectia mediului pentru mine inseamna sa nu arunc gunoaie pe strazi, sa nu las gunoaie dupa mine, dupa ce am fost la un gratar, spre exemplu. E un subiect care suna bine, dar in care, din diverse motive, foarte putini se implica.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. miercuri, 4 mai 2011, 10:06

    Imi pasa pentru ca vreau sa ma duc la mare sau pe varful muntelui si sa ma bucur de frumusetile locului, nu sa inot prin maldere de gunoaie

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. miercuri, 4 mai 2011, 10:45

    Foarte concret: este important pentru mine pentru ca :) de fiecare data cand merg acasa si intru pe faimoasa str. Fragilor din Magurele (IF) vad pe campul respectiv pungi, sticle, plastice, bocanci aruncati, saci, moloz etc. E important pentru mine ca mediul din campul respectiv (http://maps.google.ro/?ie=UTF8&hq=&hnear=Bucure%C8%99ti,+Bucure%C5%9Fti&ll=44.359827,26.006141&spn=0.004273,0.009645&t=h&z=17 – punctele albe sunt gunoaie) sa fie protejat pt ca vreau sa respir aer curat, vreau ca piciul meu sa nu dea de gunoaie cand iese din curte, vreau sa vad natura asa cum e ea, nu resturile altora.
    In alta ordine de idei, primaria din Magurele nu stie sa faca bani, 2-3 amenzi, si s-ar duce vestea,, apoi hop cu serviciul de colectare a gunoiului: „Aveti de ales, aruncati pe camp si luati amenda „care este” sau platiti un pol si stati linisitit aruncand gunoiul la Salserv.”

    Cred ca exista o singura solutie pt pastrarea mediului curat: aplicarea amenzilor si educatia.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. miercuri, 4 mai 2011, 10:58

    De ce este importantă protecția mediului pentru mine, dar numai pentru mine și exclusiv pentru mine?
    Pentru mine protecția mediului înseamnă că …
    – plantez copaci (si ii indemn si pe altii sa o faca) de cate ori am ocazia ca sa respir aer mai curat;
    – reciclez ca sa platesc mai putin (pe produse obtinute din reciclare si eventual pentru ridicarea gunoiului);
    – nu arunc gunoi in natura pentru ca nu pot reveni (cu placere) acolo;
    – nu las lumina aprinsa aiurea pentru ca, in final, si asta duce la un aer mai putin curat(si costa);
    – nu las apa sa curga degeaba pentru ca la un moment dat va fi mai putina (si mai scumpa);
    – fac toate cele de mai sus si drept exemplu pentru altii, dar in special pentru cel mic (la el va fi si mai grav).

    Trebuie sa admint ca nu sunt cetateanul „verde” model la capitolul masina. Imi place sa o conduc si recunosc ca uneori revin acasa pe cai (mult) mai ocoolite decat s-ar putea, doar din placerea de a da o tura prin oras. Nu am nus’ ce „monstru” (de Logan), dar tot simt o mica vina.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. miercuri, 4 mai 2011, 11:53

    Pentru că am tendinţe obsesiv-compulsive şi vreau să văd totul curat, frumos, viu şi aliniat. Uneori. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. miercuri, 4 mai 2011, 13:47
  8. miercuri, 4 mai 2011, 21:19

    Eu nu vreau sa protejez mediul, eu vreau sa construiesc paradisul si paradisul e verde.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. joi, 5 mai 2011, 12:24

    atâta timp cât pe retină mi se înregistrează imagini frumoase cu spaţii verzi (multe), respir un aer curat şi am pădure prin care să mă plimb eu zic că merită să am un pic grijă de mediu. Practic nu fac foarte multe (nu plantez copaci şi din astea) dar măcar păstrez curat şi nu stric ce e deja bun.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. vineri, 6 mai 2011, 15:10

    Sincer pentru mine este buna deoarece fiind alergic (genetic)prefer aerul curat in loc de aerul plin de miresme care mai de care mai interesante venite de la gunoaie aruncate pe ici pe colo.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde