27.06.2016

Am o problemă cu chinezu sau nu?

Se dă bancul de mai jos, plasat de Haoleu într-un comment de pe Daily Cotcodac:

”bre, Chinezu e un fenomen. un băiat apropielnic, devenit între timp prietenul de nădejde al tuturora.

dacă s-ar întâlni Chinezu cu Băsescu și cu Obama, știi ce ar spune tot poporu’ chinez:

Cine căcat sunt ăia doi de lângă Chinezu’?”

Evident că și io m-am distrat când am citit asta, ar fi culmea să nu rânjesc fasolea la așa ceva :)) Numai că, și neuronul meu fiind apropielnic exact ca mine, mi-am apropiat gândul de întrebarea din titlu. Adică am cumva o problemă cu brandul ”chinezu” când încep să se facă bancuri de astea despre mine? Am dat-o deja în overexposure și deja începe o erodare (de altfel firească și binevenită din multe puncte de vedere)? E momentul să schimb ceva? Sau bancuri ca și ăsta sunt doar întâmplări simpatice, cărora nu are rost să le dau nuș ce semnificație profundă?

Hmmmmm….

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Pfoai da’ ce tragere la sorți am executat… :D

Dacă nu visăm, nu mai suntem oameni, măh!

24 comentarii

  1. vineri, 29 aprilie 2011, 07:12

    Te alinţi şi tu! Tu şi cu nea Gigi de la sculărie!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. vineri, 29 aprilie 2011, 07:15

    Priveste-i si tu de dus pe comentatori si pe cei care iti cer ajutorul si probabil nu vor mai exista bancuri!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. vineri, 29 aprilie 2011, 07:18

    Apropo prietene, nu am apucat (inca) sa te aud sau sa te citesc explicand de unde denumirea…..? :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. vineri, 29 aprilie 2011, 07:21

    @m3bis
    nu ma alint, mah, e o intrebare fireasca daca treci de nivelul de gluma. dar tu cum o dai cu gica de la scularie s-a dus dracu tot feng shuiul :))

    @giolly
    pfoai, sa stii ca mare dreptate ai… merci :)

    @adspedia
    cum esti, probabil, extrem de ocupat, nu ai vazut ca am ditat pagina de Qui este chinezu, unde scrie ca numele meu este Cristian China-Birta
    de unde, ma gandesc, deductia e mai simpla decat folosirea unui iphone :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. vineri, 29 aprilie 2011, 07:25

    Invidia, deh! Bancuri cu m3bis n-ar scoate ăştia!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. vineri, 29 aprilie 2011, 07:39

    Eu consider ca va trebui sa fii ingrijorat doar in momentul in care bancurile cu chinezu” vor depasi numeric bancurile cu bula. In rest, dai inainte, ca-mi place…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. vineri, 29 aprilie 2011, 08:06

    Cum să fii îngrijorat cînd e atîta voie bună în jurul tău?! Eu zic să stai liniştit că… „belele curge”! :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. vineri, 29 aprilie 2011, 08:10

    Cred ca ai e”ditat” recent , ca nu am apucat sa citesc. Dreptate ai cu ocupat :)
    Am primit si alt iPhone intre timp, de cand cu trajicu eveniment :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. vineri, 29 aprilie 2011, 08:13

    Eu cred ca fumezi etnobotanice bune :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. vineri, 29 aprilie 2011, 08:17

    Bre, primul banc cu Chinezu’ eu l-am scris! Să nu uiţi, Darie… :)))))))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. vineri, 29 aprilie 2011, 08:20

    Da, misto!

    Dar daca totusi s-ar intampla sa-i intalnesti, stii ce te-ar intreba???????
    Nu poti sa le faci si lor cunostinta cu Virtualkid.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. Razvan
    vineri, 29 aprilie 2011, 08:25

    ‘Nene Chinezu’ – ramai domne asa … nu ne mai tot intreba!
    Sau ai de gand sa ne intrebi luna de luna :P
    esti de nota 10 … nu te schimba … te rugaaaaaaaaaaammmmmmmmmmmm

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. vineri, 29 aprilie 2011, 09:07

    […] o problemă cu brandul ”chinezu” când încep să se facă bancuri de astea despre mine?” Aici. Bancurile nu sut o problemă, cred  mai periculoase sunt viralele. Am și eu un banc, sigur că […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. vineri, 29 aprilie 2011, 09:11

    bancul e bun, fenomenul simpatic, eu zic ca ai adus brandul chinezu acolo unde ii este locul, insa daca vrei sa treci la next level sau la another level, e decizia ta, noi te sustinem :)

    in alta ordine de idei, as vrea sa am si eu dileme de genul „iar mi-au intrat 8 milioane $ in cont; amu nu ca nu ma bucur, dar nu am cumva o problema cu afacerile mele, oare nu exagerez?” :D :))))))))))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. vineri, 29 aprilie 2011, 09:12

    De ce sa schimbi? Eu vad asta ca pe un lucru bun. Sau te deranjeaza ca ajungi din ce in ce mai cunoscut?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. vineri, 29 aprilie 2011, 10:58

    Ca prezenta si vizibilitate in online esti ca Monica Tatoiu in televiziune: peste tot, oriunde si stiut de toti. Bine ca nu esti iritant.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. vineri, 29 aprilie 2011, 11:41

    Ce-i face Chuck Morris lui Chinezu cand se intalnesc? Il saluta respectuos! :)) E de bine cand incep sa apara zicale care zic de bine de tine.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. Dragos B
    vineri, 29 aprilie 2011, 12:37

    E bine! Inca nu au aparut bancuri cu tine si Monica Tatoiu… Atunci cand or sa apara sa te tii… … … :-)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. vineri, 29 aprilie 2011, 16:33

    De multe ori, exista ceva divergente si intre MadMike si Mihai intelegi. Cam asa cred ca ti se intampla si tie, Chinezu vs Cristian :) De exemplu, pe Mihai il doar maseaua rau de tot acum, insa MadMike nu vrea la doctor ci prefera un 50′ la ea sa-i treaca.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. vineri, 29 aprilie 2011, 22:39

    Mie nu de bancurile cu Bula mi-ar fi frica. Ci de alea cu ChucK Norris. Acolo e adevarata concurenta :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. vineri, 29 aprilie 2011, 22:41

    […] chinez se intreaba ” Am o problema cu chinezu sau nu ? […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. sâmbătă, 30 aprilie 2011, 00:06

    Și-acuma să vezi bancuri cu Chuck Norris și Chinezu … :))))
    Eu zic că atâta timp cât îs decente, nu-i bai. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. vineri, 6 mai 2011, 15:01

    Adica ceva de genul: Unele persoane poarta pijamale cu SuperMan. SuperMan poarta pijamale cu Chinezu.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. Dragos B
    miercuri, 11 mai 2011, 09:47

    “Chinezu e-n toate, e-n cele ce sunt
    Şi-n cele ce mâine vor râde la soare.
    E-n holda întreagă şi bobul mărunt
    E-n pruncul din leagăn şi-n omul cărunt
    Şi-n viaţa ce veşnic nu moare”.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde