03.12.2016

Cel mai nasol lucru care ți se poate întâmpla în online…

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

… este  să încerci să fii altfel decât ești tu în viața reală. Să încerci să te arăți mai inteligent, mai frumos, mai cu bun simț, mai cu aia, mai cu aia, adică să cazi în capcana fantastic de periculoasă a pusul de ruj 2.0 din greu pe buzele tale puțintel crăpate, să pui masiv fard ahrefistic pe obrajii tăi care de altfel sunt nițeluș mai scofâlciți, să te dai cu un parfum htmlistic care rupe nasul celor care ajung, din întâmplare sau nu, aproape de tine, așa că reușești mai mult să îi respingi, nu să îi atragi.

Sigur că toți băgăm la înaintare anumite rujuri, farduri sau parfumuri. Dar ar trebui folosite doar ca să potențeze ceea ce avem, să pună în evidență niște lucruri pe care le deținem deja, nu să le ascundă, nu să le facă pierdute. Căci, nu-i așa, diferența dintre un fotomodel și o curvă de pe centură stă nu numai în geolocația unde prestează fiecare.

În fine, voi reveni…

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Nește bloggeri la TV (promo)

Cel mai frumos lucru care ți se întâmplă în online

15 comentarii

  1. duminică, 17 aprilie 2011, 08:56

    Nici vorbă, cel mai nasol lucru care ţi se poate întâmpla e să pierzi ultimele 4 luni de muncă de pe blog din cauza unei erori tehnice a hostului.

    Mai urât de atât nici că s-ar putea, evident că puteam şi eu să fac acel backup, dar din greşeli învăţăm, nu?

    Doamne!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. duminică, 17 aprilie 2011, 08:56

    Spune pe fata cine te-a deranjat asa tare ;-)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. Lumi 12
    duminică, 17 aprilie 2011, 09:20

    Recunosc,putintel ruj am folosit…dar cam atat.Pe cine sa incerc sa pacalesc?Eventual tot pe mine,o zi buna.:)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. duminică, 17 aprilie 2011, 09:39

    @chinezu,
    Astazi esti anti SEO ?!?!?!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. duminică, 17 aprilie 2011, 10:10

    E inceputul sfarsitului. Poate era 2.0 se indreapta spre 3.0 unde invatam si noi ca muzica nu da intotdeauna tonul. Fiecare isi invata aria si intelege ca dincolo de rateurile pe care le da in piata nu intotdeauna numele trage si proiectul in sus.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. duminică, 17 aprilie 2011, 10:21

    cine a avut tupeul sa supere marele chinez?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. duminică, 17 aprilie 2011, 10:35

    Adevar graiesti, am mai discutat despre teoria cu coaiele si cu online-ul. Functioneaza si la alte parti anatomice :).

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. duminică, 17 aprilie 2011, 11:51

    Dat fiind ca ne intalnim si in offline eu zic ca e mai bine sa fie fiecare cum trebe. Stii cum e> erou la tastatura, miel pe strada.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. duminică, 17 aprilie 2011, 16:13

    […] de operă și clasicisme iar această falsă fațadă este explicată mai bine de Chinezu aici. Ești liber/ă să stingi televizorul sau să pleci din locul în care se ascultă acest gen […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. duminică, 17 aprilie 2011, 20:35

    @Manuel: sa fiti cuminti cand va intalniti offline, da? Nebunaticilor!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. luni, 18 aprilie 2011, 03:00

    Nu vreau să fiu rău. Mai curând e o mică şi benignă formă de şantaj – glumeam.
    Eu fac parte din categoria aia idioată care semnează cu numele real. Am o problemă cu avatarurile… Mă enervează. Aşa că dau ASL oriunde apuc. Poate că are legătură şi cu ego-ul, nu zic nu. Dar am destul bun simţ cât să mă cred mai curând OK.
    Evident, după cum îţi fi vei dat seama, scriu asta după ce am belit ochii şi urechile pe A3…
    Dacă ai bunăvoinţă şi vreun sfat, îţi voi fi prieten (încă nu recunoscător, că nu-mi permit şi nici nu cred că e cazul încă). Vei avea nevoie de ceva bunăvoinţă. Te pot ajuta doar cu „de-ale mele” şi „1”, din categorii. Dar să ştii că am pus suflet peste toate categoriile în blog-ul asta.
    Mulţumesc anticipat,
    Cu prietenie,
    Felix
    felixgabriell sau xcatfix pe yahoo. Evident, amalgammax pe wordpress. Sau altele, pe gmail – dar trebuie să le caut…
    :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. luni, 18 aprilie 2011, 07:46

    scurt si la obiect

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. luni, 18 aprilie 2011, 08:35

    pai si pana la urma, daca folosesti si ruj si tot felul de „farduri”, nu tot pe tine te pacalesti? plus ca risti ca atunci cand ajungi in offline sa te intalnesti doar o singura data cu alte persoane, pentru ca a doua oara nu vor mai veni la o intalnire cu tine :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. luni, 18 aprilie 2011, 16:05

    postarea asta e o urmare a unei întâlniri nereuşite?:) nu te mai amărî pentru nimic. Şi da, cred că toată lumea îţi dă dreptate la ce ai scris:D
    PS de la ruj şi farduri îţi distrugi „tenul” :P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. vineri, 6 mai 2011, 12:18

    Cel mai nasol este atunci cand fardurile tind sa preia viata reala si sa crezi ca esti persoana in vrei sa pozezi cu adevarat.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde