27.07.2016

Și dacă hateri bat la geam, tristețea mi se scurge…

Eu unul sunt în continuare răvășit de intensitatea cu care unii nu reușesc să își trăiască viața așa cum ar vrea și încearcă, mereu și mereu, cu o consecvență demnă de o cauză mai bună, să sugă zen-ul din viața altora. Sunt impresionat de dorința absolut inexplicabilă pentru mine de a te înjura în anonimat, adică, tradus, obiectul înjurăturii lor să nu știe cine îl înjură, deci, pe cale de consecință, înjurătura lor să fie egală cu zero barat. Căci zău dacă înțeleg de ce să mă intereseze înjurăturile din partea unora, care, de fapt, nu există. Ar înseamna să intru și eu în logica lor, aceea de a crea o lume în care ei să își justifice existența, singura modalitare, din păcate, prin care ei pot trăi. De ce scriu, totuși, din când în când, despre ei? E simplu. Mi-e îngrozitor de milă de ei…

Mi-e o milă teribilă de ei… Dar, în același timp, nu pot să îi las să se zbenguie în voie acilea pe la mine. Nu e corect nici față de mine, nici față de cei care mă onorează citindu-mă și, în cele din urmă, nici față de ei, cei cărora le refuz, astfel, posibilitatea de a nu trăi pe contul lor, ci pe contul meu.

Viața e frumoasă, băh, fraiere, dacă știi să ai grijă de viața ta, nu de a altora…

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Astăzi am primit oficial gradul de Ambasador

The moment of adevăr: stelist sau dinamovist? :D

14 comentarii

  1. marți, 12 aprilie 2011, 08:00

    E nevoie de indivizi emo si prin blogosfera. :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. marți, 12 aprilie 2011, 08:06

    nici eu nu-i inteleg pe oamnii astia, vad ca au inceput sa poposeasca si pe la mine, si am zis de atatea ori sa nu-i mai bag in seama dar cateodata iti vine sa iei un AK47 si sa incepi sa-i vanezi prin online, mama lor de ….

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. marți, 12 aprilie 2011, 08:11

    Bun titlul, dar frecventa lui „din cand in cand” sa nu creasca! ;) ( e doar o parere)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. marți, 12 aprilie 2011, 08:19

    e plin pamantu de puleti, de fraieri morit si de ciumeti… ma scuzati, da .. n-am gasit alta rima!

    Ce sa ii fac mai @chinezule. Asa e cand ai succesuri. Omu nu poate bea apa daca nu iti arde una, asa, las ca al mai jigarit caine din haita.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. marți, 12 aprilie 2011, 08:35

    Bre, dar comentarii cu „te iubesc” ai primit? Să zicem şi de alea, nu numai de înjurături :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. Lumi 12
    marți, 12 aprilie 2011, 08:52

    Injura pentru ca traiesc,pentru ca cica le-ar pasa(sau nu)…injura pentru a se face auziti,si cica ar fii si funny.:)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. marți, 12 aprilie 2011, 09:19

    Sa-ti fac asa un compliment indirect, nu inteleg pe cine deranjezi tu mai exact de te injura lumea.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. marți, 12 aprilie 2011, 09:46

    Nici eu nu inteleg pe cine sau cu ce naiba ai putea sa deranjezi. Eu am cateva articole speciale ca sa pescuiesc hateri dar la tine nu am gasit asemenea articole.

    In plus mai nou am un troll, dar cu asta nu stiu ce sa fac ca eu doar la hateri ma pricep :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. marți, 12 aprilie 2011, 10:47

    […] dedicatie pentru că esti fain, măh, nebunule :)) Trimite si pe twitter Taguri: Eminescu, poem Poti […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. marți, 12 aprilie 2011, 12:00

    Fa curat, fa curat. ama vut si eu un hater, dar s-a plictisit repede. Nu avea deschidere marela public pentru ca nu am multi unici. tre sa iei in calcul si asta: vor sa fie si ei celebri in anonimatul lor :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. miercuri, 13 aprilie 2011, 00:45

    Sunt persoane frustrate carora nu li s-au acordat atentie cand trebuia si care incearca sa fie in centrul atentiei prin diferite metode. Asta este definitia mea pentru acesti „indivizi”

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. miercuri, 13 aprilie 2011, 07:39

    […] Haterii Chinezului. […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. miercuri, 13 aprilie 2011, 09:02

    igonre, spam, trash etc:) nimic mai simplu soluţii sunt. nu are rost să-ţi pierzi timpul cu ei, tu să fii sănătos:)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. joi, 14 aprilie 2011, 12:44

    Eu nu am nici un hater. Sunt trist.

    Ba da. Am unul care mi-a dat block pe twitter. Sunt și mai trist :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde