27.07.2016

Astăzi am primit oficial gradul de Ambasador

Io v-am mai spus despre campaniile Zibo.ro aici pe blog la mine și despre tăcerea oarecum ciudată cu care sunt întâmpinate. Adică se face mare vâlvă pentru niște campanii simpatice, e drept, dar care nu scot zeci de mii de copii în stradă, cum, ar veni și care nu implică atât de multe autorități locale, instituții publice și culturale. M-a cam întristat un pic răceala cu care au fost întâmpinate astfel de inițiative și cred că principalul motiv al aceste rețineri în a zice de ele a fost omenescul și de înțelesul motiv că cei de la Zibo.ro nu sunt ”de-ai noștri”. Drept pentru care am decis, așa ca prim pas, să mă fac eu de-al lor :)

Adică să susțin public și oficial ”Săptămâna familiei, săptămâna fără TV”, să fiu ambasadorul acestei inițiative foarte faine și a celor care vor urma din partea Zibo. Menționez că nu îmi iese nici un ban din faza asta și că, deși cei de la Zibo mi-au propus ceva variante, le-am respins pe toate și am zis ca proiectul lor e prea fain ca să discutăm chestiuni de astea lumești precum banii și că mă bag că așa simt io că trebe. Da, știu, sunt un romantic 2.0 incurabil, dar no, love me or leave :))

Mai jos aveți și ”comunicatul oficial” al celor de la Zibo, care îmi dovedește, irefutabil, calitatea de Ambasador :D Și pentru că ala cum am devenit io ambasador mă gândesc că ați putea deveni și voi (deși nu am discutat asta cu cei de la Zibo, recunosc :D), ia dați un semn acilea dacă vă pasionează o astfel de carieră… diplomatică :)) Ca să fac lobby-ul de rigoare să intrați și voi în Corpul Diplomatic Zibo :))

Zibo.ro, universul online al copiilor, a decis in conformitate cu Principiile Zibo urmatoarele:

Dl. Cristian China-Birta este numit
Ambasador Extraordinar si Plenitotentiar al Zibo.ro.

Urmare a contributiei deosebite in promovarea actiunilor Zibo.ro, dl. Cristian China-Birta primeste acest titlu onorific odata cu calde multumiri ziboriene.

Dl. Cristian China-Birta  este imputernicit sa reprezinte Zibo.ro oriunde crede de cuviinta, putand sa acorde pasaport ziborian oricui doreste, in conformitate cu Principiile Zibo. Poate vorbi in numele Zibo.ro, incheia parteneriate si initia actiuni specifice care sa sprijine crearea universului online al copiilor.

Ziboriti si va bucurati,
Pe Chinezu sa-l salutati!

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Măi, bloggere, de ce ar trebui să îți dea cineva bani ție?

Și dacă hateri bat la geam, tristețea mi se scurge…

25 comentarii

  1. marți, 12 aprilie 2011, 07:21

    Felicitari domnule si la mai multe

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. atentie
    marți, 12 aprilie 2011, 07:28

    pleniPotentiar, nu …Totentiar :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. Adrian SM
    marți, 12 aprilie 2011, 07:28

    Felicitări excelenţa voastră… :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. marți, 12 aprilie 2011, 07:36

    multumesc, stimabililor, si va invit si pe voi in Corpul Diplomatic :D

    @atentie
    eh, e un joc de cuvinte, mie imi place cum suna cu ”tot” in loc de ”pot” :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. marți, 12 aprilie 2011, 07:45

    Felicitări şi mult succes, eu aş putea fi ? aşa după părerea ta :D . Multă sănătate

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. marți, 12 aprilie 2011, 08:02

    Da pentru o cariera diplomatica, atata timp cat nu o sa avem o surpriza gen Wikileaks. :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. marți, 12 aprilie 2011, 08:24

    Felicitari pentru implicarea in proiect…si pentru numire

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. marți, 12 aprilie 2011, 08:38

    Felicitari maestre! Deci pot sa consider ca am o pila si pot obtine un pasaport?:P La modul serios, vreau pasaport! :D

    PS: deci ne vedem azi?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. marți, 12 aprilie 2011, 08:42

    Si ce sa facem daca nu ne lasa sa incarcam fisiere mai mari de 100?
    Eu vreau sa incarc un film foarte haios, in care copilul canta si danseaza o piesa intreaga, dar are 221…
    De ce nu ne dau si posibilitatea sa folosim si surse externe de exemplu youtube)?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. marți, 12 aprilie 2011, 09:09

    Am postat si eu un banner pe blog! Ce functie imi dai la „ambasada”? :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. marți, 12 aprilie 2011, 09:20

    am luat si eu baner, dar nu este la fel de frumos ca al tau :(

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. Ana Tudoran
    marți, 12 aprilie 2011, 09:50

    Eu vreau pasaport ziborian, titlurile le donez altora:)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. marți, 12 aprilie 2011, 10:18

    Multumiri ziboriene celor care sprijina „Saptamana familiei, saptamana fara TV”. Cele mai mari merite le au copiii si profesorii care au organizat si anul trecut actiuni dintre cele mai interesante: http://zibo.ro/planeta-foto/m/STOP-violentei-TV-34/toate. Ce se intampla in aceste zile, veti vedea, daca stati cu ochii pe noi.
    Cristi isi merita pe deplin titlul si reprezinta felul nostru de ai multumi pt. ca a fost alaturi de noi de la inceput.
    Cristi, sincere multumiri ziboriene!!
    Multumiri si celor foarte multi bloggeri (din categoria parintilor si profesorilor) care au scris despre actiunea noastra. Sper ca in saptamanile viitoare sa putem face publica lista lor(nu de alta, insa cred ca-mi ia cateva ore doar pentru redactarea listei). De curiozitate, tastati pe Google: saptamana familiei, saptamana fara TV.
    @atentie: nu-i nici un joc de cuvinte, e o greseala de a mea (Cristi e dragut). Don’t shoot me!
    @VirtualKid: e adevarat ca limita este de 100 MB, pt. ca spatiul de stocare este enorm. Sper sa-l putem mari cat de curand. Deocamdata incercati sa-l convertiti.
    In ceea ce priveste sursele externe va invit sa vedeti principiile Zibo: http://zibo.ro/planeta-blog/Despre-ZIBO-misiune-si-principii-7/Misiunea-si-principiile-ZIBO-91. Multumim pentru interes.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. marți, 12 aprilie 2011, 10:44

    Felicitari :) mi-ar placea si mie daca se poate;;) e foarte faina initiativa….ieri am scris si eu un articol la mine pe blog despre ”Săptămâna familiei, săptămâna fără TV”, de fapt despre activitatile ce au loc in Timisoara pentru a fi marcat acest eveniment. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. marți, 12 aprilie 2011, 11:11

    […] Vestea asta îmi place foarte tare! E vorba despre o campanie care trebuie să ne ajute să mișcăm copiii din fața televizoarelor. Eu aș extinde ideea/acțiunea și m-aș referi la toate monitoarele, nu doar la tv. Via Chinezu. […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. marți, 12 aprilie 2011, 11:21

    Nu ma pasioneaza cariera propusa, (deocamdata – din lipsa de timp, dar never say never), dar sigur ma intereseaza subiectul (nu ma mai uit la TV de ceva timp).
    De cand am aflat de o asa initiativa (tot de la tine ), am zis ca trebuie sa facem ceva. Eu unul m-am apucat de partea offline si am trecut la printat postere.
    Am fost dezamagit de cei din firma (inca nu avem nimic pe avizier). Dar avem un poster la bloc (de ieri) si inca unul la cabinetul dentistului (de aseara).
    Duminica am avut si o surpriza placuta: in timp ce ii explicam nevestei care e campania si ii dadeam un poster pentru la scoala, m-a intrerupt si m-a refuzat: la ei este deja plina scoala de postere si toata lumea stie de aceasta campanie si se implica.
    Felicitari, Zibo !!!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. marți, 12 aprilie 2011, 12:17

    Bravos. Stiu ca cei de la Zibo au fost mahniti de mesajele noastre de la cealata postare. Haideti ca sunteti faini si faceti treaba buna. Da, nu le putem spune copiilor ca nu se poate. Si, mai ales cu un ambasador ca nenea Chinezu, zau ca parca iti mai vine moralul inapoi :D Vreau si eu pasaport ziborian :P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. miercuri, 13 aprilie 2011, 10:23
  19. joi, 14 aprilie 2011, 08:57

    Vedeti AICI ce actiuni frumoase se organizeaza in toata tara

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. joi, 14 aprilie 2011, 18:45

    […] și Chinezu e ambasador April 1, 2011 – Consumul excesiv de TV dauneaza grav copilului tauFebruary 7, 2011 – Cum am […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. sâmbătă, 16 aprilie 2011, 11:16

    Mandru ca sunt ziborian: click AICI

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. vineri, 10 iunie 2011, 13:52

    […] ca aceasta campanie realizata de ambasadorul Zibo si prietenul nostru Chinezu, se dovedeste o oportunitate interesanta de a scoate in evidenta […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. miercuri, 31 august 2011, 10:48

    […] Pentru asta vreau sa-i multumesc si lui Cristi (alias Chinezu) pentru modul in care ne sustine la fiecare actiune si sa-l felicit pentru Blogal Initiative. Sa nu uitam, Cristi este primul ambasador Zibo. […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. marți, 14 august 2012, 15:07

    Dupa succesul inregistrat prin organizarea actiunilor Saptamana familiei, saptamana fara TV" si Flashmob-ul copiilor,  Zibo.ro demareaza incepand cu 1 octombrie 2012 actiunea – concurs de colectare maculatura  si plantare copaci denumita "Scoala pentru o Romanie Verde".

    Daca ti se pare interesant, poate ne sprijini in promovarea actiunii.

    Multumiri ziboriene.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde