07.12.2016

Gmail sau Yahoo?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Cred că o să aruncați cu ceva roșii 2.0 stricate după mine când vedeți că mai bag un sondaj acilea :)) Mă scuzați, dar pe măsură ce înțeleg mai multe despre voi, cei care îmi faceți onoarea să mă citiți, vreau să înțeleg și mai mult. Așa că trag nădejde că îmi veți ierta această nouă scăpare sondajistică și veți onora requestul, ca să zic așa :D Mulțam.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Voi lucrați cu o agenție sau faceți bani singuri?

În ce condiții este spamul cât de cât acceptabil?

32 comentarii

  1. luni, 11 aprilie 2011, 09:54

    Clar, GMAIL! Cred ca e mai usor de inteles si de folosit. Oricum, in comparatie cu gratuitatile precum email.ro sau personal.ro, cred ca si Yahoo e ok. :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. luni, 11 aprilie 2011, 09:55

    Gmail, fără urmă de ezitare. este mai rapid, suportă pop și imap, are filtre spam mult mai bune decât cele yahoo etc.

    Thumb up 0 Thumb down 1

    Răspunde
  3. luni, 11 aprilie 2011, 09:55

    Asta e continuare la sondajul ala „cate mailuri folositi?” :)… Eu am gmail (2), mailul de la blog (cu interfata de gmail), mailuri de pe site-urile artistilor (cu interfete de cacat). Toate insa le am redirectionate spre yahoo pentru simplul fapt ca o mai ard pe mess si vad cand imi intra mailuri. Nu ca nu ar exista tot felul de programele de desktop care sa te anunte cand ai mail in gmail sau din alea. Dar cred ca e si faza de obisnuinta :). Am crecut cu YAHU :).

    Hai noroc!

    Ah, si interfata aia noua de la yahoo e chiar simpatica :).

    Preferinte insa nu am. Folosesc mai mult yahoo din simplul fapt mentionat mai sus. Si am mailurile legate intre ele, deci desi raspund de pe yahoo, apare ca si cand as fi raspuns de pe mailul pe care mi-ai scris.

    No, servus!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. luni, 11 aprilie 2011, 10:01

    Nu cred ca exista (momentan) o alternativa mai buna decat Gmail.

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  5. luni, 11 aprilie 2011, 10:08

    Gmail. Nici nu ma gandesc de doua ori. :D Am mai multe conturi unite, si sunt extrem de multumita de el.

    Yahoo a dat-o-n bara cu noua versiune. Omoara procesoarele si nu-ti deschide mailurile. :)) Tot ce trebuiau ei sa faca era un design simplut si sa iti mearga repede. N-au nimerit niciuna.

    And there’s something else… Gmail suna mai profi, doesn’t it? :) Yahoo parca are atasat de el ideea de Y!M, hence chatting and waste of time. ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. luni, 11 aprilie 2011, 10:11

    Clar GMail! De ce? Pentru faptul că e foarte bine organizat, e rapid, are o interfață plăcută și se folosește mult mai ușor decât YMail.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. luni, 11 aprilie 2011, 10:13

    Ce studiu elaborat ne aşteaptă din partea ta? Prea multe întrebări în ultima perioadă :D

    Gmail folosesc ca principal, yahoo pentru grupul de la asociaţia de studenţi şi cam atât.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. luni, 11 aprilie 2011, 10:14

    GMail din doua motive simple:

    1. Acces POP si IMAP fara sa le dau bani (Yahoo inca se crede in anii ’90)
    2. Posibilitatea de a face forward la email-uri catre alta adresa (Yahoo tot in anii ’90. Cum sa te lase sa iesi din „Sistem”?)

    Asta pe langa alte detalii. Dar da, GMail fara sa ezit.

    P.S. Tot la GMail am si adresele de la blog, prin Google Apps. Si da, si asta e tot gratis la ei :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. luni, 11 aprilie 2011, 10:33

    daca as arde-o pe Mess toata ziulica, probabil ca m-as descurca doar cu Yahoo. asa, am pe ambele, doar ca Gmail imi pare mie mai Office : ferit de spam, util in blogging si retele sociale.
    nu am alte argumente, pen’ca nu sunt expert in a le compara. dar e bine sa stii si de la unul activ cat de cat in Online si care invata din ce spun altii mai documentati :)
    bafta, cristi !

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  10. luni, 11 aprilie 2011, 10:35

    Clar si raspicat Gmailm toata lumea cred ca stie ce avantaje are gmail si ce dezavanraje are yahoo asa ca nu are rost sa mai adaug ceav

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. luni, 11 aprilie 2011, 10:38

    Imi da impresia ca vrei sa ne faci cadouri si vrei sa stii de care anume, nu?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. luni, 11 aprilie 2011, 11:22

    Am trei adrese pe Yahoo, dar folosesc numai G-mail :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. luni, 11 aprilie 2011, 11:37

    întrebare: cu cât te-a plătit Microsoft să faci poll-ul ăsta? :))

    așa, deci eu sunt 50-50 la folosirea între gmail și yahoo. Cu câte 7-8 adrese pe fiecare. Don’t ask. :p

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. luni, 11 aprilie 2011, 11:39

    Gmail forever sa spun asa….

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. luni, 11 aprilie 2011, 12:42

    no cum să pui întrebări d-astea ? gmail rulz forever , nu ştiu ce-ţi veni măcar să iei în calcul yahoo. mi se pare o neobrăzare să îl pui chiar în acelaşi poll cu gmail

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. luni, 11 aprilie 2011, 12:49

    Yahoo, imi place mai mult. Mi se pare mai „flexibil” :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. luni, 11 aprilie 2011, 13:24

    multam, tovarasi, am stiut ca nici de data asta nu o sa ma lasati la greu :))
    nu pregatesc nici un studiu, bre
    sau, ma rog, nici un studiu care sa poate fi dat publicitatii…
    :))))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. luni, 11 aprilie 2011, 13:27

    clar GMAIL.
    Yahoo pentru adresele de unde stiu ca voi primi SPAM :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. luni, 11 aprilie 2011, 13:28

    yahoo mailu’ n-ar fi fost rau daca nu uita sa faca diferenta dintre inbox si spam … si sa se miste mai repede decat scrisorile, ca e oarecum mai la indemana pentru cei cu yahoo messenger.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. luni, 11 aprilie 2011, 13:52

    „Servesc” mai degraba yahoo mail, pentru ca a fost primul cont de e-mail pe care l-am intalnit, dar nu resping nici gmail-ul. Cu toate astea, am votat pentru yahoo mail.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. luni, 11 aprilie 2011, 14:51

    Folosesc HOTmail (insert joke here) – Dar pe bune acum… folosesc gmail. De ce? Pentru ca are:

    Alerts, Directory, Docs, Calendar, YouTube integration, Chrome integration, Chrome Sync, Google XXX, Google maps, Google Googles si muuuuuuuuuuuulte alte jucarii.

    Toate aceste de mai sus pot fi folosite si integrate in email. De ce ai folosi Yahoo! sau hotmail sau Coldmail ?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. luni, 11 aprilie 2011, 15:33

    Eu prefer GMAIL-ul. Se incarca mult mai rapid decat Yahoo chiar si de pe telefonul Mobil si are o protectie antispam ceva mai mare si, m-am obisnuit cu el.. Yahoo-ul il folosesc strict pentru Messenger si ala mai rar.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. luni, 11 aprilie 2011, 16:47

    suntem pe aceeasi frecventa vad http://roxy-guzzy.info/gmail-vs-yahoo-mail.html
    eu le folosesc pe amandoua:)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. gLauR
    luni, 11 aprilie 2011, 17:04

    Intrebarea, din punctul meu de vedere, nu isi are sensul.
    Gmail ofera TOT si MULT, yahoo ofera pe bani si tot degeaba.
    Deci gMail ruuulz.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. luni, 11 aprilie 2011, 17:50

    Eu am probleme cu gmail nu prea imi trimite mail-urile la mai multi destinatari de o data.Asa ca folosesc yahoo.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. Adrian SM
    luni, 11 aprilie 2011, 18:38

    Yahoo. Nu-s doctor de internet să-mi dau cu părerea pe tema asta dar până acu nu mi-a dat motive de nemulţumire. Da bag de seamă că GMail e ceva mişto aşa că l-oi testa,că tot mi se recomandă undeva două adrese de mail…. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. marți, 12 aprilie 2011, 01:59

    De când sunt studentă, mi-am făcut cont de gmail, noi în organizație le folosim foarte mult. Recunosc că e mai profi și mai util, ușor de organizat, și că îl dau mereu ca mail oficial pentru persoană de contact … eu.
    Yahoo-ul meu e unul prostesc creat acum o sută de mii de ani, în tinerețea mea, deci clar mi-ar fi rușine să mă mai prezint acum cu el. Îl păstrez doar pentru blog-uri și newsletter-e, mesaje de pe diverse grupuri etc. Lucrez cu amândouă, dar prefer G-mail-ul, așa cum l-am și votat.
    Auzi, da’ să știi că și mie-mi par dubioase sondajele tale … :)))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  28. marți, 12 aprilie 2011, 03:03

    Gmail pentru business. Adresa de la Yahoo il am de cand Google isi avea sediul intr-un garaj si se ocupa numai de search. Cand Gmail a iesit, a trecut ca trenul pe linga toti (Yahoo, Hotmail, etc) si chit ca i-a pus pe jar tot nu reusesc sa-l ajunga in features si design. De altfel am scris un post despre gafele in UI-ul de la noul Yahoo mail.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  29. marți, 12 aprilie 2011, 16:27

    Gmail pe fatza ! si pe spate ! si pe laterale, cum vrei tu !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  30. marți, 12 aprilie 2011, 17:59

    Gmail fara nici-un regret.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  31. miercuri, 13 aprilie 2011, 16:40

    Obisnuit cu yahoo, si nu pot sa ma obisnuiesc odata cu gmailul asta :( , desi mult lume foloseste gmail

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  32. Cosmin
    marți, 19 aprilie 2011, 14:50

    Un cont de gmail, unul pe google apps si unul de yahoo toate redirectate intr-un alt cont de gmail :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde