07.12.2016

Îmi permit să vă întreb câți bani faceți cu blogul

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Mă veți ierta, sper, pentru această intruziune în buzunarul vostru și, mai ales, că vă lovesc cu acest subiect creator de supărări și frustrări. Dar sunt mânat de o dorință interioară de a cunoaște mai mult despre cititorii mei și de aceea vă rog să votați la sondajul de mai jos. Dacă nu veți vrea să adăugați nimic în comentarii, vă înțeleg :) Mulțumesc.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Cum vi se pare Drumul Mingii până acum?

Voi lucrați cu o agenție sau faceți bani singuri?

41 comentarii

  1. joi, 7 aprilie 2011, 07:47

    cine sta sa`i numere? :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. joi, 7 aprilie 2011, 07:49

    Păi tu la 12 luni pui doar 5000 de ron? :D 5000 de ron doar din adsense …

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. joi, 7 aprilie 2011, 07:54

    bine, mah, ca sunteti voi moguli, rati ai dracu cu internetul vostru :)))))))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. joi, 7 aprilie 2011, 07:56

    eu numar in beri…numa asa stiu sa iti dau un numar! :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. m3bis
    joi, 7 aprilie 2011, 07:59

    Adică? Nu știam că se fac bani din bloguri, că-mi făceam și eu vreo 10 și le scoteam la produs!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. joi, 7 aprilie 2011, 08:03

    Ai uitat sa pui varianta „Nici un leu”. Deci intrebarea nu prezinta caracteristica de completitudine (sa acopere toate variantele). Stai jos, nota patru la cursul de metodologie. Sa vii in toamna, dupa ce invetzi sa faci chestionare!

    :) :wizeguy:

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. joi, 7 aprilie 2011, 08:04

    Mirel are dreptate! ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. joi, 7 aprilie 2011, 08:11

    @Mirel
    nu dadea domn profesor, ca io am facut sociologia cu proful de muzica :))))))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. joi, 7 aprilie 2011, 08:11

    Eu nu fac bani din blog… Pierd bani cu el :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. Dan Pandrea
    joi, 7 aprilie 2011, 08:13

    As fi ales prima varianta, dar valoarea minima e prea mare :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. joi, 7 aprilie 2011, 08:46

    ce inseamna bani din blog?

    se includ aici si veniturile indirecte (ca de exemplu faptul ca mi-a crescut vanzarile cartilor, nrul de clienti in afaceri fara legatura cu blogul, dar care au venit datorita blogului samd), dar datorate blogului?

    sau strict bannere, advertoriale etc?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. joi, 7 aprilie 2011, 08:47

    Castigurile sufletesti sunt mai importante, materialistule!! :) :)

    Noi nu vrem sa facem bani din blog, noi ne multumim sa impartasim,in mod altruist si dezinteresat, nesfarsita noastra intelepciune cu masele populare.

    On topic: io-s inca bebelus int-ale bloggingului, asa ca inca n-am pretentii. in viitorul apropiat urmeaza sa bag bani in blog, nu sa castig cu el :( :(. Ca domeniu si hosting de calitate nu cresc gratis pe pom. Si nici temele bune. Noroc insa ca inca nu mi-am baut toti neuronii, asa ca mai sunt in stare sa scot cate un articol mediocru si aproape interesant, astfel incat sa nu ma huiduie lumea pe strada.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. joi, 7 aprilie 2011, 09:00

    imi plac ca sunt cativa moguli pe aici :)) cel putin dupa chestionar :P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. joi, 7 aprilie 2011, 09:04

    Nu pot sa inteleg de ce nu ai si variante negative? Ai fi surprins sa afli cat de multi sunt acei care cheltuiesc sistematic fara sa scoata nimic, chiar si dintre cei care au bloguri „gratuite”.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. joi, 7 aprilie 2011, 09:10

    @ Radu Udrescu exact asa. deocamdata suntem in faza de investitie :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. joi, 7 aprilie 2011, 09:21

    bani din blog? ce-i aia? exista?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. joi, 7 aprilie 2011, 09:25

    Nu, nu facem bani din blog. Blogul e o mare pasiune, scriem din pasiune, nu monetizăm.

    :)))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. joi, 7 aprilie 2011, 09:47

    bani se pot face numai dupa ce ai o „vechime” si esti aproape de pensionare..raportul dintre timp si bani in ceea ce priveste activitatea de blog este cea mai proasta ecuatie existenta pentru recastigarea timpului saracit in online.
    Se fura, domne!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. joi, 7 aprilie 2011, 09:49

    Momentan doar am investit in blog, e inca prea tanar pentru a produce ceva :) NU ma astept sa traiesc din asta, insa m-as bucura daca ar exista posibilitatea de a face un buget suplimentar pe langa salariul de la serviciu.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. joi, 7 aprilie 2011, 10:12

    Momentan zero barat, dar este timp si pentru asa ceva. Nimeni nu se naste-nvatat, si mai ales, remarcat.
    PS: Fain ca intrebi chestii de genu’.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. joi, 7 aprilie 2011, 10:13

    In ultimele 12 luni ce am scos din blog? Ah, pai mi-am luat un iPhone 3GS. Se pune? :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. joi, 7 aprilie 2011, 10:32

    Momentan nimic, nada, zero, ar ce vrei doar ce am inceput treaba in adevaratul sens al cuvantului, timp este

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. joi, 7 aprilie 2011, 10:32

    Eu am votat „Intrebare nesimtita” pentru ca nu am facut niciun ban din blog(mai mult am investit) si nu am gasit varianta cu 0 lei…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. joi, 7 aprilie 2011, 10:44

    daca bani din blog inseamna anumite avantaje sau „cadouri” atunci pot spune ca sunt si eu blogger true :)))
    da’ lovele n-am luat :)) am avut parte de carti, bilete la concerte, cinema etc., sponsorizari, am castigat chestii :))))
    pot spune ca-s blogger profitabil, mai ales daca facem media intre „beneficii” si numarul de posturi scrise :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. joi, 7 aprilie 2011, 10:50

    De ce n-ai si optiunea: „Zero sau pe minus”? :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. joi, 7 aprilie 2011, 11:24

    Ar fi bună și o valoare negativă, că io pierd bani :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. joi, 7 aprilie 2011, 11:42

    Daca vrei un sondaj serios, omite intrebarile cu tenta „funny”

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  28. joi, 7 aprilie 2011, 12:42

    Fără număr, fără cifre, fără zerouri. Fără!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  29. joi, 7 aprilie 2011, 13:25

    eu sunt pe recesiune, ca platesc nu castig !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  30. joi, 7 aprilie 2011, 13:57

    Eu am castigat multe premii cu blogul. :))

    Dar am facut si ceva banuti.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  31. joi, 7 aprilie 2011, 14:01

    vreo 300 pe luna. de lei mosule :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  32. joi, 7 aprilie 2011, 14:14

    E putin ciudat rezultatul de pana acum al poll-ului. Ma asteptam ca marea majoritate sa fi facut intre 101 si 300 lei, interval in care intra cei 70€ – castigul minim prin AdSense. Inseamna ca majoritatea vinde reclama in regie proprie.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  33. joi, 7 aprilie 2011, 14:23

    Facem dom`le bani din blog…Si un ban e tot ban:D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  34. joi, 7 aprilie 2011, 14:30

    Sa spunem ca nu sunt pe minus. Castigurile indirecte sunt cu mult mai mari decat cele din bannere, articole publicitare si link-uri

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  35. joi, 7 aprilie 2011, 14:42

    16% castiga peste 5000 RON? … Buna treaba…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  36. joi, 7 aprilie 2011, 19:33

    Mah ai un blog bun dar cred ca intrebarea nu isi are rostul si apropo nu fac bani eu le-am facut numai pentru FUN!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  37. joi, 7 aprilie 2011, 20:37

    Pana in 100 de lei. Nu pun concursul Superblog unde am castigat 2500 de dolari. Am pus doar ce am scos pe articole publicitare :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  38. joi, 7 aprilie 2011, 21:11

    Eu deocamdata sunt incepatoare, am blogul de aproape 3 saptamani ;)) sunt la faza de investitii ca sa il pun pe picioare serios ;)) ;)) ;))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  39. joi, 7 aprilie 2011, 23:24

    Indirect, câteva zeci de mii de euro ( în CA, nu profituri sau dividende). Direct din publicitate 0, nu am rulat nici o campanie în 5 ani :) .

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  40. vineri, 8 aprilie 2011, 07:57

    ha ha:)) cele mai multe voturi le are întrebarea nesimţită:))) asta pentru că probabil toţi cei care au votat acolo nu fac un chior:P ca şi mine de altfel:)) salut china din braşov:))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  41. sâmbătă, 9 aprilie 2011, 00:12

    Am castigat si eu 30 de lei pe un articol pt blogmoney si cativa prieteni :). A..bine, o carte si un cd. Atat :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde