06.12.2016

De unde cumpărați cărți? Din librării sau de pe net?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Bun, e drept că și pe net tot librării sunt :) Dar ați înțeles ce vreau să zic. Io fac o împleteală între cele două. Adică în librăriile clasice ai feelingul ăla fain că scanezi rafturile alea de cărți, pui mâna pe volum, răsfoiești paginile, faci un pic cunoștință cu cartea, ceea ce pentru noi ăștia care mai dăm paginile contează mult. Dar, pe de altă parte, când comanzi pe net e mult mai ușor și la îndemână, deși faci asta doar când știi ce carte vrei să comanzi, adică e o chestie mai comercială, dacă vreți, pe sistemul punct ochit, punct lovit.

Și dacă tot vorbim despre acest subiect, ia raportați voi acilea, în exclusivitate pentru Republica Culturală Chineză, câte cărți ați cumpărat (hai să nu zic în ultima lună, că nu vreau să vă rușinez :D) anul ăsta. Că io am sărit lejer de 10, bașca alea pe care le-am primit de la niște edituri care s-au riscat să îmi dea niște apariții proaspete ca să îmi dau cu părerea despre ele :))

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Cum să faci un film de căcat

Cum se scrie un best-seller? La noi și la ei

18 comentarii

  1. luni, 4 aprilie 2011, 06:26

    cea mai mare parte din anticariate, sunt mult mai convenabile ca preț, la care se adaugă faptul că-mi plac cărțile vechi, cu o anumită istorie în spate. cât despre numărul de cărți cumpărate anul acesta – 12.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. luni, 4 aprilie 2011, 06:27

    Clar: informatii despre ce a aparut de pe net- reviste literare, bloguri etc. , dar cartile le luam din librarii! cate: incerc sa ma abtin si sa nu intru decat o data pe lunu e comapra cu nimic sa le vezi acolo asezate frumos, sa le descoperi daca stii exact ce vrei etc. in rest fac ce fac si trimit copiii :).Despre sume, nu intreba: in general fara 400 de lei nu poti intra in librarie, la intervalul de care am amintit eu).
    Pentru teatru insa cumparam de pe net, carti de specialitate, dar nu din Romania.
    Iar pentru manuale, ca tot a venit vorba azi la tine pe blog :), depozitele de carti: si mai ieftin si le si gasesti pe toate.
    ps felicitari! mi-a facut mare placere postul asta. m-a amintit ca abia astept sa termin ce am de lucru si sa ma intorc la o carte excelenta „Nascut in URSS”, Vasile Ernu.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. luni, 4 aprilie 2011, 06:31

    Din librării cumpăr, domne, din alea clasice.

    Păi, am cumpărat 4. Ruşinos, aşa-i? :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. Chinezu
    luni, 4 aprilie 2011, 06:42

    @camil
    nu prea am intrat prin anticariate… ceea ce nu e ok, asa ca o sa imi schimb obiceiul :))

    @Masca
    acuma imi dau seama ca am intrat si eu prin depozitele de carte :)) alecu meu e mare fan de astea, sunt vreo 2 pe langa noi si merge frecvent acolo :)

    @Pavel
    ii bine, mah, ii bine
    mai ai numai vreo 25 de cumparat pana de paste :)))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. Andrei
    luni, 4 aprilie 2011, 06:54

    Apropo de partea cu feel-ul, majoritatea celor de pe online nici nu incearca macar sa reproduca sau sa te introduca in feel-ul de librarie. Ce pot sa apreciez la cei de la Pravalia cu carti este ca fotografiaza fiecare carte in parte, pe toate partile si prin interior, pentru ca niciodata pozele de la edituri nu sunt suficiente sau de calitate. Desi unii ar zice ca este doar eye candy, se pare ca oamenii au afinitate la asta.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. luni, 4 aprilie 2011, 07:00

    Lasă bre, c-am cumpărat destule anul trecut, cât şi pentru anul ăsta. 2011 e cu buget redus pentru toate plăcerile personale :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. luni, 4 aprilie 2011, 07:58

    Si eu am acelasi obicei de consum precum @Camil. Iau cate o carte de prin toate orasele in care ajung, sa-mi aminteasca de starea mea de atunci si e musai sa i se potriveasca starii, deci petrec ceva timp prin anticariate pana ma prind ce carte ma inspira :) Partea putin aiurea e ca le gasesc greu, intreb oamenii in stanga si-n dreapta, dar pana la urma le gasesc.
    O sa ma apuc sa fac o harta a anticariatelor pentru cei interesati, sa nu se mai chinuie toti, ca mine :)

    Cartile noi, pe de alta parte le cumpara maica-mea si, din fericire, cam avem aceleasi gusturi la citit. Mi le mai cumpar si eu, la targurile de carte, dupa recomandari si recenzii.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. camil
    luni, 4 aprilie 2011, 08:00

    @chinezu
    sunt interesante anticariatele, mai ales când ai răbdare să stai, să scormonești și să descoperi cărți interesante; am găsit așa cărți vechi și faine, la prețuri modice (cât 2 sticle de cola)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. luni, 4 aprilie 2011, 08:28

    din librarii si anticariate, in ultimii 3 ani am cumparat peste 100 de carti.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. luni, 4 aprilie 2011, 11:26

    In ultimii ani, cumpar mai des de pe net. Alteori, profit de promotiile unor ziare/reviste care se vand cu carti cu tot :D
    Ultima carte cumparata a fost acu vreo doua luni.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. luni, 4 aprilie 2011, 11:26

    Cred ca anul acesta am cumparat in jur de 10 carti. De obicei le comand de pe net pentru ca mai gasesc oferte :) si chiar si de pe ocazii am luat carti in stare foarte buna. Anticariatele nu mi se pare ca au preturi foarte bune, avand in vedere ca vand carti vechi,mai ales cei de la universitate care sunt aiurea rau :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. luni, 4 aprilie 2011, 11:41

    De la elefant imi iau cartile. Le comand noaptea tarziu si a 2-a zi le am la birou. Am cumparat de cam 200 lei de la ei in ultima saptamana :))

    Recomand!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. anca
    luni, 4 aprilie 2011, 12:22

    de la librarii, si de la targuri de carti, pentru ca au reduceri in cele mai multe cazuri

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. luni, 4 aprilie 2011, 13:55

    Nu trece luna sa nu cumpar o carte. In ultima luna am cumparat 9 carti, unele din librarii, altele comandate de pe internet deoarece erau la reducere fata de pretul din librarii. Am cumparat 7 carti, am avut transportul gratuit, si o reducere de aproximativ 20% decat daca le-as fi luat din librarie.
    Si mie imi place sa ma plimb prin librarii si ma uit cu rabdare la fiecare categorie si rar ies cu mana goala!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. luni, 4 aprilie 2011, 14:50

    În general cumpăr foarte multe de pe net, de pe BookDepository. Mai ales cărți străine, pentru că pot citi un review sau ceva să îmi fac o părere despre ce anume este cartea. În librării nu prea pot face asta. De obicei găsești pe spate doar diverse laude, deși cartea poate e un rebut. Așa că prefer să verific măcar dacă mă atrage povestea de bază.

    Dar cărțile românești le cumpăr mereu din librării, mai ales că pe oriunde merg spre facultate, am o librărie cel puțin în drum, așa că e tare greu în zilele când am bani. Mai ales că în general cumpăr cărți ale unor autori care deja îmi plac, deci nu prea mai trebuie verificați la sânge.

    Pe anul acesta, cred că sunt în jur de 7-8 cărți doar. Dar anul e lung.. și eu încă citesc cărțile cumpărate cu mult timp în urmă. Mai ales că e an greu, și mă axez mai mult pe cărți de specialitate până în vară.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. Chinezu
    luni, 4 aprilie 2011, 14:59

    no bun
    hai ca am auzit de la voi de niste librarii online pe care, recunosc, nu le stiam :)
    mmultam si merci ca ati participat la discutie :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. luni, 4 aprilie 2011, 21:02

    Si de pe net si din librarii normale. Sincer acum, de pe net cumpar mai ales cand am clar in cap ce vreau (adica des). In librarii imi place sa ma duc si sa ma pierd cu orele.

    De multe ori insa prefer sa imi comand de pe net si sa folosesc timpul (putin, fir-ar sa fie) sa iau cartile de-o coperta si sa le duc in parc la citit. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. vineri, 8 aprilie 2011, 07:52

    Hmmm… anul asta cred ca am cumparat doar 3, dar pregatesc o comanda de proportii inainte de Paste, daca tot sunt oferte la Polirom si la Nemira.

    Cat despre locul de unde cumpar carti… anul trecut, din aproximativ 40 de carti cumparate (nu glumesc), doar 1 a fost din librarie. Poate mi-ar place mai mult sa merg la librarie daca unele nu ar avea o placere sadica sa nu ordoneze nicicum cartile. Nu am rabdare sa caut in toata libraria dupa o carte…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde