11.12.2016

Ai noștri copii după nește manuale învață

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Se dă exercițiul de mai jos. Dintr-un manual de limba română de clasa a VI-a. Pe care vă invit să îl rezolvați. Că io unul nu am fost în stare. Căci, firește, nu am înțeles nimic din ce trebe să facem. Poate mă dumiriți voi.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Și ziceți că ieșiți pe plus cu pariurile astea?

Pot să zic ceva despre făcutul de bani cu blogul?

38 comentarii

  1. luni, 4 aprilie 2011, 08:01

    să cumperi îngheţată ! şcoala dă-o-n măsa !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. manuela
    luni, 4 aprilie 2011, 08:03

    sa platesca nemteste :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. luni, 4 aprilie 2011, 08:08

    aoleu, 18 milioane un pepsi ???

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. luni, 4 aprilie 2011, 08:13

    :))) e genial!
    va asteptam sa cresteti ca sa ne distram impreuna si pe alte manuale! multe sunt copiate de dincolo, dar au copiat doar o parte ca noi nu avem atatia bani sa ne lafaim in tipografii: cate ai sa mai intalnesti! sunteti la inceput. ps avand o vasta experienta in manuale romanesti dupa ce am facut de 4 ori gimnaziul :))) – pe aceleasi manuale, ca nu s-au mai schimbat de 9 ani – recomand urmatoarea rezolvare: copilul decide ce a baut si mancat fiecare, apoi aduna si la urma baga cu litere ce i-a iesit in cifre! deci va scrie trei numere … parerea mea :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. luni, 4 aprilie 2011, 08:18

    Pai daca tot au scris Coca-Cola si Pepsi in manual, de ce nu au branduit si sucul de portocale? :P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. luni, 4 aprilie 2011, 08:21

    Io am fost la un pas de corigenta la matematica, dar pana si eu imi dau seama ca problema asta e cam dubaşă, adica face copilul o comanda, DA’ CE COMANDĂ? Aici ii problema, ca nu se stie ce comanda.

    Bine ca problemele din manuale au ramas dupa banii vechi. Genial sa vezi ca o savarina-i 35 de milioane.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. luni, 4 aprilie 2011, 08:22

    Dati-mi un pix si o foaie! La cate transferuri bancare am facut, sunt prieten bun cu numeralul compus. :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. luni, 4 aprilie 2011, 08:24

    dupa cum vedeti, e clar ce actualitate NOT ! are invatamantul romanesc…asa ca asteptati-va la din ce in ce mai rau…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. Razvan
    luni, 4 aprilie 2011, 08:24

    probabil …
    cate 7200 ( sapte mii doua sute ) … in cazul asta numeral distributiv

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. luni, 4 aprilie 2011, 08:26

    Dupa matematica mea simpla, 7200 de fiecare, asta in conditiile in care se comanda tot ce e pe lista aia si se imparte la 3. Aduc carnetul?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. luni, 4 aprilie 2011, 08:27

    Pai care-i problema, preturile nu includ TVA?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. dori
    luni, 4 aprilie 2011, 08:51

    Daca-i manual de romana, eu zic sa faceti o compunere cu titlul „Cat si ce trebuie sa platim”.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. luni, 4 aprilie 2011, 08:53

    Aşa se face reforma învăţământului românesc. Ce nu înţelegi? :P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. luni, 4 aprilie 2011, 09:00

    mai au si preturile puse anapoda, nu specificau ron sau rol :)))))))))))))))))))))))))))))))))) rol era, ca nu are cum sa fie o joffre aproape 20 mil rol cat inseamna 2000 lei acum :))))))))))
    eu una stiu bineca scoala era mai misto, mai faina si t se intiparea clar in cap ce invatai, pe vremea mea, nu potlogariile moderne si aiurite de acum. Si nu, nu am rezolvat exercitiul. Inca ma holbez!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. luni, 4 aprilie 2011, 09:02

    ps: l-a rezolvat dan pandrea :))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. luni, 4 aprilie 2011, 09:05

    mai, ce sa mai zic… daca nu ar fi de plans, ar fi de ras… iar noi facem alegerea buna: radem :))
    chiar ma gandesc sa iau la puricat mai serios manualele lui alex
    ca asta am vazut-o din intamplare
    si cine stie ce alte minunatii mai gasesc pe acolo…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. luni, 4 aprilie 2011, 09:21

    @ alin ropan: Aline, dacă ziceai HAOLEU dădeam eu un pepsi. nu de 18 milioane, desigur :P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. luni, 4 aprilie 2011, 09:23

    Eu cred ca ei vor sa stimulezesi creativitatea elevului. Ei se cunosc pe ei isisi si ii cunosc si pe colegii lor. Astfel, stiu exact ce ar comanda ei si ce ar comanda fiecare dintre colegii lor. Deci „stiu” comanda si stiu preturile, mai ramane aritmetica.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. luni, 4 aprilie 2011, 09:26

    HAOLEU HAOLEU HAOLEU HAOLEU HAOLEAU !!! MANCA-TI-AS SAVARINA !!!!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. luni, 4 aprilie 2011, 09:30

    Da de cartile de la gradi ale copiilor tai nu-ti mai aduci aminte? Ca si acolo sunt niste probleme!!! Eu tot n-am inteles cum e cu sirul numeric!!!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. luni, 4 aprilie 2011, 10:16

    Cand vezi asemenea marlanie intr-un manual, iti vine sa iti retragi copilul de la scoala si sa-l duci sa traiasca pe langa un Mc’Donalds, sa fie grasut si dragut…. cat sa poata sa impinga tava.

    S-a umplut lumea de idioti care mai concep si manuale!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. luni, 4 aprilie 2011, 10:25

    poate trebuiesc adunate preturile si impartite la trei, da asta nu-i problema e bataie de joc

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. luni, 4 aprilie 2011, 10:31

    e o capcana! copilul ar trebui sa spuna ca Puisor nu e o cofetarie ci o posta, si ca, oricum, consumul de dulciuri nu e sanatos. iar autorul (manualului) e un prost!

    d’oh, hai ca v’am rezolvat’o si pe asta! :))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. luni, 4 aprilie 2011, 11:07

    hai no, nu-i clar? fiecare tre’ să plătească numa’ cât o mâncat și-o beut! :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. luni, 4 aprilie 2011, 13:51

    poi este un exercitiu interactiv….. Unul face pe chelnerul, altii comanda si la final fac calculul impreuna :) Ce tare esti Ministerule al Educatiei :)))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. luni, 4 aprilie 2011, 14:09

    Asta e problema facuta de d-astia cu repartizat calorii pe zi. Si e plin de intrebari capcana.

    Raspunsul e simplu:
    Primii 2 copii au iesit doar la un suc cu un gras care le mananca pe toate restu’

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. luni, 4 aprilie 2011, 14:52

    Asta-i buna, se da exerciutiul de mai jos, intr-un manual de limba romana :))) Buna asta, tare rau…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  28. paga
    luni, 4 aprilie 2011, 15:22

    nu vreau sa spun mai mult decat s-a spus adicatelea: eu cre’ca toate produsele ierea pe persoana fizica, care este, si lista e desprinsa din declaratia de avere a lu’ Vanghelion , adica din gablonturile ale ade 1 milion de dolari…….felicitari Ministerului Educatiei si Invatamantului!!!!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  29. luni, 4 aprilie 2011, 15:32

    io zic sa vedem partea buna a lucrurilor:

    bine ca problema nu a fost cu hamburgeri si bere :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  30. luni, 4 aprilie 2011, 15:47

    Nu pot decât să râd cu lacrimi, dar MEI chiar are o problemă cu manualele, mai ales cele alternative. Dacă vă pică în mână vreun manual de clasa I să vedeți acolo durere. Exemplu: Efectuați operațiile de scădere: a+4
    a+5 unde a = 31, 43, etc.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  31. luni, 4 aprilie 2011, 15:49

    apoi sa nu te mii, daca data viitoare cand mergi la cofetarie, copilu comanda tot ce e in meniu… ca doar asa o invatat la scoala. De fapt si acasa i se spune: Manca TOT!!!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  32. luni, 4 aprilie 2011, 16:13

    Sarcaii copiii au baut si suc de portocale si coca-cola si pepsi!!!!!!!! de aia nu da rezolvarea!!!!!!! Fain!!!!!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  33. Adrian SM
    luni, 4 aprilie 2011, 17:39

    Nu scrie care ce a comandat…..

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  34. luni, 4 aprilie 2011, 18:36

    Din pacate, nu se mai acorda atentie unui fapt simplu dar extraordinar de important: raportul intre materia predata si nivelul de dezvoltare al copilului care este silit sa invete un anumit lucru. Este simplu: daca pui un copil de 7 ani sa rezolve probleme specifice varstei de 10 ani, nu vei ajunge nicaieri.
    Este pacat ca oricine poate scrie manuale scolare ….

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  35. marți, 5 aprilie 2011, 01:42

    Fără număr ! :))) Atâta trebuie să plătească fiecare, fără număr.
    În rest, ce să mai zic ? Îmi e dor de abecedarul meu.
    Șiii … foarte haioase comentariile anterioare :)))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  36. marți, 5 aprilie 2011, 16:22

    Daca e vorba de cofetaria Mc’ Puisor, bag pooola-n ele de prajituri cu carne de plastic. :)))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  37. marți, 5 aprilie 2011, 16:35

    logica lipseste cu desavarsire!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde