10.12.2016

Dați 3 euro să vedeți un film românesc pe net?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Mie mi se pare chiar mișto ideea webkino.ro. Care va oferi filme românești în premieră pe net, așa cum e anunțul oficial. Prima premieră, dacă îmi permiteți, este ”Periferic” și se va întâmpla azi de la ora 15.00. Este un experiment, așa cum zice și Dragoș Stanca pe blogul lui. Eu unul chiar aș vrea să fie un experiment reușit căci zău că îmi place ideea.

Am o nelămurire, totuși. Cum plătesc ăia 3 euro dacă vreau să mă uit la film? Că nu prea am înțeles de nicăieri…

Mai jos aveți și prezentarea conceptului Webkino, pentru cei interesați, firește.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Primul e-book despre Wikileaks din România

Are si Iulian Comanescu dilemele lui…

14 comentarii

  1. vineri, 1 aprilie 2011, 06:37

    Plata prin SMS sau cu cardu.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. vineri, 1 aprilie 2011, 06:38

    Nu! Nu aş da 3 euro pentru nici un film românesc, când la cinematograf e 8 lei filmul. Chiar Periferic are azi premierea în Iaşi e 8 lei.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. vineri, 1 aprilie 2011, 06:38

    Neatza. Prin SMS sau card, e f simplu, metoda „clasica” de la MobilPay. Multumiri pentru incurajari!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. vineri, 1 aprilie 2011, 06:42

    Eu chiar vreau sa vad filme romanesti. Dar nu cu ala din PSD :)
    La muvix am cont dar nu prea am ce vedea. Am remarcat ca se mai dau filme romanesti la HBO… O alta sansa de a le vedea se leaga de TIFF.

    Daca asta se anunta a fi ceva ok .. o sa fiu client fidel :D Filme sa se faca.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. Chinezu
    vineri, 1 aprilie 2011, 07:05

    @acsel @dStanca
    multumesc, boieri dumneavoastra :)

    @Pavel
    e dreptul tau, desi mi se pare o atitudine extrema, care nu prea e de inteles…

    @psaico
    cu care ala din PSD? :))
    de Medalia de onoare zici? ca nu l-am vazut :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. vineri, 1 aprilie 2011, 07:50

    Ba e de înţeles. Când practici preţuri de cinema pe un site nou cu filme româneşti, e de înţeles să nu-i dau lui 3 euro, ci să mă duc la cinema să văd relaxat, într-un mediu mult mai plăcut filmul.

    Nu le am eu cu vizionatul de filme online, dar niciunde nu am văzut să fie 3 euro doar un film. Oare nu-i un preţ extrem?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. vineri, 1 aprilie 2011, 07:53

    Interesanta ideea…si ma bucur ca mai sunt oameni din Romania care sustin intr-un fel sau altul putinele valori care ne-au mai ramas si care au inflorit peste mizeria si putregaiul din tara asta. da, as da 3 euro pentru un film romanesc, si da, este o initiativa super pentru orasele de provincie ale caror cinematografe sunt transformate in locuri de mancat seminte si ascultat florin salam. sunt copii in tara asta care nu stiu ce inseamna cinematograf. apropo de filme romanesti…m-am uitat zilele astea cu pitica mea la maria mirabela :) mai tineti minte? genial film. copilul meu de 3 ani e fascinat..

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. vineri, 1 aprilie 2011, 07:56

    @Pavel…tu mergi la cinema sa il vezi ca ai unde merge da omu’ de la Slobozia are unde sa il vada?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. Chinezu
    vineri, 1 aprilie 2011, 07:56

    @Pavel
    ei, vezi, asa cand argumentezi e cu totul altceva, intelege mai bine lumea ce vrei sa zici fatza de ”nu”-ul ala fara sa il explici :))
    iti inteleg punctul de vedere si e valabil, recunosc :)
    dar pana la urma este optiunea fiecaruia
    eu spre exemplu, as da 3 euro pentru confortul de a vedea filmul de acasa, fara sa ma mai deplasez la cinema, desi, recunosc, in sala se vede mai misto
    dar cum in bucuresti iti lejer 3 ore sa vezi un film la cinema, cu tot cu drum, zau ca e mai rentabil sa il vad de acasa :))

    @Flo
    Mara mea cea minunata se uita in draci la Veronica :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. vineri, 1 aprilie 2011, 07:59

    da. e urmatorul si pe lista noastra. oricum, incercati si maria mirabela :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. vineri, 1 aprilie 2011, 08:37

    Flo, şi dacă omul de la Slobozia nu are unde, crezi că dă 3 euro pentru un film pe un site? La noi nu a prins faza cu meciurile plătite, deşi suntem o naţie ce soarbe fotbalul, nu a prins nici vplay.ro de 7 euro, parcă, pe lună, şi crezi că o să dea 3 euro pe un film românesc?

    Poate gândesc eu prost, dar sincer, mai bine mai ieftin şi mai mulţi cumpărători, decât puţini, dar scump. Ca la terase, mere lumea unde-i 4 lei berea, nu la vecinu’ unde-i 5 aceeaşi bere.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. vineri, 1 aprilie 2011, 09:04

    Pavel, eu sunt nascuta si crescuta la Calarasi, nu la Slobozia, dar e cam acelasi lucru…si iti spun ca sunt unii oameni de la Cl care dau banii si pe Vplay si in weekend se urca in masina – dand 1 mil pe benzina – sa mearga la un film la Bucuresti pentru ca la Cl pana acum nu exista cinema…poate o sa-mi spui ca fac asta si de dragul plimbarii dar crede-ma, o fac si de dragul filmului. E misto sa vezi un film in cinema, dar daca nu ai nici cinema si nici un milion sa dai numai pe benzina…iti vine sa te uiti si de acasa pe 3 euro…acuma eu sunt convinsa ca nu multi vor da banii astia – luand in considerare si suma dar si tendinta romanilor de a se dezice de cultura lor…dar oamenii care iubesc filmele romanesti cred ca sunt totusi dintr-o categorie aparte, si nu cred ca acei 3 euro vor reprezenta o problema.
    Si apropo de comparatia ta cu pretul biletului de cinema care zici tu ca e 8 lei…e 8 lei/ persoana…aici dai 3 lei si poti sa tai si bilete la poarta pt aia care nu au net =)) glumesc evident :P
    si eu cred ca vor fi putini oameni care se vor uita dar nu neaparat din cauza pretului…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. Dan
    vineri, 1 aprilie 2011, 10:39

    La cinema e 25+ lei biletul.

    Alea mai ieftine s-au inchis sau o sa se inchida.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. marți, 5 aprilie 2011, 10:23

    […] că și eu, în nimicnicia mea (căci toți suntem mici când apare în ecuație The Independent), am salutat apariția unui astfel de site. Numai că, așa cum se întâmplă îndeobște când presa occidentală […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde