11.12.2016

O curiozitate mică: WordPress sau blogspot?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Mă știți doar, când mi se pune ceva pată pe neuron, nu mai am liniște până nu mă exprim :)) Așa că necesit o lămurire din partea voastră, așa de sufletul meu :)) Vă invit, așadar, să votați colea mai jos și, firește, să vă exprimați părerea despre chestiunea în cauză colea și mai jos în comentarii :) Vă mulțumesc.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Ziua celor 3 linkuri – varianta chinezărească

Ia mai lăsați, băi, mesajele comerciale pe twitter!

44 comentarii

  1. joi, 31 martie 2011, 08:23

    am folosit blogspot la inceput si acum sunt pe wordpress, care mi se pare mult mai prietenos si mult mai usor de folosit :) plus toate nebuniile pe care le poti folosi pentru blog (widget-uri, plugin-uri etc.) :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. joi, 31 martie 2011, 08:23

    WordPress 4 life. De ce? Pt ca nu ai nici o limitare, pentru ca exista o echipa foarte mare de developeri in spatele platformei, pentru ca temele care le creezi pot fi foarte profesionale si foarte personalizate. Pentru ca daca nu te pricepi la coding & design gasesti sigur o multime de teme care sa-ti placa si le poti pune pe blogul tau foarte usor. Pentru ca exista mii de pluginuri care te pot ajuta sa dai un look fain blogului, si pentru ca se instaleaza foarte usor :).
    Ar mai fi ceva motive….dar nu stau sa le insir pe toate.

    Just my 2 cents :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. joi, 31 martie 2011, 08:24

    da, dar n-ai specificat daca e vorba daca e vorba de variantele free… :)) – bine, la blogspot e acelasi lucru :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. joi, 31 martie 2011, 08:25

    WordPress, of course, dar nu wordpress.com
    Prefer un hosting gratis si un wp instalat pe el, măcar ştiu că am controlul absolut asupra ce şi cum afişez…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. joi, 31 martie 2011, 08:34

    Eu as alege WordPress (ma refer aici la software-ul in sine, nu la serviciul WordPress.com) din urmatoarele motive:
    1. Este open source si daca vreau – si am facut asta de multe ori – il pot modifica dupa bunul plac
    2. Are o comunitate de plugin-uri si teme foarte mare si in continua dezvoltare. Toate open-source, majoritatea free.
    3. Poate fi usor transformat intr-un CMS prin cateva pluginuri
    4. Il pot insta si configura singur pe un domeniu sau subdomeniu dupa bunul plac
    5. Are MU (Multi User) si deci dintr-un singur admin pot sa administrez mai multe blog-uri in acelasi timp. Nu stiu daca blogspot are asta.

    Eu personal as compara WordPress.com cu Blogspot pentru ca aici sunt implicate 3 concepte:
    – WordPress este o aplicatie open-source care poate fi instalata local
    – WordPress.com este un serviciu de blogging bazat pe aplicatia open-source si lansat de creatorii acestei aplicatii – Automattic
    – Blogspot este un alt serviciu de blogging apartinand Google

    Oricum imi place tema si sunt curios care sunt motivele pentru care sunt alese cele doua platforme.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. joi, 31 martie 2011, 08:51

    wordpress pt mine…

    dar tu ce alegi? ca nu ai spus :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. joi, 31 martie 2011, 08:57

    primul meu blog a fost pe blogspot si l-am tinut vreo 3 zile apoi l-am inscris. al doilea a fost pe wordpress si l-am folosit tot 3 zile. apoi mi-am luat domeniu. deci, eu am votat „ma lesi” :D

    dar daca as fi sa aleg dintre wordpress si blogspot, as alege wordpress

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. joi, 31 martie 2011, 09:03

    W ! No doubt about it!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. joi, 31 martie 2011, 09:11

    Nu stiu cat ar renta. La urma urmei un domeniu .eu de exemplu e vreo 3Euro, si gasesti host bunicel la 2-3 Euro/luna. Deci, cat un pachet de tigari pe zi. Oricine isi poate permite. La capitolul siguranta si altele e mult mai bine.
    D.p.d.v SEO da, sta mai bine Blogger ce-i drept, si te ajuta mult sa urci in SERP milioanele de backlink-uri, ca asa gasisem o firma SEO pe blogspot si imi demonstrau ca sunt pe prima pagina… Nu asa se face..

    Deci, nu aleg o platforma gratuita pe domeniul lor. Prefer domeniul meu. Oricine isi permite!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. joi, 31 martie 2011, 09:22

    Voiam sa aflu si eu parerile voastre! Dar discutati la nivel prea „inalt” si nu inteleg prea multe!!!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. joi, 31 martie 2011, 09:23

    Trebuia sa fii mai specific. Pe domeniu propriu, WordPress rules. Dar daca intrebarea e *.wordpres.com sau *.blogspot.com, e mai fain blogspot. WordPress-ul hostat la ei e foarte limitat si e frustrant din punctul asta de vedere. Si da, am folosit si .wordpress si .blogspot si acum am wordpress pe domeniul meu…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. joi, 31 martie 2011, 09:25

    ba io am inceput pe blogspot (prin 2007) … amu’ (in 2010) cand m’am reapucat… am intrat direct in wordpress.
    ba sincer amu, mi se pare mai usor de folosit decat blogspotu.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. joi, 31 martie 2011, 09:28

    WP ca-i mai simplu si mai frumos :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. joi, 31 martie 2011, 09:48

    WordPress-ul mi se pare mult mai simplu de folosit, mult mai intuitiv!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. joi, 31 martie 2011, 09:48

    WordPress (software-ul, nu serviciul gratuit de la wordpress.com), domeniu propriu, hosting propriu (de preferat VPS, nu shared, dar mai plătești o șaorma în plus). S-a zis deja de ce.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. joi, 31 martie 2011, 10:24

    Blogspotul la început, descoperirea wordpressului şi apoi… mă leşi cu blogspotul? :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. joi, 31 martie 2011, 11:03

    wordpress clar, e mai bun, se poate modifica foarte fain (ma refer la teme) plus ca ai la dispozitie o gramada de pluginuri.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. joi, 31 martie 2011, 11:27

    wordpress clar.
    pe langa faptul are o interfata de admin aiurea, blogspotul ingreuneaza mult comentariile pe blog, ceea ce e aiurea rau de tot

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. joi, 31 martie 2011, 11:34

    N-am domeniu propriu ( încă ), dar mai știe pisica cum am ajuns eu pe wordpress. Și mi-e bine, nu vreau să renunț, că știu și cum e pe blogspot, și nu-mi place. Bineînțeles că în privința temelor, da, nu prea poți modifica multe la wordpress-ul ce ți-l dau ei, ăla gratis, dar depinde foarte mult de temă … dacă știi să o cauți, poți să ieși cu o temă foarte drăguț aranjată la capăt. :)
    Anyway, și dacă aș avea domeniu propriu, tot wordpress aș alege. Ai înțeles, da ? WordPress, of course. :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. joi, 31 martie 2011, 12:31

    WordPress daca ai domeniul tau. Daca esti pe alea free, e discutabil, ca ambele au plusuri si minusuri :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. joi, 31 martie 2011, 12:33

    WordPress fara ezitare. Blogspot mai are multe probleme de rezolvat.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. joi, 31 martie 2011, 12:47

    Nu se poate compara wordpress cu blogspot, wp cu joomla poate, desi aici vorbim de cms-uri blog/site vs portal/site

    wp e un cms incredibil de puternic care ofera si servicii mai limitate hostate de ei

    blogspot e doar … o tentativa de serviciu free

    Detin 3 bloguri pe wordpress si 5 siteuri folosind platforma WordPress. Am facut de curiozitate un test si pe blogspot, dar… :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. joi, 31 martie 2011, 13:46

    Am demarat pe Blogspot, probabil că mi-a fost foarte uşor să aflu imediat de el, probabil că am fost influenţat şi de bunul meu prieten, care avea deschis un blog acolo. Când am dat de WP, am spus că altceva mai bun şi mai mult pentru mine nu pot găsi şi-i sunt şi-n ziua de azi fidel. Blogspot, din nefericire, dispune de multe hibe. Spam-ul este la el acasă, capacitatea de modelare a blogului, deşi pare mai mare, este o capcană care te face uneori să distrugi tema, nu puţine au fost momentele când, de la o zi la alta, am pierdut comentarii. Sunt foarte restrictiv şi foarte greu dau gir unui blog făcut acolo, pentru că asta înseamnă că persoana respectivă, în opinia mea, nu a fost capabilă să ia cea mai bună decizie pentru ea. În plus, dacă nu mă înşel, nici ei nu sunt foarte săritori să îmbunătăţească sistemul, aşa că la ora asta cred că se poate spune că e în urmă rău. Desigur, există şi exemple pozitive, Ana de la mine din blogroll, care s-a duelat cu fiecare problemă impusă şi a mai şi câştigat.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. joi, 31 martie 2011, 15:49

    Am încercat Blogspot la începuturi, mi-am prins urechile, aşa că am trecut pe WordPress, platformă pe care o folosesc în continuare. M-am jucat şi cu Drupal-ul oleacă, dar parcă tot WP-ul mi-e mai drag.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. joi, 31 martie 2011, 16:15

    Eu am blog pe blogspot, asa ca votez blogspot. Nu ma pricep prea tare, din ce am citit, am vazut ca Word Press e mai apreciat.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. joi, 31 martie 2011, 17:32

    wordpress pen’ca habar n’am sa umblu p’in blogspot =))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. joi, 31 martie 2011, 18:54

    Prin alte bloguri in care s-a abordat tema asta argumentele erau mai echilibrate. Aici se pare ca va castiga clar WP.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  28. joi, 31 martie 2011, 20:35

    Majoritatea vorbiţi din auzite. WordPress.org are principal rival Joomla, căruie îi este superior din multe puncte de vedere.
    Dacă vorbim de wordpress.com şi blogspot.com (cele gratuite), wordpress-ul e făcut varză de blogspot.
    -poţi să pui câte teme vrei tu, poţi să le modifici la cele mai mici amănunte, poţi să îţi faci temă unică.
    -poţi să pui meta-taguri,meta-descriere şi poate fi optimizat SEO MULT mai bine decât wordpress.
    -poţi să pui reclame, integrarea adsense e foarte bună
    -ai spaţiu nelimitat pentru fotografii (integrare picasa), pe wordpress ai 5 gb parcă.
    -pe blogspot poţi adăuga până la 100 de autori/admini. Pe wordpress free nu am încarcat, dar ar trebui să meargă.
    -indexarea imediată în google, în maxim 24 de ore site-ul tău apare în google.
    -o interfată mult mai bună pentru începători.
    -widget-uri are destule
    -se găsesc tutoriale pe internet pentru customizarea la sânge a blogspotului

    Şi wordpress.com este bun, dar acolo eşti doar tu şi tastatura. Seo pe wordpress.com? Când o zbura modemul.

    Nu mai confundaţi wordpress.org cu wordpress.com. Sunt chestii diferite
    Faceti comparatii între wordpress cu joomla sau drupal.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  29. joi, 31 martie 2011, 20:40

    scuzati eventualele greseli (din scriere) :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  30. joi, 31 martie 2011, 21:35

    WordPress! de ce? toata lumea stie!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  31. vineri, 1 aprilie 2011, 08:13

    multumesc tuturor pentru implicare si pentru raspunsuri
    banuiam io ca wordpresistii sunt pe acilea de baza, dar acuma am confirmarea irefutabila :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  32. vineri, 1 aprilie 2011, 12:07

    copilu, multumim ca ne-ai luminat. traim in lumea seo-ului

    blogspot e indexat imediat pentru ca e detinut de google, dar nici wp.com nu sta prost aici

    meta tag-uri ? google nu tine cont de astea asa ca meta-urile pica

    ca poti edita css-ul la blogspot e ok, dar si wp.com iti permite asta cu mai putin de 1 usd pe luna parca

    100 admini? wow, chiar aveam nevoie de asta

    interfata mai buna pentru incepatori? la blogspot, haha, not

    theme cateva pagini ai si la wordpress.com

    wp.org nu are principal pe joomla pt ca sunt 2 chestii menite pentru alte lucruri

    si asa mai departe, oricum, daca esti om serios lasi wp.com si blogspot.com si restul si iti iei domeniu si iti faci tu configuratie cum trebuie. Oricum, „seo” poti face si pe o foaie a4 daca stii ce faci

    Iti place tie sa lasi comentarii din astea pe net menite ca o concluzie dupa ce niste fraieri si-au dat cu parerea nu? vorba ta din footerul de pe link „Bloguieşte pe WordPress.com.”

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  33. vineri, 1 aprilie 2011, 16:40

    @Andrei, o dai în diverse. Şi wordpress.org şi joomla, drupal intră în aceaşi categorie (CMS=Content Management Sistem)
    Nu înţeleg ce ai vrut să spui cu comentariul ăsta.
    Poate vrea cineva să facă un blog comun, dacă ţie nu îţi foloseşte, altul poate are nevoie.
    Şi da, blogspot are interfată mai bună decât wordpress, o spune cineva care a activat în paralel pe ambele 1 an. Blogspot e mai intuitiv.
    Câteva pagini de teme, ok. Pentru blogspot ai mii de teme free sau premium.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  34. sâmbătă, 2 aprilie 2011, 00:05

    probabil ca o simpla scriere a principalelor platforme ar fi inclinat balanta. Probabil, cand era singur pe piata, wordpress, era „of course”, intre timp s-a transformat in „rulzzz”

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  35. marți, 5 aprilie 2011, 18:42

    Daca e vorba de chestii gratis blogspot bate wordpress fara drept de apel. Parerea mea umila, de utilizator blogspot…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  36. luni, 11 aprilie 2011, 22:14

    Folosesc deopotriva pe domenii proprii atat blogspot cat si wordpress, de aproape 4 ani.
    WP e mai practic si util in comunicare, adicatelea faciliteaza dialogul intre blog si cititori mult mai bine fata de blogspot.
    WP ofera incomparabil mult mai multe sanse de a aplica lucruri marunte(pluinuri) blogului unele chiar de impact si care lipsesc insa la blogspot.

    Cu toate astea, toti cei de aici… de ce scriem? Ca sa fim cititi… normal. La Blogspot am ajuns la performanta de a fi indexat de google in 2-3 minute cu rezultat real in search, lucru neintalnit la WP.
    La Blogspot ma simt ADMIN de site si nu editor ca la WP, practic la blogger ai sansa de a performa in editare structurii site-ului de la A la Z lucru imposibil la WP.

    Concluzia personala: chiar daca WP are mult mai multe lucruri marunte importante si pe alocuri peste blogspot, Blogspot bate WP fie doar si pentru numai cele 2 lucruri mari si late dar ESENTIALE in succesul unui site, prezentate de mine mai sus.
    Si fie vorba intre noi, niciodata WP nu va fi peste blogspot atat timp cat blogspot e la Google.
    Ca o comletare care spune chiar totul, azi Blogger/blogspot e pe locul 5 mondial in Alexa rank iar WP doar pe un onorabil loc 20.

    Majoritatea sustinatorilor de WP, sustin aceasta platforma doar pentru ca ei nu fac altceva decat sa scrie pe blog ceea ce e facil pentru ei, sunt exact ce numeam mai sus… editori si nimic mai mult. Cred doar 5-10% din cei ce folosesc WP aprofundeaza platforma.
    Blogger cere putin mai mult de atat…..

    Thumb up 2 Thumb down 0

    Răspunde
  37. luni, 11 aprilie 2011, 22:19

    Da, si asta e adevarat. Utilizatorii de wordpress se lauda ca au sute, mii de plugin-uri… Okay, eu editez direct in cod si am aceleasi beneficii, exact cum mi-as pune plugin-uri. Si nu-mi trebuie mari cunostinte de html, php, mysql, etc…

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  38. sâmbătă, 16 aprilie 2011, 16:06

    Eu merg pe Blogspot si domeniu propriu! Cu un pic de cunostinte html, plus un search pe google dupa tutoriale si „tips&tricks”, poti face ca blogul sa arate destul de bine. In ultimul timp au mai avansat cei de la blogspot.

    Si apropo de comentarii. Intr-adevar, sistemul de comentarii este diferit de wp, dar cine vrea sa comenteze, comenteaza, ca nu e complicat!

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  39. Tzuca
    luni, 16 mai 2011, 14:24

    Buna,

    Am decis sa postez aici, pentru ca sper sa gasesc pe cineva cu experienta ,care sa imi poata elucida mai multe nelamuriri:

    – pentru a putea pune adsense si orice alt tip de reclama pe blog ce este mai bine sa imi cumpar: domeniu . com achizitionat de la ei sau www achizitionat de la Romarg,spre exemplu cu gazduire tot la ei?

    De ce va intreb? Am multe articole pregatite deja, dar nu as dori sa muncesc in zadar si sa descopar la final ca trebuie sa o i-au de la cap.
    M-am inscris de cateva zile pe wordpress.com (cel free), am inserat cateva articole si deja apar in google in prima pagina chiar. Apoi le-am scris pentru ca am citi eu pe la ei ca nu as putea baga adsense decat daca le dau lor 50% din castigurile mele. Le-am scris, Am intrebat si am primit urmatorul raspuns:
    I am sorry, but advertising at WordPress.com is not allowed (even with a domain .com). For full details, please see:
    http://support.wordpress.com/advertising/
    http://wordpress.com/types-of-blogs/

    Deci nu se poate nici daca cumpar de la ei domeniu, dar daca cumpra domeniu si hostare de la romarg si instalez acel soft de la wordpress (despre care momentan nu stiu nimic), merge asa?

    O alta nelamurire: articolele mele daca sunt postate pe free, am drepturi asupra lor?

    Mi-am facut si pe blogger (blogspot) cont, (pentru a putea face comparatie) am postat si acolo, chiar mai mult decat pe WP si nici pana azi nu apar in google, logic ar fi sa fie invers, deci nu inteleg de ce, poate imi explicati voi.

    Deci voi ce imi recomendati pt un blog in care se vrea adsense si alte tipuri de reclame – worpress sau blogger, domeniu cumparat de la ei sau de la altii gen romarg (domeniu cu www), instalare softwer de la WP, sau free?…

    Pe WP imi apar vizitatorii unici sau toti? Pe blogger imi apar cei unici sau toti? (dupa ce m-am deselectat), nu inteleg nu apar in googel cu blogger dar am mult mai muti vizitatori decat cu WP.

    Nici nu stiti cat de mult m-ati ajuta daca, m-ati lamuri.
    Multumesc anticipat

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  40. luni, 3 septembrie 2012, 21:28

    intrebare- daca am blog pe wordpress.org cu host gratuit, google nu-l indexeaza?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  41. luni, 3 septembrie 2012, 21:29

    si altceva- care ar fi dezavantajele folosirii unui host gratuit?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  42. Gaby
    vineri, 15 februarie 2013, 13:14

    Buna ziua,stiu ca poate pare bizar,eu nu ma pricep la bloguri si site-uri,insa ma gandesc de ceva timp si mi-ar placea sa ma initiez in acest domeniu.Eu sunt eleva,iar din cauza pogramului nu gasesc de munca in orasul meu(si de ar fi numai programul,oricum nu prea sunt locuri de munca) si mie imi place foarte mult sa scriu,sa compun,in special imi place sa vorbesc despre sanatate,frumusete,intretinere fizica si psihica.Ma gandeam ca daca mi-ar putea construi un blog,as publica astfel de articole,as scrie despre ce imi place,si as face si bani.Insa va cer ajutorul,poate vrea cineva sa ma indrume pentru ca nu stiu cum sa incep.Si daca se poate fara vreo investitie initiala,in afara de munca,pe care sunt dispusa a o depune.Va multumesc.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  43. Gaby
    vineri, 15 februarie 2013, 13:20

    Scuzati,graba strica treaba,voiam sa scriu „daca mi-as putea construi un blog”.Deci,ce sa aleg,blogspot sau wordpress,versiunea free,pentru a putea ,bineinteles prin munca si perseverenta,castiga un venit micut?Sper ca e cineva care ma va indurma corect si care nu se da inapoi in a ajuta si pe altii.O zi buna!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  44. joi, 4 iulie 2013, 18:33

    Sincer… Blogspotul mi se pare cea mai usoara chestie ever.
    Wordpress-ul m-a secat de chef de a mai scrie ceva si mi-am pierdut rabdarea sa stau sa-l dibuiesc. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde