06.12.2016

Sfânta treime 2.0 ca social media person, ca să zic așa

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Am avut o discuție cu cineva care și-a închis definitiv și iremediabil blogul și a trecut pe facebook. Căci, zice el, ăsta e viitorul, blogurile o să moară încet, încet și facebook va înghiți totul.

De prisos să spun că ne-am contrat vreo două ore sau, calculat altfel, vreo 8 beri, că nu ne-am împăcat nicicum. Eu ziceam că blogul și facebook nu se exclud, ba dimpotrivă merg excelent împreună, fac o echipă în care se potențează reciproc, el nu și nu, că blogul e istorie and shit. Era inutil să duc mai departe discuția. Am decis că e mai bine să îl las pe păcătos să se dumirească singur :)

Discuția cu amicul cu pricina mi-a confirmat ceea ce zic eu de ceva vreme, că acum nu mai e de ajuns să fii blogger, trebuie să fii social media person. Adică, mă rog, nu trebe, dar e recomandabil. După mintea mea, asta însemnă, așa basic, sfânta treime: blog – facebook – twitter. În care să fii activ, în care să fii ”persoană”. Adică o anumită parte din viața ta (cât de mare, tu decizi, în funcție de ce obiective ai) să o trăiești în new media acestea. Și, pe viceversa, ele să fie o parte din viața ta. Căci altfel, cu respect și prietenie v-o spun, nu se poate.

Aș vrea să rețineți din ce zic mai sus că io vorbesc de acea social media person care dorește să facă măcar un cubuleț de brânză în 2.0, nu să rămână în ceea ce (cu drag, dar decisiv zic) eu numesc poezie. Dacă vrei să te profesionalizezi și să începi să îți creezi niște beneficii din joaca asta serioasă pe care o săvârșești în blogosferă, din punctul meu de vedere cam cu sfânta asta treime 2.0 trebuie să te trezești, să prestezi și să te culci.

Dar despre asta, mai în detaliu, în emisiunile viitoare, când o să mă adun și eu de pe drumuri ca să scriu și despre Blogal Initiative…

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Cum a câștigat Bloghita un banner și un interviu pe chinezu

Din nou despre agenții. Cuvenite precizări

16 comentarii

  1. marți, 22 martie 2011, 08:19

    Adevărat grăieşte gura păcătosului, păi când am început cu blogging-ul am început să am şi cont pe twiitter şi să mă ţin de el, adică să socializez cum s-ar zice, da cu faceebok-ul nu mă prea împac deloc, trebe să mai studiez care cum şi în ce fel…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. marți, 22 martie 2011, 08:22

    Eu pun pariu ca in urmatoare perioada o sa apara ceva si mai tare decat Facebook. Adica lucrurile vor continua sa evolueze.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. marți, 22 martie 2011, 08:41

    […] Bloggerii trebuie să fie prezenți și pe Facebook, și pe Twitter, spune Chinezu. […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. marți, 22 martie 2011, 10:38

    cand o sa pot pune un banner 728×90 pe facebook si vreo 6 de 125×125, plus un 468×60 sunt articol, in post, atunci o sa fac la fel. pana atunci, dpdv economic, amicul tau e un varzau, care prefera sa alimenteze cu continut situl altuia, recte facebook

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. marți, 22 martie 2011, 10:40

    sunt=sub, desigur

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. marți, 22 martie 2011, 13:11

    Mda, o fi si asta o treaba cu FB si Twitter.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. marți, 22 martie 2011, 14:14

    Ai dreptate cu faptul ca o data ce vrei sa devii o „social media person” trebuie sa te implici in retelele de socializare, dar nu as limita acest lucru doar la cele trei: blog, Facebook si Twitter, chiar daca sunt cele mai cunoscute. Asta pentru ca ai putea constata ca, pentru realizarea obiectivelor tale, este mult mai relevant sa fii prezent si activ, de exemplu, pe LinkedIn si nu pe Facebook.
    De aceea zic ca important este ca fiecare sa stie foarte bine ceea ce vrea sa obtina din implicarea in social media si sa aleaga in functie de cum acestea il ajuta sa ajunga mai usor la ceea ce il intereseaza.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. marți, 22 martie 2011, 15:15

    Si retelele de socializare evolueaza. Azi e Facebook pe val, maine va fi alta. Stii ce? E mai bine ca a plecat. Sa plece toti si sa ne lase sa bloggerim in liniste

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. marți, 22 martie 2011, 16:00

    Amin. Sfanta treime la putere. Cum a zis si Ionut mai sus, cand mi-am afcut blog am stiut ca trebuie sa ma ocup de contul de facebook mai bine (am profil si pagina) si ca trebuie sa fac si cont de Twitter. Am facut si nu imi pare rau. Invat sa folosesc tehnologiile acestea si devine tot mai clar ca, cel putin pentru blogari, trebuie sa fii prezent in tot felul de retele online. Acum sunt pe val Facebook si Twitter, maine vor fi altele, dar sa fii numai pe blog nu iti ofera o deschidere prea mare. Totul devine pe contectat si mai personal.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. marți, 22 martie 2011, 16:32

    Si-a inchis blogul si a trecut pe facebook. Asta e titlu din can-can nu???

    Mi-e mila de el sincer.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. marți, 22 martie 2011, 18:33

    Clar ca merg mana in mana, dar eu sincer tind sa fac o previziune .. in 5 ani de acuma, o sa apara ceva si mai tare ca si feisbukhu, si atunci toti vor da navala acolo, pecand blogul ramane blog .. si adeptii raman adepti :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. marți, 22 martie 2011, 23:49

    (trei)mea cu 2.0 nu se prea impaca hai sa trecem la 3.0 :)), cat despre bloguri eu cred ca ele vor ramane asemeni vinurilor bune care se invechesc peste ani si devin tot mai bune si mai putine. Faptul ca raman dinc e in ce mai putine si sper eu ca mai de calitate va duce la cresterea cotei lor si implicit a valorii! Din contra Facebookul il vad ca pe ceva trecator…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. miercuri, 23 martie 2011, 08:40

    Stai să vezi surpiză, când o apărea ceva mai tare ca Facebook și o să intre marele site în inevitabilul con de umbră… Cum au fost ICQ, mIRC, Hi5 și așa mai departe. Să nu zic că eu am prins Excite, Altavista și multe altele. Deh, bătrânețea…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. joi, 24 martie 2011, 11:13

    […] citit în această dimineaţă un articol la Chinezu în care povestea cum o persoană apropiată a renunţat la blog, migrând pe Facebook cu acesta. E […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. joi, 24 martie 2011, 14:48

    […] citit în această dimineaţă un articol la Chinezu în care povestea cum o persoană apropiată a renunţat la blog, migrând pe Facebook cu acesta. E […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. vineri, 25 martie 2011, 03:25

    Cam idioțel omul ăla, ori era puțin experimentat, ori nu știu, a primit vreo leurdă-n cap. Cred și eu că Facebook-ul și blogging-ul sunt lucruri total diferite, dar care se pot completa foarte frumos ( cum ți-am scris la un comentariu anterior, de când dau link-uri și pe Facebook, oamenii intră și de-acolo, mai ales dacă n-au blog și n-au chef de abonare sau nu știu Google Reader ). E clar că impactul nu se poate compara, mă rog, nu vreau să ofer mai multe argumente și să fac discuția discuțiilor aici, mă arătam doar de-acord. Dar eu huiduiesc twitter-ul … ce păcat că nu vreau să fiu o ”social-media person” ca la carte .. :)) Deh, mereu rebelă.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde