28.06.2016

Vi se pare motivațional ce zic eu aici sau vorbesc prostii?

Mă sună Iulian Crăciun de la startevo.com și mă întreabă dacă accept să dau nu știu ce declarație pentru site, cică ceva sfaturi pentru cei care sunt dispuși să mai asculte de sfaturi. Îi zic, bre, io nu dau sfaturi, dar dacă vrei îți spun cum am fost io tăntălău de vreo câteva ori și ce am învățat din asta. Ceea ce am și făcut, colea mai jos :))

Aș aprecia dacă v-ați uita la film și ați răspunde la întrebarea din titlu. Dar așa dur și lovitor cum știți voi :D Merci.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Anunț de angajare: se caută om bun de comunicare

M-am băgat și io să testez un laptop (sanchi…) :D

27 comentarii

  1. luni, 21 martie 2011, 07:53

    Eu chiar cred ca de la orice sfat poti sa evoluezi!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. luni, 21 martie 2011, 07:54

    S-ar putea sa fie motivational daca o sa poata sa fie si accesat…
    Cred ca este ceva cu „embed”-ul.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. luni, 21 martie 2011, 07:57

    @Virtual Kid
    ai tu ceva probleme, pentru ca la mine merge si alti vad fara probleme

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. luni, 21 martie 2011, 08:04

    Fara anestezie ….. puteti mai mult :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. luni, 21 martie 2011, 08:06

    Istoriile personale mi se par cele mai motivationale, in ele se vede cel mai bine omul din spatele rolurilor sociale. Iar sfatul de a cauta ceva bun sau a gasi ce ai de invatat de la orice om cu care te intalnesti in viata este unul foarte valoros. Parerea mea:-)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. luni, 21 martie 2011, 08:06

    merge clipul. nu stiu cat de motivational e, dar mi-a placut. si vreau sa aud neaparat povestea cu valizele :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. luni, 21 martie 2011, 08:17

    e motivaţional dacă pui problema în felul următor: uite mă Chinezu, om din popor, cum a reuşit el, prin muncă, să se ridice la un nivel unde este admirat şi stimat. Pe mine mă ajută foarte tare clipul pt că mi-a redat încrederea în ceea ce fac. Succese multe în continuare

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. luni, 21 martie 2011, 08:31

    Nu le zici rau deloc. Sunt mai mult decat de acord cu „vazutul partilor bune”.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. luni, 21 martie 2011, 08:43

    […] Vorbe motivaționale, de la Chinezu. […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. luni, 21 martie 2011, 08:58

    Subscriu la ce a spus Marian Dorobanţu. Vrem continuarea poveştii cu valizele :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. luni, 21 martie 2011, 08:59

    In afara ca primesc chiar si eu interbari de gen „ba dah ce face de fapt Chinezu'” :D ce spui tu acolo e chiar ok ;)

    De ascultat :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. luni, 21 martie 2011, 09:25

    Câtă dreptate ai!! Până nu dai cu capu’….

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. luni, 21 martie 2011, 09:28

    Cam asa e. Fiecare om invata numai din greselile lui.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. Bremus
    luni, 21 martie 2011, 09:30

    in fundal e muzica patriotica chinezeasca? :P am ascultat si sfaturile si sunt intr-adevar motivationale. impacarea cu tine insuti e primul pas spre orice reusita.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. luni, 21 martie 2011, 09:33

    bine, mah, daca ziceti voi ca nu am zis prostii, cine sunt eu sa nu va cred…? :))
    iar despre valizele mele, numai la bere va spun cum a fost :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. Ilie Mihut
    luni, 21 martie 2011, 09:39

    Suna bine ce zici tu Chinezule!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. luni, 21 martie 2011, 10:01

    No, daca e prea greu sa invatam din experienta altora, dam si cu capul. Ca si in cazul Japoniei, daca nu e langa tine sau ceva care sa te implice, tratezi lucrurile usor. Cand esti TU cel care este i situatia respectiva se schimba total perspectiva lucrurilor. Sunt cazuri in care nici o carte motivationala nu te poate ajuta, daca nu nu vrei sa mergi mai departe. Cand e partea a doua?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. luni, 21 martie 2011, 10:07

    Mare om chinezu asta ma!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. luni, 21 martie 2011, 10:25

    Ma’, Chinezule, daca tot ai adus vorba de motivatii, cand iti schimbi si tu desenul din header? VREAU sa te vad vesel :) cum ii sta bine unui chinez blogger de romania.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. luni, 21 martie 2011, 10:37

    Ianfara de sfaturile care-s de bun simt ,am aflat doua lucruri care ma fac mandra ca ai ajuns unde ai ajuns….
    Sunt con-orasanca cu tine,si ochelarista.:
    Samanta buna,chiar daca o imprastie vantul,rasare frumos.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. luni, 21 martie 2011, 11:14

    nimic nu se compară cu experiența proprie/datul cu capul de pragul de sus – tot ceea ce învățăm învățăm pe propria piele. fiecare e dator să încerce, cu toate eșecurile (și reușitele) aferente.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. luni, 21 martie 2011, 11:29

    @Camil: Sincer, eu nu vreau sa invat pe propria piele cum sa trec strada :) prefer sa invat de la altii ca e bine sa mai fac cativa pasi in plus pana la trecerea de pietoni si sa astept pana mi se face verde in fata ochilor. Daca astept pana cand dau cu capul de parbriz e posibil sa vad lumina de la capatul tunelului … sau jarul de la cazan.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. luni, 21 martie 2011, 11:35

    „No” ce sa zic, foarte tare, dar ar trebuii asa mai multe episoade cu primele zile in bucuresti, cu primul an, etc…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. luni, 21 martie 2011, 11:59

    @ Tudor
    :) desigur că nu la exemplele respective m-am referit. o analogie mai potrivită ar fi cu mersul pe bicicletă – a ți se vorbi despre versus a pedala tu însuți (cu bușiturile de rigoare la început)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. luni, 21 martie 2011, 14:43

    @Cami: ok.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. Adrian
    luni, 21 martie 2011, 19:45

    Motivational sau nu?
    Ochelarii nu ii porti pentru ca ai citit carti, ci pentru ca ai un defect (sau mai multe la ochi).
    Asa… si cu motivationalu’: nu prea.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. Madalina
    marți, 22 martie 2011, 10:07

    Mie mi-a placut. Mai ales partea aia cu relationarea cu partea buna fiecarui om. Keep it going!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde