08.12.2016

Sunt io pe lângă sau care e faza cu FourSquare?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Din cauza lui Bleau mi-am făcut cont pe FourSquare. Că e mișto, că nu știu ce, că e în trend, că beneficiezi de promoții, de astea. Și l-am crezut. Și mi-am făcut. Că așa e el, convingător :)) Numai că după ce m-am dat de vreo 2 – hai 3 – pe el, m-am cam plictisit. Pentru că zău dacă înțeleg cu ce mă ajută în viață, în afară de a îmi fura câteva momente din viață și un pic de 3G :))

Din câte înțeleg, singurul rezultat palpabil, ca să zic așa, este că poți beneficia de ceva reduceri la anumite magazine/baruri de astea. Numai că pe lângă faptul că nu mă prea interesează așa ceva, în România mai e mult până departe :)

S-ar putea să mă înșel. Desigur. Că doar mi s-a mai întâmplat :)) Și, e drept, mi-e și foarte lene să mă informez decisiv pe subiect. Așa că mai bine vă întreb pe voi, căci știu că sunteți cei care, ca de obicei, mă veți lumina pe subiectul în cauză, lucru pentru care vă mulțumesc :)

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Îmi permit să vă recomand, cu maximum simț de răspundere

Poftiți la ”Mulțumim Mark Zuckerberg pentru Facebook”?

25 comentarii

  1. miercuri, 16 martie 2011, 10:49

    Mai chinezule, trebuie sa vada lumea unde te duci, ca sa te urmareasca si sa-ti ceara linkuri pe blog. Sa te urmaresc si eu pe foursquare poate esti candva prin zona sa-mi dai cartea aia de la Murgeanu, aia pe care a semnat-o gresit :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. miercuri, 16 martie 2011, 10:50

    La fel cred si eu, si da am avut perioade in care am zis: sunt eu prea prost si nu m-am prins, dar nu prea ai de ce sa te prinzi. Poate cand o sa fie mai deschisi comerciantii de la noi o sa prinda ceva avant si aplicatia asta.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. miercuri, 16 martie 2011, 10:52

    Exact ce ai zis şi tu: reduceri şi oferte, dar asta cred că se întâmplă numai prin afară. La noi nu ştiu de niciun magazin care să-ţi ofere reducere dacă dai „check in”.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. miercuri, 16 martie 2011, 10:55

    E mai mult o distractie, un lucru nu trebuie sa iti fie folositor ca sa te amuze. Este exact ca un joc, unii se distreaza cu Soitaire, altii nu, tine de gusturi. Daca nu ti-a placut din prima, ma indoiesc ca poate sa-ti spuna cineva ceva care sa te faca sa-ti schimbi parerea.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. miercuri, 16 martie 2011, 11:19

    E si faza cu badge-urile, noi am format o competitie la birou si incercam sa adunam cat mai multe badge-uri. Intr-un fel e dragut pentru ca te motiveaza sa vizitezi locuri noi si poti gasi tips-uri chiar utile despre anumite locatii.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. miercuri, 16 martie 2011, 11:20

    Sunt si la noi cativa comercianti care ofera diverse bonusuri la chek-in-uri.
    Mie imi place foursquare, sunt addicted. Si nu fac asta pentru bonusuri sau reduceri, nu am beneficiat niciodata de ele.
    Nu inteleg de ce Chinezu 2.0 are nevoie sa fie „luminat” in legatura cu acest subiect. Ar trebui sa o inteleaga din sufletul lui 2.0. :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. miercuri, 16 martie 2011, 11:29

    Se inmultesc comunitatile astea de reduceri in Romania , cat de bine prinde habar n-am , dar tot mai multi se inghesuie la ele

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. miercuri, 16 martie 2011, 11:35

    la început foursquare e distractiv, ştii pe unde ţi-s prietenii, poţi să le spargi capul dacă nu te-au invitat la bere şi tot aşa. Mai apoi începi să vrei să fii primar pe diferite locaţii (nu ştiu de ce, pur şi simplu ca să araţi că ai fost acolo de ţi-au sărit ochii). Ei, după asta încep şi prietenii tăi să vrea să fie primari şi uite aşa începe o nebunie cu check-in-uri peste check-in-uri până când într-o zi vezi că un prieten a dar în mai puţin de juma de oră check-in în 14 locaţii ţi ţi-a furat 3 primării. Atunci te laşi:)
    Sper să nu fie cazul tău dar la un moment dat în funcţie de legăturile foursquare-istice pe care le ai, jocul devine o competiţie acerbă pentru nişte amărâte de badge-uri digitale.
    PS Am stat treaz până la 4 dimineaţa ca să dau check-in într-o zi de şcoală (era un badge drăguţ ca premiu:) )

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. miercuri, 16 martie 2011, 11:35

    Mie mi se pare spionaj pe fata. Adica nu mai poti sa bei o cafea fara sa afle toata tara unde esti…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. miercuri, 16 martie 2011, 11:44

    @Gerhald pai nu afla toata tara decat daca vrei tu sa afle… e un fel de spionaj sub forma Open Source daca vrei sa ii spui asa :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. miercuri, 16 martie 2011, 12:55

    in Romania suntem la inceput si cu foursquare. de exemplu in brasov nu stiu sa fie vre-un comerciant sa ofere reducere daca esti mayor, altfel in state functioneaza destul de bine ideea

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. miercuri, 16 martie 2011, 13:27

    Folosesc Foursquare pentru a afla tipsurile locurilor unde merg sa beau sau sa mananc. Uite acum ma aflu undeva in Tineretului si pot sa spun ca pastele Carbonara nu sunt grozave. Asa urmatorul care da check-in va sti ce sa comande sau nu.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. miercuri, 16 martie 2011, 13:47

    @dan pandrea chestia asta este într-adevăr utilă dar depinde foarte mult de gusturi. Astfel pot să ridic în slăvi cine ştie ce ciorbă care ţie poate ţi se pare de doi lei.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. miercuri, 16 martie 2011, 13:55

    Chinezu Presedinte ! Merge Romania inainte ! Si nimeni nu ne mai prinde ! Sic Sic, si toti ne alegem cu un Svarotzki pe dinte :)))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. miercuri, 16 martie 2011, 13:56

    Si eu ca multi altii il vad ca pe un joc. Adica sunt la concurenta cu unii si altii pentru primaria unor locuri pe care le frecventez. Nu imi foloseste la nimic…dar decat sa joc Counter… :))

    Si mai facem concurs de badge-uri la fel cum a scris mece. It’s fun! :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. B.
    miercuri, 16 martie 2011, 14:09

    d-le, toata stima pentru cei care-au scris anterior si-au dat informatii de foarte mult bun-simt si vin si eu sa completez cu o explicatie foarte scurta si oarecum funny (ma rog, mie mi se pare funny, nu trebuie sa li se para la fel si altora) – explicatie pe care o putem vedea in intervalul 1:09 – 1:14 si inca pe la 2:34 – 2:36 (am zis ca e scurt, sunt cateva secunde) in filmuletul The digital story of the nativity (… /watch?v=GkHNNPM7pJA) – presupun ca toata lumea l-a vazut deja; l-am ales p-ăsta că e haios si foarte true si am zis ca merita revazut acum, inainte sa vină de tot vara (ma rog, primăvara sau ce-o fi asta care cică vine si-mi aduce mie răceli dintr-ăstea de mă ţine „la lontru” = vorbă de Maramu’, si nu samănă a răceli pen’că termometrul arată din ce în ce mai mult, noroc că nu se „iau” viruşii ăştia via comment pe blog!). Mare dreptate ai, viitorul e aproape dar mai e mult până departe. Şi, nu eşti „pe lângă”, asta-i num’aşa, o vorbă, cu care ne onorează pe noi, provincialii, unii… care este mai de la centru dar nu se ştie precis care centru, probabil centrul neuronului (sau neutronului? – pfiu, nu-i de glumă cu d-alde).

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. miercuri, 16 martie 2011, 14:17

    @injineru’: ai dreptate legat de gusturi, dar eu stiu deja ce imi place si ce nu, asa ca sunt dispus sa merg pe recomandarile unor clienti care frecventeaza locul respectiv. Plus ca nu sunt adeptul mancarurilor exotice, merg intotdeauna pe preparate sigure. Avand in vedere ca, asa cum ai spus, depinde foarte mult de gusturi, astept sa vad un studiu legat de Foursquare si cat de eficient il foloseste lumea (ca Facebook a fost deja sursa a sute de analize).

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. miercuri, 16 martie 2011, 14:24

    @dan un studiu chiar ar fi bun, dacă s-ar face şi ar ieşi bine (să se constate că merită să îl foloseşti în afara laturii competiţionale:) ) mi-aş face din nou cont pe foursquare:)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. Flaviu
    miercuri, 16 martie 2011, 14:50

    Daca te prinzi sa-mi spui si mie! Sunt in penultima banca :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. miercuri, 16 martie 2011, 17:26

    Da, tre să știe lumea unde sunt eu tot timpul. La budă, la facultate, la cel mai de fițe club, să mă laud că am ieșit din casă. Poate sunt și eu ca tine, dar chiar se exagerează deja cu siteurile astea. Cum ar fi să folosească Bin Laden siteul ăsta?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. miercuri, 16 martie 2011, 21:17

    hai sa iti povestesc eu una amuzanta cu 4piete asta :)).

    – la inceput am criticat/injurat/luat la misto
    – apoi mi-am facut cont din curiozitate.
    – apoi am devenit primar la mine acasa si in sala in care merg.
    – apoi am mai renuntat la a da foarte multe check-inuri din alea..
    – apoi m-au enervat ca desi am telefon super-mega-tare nu pot deveni primar decat din aplicatie, aplicatie care nu merge pe N900
    – apoi am pierdut functia de primar in sala…
    -apoi mi-am sters contul (mai mult de ciuda :D, ca puteam sa imi recastig functia daca aveau valabilitate check-inurile zilnice date de mine, dar nu mergea…)

    – the end!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. Radu
    joi, 17 martie 2011, 22:51

    Parca asa ai spus si de twitter la inceput :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. vineri, 18 martie 2011, 10:37

    Pe mine nu ma pasioneaza. Adi in schimb e un fan al 4square.
    Uite un mod in care iti poate fi util: esti intr-o locatie unde e foarte multa lume (de exemplu un club sau la un concert). Daca dai check-in, aplicatia iti spune si care dintre prietenii tai de pe 4square sunt acolo in acelasi timp cu tine (evident, daca au apucat sa dea si ei check-in).

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. vineri, 18 martie 2011, 10:54

    @crina dacă-ţi sunt prieteni atunci ştii deja că sunt acolo:) (în principiu;) )

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. vineri, 18 martie 2011, 15:15

    @injineru: prietenii de pe 4square nu iti sunt neaparat prieteni in viata reala. Pot fi doar cunostiinte.
    Oricum, eu nu-l gasesc folositor.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde