04.12.2016

No bun, hai că am bifat și apariție la PRO TV ca blogger

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Pledoaria mea (sanchi) din intervenția la PRO TV (declarația dată ieri la PR Forum) este pentru nișarea extremă, dacă îmi permiteți să spun așa. Cum e prea mult de discutat pe tema asta, mai bine vă dau știrea și o să mai povestim noi :)

Apropo, ăștia mai tehnici dintre voi, cum inserez și eu embedul asta de la PRO TV în wordpressul de acilea ca să se vadă filmul cu știrea și pe blogul meu? :)) Merci :D

Codul e ăsta:

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

De ce ne-am băga la premiul de 100.000 euro?

Când face lumea bancuri cu tine e de bine sau de rău?

32 comentarii

  1. miercuri, 16 martie 2011, 11:45

    Si eu m-am uitat ca ghitelu… pana mi-a bagat Vlad un buton :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. miercuri, 16 martie 2011, 11:46

    te duci in articol si schimbi din dr sus – din visual -> in html (se gaseste pe aceeasi line de unde uploadezi poze) iar apoi adaugi codul embed.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. miercuri, 16 martie 2011, 11:47

    Bre nea Chini pai tu ne iei la misto? :D. In wordpress apesi pe modul html (ca banuiesc ca esti pe visual acum daca nu stii din astea) si pui codu acolo si publici fara sa treci inapoi pe visual :). Sper ca m-am facut inteles…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. miercuri, 16 martie 2011, 11:48

    Pai dupa cum arata codul ar trebui sa mearga fara bataie de cap. Editezi articolul, si alegi modul HTML in loc de cel Vizual. Pui codul unde vrei sa apara in articol si dai Save. Eu zic ca ar trebui sa mearga, ca am mai pus si eu pe la mine…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. miercuri, 16 martie 2011, 11:49

    @Law @Valy
    nope, nu merge asa, ca macar atat ma duce capul :))
    embedul de la pro nu functioneaza ca ala de la youtube :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. miercuri, 16 martie 2011, 11:53

    Da dom’le. Are drepate omu’. Am incercat si eu la mine si nu merge. In cautarea unei solutii… :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. miercuri, 16 martie 2011, 11:56

    Uhh, sorry. N-a mers cu codul luat copy – paste de aici (pobabil de la caractere escaped). Am luat codul direct de pe protv.ro si l-am pus intr-un articol in modul HTML. Am dat Preview si a mers. Eu zic sa mai incerci odata (asta daca nu face tema ta ceva escape ciudat pe la caractere, dar nu cred).

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. miercuri, 16 martie 2011, 11:57

    N-am nicio idee diferita de cele deja de mai sus…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. miercuri, 16 martie 2011, 11:58

    La mine merge. Am incercat pe alt blog ca sunt cu al meu in mutari. Dar zic ca merge. Ce-i drept arata extrem de urat si dubios, dar merge :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. miercuri, 16 martie 2011, 11:58

    Vad ca toata lumea isi bate capul cum se rezolva asta pe wordpress.
    Dar pe blogspot cu se poate rezolva aceeasi problema?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. miercuri, 16 martie 2011, 12:01

    @VirtualKid

    Pai si pe blogspot e acelasi lucru. Am embeduit si acolo clipuri tot cu modul HTML. In principiu in modul acesta ar trebui sa mearga orice cod HTML valid. Indiferent daca e pe wordpress sau blogspot.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. miercuri, 16 martie 2011, 12:04

    Ala dispare (iframe) cand treci inapoi in modul vizual. Ii dai frumos paste in HTML editor si apoi update. Daca tot nu vrea, reincerci pana nu mai pleaca.

    Daca cumva te plictisesti ca nu apare playerul nici platit, instalezi TSL iframe unfilter.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. miercuri, 16 martie 2011, 12:08

    @Marius
    la mine apare varianta ”nu apare playerul nici platit” :))
    nu vrea si pace :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. miercuri, 16 martie 2011, 12:28

    te-am rezolvat chinezule :)))))))

    copiezi codul cum ti-am zis mai sus, si apoi inlocuiesti manual fiecare apostrof ‘ cu ghilimele ” ….. o tampenie a wordpresului probabil care nu recunoaste !!!!!!

    dai o bere cand ne vedem

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. miercuri, 16 martie 2011, 12:32

    @Law
    nope, nici asa nu merge :))
    e clar ca trebe sa im bag ceva pluginuri mai de doamne ajuta

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. miercuri, 16 martie 2011, 12:37

    uite aici cum l-am modificat eu pt a merge…..arata jalnic dar functioneaza

    copiaza-l p’asta in html

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. miercuri, 16 martie 2011, 12:39

    n-ai vointa, bai inima de leu ce esti. daca tot te plictisesti la #prforum baga un save draft inainte sa dai update (normal, dupa ce ai pus codul ala corect).

    daca tot nu vrea, put the all mighty Ruben sa-ti instaleze pluginul mentionat mai sus.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. claus
    miercuri, 16 martie 2011, 12:40

    Cum s-a spus si mai sus: copiezi codul embed din nou de pe stirileprotv, treci editorul in mod html, inserezi codul si nu mai revii in mod visual, ca se pfute iar. Inchizi pur si simplu wp-admin dupa ce faci update la articol.

    Daca nici asa nu merge, numa’ un apostol te poate descurca. @apostolvictor, zic.

    (oricum arata ca un dos de maimuta embedul, nu stiu de ce te mai chinui. mai bine link catre mirificul lor sait, vad ca nu le plac embeduielile prin alte parti)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. miercuri, 16 martie 2011, 12:54

    No ca ai aparut si la Esca, sa mai zica cineva ca nu esti tare :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. miercuri, 16 martie 2011, 13:25

    :)) Ai apărut în stil mare (cât China) la ProTv domnule! TARE! :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. miercuri, 16 martie 2011, 13:37

    mearsa pana la urma! :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. miercuri, 16 martie 2011, 13:41

    Treaba este ca sunt oarece nise nexploatate. Ideea este sa fie si oameni apsionati de ele. Daca nu, degeaba incepe careva sa scrie intr-o nisa cu care nu are nici o legatura. Mai devreme sau nu se va simti asta. Dar, e loc de crestere, asta e sigur.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. miercuri, 16 martie 2011, 13:52

    Na, ca acuma esti faimos, uite, eu te propun la presedentia Romaniei :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. miercuri, 16 martie 2011, 14:50

    Da, aşa cum zice Claus a mers şi la mine. Dar după ce faci treburile alea în HTML şi dau Update, NU MAI UMBLI LA POST. Dacă vrei să mai actualizezi ceva la el, faci, dar la final tot în HTML intri şi lipeşti iar codul.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. miercuri, 16 martie 2011, 16:41

    Chinezu’ nu vrei sa bifezi o aparitie si prin SLOBOZIA? Tot ca Blogger :) Discutam si noi la un pahar de PR si la al doilea de Blogging, ce zici?
    In alta ordine de idei, chiar daca cifrele nu prea te avantajeaza in mod direct, si nu stiu cum sunt facute asa zisele clasamente din blogosfera Romaneasca, esti printre primii 5 oricum.
    Daca ai vreodata drum prin Slobozia da-mi un semn cum poti tu, mi-ar placea sa vorbim la un pahar d-ale bloggin-ului.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. miercuri, 16 martie 2011, 16:56

    Felicitari.Ai bifat inca o aparitie TV. Cam scurt totusi. Ne-ar placea sa faci rost de toata filmarea nu doar de montaj…daca se poate si sa o pui aici.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. miercuri, 16 martie 2011, 18:36

    Pariez ca tu ai vorbi cel putin cinci minute cand ti-a luat interviul pentru aceasta stire, si a aratat doar cateva secunde pe stire :)) si ceva neesential :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  28. joi, 17 martie 2011, 03:47

    […] lui Cristi pentru invitatie si lui Chinezu pentru tweeturile domniei sale. Apropo de Chinezu, a aparut la Pro TV si a vorbit despre blogurile de nisa. Le incurajeaza. Mai ales pe alea despre apicultura si […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  29. joi, 17 martie 2011, 14:13

    bravo! :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  30. joi, 17 martie 2011, 14:41

    Chinezu, avem oameni care se ocupa de Curling. :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  31. vineri, 18 martie 2011, 00:31

    Mi-am amintit ce mi-a zis azi mami si am intrat la tine. Eram sigur ca gasesc.:

    „Bai..Rares, vezi ca l-am vazut pe Chinezu la televizor”
    „Pe cine ? Pe Chinezu? Bloggeru?”
    ‘Da ma..pe el”
    :)))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  32. Claudiu
    sâmbătă, 19 martie 2011, 15:25

    Pot eu sa vorbesc despre apicultura :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde