10.12.2016

De ce ne-am băga la premiul de 100.000 euro?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Cei de la Realitatea organizează un concurs oarecum ciudat, cu un premiu uriaș: 100.000 de euro. Ciudat nu pentru că este concurs, ci pentru modalitatea în care poți participa. Cică trebuie să răspunzi la întrebarea ”Care este motivul principal pentru care Guvernul Boc trebuie să plece?”. Câștigătorul se desemnează prin tragere la sorți, ceva de genul, vedeți voi acolo dacă vă interesează.

Da, știu, parcă vă văd pe unii dintre voi cum încruntați sprânceana. Pentru că nu prea e obiectiv, deontologic sau cum îi mai spune chestiei pe care o tot morfolesc unii în gură mereu să te poziționezi implicit, tu ca televiziune de știri, teoretic imparțială și alte alea, pe baricada fățișă a antiguvernamentalismului. Căci întrebarea cu care puteți participa la concurs numai imparțială nu e, oricum o întoarcem. Sau no, cel puțin așa mi se pare mie, din nemărginirea în care mă aflu.

Pe de altă parte, Realitatea e de multă vreme dacă nu în barca opoziției, atunci clar în șalupa anti-Boc și anti-Băsescu. Nu e cea mai strălucită ipostază în care o instituție de presă profesionistă să se afle, dar no, treaba lor, decizia lor. Nu că mi-ar place mie de vremelnicii ăștia conducători ai noștri, dă-i pace, îmi repugnă la nivel organic, mai ales marinarul. Dar parcă tot mi se pare forțat să văd că un post care, prin comparație cu celelalte, se vrea mai pe zona de seriozitate și alea alea o dă în tabloidizări de astea, ca să zic așa.

Bun, drept este că la ce se întâmplă în România condusă de pitpalacii ăștia portocalii normalul se întoarce masiv cu dorsalul în sus și nimic nu mai este cum ar trebuie să fie. Dar nici să intri în logica imbecilă pe care ne-o impun ei și să renunțăm la firescu care este atât de important pentru bunul mers al societății înainte, ca să zic așa, nu e ceva ce ar trebuie să ne coafeze ca națiune.

În fine, io am simțit nevoia să îmi spun părerea. Care, știu deja, oricum nu contează.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Vă vreau în echipa de rugby 2.0! Ca spectatori de data asta :D

No bun, hai că am bifat și apariție la PRO TV ca blogger

20 comentarii

  1. miercuri, 16 martie 2011, 09:44

    eu am o alta problema..cum imi dau ei premiul in conditiile in care au toate conturile blocate de anaf?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. miercuri, 16 martie 2011, 09:44

    Peste 2 saptamani e 1 Aprilie si vom vedea la Realitatea un talk-show e genul 1001 romani pacaliti de Realitatea.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. miercuri, 16 martie 2011, 09:46

    mie imi seamana cu treaba aia de la OTV cand dadeau aia un porc si 10 lazi cu mancare de craciun.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. miercuri, 16 martie 2011, 09:52

    No, pe bune acum, dai 100 000 de euroi ca să aflii de ce tre să plece Boc şi realitatea a mers anul trecut pe minus? Unde-i lojica, Vântule, unde?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. miercuri, 16 martie 2011, 09:56

    @ionut
    io zau daca imi bat capul cu treaba asta
    o sa il dea o fundatie sau ceva sponsor anonim, dracu stie, ca la de astea stie romanul sa se descurce :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. miercuri, 16 martie 2011, 10:09

    Mă amuză și irită în același timp faptul că o dau cu BREAKING NEWS! de au îngălbenit screenul. Ce-i așa de breaching niuz, băi nene?! Nu s-au mai dat premii în bani pană acum?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. miercuri, 16 martie 2011, 10:14

    Frate chinezesc, daca am sa castig (ca m-am bagat) ai o bere de la noi… dar intr-o locatie care sa te bucureze !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. Bremus
    miercuri, 16 martie 2011, 10:14

    interesant ar fi sa participe si Boc la tarasenie si sa castige chiar el. Iulia are dreptate, otv-izarea mass-mediei continua…si infloreste

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. miercuri, 16 martie 2011, 10:19

    Premiul de la Realitatea Tv e inca o dovada ca presa nu mai e echilibrata si a ajuns un simplu slujitor politic. Cel putin la Realitatea Tv!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. miercuri, 16 martie 2011, 10:38

    Bai, astia s-au transformat inc asa de pariuri? Ca ieri parca am vazut ceva de genul 10000 € (deci un 0 mai putin) daca spune lumea cine va fi urmatorul premier. Miine poimiine se transforma si in cazino TV

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. miercuri, 16 martie 2011, 10:50

    Stii ce e mai uluitor? Ca tot antiguvernamentalismul asta repetat pana la saturatie pe ecrane ajunge sa erodeze tocmai pozitia anti. cand esti anti, n-ai voie sa fii plictisitor. Trebuie sa fii dinamic, combativ. Antii astia ai nostri ma fac sa casc in rarele momente cand fur cu ochiul vreo secunda de talk show…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. miercuri, 16 martie 2011, 11:02

    Cine o sa castige premiul, o vecina , o cunostinta, ceva? :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. miercuri, 16 martie 2011, 11:26

    Tatza Frosa si Nea Costache de la scaietii de munte care toata viata au visat la bani nemunciti ,abia asteapta sa vada premii pe la tembelizor, sa caste gura si sa participe

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. miercuri, 16 martie 2011, 12:07

    sunt curios de termenii si conditiile de participare, parca si vad:

    „mentionarea unor aspecte pozitive din Romania va va descalifica automat”

    :))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. miercuri, 16 martie 2011, 13:59

    Astia de la I-Realitatea sunt cam falimentari, fomisti rau, deci sincer, cred ca faza cu premiu de 100.000 e mai mult de spectacol asa, ca sa-si poata concedia mai usor dupa aia angajatii ! K ku kodu mouncii nou, e pe val situatia la 80% din romanes :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. miercuri, 16 martie 2011, 14:01

    Nope, eu zic pas. Sa isi bage suta de mii undeva. Nu de alta, dar daca te bagi in asta inseamna ca faci parte din opozitie toata ziua. Iar opozitia ca si cei de la putere, tot un drac sunt cu toate partidele lor. Stiu, dau cu parul, dar altfel nu merita.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. miercuri, 16 martie 2011, 14:38

    Stiu care e ideea lor,pentru ca nu au argumente solide,de ce ar trebui sa plece,Guvernul Boc,vor sa afle de la altii,ca pe ei nu-i duce capul de mai mult.Ei dau un premiu de 100000 de euro,iar ei castiga milioane de euro. O afacere profitabila pentru ei. E clar ca ei nu vor binele tarii ci binele lor,vor sa-l dea jos pe Boc si pe Basescu si cine sa vina in locul lor?ce sa faca?Nu au nici macar un plan.Halal televiziune.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. miercuri, 16 martie 2011, 15:23

    Desi nu sunt un pasionat de masini,are votul meu

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. stefan
    miercuri, 16 martie 2011, 20:58

    another scam by Vântu !
    S-a inmuiat omu frate , de la Caritas la prostia asta de 2 parale ?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. joi, 17 martie 2011, 17:40

    Mai bine ne punea pe toti sa scriem articole si primeam 100 euro, ne ajuta pe toti :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde