11.12.2016

Câți dintre voi ați dat interviuri?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

M-am gândit la ce zic în titlu când am citit interviul pe care l-am dat Andreei pentru belva.ro când eram la Iași. Pentru că e al nuștiucâtelea interviu pe care l-am executat și de fiecarea dat orgoliul îmi este gâdilat că cineva mă consideră vrednic de a fi băgat în seamă :) Da știu și chinezu, oricât de blogger ar fi, tot om e :))

De multe ori, și în cazul interviurilor pe care le dau eu, dar și când citesc alte interviuri, văd multă lume care își dă cu părerea despre cum ar fi trebuit răspuns la aia și la aia și la aia. Și nu mă refer aici la cei care te înjură din start, ăia nu contează, vorbesc de cei care au ceva dreptate în ce zic ei acolo.

Numai că v-aș întreba, dacă sunteți și voi în categoria aia de care ziceam, dacă ați dat vreodată interviu, dacă da, de câte ori și dacă ați observat că deveniți din ce în ce mai bun cu fiecare interviu pe care l-ați dat (adică știți mai bine să sintetizați ce trebe spus)? Căci, firește, una e să faci ceva și alta e să te uiți la altul cum face ceva și să comentezi pe margine :)

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Astăzi laud corespunzător un tovarăș 2.0

Am făcut progrese pe frontul bloggeri vs. PR-iști?

17 comentarii

  1. luni, 14 martie 2011, 08:31

    Nu am avut sincer ocazia sa ofer un interviu, insa cred ca as vorbi larg pe subiectul respectiv nu doar strict la intrebarea pusa. Cel putin asa cred, vom vedea si la momentul adevarului cum voi proceda cand va fi cazul :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. luni, 14 martie 2011, 08:35

    Aici vorbesti despre funie in casa spanzuratului :) Pe de alta parte, un interviu inseamna o echipa. E ca in teatru: nu poti juca singur ignorandu-ti partenerii, chiar daca iti plac sau nu, chiar daca tu consideri ca ei sunt mai talentati sau mai putin talentati. Pe scena trag toti. Si la un interviu e cam aceeasi poveste. PS A doua fotografie e foarte buna. Si uite-asa, la un interviu, echipa e compusa din 3 !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. luni, 14 martie 2011, 08:38

    Cica am dat si eu vreo 2-3 interviuri. Bine, nu pentru publicatii mari, dar le-am dat.
    Acum, nu pot sa zic ca am devenit mai bun dupa fiecare, dar conteaza foarte mult, te face sa te gandesti la ceea ce zici, stiind ca interviul ala o sa fie citit de alti multi oameni

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. luni, 14 martie 2011, 08:46

    Da, am dat interviuri… fie pe parte profesionala, fie pe partea de travel… Cand vorbeam in calitate „oficiala”, de reprezentant al companiei si al brandului, eram mai stressat, pe partea de travel, no problem :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. luni, 14 martie 2011, 08:57

    nu am dat niciun interviu pana acum. ii multumesc lui blogatu pe aceasta cale. saptamana aceasta dau primul interviu :))
    nush cum e, dar eu cred ca interviurile sunt la fel ca postarile pe blog, cel putin dintr-un anumit pc de vedere: mereu ai senzatia ca mai trebuia pus ceva, sau sa o formulezi altfel :D
    apropo, iti place sa recitesti ce ai scris? :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. luni, 14 martie 2011, 09:05

    Cred ca la un interviu cel mai ok e sa oferi raspunsuri sincere si sa nu incerci sa fortezi nota!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. luni, 14 martie 2011, 09:20

    Mulțumesc Cristi pentru interviu și pentru linkul din acest articol. Azi vor devora mulți oameni interviul cu tine :)

    Cât despre subiectul dezbătut aici, am dat și eu câteva interviuri, atât scrise, cât și televizate sau la radio. La radio și televiziune … ai zis, ai zis. Cam greu să refaci. La cele scrise recitesc și recitesc de multe ori textul și îl modific mult, pentru că mă gândesc cine îl citește, cum îl afectează și ce imagine își va forma despre mine. Pentru cei care cred că e o chestie simplă, aflați că nu e deloc așa.

    Mă duc să îmi beau cafeaua și revin :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. luni, 14 martie 2011, 11:55

    Ai dreptate, te perfectionezi oarecum atunci cand dai mai multe interviuri. Spui mai mult sinteza si treci mai repede peste chestii minore care stii ca nu prea prind. Am dat si eu mai multe interviuri in publicatii destul de misto, vorbind in special despre travel si despre cum poti sa fii fericit calatorind.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. luni, 14 martie 2011, 12:19

    Eu am dat interviuri la citeva publicaţi şi de curînd la tv

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. luni, 14 martie 2011, 12:37

    Am dat pana acum cateva interviuri, din care unele in fata camerei de filmat. Sa nu mai zic cele vreo 4 videoclipuri mai mult sau mai putin oficiale in care am avut primul plan secund :)).

    Cert este ca in alea scrise – ai timp sa le dezvolti sa le aranjezi. Cele in fata camerei devin mai bune de la unul la altul.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. luni, 14 martie 2011, 13:01

    Eu am constatat ca orice zic, lumea oricum nu intelege nimic, iar interviul iese oricum alceva decat ce am zis eu. ma gandesc ca poate e si vina mea ca vorbesc repede sau la un nivel de nu intelege nimieni nimic.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. luni, 14 martie 2011, 14:10

    Cu timpul cred ca devine mai bine. La primul ai mereu emotii si ai impresia ca ai spus numai prostii. Eu am fost convinsa ca o sa iasa o mare tampenie. Nu a fost adevarat, sunt doar emotiile.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. luni, 14 martie 2011, 14:29

    O dată am dat și eu interviu, să-i zic așa. Adică am apărut într-o ediție a unei emisiuni TV pe un post local. Devii mai sigur pe tine după ce dai câteva interviuri, emoțiile dispar încetul cu încetul, dar nu de tot. Dacă dispar de tot, înseamnă că nu-ți pasă pentru ce dai interviu și că mergi acolo doar ca să fii. Deci da, devii din ce în ce mai bun cu fiecare interviu dat.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. luni, 14 martie 2011, 14:37

    deci sunteti de acord ca e mai usor sa te uiti la unul de pe margine si sa comentezi cand da un interviu decat sa fii chiar tu in fatza microfonului, da? :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. luni, 14 martie 2011, 14:43

    Bineînțeles că e mai ușor. Însă eu am regulă. Nu comentez dacă cineva nu a făcut ceva ‘ca la carte’ dacă eu nici cât a făcut el nu sunt în stare. Stau în banca mea și tac :) Nu sunt în măsură să comentez.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. luni, 14 martie 2011, 16:27

    Vre-o doua interviuri am dat,eram foarte relaxat pentru ca spuneam exact despre ceea ce fac.Nu poate fi greu sa dai raspunsuri la ceva cu ce te ocupi.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. luni, 14 martie 2011, 21:46

    Am dat vreo cateva interviuri, prin telefon si in fata camerei, cu ocazia castigarii concursului Superblog. Stiu ca puteam zice mai bine anumite lucruri, dar ce a fost a afost si am vazut ce devin mai organizat dela un interviu la altul :D E interesant cand ti se solocita interviuri. Te gandesti ca tot ai facut ceva bine cu ocazia asta :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde