25.08.2016

Mulțumesc CanyonSportMeet, că tare fain o fost :D

Am ținut neapărat să particip la Brașov, la CanyonSport Meet. Pentru că altfel aș fi trăit cu regretul că nu am fost și eu alături de tovarășii și tovarășele care au prestat corespunzător la această ispravă excelentă, care a adus, așa cum mă coafează pe mine teribil, onlineul în offline :D Cum ar fi putut să nu îmi placă să văd zeci de bloggeri și twitteriști care au plecat din fața tastaturii și au ieșit pe terenul de joc și au făcut un spectacol foarte fain? :)

Mă ridic în picioare și îi salut pe campionii din Cluj Napoca, susținuți de Ancada, echipa care mi s-a părut că (mă iertați pentru expresie, dar se potrivește beton aici :D) și-a dorit mai mult victorie, jucând cu o determinare fantastică. În finală i-au bătut cu 2-1 pe cei din Echipa Bloggerilor Manly.ro, după un meci mult peste ceea ce, recunosc, credeam că o să văd. Pe locul trei au venit cei pe care eu îi consider surpriza ediției, adică Bleggerii, o gașcă formată din oameni din Sibiu, Mediaș, Prahova, Baia Mare și Brașov, sponsorizată de silkweb.ro (respect, Cosmine, pentru gestul ăsta!), care atunci au jucat pentru prima oară împreună, iar performanța lor mi se pare una minunată, drept pentru care îi felicit :) Toate rezultatele le găsiți aici.

Excepțional a fost meciul fetelor, o idee excelentă a organizatorilor. Am văzut un gol fenomenal înscris de… ah, îmi cer scuze că nu am reținut cum o cheamă pe marcatoare, dar zău că ăla a fost golul întregii competiții :) Și dacă tot am vorbit de organizatori, jos pălăria în fața tovarășilor Bogdan, Pandutzu și Cezar, care, în ciuda unor inerente scăpări organizatorice (numai cine nu a organizat așa ceva…) au realizat un lucru cu care, zic eu, se pot mândri corespunzător :D

Eu am făcut un gest care a surprins pe foarte multă lume: am dat din partea sportlocal.ro premii în bani. Zic că a surprins pentru că nu prea se obișnuiește să se dea premii în bani, ci în produse, medalii, diplome, de astea. Numai că eu am vrut să arăt că efortul pe care oamenii aceștia l-au făcut jucând așa cum au făcut-o merită răsplătit foarte pragmatic, dincolo de aprecieri de alea de suflet. Voi mai explica aici pe blog la mine caree faza cu chestia asta :)

Așadar, sportlocal.ro a oferit premiul pentru cea mai bună jucătoare domnișoarei care a reușit acel gol fabulos de care ziceam mai sus :)), premiul pentru golgeter lui Toma Nicolau și premiul pentru cel mai bun portar lui Mihai Labo.

Nu o mai lungesc. Pentru că acum, când scriu aceste rânduri, mă pregătesc să plec spre București și văd că a început să ningă :)) Iar Giuletta despre care v-am povestit zilele astea mă așteaptă să mă ducă la piticii mei și la doamne sufletului meu, de care mi-e un doooooor :)

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Din online în offline. Mic exemplu de ”așa da”

Cum știi că ai scris ceva cât de cât bun pe blog?

28 comentarii

  1. duminică, 6 martie 2011, 10:11

    A fost foarte misto, echipele au facut spectacol, galeriile la fel. Berea a fost buna iar aerul tare de munte ne-a prins bine.
    Sa mai facem din-astea ca-i fain!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. duminică, 6 martie 2011, 10:32

    @Bloghita Pana atunci ne multumim cu terenul de la Baritiu, asa-i? :)) Foarte fumos Canyonsportmeet si ideea lui Chinezu. Bravo, de pragmatism avem nevoie :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. duminică, 6 martie 2011, 10:41

    […] al echipei, Eftimie, s-a luat la harţă cu managerul onorific al mai multor echipe de-acolo, unul Chinezu, şi i-a promis că va face o echipă de bloggeri braşoveni atât de bună încăt sigur nu vor […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. duminică, 6 martie 2011, 11:05

    pacat ca iasul a avut numai infrangeri pe linie :(

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. duminică, 6 martie 2011, 11:20

    si pe mine m-ai surprins. asteptam premiul special pentru Eftimie :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. duminică, 6 martie 2011, 13:08

    Data viitoare pe teren va fi prezent si cel putin un membru din echipa SilkWeb .

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. duminică, 6 martie 2011, 13:29

    Mă bucur ca ţi-a plăcut meciul, noi ne-am dorit Victoria încă de la început, mai ales ca toată lumea , inclusiv tu, ne-a spus ca o sa pierdem. Asta ne-a motivat si mai mult. Ar fi fost fain sa veniţi si voi la petrece. Multumim de aprecieri!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. duminică, 6 martie 2011, 13:31

    Am reprezentat Silkweb cu mandrie desi am fost „recrutat” cu o zi inainte de inceperea competitiei. Cea mai tare echipa ! Nu am jucat niciodata impreuna, cu toata astea am luat locul 3 !
    Pacat ca nu am putut reprezenta si Brasovul. :))
    Next time ! :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. duminică, 6 martie 2011, 14:39

    Si pentru ca toti ati fost in tribune si ati facut galerie, sa va spun cum s-a vazut #canyonsportmeet-ul din fata tweetdeck-ului. Evenimentul a inceput cu aclamarile de rigoare, cu vuiete de tweeturi, lucru care m-a facut sa adaug doua coloane in plus in tweetdeck-ul meu, una cu hashatagul #canyonsportmeet si cealalta cu #echipabloggerilor pentru ca microbista din mine s-a trezit cand am vazut ca doi foarte dragi cunoscuti de-ai mei sunt in echipa (se stiu ei care). Si dupa, totul e poveste, pentru ca a mea echipa a mers numai la scoruri de-alea de ma si intrebam oare mai pot sa rasufle? :) A fost un meci cu multe tweet-uri, concluzia a comunicat-o si BTO – hashtagul a fost cel mai cel in ultimele 24 de ore, un meci in care s-au luat guri de soare si s-au facut poze minunatiei de Brasov si in care s-a jucat si s-a trait intens, de pe teren, din galerie si din spatele tweetdeck-urilor, cu cativa sustinatori adormiti la datorie dupa ce jucatorii au plecat la berea de la afterparty. Un super eveniment offline care si-a lasat emotiile in mare masura si in online.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. duminică, 6 martie 2011, 15:41

    Tin sa felicit asa ( nu de altceva da eu nu am blog ) :
    1) Chinezu si sportlocal.ro -asta nu e pupincurism . Sincer , premiul lui Chinezu mi-a picat si mie si echipei foarte bine .. Berile rezultate din premiera in bani si implicit in bere a generat minim un drum in plus pentru fiecare la baie :)
    2) Canyon si ceilalti suporteri care au facut eforturi ca evenimentul sa aiba o desfasurare normala .
    3) Prezenta tweetosferei : o mobilizare exemplara . Speram ca initiativa lui Chinezu sa fie aprobata si evenimentul sa urmeze exemplul Eurovisionului,adica Orasul Cluj-Napoca sa organizeze urmatorul eveniment #Canyonsportmeet
    4) Echipei Ancada Cluj pentru mobilizare si pentru titlul obtinut in ciuda faptului ca am avut doar 2 antrenamente la activ

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. duminică, 6 martie 2011, 16:54

    Super !!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. duminică, 6 martie 2011, 17:12

    eu ma bucur ca am facut parte din echipa bleggerilor :D si chiar ma simt tare mandru ca am reusit sa luam locul 3 :D. ne vedem la anul :D la cluj :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. duminică, 6 martie 2011, 18:08

    iti multumesc si eu pentru sustinerea, mai ales de sfaturile din meciul cu Ancada Cluj. din nefericire, am pierdut o sansa mare in semifinala cu clujenii, dar ma bucur sa stiu ca ne-au eliminat campionii.

    felicitarile mele organizatorilor! meritati, acum ca stiu bine cata bataie de cap ati avut cu organizarea acestui eveniment minunat.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. duminică, 6 martie 2011, 19:56

    […] Bravo baieti! Sunt mandru de voi si de locul obtinut la acest eveniment. Dupa cum bine spune si Chinezu, am fost surpriza Cupei deoarece a fost pentru prima oara cand am jucat […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. duminică, 6 martie 2011, 21:01

    noi, Bleggerii am fost o surpriza chiar si pentru noi :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. duminică, 6 martie 2011, 21:03

    D-le, multumim mult pentru aprecieri. Dupa cum ti-am spus si inainte de meciuri strategia noastra a fost faptul ca nu am avut o strategie :)) De fapt era pt adversari asta, noi am avut 2 linii clare de joc: „focul la ei” si „ai, n-ai mingea, dai la poarta” :D

    Una peste alta, a fost un eveniment exceptional, noi ne-am simtit extraordinar si ne bucuram ca am resuit sa castigam cupa.

    Sper sa ne vedem la editia urmatoare.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. duminică, 6 martie 2011, 22:09

    multumim pentru aprecieri chinezule, intr-adevar a fost o munca solicitanta si pentru o echipa de 3 oameni zic ca ne-am descurcat onorabil.

    Multumim si noi pentru ajutorul pe care ni l-ai acordat si pentru ca te implici de fiecare data cand vine vorba de astfel de evenimente.

    Felicitari echipei din Cluj pentru victorie si daca va hotarati sa organizati a 2-a editie a cupei sportmeet, va stam la dispozitie oricand cu detalii organizatorice :d

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. duminică, 6 martie 2011, 22:14

    Domnisoara ce a dat cel mai frumos gol (la vinclu) se numeste Strechie Alexandra (id de twitter @stralexandra), colega mea de apartament din Brasov si e.. normal.. tot din ONESTI :D
    iar echipa fetelor, cea castigatoare, a razbunat si Brasovul si Onestiul :)) 3 fete fiind.. da… tot din Onesti
    asa ca spun cu mandrie ca Onestiul a fost o prezenta de luat in considerare in blogosfera/twittosfera, weekendul ce-a trecut, la #CanyonSportMeet. Eu mi-s mandru

    Tin sa-ti multumesc domnule Chinezu pentru felul in care sustii intalnirile in offline ale onlainerilor si pentru ajutorul dat baietilor faini ce au organizat evenimentul… Bogdan, Cezar si Pandutzu, baieti ati facut o treaba strasnica ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. duminică, 6 martie 2011, 22:30

    […] pe majoritatea blogurilor cu autori prezenti vineri, sambata si/sau duminica si oricum, a scris Chinezu deja, iar poze se gasesc pe […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. duminică, 6 martie 2011, 23:26

    Multumesc Chinezule, pentru ajutor si pentru ca ne-ai sustinut si ai crezut in noi.
    Stiu ca au fost ceva probleme, insa pe ansamblu sunt sigur ca a iesit exceptional.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. duminică, 6 martie 2011, 23:44

    Felicitări pentru eveniment, a ieşit foarte bine!

    PS: pregăteşte-te că urmează lansarea de carteeeee :D (o să discutăm despre ea :) )

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. luni, 7 martie 2011, 11:03

    […] Titlul câştigat l-a udat cu bere la AfterParty-ul de după, cu premiul în bani primit de la Chinezu şi sportlocal.ro, că şi apărarea a avut un rol important şi i-a uşurat treaba gigantului din […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. luni, 7 martie 2011, 14:25

    domnu’ multumim pentru apreieri, si nu uita, Cluju’ e campioana! … :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. luni, 7 martie 2011, 16:17

    Multumesc Chinezule ! Multumesc ca ne-ai fost alaturi inca de la bun inceput si ai crezut in noi, si te-ai aruncat cu capul inainte fara sa stii ce se va intampla. Esti un om extraordinar :) !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. luni, 7 martie 2011, 16:20

    […] urmatoare, dupa cum spunea si Cristi ar trebui facuta la Cluj, orasul care a dat prima castigatoare a cupei SportMeet, #CanyonSportMeet […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde