11.12.2016

Dragi ieșeni, hai că sunteți simpatici, băi :D

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Acum, că Social Media Summit Iași a trecut, pot spune că venisem cu oareșce emoții aici. Pentru că, deși știam de pe net sau de pe twitter câțiva bloggeri de pe aici, nu prea simțeam cum se mișcă treaba și la ce să ne așteptăm. Mai ales că la Timișoara și la Cluj Napoca (unde avem mulți prieteni și tovarăși) totul a ieșit super mișto. Aveam, deci, niște frământări, ca să zic așa.

Cum a fost? Păi, în primul rând, au venit peste 250 de oameni, adică sala mare a Hotelului Unirea plină, ceea ce, îmi zicea un tovarăș din Iași, nu prea s-a întâmplat de multe ori :) Dar lasă că au venit în număr mare, important este că au fost foarte activi, au participat cu întrebări, unii mai cu caterincă, au avut observații, jos pălăria. Așa cum zicea și Marta Ușurelu, redactor-șef Revista Biz, la Iași s-au pus cele mai multe întrebări din cele 3 ediții ala Social Media Summit :)

Felicitări și celor din alte județe care au venit la eveniment și mulțumiri că ați considerat că a ne vedea pe noi, speakerii, guițând a fost un motiv îndeajuns de solid ca să veniți :)

Eu am vorbit despre dezvoltarea blogosferei locale. Și am lansat ”Blogal Initiative”, un proiect pe care îl voi detalia aici pe blog în perioada următoare. Puteți vedea și prezentarea mea , dar mă îndoiesc că o să înțelegeți ceva, căci literele alea aruncate acolo fără să mă vedeți pe mine prestând nu înseamnă mare lucru :))

Foto: Bogdan

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Vă mulțumesc pentru că mă băgați în seamă :)

Din online în offline. Mic exemplu de ”așa da”

18 comentarii

  1. vineri, 4 martie 2011, 17:29

    mdeap, asta cu blogal initiative sună al naibii de promițător. Stăm cu ochii pe tine .))

    și ca o mică paranteză, eu mulțumesc tuturor speakerilor. După cum spunea și colega mea, Laura, ați fost fenomenali.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. vineri, 4 martie 2011, 17:34

    Avand in vedere ca in Iasi se face marketing foarte bun era de asteptat ca acest event sa fie primit cu mare nerabdare si curiozitate in acelasi timp.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. vineri, 4 martie 2011, 18:05

    baaaai, Cristi, esti nebuuun, ai cuprins in prezentare si DreamTeamRO :) ce fain :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. vineri, 4 martie 2011, 18:09

    imediat ce-mi revin din socul „chinezu cu sacou” ma uit si peste prezentare! glumesc, am cetit-o deja! :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. vineri, 4 martie 2011, 18:17

    Chinezule, uitai sa-ti spun azi:
    Ai uitat o conditie si de altfel un aspect obligatoriu in slideul „Cine?”.
    Imediat acolo, dupa „Blogerii care vad jumatatea plina a paharului” cred ca ar merge „Blogerii carora le place berea”!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. vineri, 4 martie 2011, 18:26

    @Stefan. Eu am stiu. Nu stiu cum, dar am stiut ca o sa aminteasca de DreamTeamRo, fara sa-mi spuna. Pai deja e un concept care functioneaza :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. vineri, 4 martie 2011, 18:30

    Muresenii sunt si mai simpatici…
    La vara vrem sa facem tabara de blogarie la Ibanesti, un fel de Vama Veche de la munte.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. Adrian SM
    vineri, 4 martie 2011, 20:08

    Da ieşencele nu ţi-s simpatice?…. :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. vineri, 4 martie 2011, 20:50

    Am fost convins de potentialul blogosferei locale inca de la blogmeetul din Focsani…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. vineri, 4 martie 2011, 22:25

    Ai scris în articol despre conferință. Aștept un articol despre cum ți s-au părut ieșenii înainte și după conferință :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. Corina H.
    sâmbătă, 5 martie 2011, 00:53

    Felicitari pt.prezentare:) Ai adus tuturor zambetul pe buze! F.tare spotul cu puiul, un event reusit, speakeri de seama! Mult succes in ceea ce faci!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. sâmbătă, 5 martie 2011, 12:44

    […] ce se intampla si sa punem astfel presiune pe autoritati. Leapsa merge la: Maka, Petreanu, Lilick, Chinezu, Marieta, Umbrela Verde, Piticu, Reporter Virtual, Adrian Ciubotaru, Andrei Crivat, […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. sâmbătă, 5 martie 2011, 14:05

    Don’t judge a book by its covers – si in Iasi se face marketing de calitate, iar studentii de aici sunt destul de bine pregatiti si cu siguranta ar trebui mai multe evenimente de acest gen sa se desfasoare la Iasi. Oameni, idei proiecte, initiativa exista, zic eu.. ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. sâmbătă, 5 martie 2011, 15:08

    Dar la after party nu ţi-au plăcut ieşenii? S-a stat până la 4 dimineaţa. :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. duminică, 6 martie 2011, 12:36

    Interesant. Pacat ca n-am stiut ca se intampla, as fi trecut si eu pe acolo. Asa, am aflat post factum de la o colega.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. duminică, 6 martie 2011, 17:37

    […] Topul bloggerilor cu cea mai mare vizibilitate pe regiuni și Cristian China-Birta, vorbind despre „Blogal Initiative” și explicând clar pentru orice blondă cum trebuie să bloguiești și să te comporți […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde