08.12.2016

Există o minimă decență în toate cele

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Edelman este una din cele mai tari agenții de PR de pe chestia asta rotundă pe care o numim, în lipsă de altceva, Pământ. Dar nu asta e important pentru aceste rânduri. Ci faptul că ditai agențiocul mondial este reprezentat în România de Ami Communications care are un site mizerabil, ca să nu zic mai rău. Ceea ce nu numai că e total neprofesionist (cum dracu să faci PR în 2011 și să transmiți mesajul, printr-un astfel de site, că ți se rupe de digital?), dar e și ridicol.

De aia zic că există o minimă decență în toate. Căci și despre mine ați zice că sunt un penibil dacă m-aș declara blogger și aș scrie o dată la 7 luni pe blog, aș închide comentariile și nu mi s-ar încărca youtuburile băgate pe blog. Cu un asemenea site Edelman se face de râs în România. Ceea ce mă intristează profund…

Încă ceva. Nu contest abilitățile PRistice ale celor de la Ami Communications, poate sunt senzaționali, că doar nu degeaba i-au ales cei de la Edelman. Spun doar că a ține o mizerie de site pe joomla când reprezinți interesele ditai imensității PRistice mondiale și când ultima ta știre, să-i zicem așa, e din iulie 2010, înseamnă exact ce am zis mai sus. Din păcate…

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Recomandări de duminică

Ce mai înseamnă roblogfest pentru voi?

11 comentarii

  1. luni, 28 februarie 2011, 07:57

    aici intervin 3 situatii pentru care au pagina web asa
    1. Dupa buget pun si ei valoare pe pagina web (asta nu e o scuza, dar e posibila…poate nu sunt oameni cu viziune si inca PR fac astia de 50 sau 60 de ani)
    2. Pile si relatii
    3. Pur si simplu nu inteleg importanta 2.0 d.p.d.v. a PR-ului (cineva ar trebui sa le faca un training).

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. luni, 28 februarie 2011, 07:59

    @katairobi
    las-o jos asta cu bugetul
    ca daca nu ai bani de o customizare de worpress cat de cat decenta, atunci lasa ca ii sponsorizez eu
    numai din dorinta de a nu mai vedea asemenea jalnicitate
    plus ca, serios acuma, cand zici ca reprezinti Edelman in Romania, atunci incearca sa nu ii faci de ras pe ei, ca tu ai reusit sa te faci de telecomanda impecabil :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. luni, 28 februarie 2011, 08:19

    Şi joomla se poate supercustomiza, ca să zic aşa. Nu se termină cms-urile la wordpress. „Matricşi” profesionişti şi de calitate să ai!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. luni, 28 februarie 2011, 09:05

    @chinezu pai daca le platesti tu customizarea atunci le fac eu strategia (totul gratuit)
    Dar intrebarea mea ar fi, oare Edelman au vazut site-ul lor? Oare nu le face un control anual daca sa mai fie sau nu reprezentantii lor? Certificate, rapoarte, etc.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. luni, 28 februarie 2011, 09:07

    @m3bis
    corect, joomla sau wordpress, tot un drac, ideea e sa nu lase mizeria aia sus si sa faca ceva care macar sa arate profi :)

    @katairobi
    iti dai seama ca nu am raspuns la intrebarea ta
    eu am doar nelamuriri :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. luni, 28 februarie 2011, 10:51

    Nu ar avea prea mult de lucrat sa faca ceva frumos. Cred ca cea mai mare durere e ca nu se fac update-uri macar o data in saptamana. Implicare in comunicarea pe websit aproape zero. Nu e neaparat zilnic sau de 3 ori pe zi, dar nu o data in an. Joomla e un CMS foarte puternic, dar daca nu imi place interfata dashboardului nu ma ating de asa ecva. Pur si simplu WP e usor intuitiv si imi place. Nu e CMS in toata regula, dar e customizabil si poti face foarte multe cu el. Joomla e fain, dar… no love there.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. luni, 28 februarie 2011, 12:40

    Eu lucrez cu Joomla, si nu ma consider expert. Dar daca as face un site ca ala in joomla m-as bate singur pur si simplu.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. luni, 28 februarie 2011, 12:48

    Hahahah, tocmai am incercat sa ii contactez prin formularul de contact. Ghici ce…

    Hi. This is the qmail-send program at bm.amicom.ro.
    I’m afraid I wasn’t able to deliver your message to the following addresses.
    This is a permanent error; I’ve given up. Sorry it didn’t work out.

    :
    Sorry, no mailbox here by that name. (#5.1.1)

    Adevarati profesionisti NENE :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. luni, 28 februarie 2011, 12:50

    @Kriogen
    mah, e chiar mai grav inseamna… haos total acolo… trist

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. luni, 28 februarie 2011, 12:53

    Zau, am vrut sa le spun ce probleme am sesizat pe website si cum sa le repare. Daca nici bunavointa mea nu au vrut sa o primeasca…acum eu ce sa le fac?

    Oare nea ala care le-a instalat joomla default, le-a trantit un template furat de la youthemes nu a stiut de bugul de joomla cand vine vorba de smtp …..apai ce sa le mai fac….

    Nea chinezule, zic sa-ti faci firma de PR, promit sa-ti fac un site de 10 ori mai profesional ca al lor ;))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. vineri, 4 martie 2011, 09:34

    Va multumim pentru feedback! Atat dvs, cat si colegei Gabriela.
    Am apreciat intotdeauna critica constructiva…

    S-auzim (citim) de bine,
    Mihai

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde