08.12.2016

Întrebare: ”Românii au talent” o trec la cultură sau nu?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Atâta vreau să vă întreb, doar ce scrie în titlu. Și când zic cultură mă refer, firește, la ce fac io aici în Republica Culturală Chineză, adică la termenul mai permisiv, dacă pot să spun așa. Și aș vrea și niște argumente la părerile voastre. Și să vă gândiți bine înainte de a zice ce ziceți. Vă mulțumesc :)

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Să vă spun cum a fost Alecu în Micul Prinț?

Apropo de cântecul bloggerilor, povestea continuă

10 comentarii

  1. sâmbătă, 26 februarie 2011, 08:04

    Cred ca poti sa o treci (linistit) la SPAM.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. sâmbătă, 26 februarie 2011, 09:55

    Poti s-o lasi pe partea cealalta a Chinezu. Nu e tocmai cultura cand emisiunea in cauza promoveaza oameni talentati, dar nu neaparat in partea de cultura. Asa ca merge pus la o sectiune de divertisment, pe chinezu.eu. Aici merge sa fie numit cultural leisure space. Carti, recenzii si altele de care stii mai bine ca multi dintre noi. Romanii au talent este o emisniue frumase, dar nu ofera ce oferi tu aici. Asa ca raspunsul ar fi nu.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. sâmbătă, 26 februarie 2011, 10:11

    Nu :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. sâmbătă, 26 februarie 2011, 10:45

    Chiar daca vorbim de o cultura a maselor, deci in sensul mai larg al cuvantului, nu cred ca are ce cauta aici.

    „Romanii au talent” ramane o emisiune de divertisment, mai buna sau ma proasta.

    Site-ul asta e genul de proiect care, mi-ar placea mie, isi va pastra o nuanta usoara de exclusivism. Daca va fi asa, eu sunt unul dintre suporterii infocati ai proiectului :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. sâmbătă, 26 februarie 2011, 10:46

    Scuze, am scris de pe telefon: „mai buna sau mai proasta” :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. sâmbătă, 26 februarie 2011, 12:53

    Este doar divertisment, care din cand in cand mai are si un strop de cultura.
    Inca nu am vazut nici o emisiune mai degraba am vazut cate ceva pe bloguri

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. sâmbătă, 26 februarie 2011, 16:38

    Cultura e mult prea mult spus. Nu se promoveaza nimic cultural ci e mai mult o desfatare a simturilor si sinapselor urmarind in mare parte atrocitati la adresa divertismentului. Ca se intampla sa se alinieze planetele din cand in cand si sa apara cte o Cristina Bondoc sau Iustin asta e o raritate. In resti…Romanii au probleme grave :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. Chinezu
    sâmbătă, 26 februarie 2011, 20:01

    dorinta voastra este lege pentru mine, tovarasi, asa ca aceasta a fost prima si singura data cand emisiunea este mentionata in Republica Culturala Chineza :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. manuela
    duminică, 27 februarie 2011, 09:52

    io n-am vazut nimic cultural acolo

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. duminică, 27 februarie 2011, 20:52

    Nu prea am vazut cultura la „Romanii au talent”.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde