05.12.2016

Bine ați venit în Republica Culturală Chineză

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Așa mi s-a părut mie că sună interesant, dictator democrat fiind așa în felul meu, că e buna denumirea asta pentru noua secțiune de, îmi iertați aroganța, cultură și alte chestiuni adiacente a fenomenalului blog chinezu.eu :D Ce veți găsi aici se vede din categoriile din meniu. Dar care toate, dacă îmi permiteți, le pot denumi generic ”Părerea mea despre…” :)

Am creat această secțiune pentru că am vrut să centralizez cumva gândurile mele despre filme, cărți, piese de teatru, expoziții, muzică și, din când în când, să mai bag câte un textuleț (mi-am permis aroganța să denumesc categoria ”Proză”) pe care le scriu eu cu mânuțele astea două când am timp pentru astfel de plăcute îndeletniciri :)

Sper să vă placă ce veți găsi aici. Dacă nu, mă bazez pe spiritul vostru critic (căci vă știu io, pișichierilor :D) sa mă faceți ferfeniță sau, dacă vă coafează, să ziceți ”bine, măh, nu ești chiar praf” :D

Cu alte cuvinte, vă urez bun venit în Republica Culturală Chineză :)

PS Am băgat acest text la ”Interviuri” din două motive: pentru că nu aveam nimic în această categorie și pentru că, la urma urmei, ce am scris aici e un fel de interviu cu mine însumi :D

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

”The King's Speech” – un film excepțional

Am o rugăminte pentru toți fotografii care mă citesc

16 comentarii

  1. marți, 22 februarie 2011, 07:50

    daca il convingi si pe zabava sa-si faca o republica de-asta unde sa nu mai scrie doar politica, mare lucru ar fi!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. marți, 22 februarie 2011, 09:48

    Succes cu Republica. Pot zice ca tii neaparat sa iti culturalizezi audienta, nu?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. marți, 22 februarie 2011, 09:59

    Păi în cazu’ ăsta îţi doresc să te extinzi serios pe hartă cu această nouă republică şi încet-încet să o transformi într-un imperiu :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. marți, 22 februarie 2011, 10:01

    Manuel, nu audienta vrea sa si-o culturalizeze, ci pe el :)))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. Chinezu
    marți, 22 februarie 2011, 10:06

    @hoinaru
    lasa-l pe adi ca face bine ce face, cu tine avem probleme… :)))))))))

    @Manuel
    maestre, multumesc pentru tot :)

    @Mariciu
    prea bine, bunul meu domn, iti voi urma sfatul :D

    @Stefan Murgeanu
    cum ma cunosti tu bibicule… :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. marți, 22 februarie 2011, 10:11

    Domnu, sunt foarte incantata de asemenea initiativa si pe aceasta cale va urez atat inspiratie cat si subiecte, ca sa avem de ce ne bucura, scrie si citi!
    (cum ai facut lansarea? ai ciocnit o sampanie de monitor, sau?)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. marți, 22 februarie 2011, 10:25

    […] …caci Cristian China Birta Chinezu a lansat la apa un cel mai misto proiect cultural, aka Republica Culturala Chineza. […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. marți, 22 februarie 2011, 10:34

    Traiasca Republica Culturala Chineza:)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. marți, 22 februarie 2011, 10:45

    foarte tare asta: „Concediaza-ti seful! from Timisoara, Timiş, Romania” :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. Chinezu
    marți, 22 februarie 2011, 11:12

    multumesc, dragilor, pentru ca sprijiniti acest demers de culturalizare cu de-a dragul la care ma inham :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. marți, 22 februarie 2011, 11:12

    Bine te-am gasit!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. marți, 22 februarie 2011, 11:16

    O sa iti scrii articolele in versuri de acum ;) ?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. marți, 22 februarie 2011, 11:20

    Unde sunt materialele propagandiste? :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. marți, 22 februarie 2011, 21:01

    Cristi, excelent!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. vineri, 25 februarie 2011, 14:30

    Bine domnule Chinezu,
    Ceea ce e în China după Marea Revoluţie Culturală nu se mai poate numi cultură din păcate… ci ‘chiceală’. Deci nu de la Mao o să-nceapă ei să caşte bine ochiul culturii, ci mai degrabă de la blogul(?) tău! :)
    PS: Eu sunt din Timişoara, dar dacă tot eşti din Bucureşti îţi recomand să treci pe la Caminul Artei pana în 28 februarie. Este o expoziţie de artă umanistă fantastică, realizată de artişti chinezi din diaspora, anti-comunişti, care vorbeşte despre artă-pentru-artă, reabilitarea scopului artistului în societate, drepturile omului, etc… un eveniment complex şi pătrunzător.
    Aici e site+un principal, http://theartofzhenshanren.org/ , dar merită văzut pe viu.


    Bogdan.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. luni, 28 februarie 2011, 09:33

    Sa ai bafta, maiestate!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde