26.09.2016

Microbul – poezie de Cristian China-Birta

Sunt microb. Și sunt cam mic.
Dar al dracu de voinic.
Știu să fac tare mult rău
Sunt așa, cam derbedeu.

Mie-mi place să mă joc
Să pun gaz mereu pe foc
Și să-mbolnăvesc copii
Asta numesc eu jucării.

Pe mâini de nu te-ai spălat
Ah, ce-mi place să te-atac.
Să te văd bolnav aș vrea,
Asta-i distracția mea.

Toată ziua mă distrez
Îmbolnăvesc copii și visez
La ziua când va dispărea
Cea mai mare spaim-a mea.

Căci deși sunt voinic tare
Am o frică-nfiorătoare
Că îmi bagă frica-n os
Numitul nenea Domestos.

Zero microbi”, el vă învață
Se luptă cu noi pe viață
Și câștigă că-i fioros
Ne-ai învins, nene Domestos!!!

Această contrucție lirică de un puerilism impetuos :)) am vrut să fie partea mea de participare la campania celor de la Domestos zeromicrobi.ro, care este adresat copiilor. Dacă vă uitați pe site, o să înțelegeți de ce am decis noi, cei din DreamTeamRo (Claudiu, Make, Ștefan, Vlad, Nicu) să dăm o mână de ajutor acestei campanii. O facem benevol, gratuit, singura ”plată” este că vor auzi cât mai mulți copii despre această inițiativă și se vor putea înscrie în concurs și vor învăța mai multe despre igienă. Restul interpretărilor sunt… mai bine nu zic cum :)

Așa că dau mai departe ceea ce noi am numit generic ”O zi din viața unui microb” ca pe o leapșă următorilor: NebuloasaRuxa, TVdece, Groparu, Nicu Bendea. Îi rog pe cei nominalizați să înțeleagă această lepșă exact în spiritul în care a fost făcută și nimic altceva :)

Și, of course, avem și premiu :D Cea mai frumoasă povestire va fi premiată cu o sticlă de Domestos cu autografele celor din DreamTeamRo :D și cu, totodată, desemnarea câștigătorului drept ”Microbul maxim al blogosferei” :)) Have fun, dragilor, cel puțin la fel de mult cât avem noi :))

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Frustrarea, cel mai mare inamic al bloggerului

La mulți ani, sorela!

17 comentarii

  1. luni, 21 februarie 2011, 14:37

    adica trebuie tot in versuri, sau cum? ca, de exemplu, eu ma gandesc sa-l intervievez pe Gripuska Virus Virusolovici, cel care m-a bagat la consum de servetele si paracetamol in aceste zile!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. luni, 21 februarie 2011, 14:39

    @ruxa
    nu trebe in versuri, poti sa faci si in proza alb-verzui :))
    io am scris poezie, caci sunt poet, ca tot romanu, ce chinezaria mea :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. luni, 21 februarie 2011, 17:26

    Nu-mi spune ca acum te relansezi ca poet.
    1 Ti-ai schimbat calificarea de blogger?
    2 Nu se mai traieste bine din asta?
    3 Ce te-a facut sa crezi ca domeniul ales iti va aduce faima si bani?
    4 Imi dai si mie un autograf, sa-l am pentru atunci cand vei deveni celebru?
    5 Va urma un intreg volum de poezii?
    Va multumesc pentru acest prim interviu acordat, in calitate de „poiet”!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. luni, 21 februarie 2011, 17:36

    @Pato Basil
    va rog sa va inregistrati pentru interviu la secretariat, sa completati formularul PH-344/GR care va da dreptul sa completati formularul GF-HGH/34 si daca vi se aproba cererea de interviu, mai discutam
    :)))))))))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. luni, 21 februarie 2011, 18:19

    si tu esti cu birocratie? bun am fost la secretariat care m-a trimis la ghiseul x pentru formularul tipizat , la ghiseul a pentru timbru, la fisc pentru plata accizei pe viciul de blogging si am revenit pentru stampila de aprobare si pentru raspunsuri se poate!
    Domnu’ sau nu ma intelegeti ca nu vorbesc chineza!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. luni, 21 februarie 2011, 19:05

    […] Chinezule, ne traduci şi nouă ce vrea neicuşorul asta? N-ai tu treabă cu Hi5, ştiu, dar măcar pe Twitter poţi să-l faci de râs! […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. marți, 22 februarie 2011, 11:07

    […] Cele de mai sus au legătură cu zeromicrobi.ro, o campanie despre igienă adresată copiilor şi venită printr-o leapşă de la Chinezu. […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. marți, 22 februarie 2011, 11:50

    salutare, mă înscriu şi eu via Sorin Neagu via Claudiu Ciobanu:)
    http://injineru.blogspot.com/2011/02/microbii-ataca.html
    Spor la toată lumea;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. marți, 22 februarie 2011, 12:34

    […] aceeaşi tema au scris: Ştefan Murgeanu, Cristian China-Birta, Vlad Dulea, Marius Matache şi Nicu […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. marți, 22 februarie 2011, 15:10

    […] Tuesday, February 22nd, 2011 | Author: nebuloasa M-am trezit cu o leapsa tare draguta, de la Chinezu: trebuie sa povestesc cat mai pe intelesul unui copil, o zi din viata unui microb. Cum io nu-s […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. marți, 22 februarie 2011, 22:20

    Domnule Chinez, e prea tarziu sa ma bag si eu in lumea microbilor? :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. miercuri, 23 februarie 2011, 16:06

    […] interviu va fi sponsorizat de Chinezu & Co cu o sticlă de Domestos. Totuşi, dacă sunteţi amabili, aş prefera spray. Mulţumesc […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. marți, 15 martie 2011, 10:27

    până la urmă la cine s-a dus sticla de domestos?:)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. vineri, 6 mai 2011, 10:46

    […] Chinezu http://chinezu.eu/2011/02/21/microbul-poezie-de-cristian-china-birta/ […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. luni, 19 septembrie 2011, 11:59

    […] urmator: 33% votul popular, 33% o nota din partea lui Adrian Holerga si 33% o nota din partea lui Chinezu. 1 % se […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. luni, 13 februarie 2012, 19:15

    vreau sa stiu dac merge si ceva de genu

    da via pe el,k e mult,mult prea tare
    da vina pe domestos ,k mizeria dispare
    da vina ,k nu se opreste sa mai curga
    munca nu mai e obositoare

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. luni, 13 februarie 2012, 19:20

    aa sa se stie
    versurile acelea sunt ale mele (fara plagiat)
    bine eu recunosc am facut un plagiatdar in gluma nimic mai mult

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde