08.12.2016

Of, Doamne, ce emoții pot să am…

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Am stat minute bune în fața tastaturii și nu știam ce să scriu… Nu știam de unde să apuc cuvintele, cum să le așez, cum să încerc să maschez faptul că sunt îngrozitor de emoționat… Cum să scriu eu despre faptul că Alecul meu cel drag, una din cele trei minuni ale vieții mele, va avea premiera cu ”Micul Prinț” la Teatrul Odeon (24 februarie, ora 20.30) fără să mă topesc de emoție, fără să simt că îmi crește sufletul într-o asemenea măsură încât, încercând să spun prea multe, nu reușesc să spun mai nimic? Așa că mai bine tac. Și vă invit să vedeți piesa și, atât cât vă lasă și pe voi sufletul, să spuneți lumii de ea, să audă cât mai multă lume că piticul meu (iartă-mă, tată, de azi înainte nu îți mai spun așa…) mă face să fiu teribil de mândru de el. Gata, nu mai zic nimic…

Micul Prinț
de Antoine de Saint Exupery
Regia: Carmen Lidia Vidu
Distributie:
Florin Zamfirescu
Alexandru China-Birta
Rodica Mandache
Gelu Nitu
Jeanine Stavarache
Mugur Arvunescu
Mircea Constantinescu
Pavel Bartos
Ioan Batinas
Mircea N. Cretu
Laurentiu Lazar
Tudor Breazu
Machiaj: Ana Mihaela Marin
Foto: Dani Ionita

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Am de dat 2 invitații duble la avanpremiera ”Numărul Patru”

Felicia, înainte de toate

21 comentarii

  1. joi, 17 februarie 2011, 10:37

    S-a notat:)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. joi, 17 februarie 2011, 10:38

    Bravo! bafta multa Alexandru!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. joi, 17 februarie 2011, 10:40

    hai ma ca iese bine. relax

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. joi, 17 februarie 2011, 10:45

    Ca sa vezi si tu cum e la teatru :)) „Micul Print” este unul dintre ele mai minunate texte scrise vreodata, iar Alecu are o teribila onoare, dar si o extrem, extrem de mare responsabilitate de aj uca acest rol pe o scena importanta a tarii, alaturi de mari actori. Felicitari mai intai lui Alecu, acum Alexandru China-Birta (!) pentru rezistenta la repetitii (prietenii stiu de ce :) ) si pentru curajul de a arde etapele. Nu in ultimul rand doamnei China- Birta si tie pentru dublul vostru curaj: de a-l lasa sa simta mirosul special al teatrului si, mai ales, pentru ca veti fi in sala cand el va juca – ceea ce crede-ma este ingrozitor de greu! In rest, ii spunem ca in teatru „Merde” si tie iti dam un link ca sa nu ne bati :) http://teatrulmasca.wordpress.com/2010/10/08/je-vous-dis-merde/

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. joi, 17 februarie 2011, 11:29

    multumesc, dragilor :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. Ramona
    joi, 17 februarie 2011, 11:40

    Felicitari, am notat evenimentul :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. joi, 17 februarie 2011, 12:17

    Felicitari! :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. joi, 17 februarie 2011, 12:29

    […] citit la Chinezu un articol emotionant, transmit si eu mai departe mandria […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. joi, 17 februarie 2011, 13:03

    Bravos. De mic invatat cu munca si disciplina, iti dai seama ca mandrie de om va fi :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. joi, 17 februarie 2011, 13:39

    Incercam sa ajungem si noi

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. joi, 17 februarie 2011, 15:06

    pai sa fie intr-un ceas bun…iar urarea este mult ca…t !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. joi, 17 februarie 2011, 15:26

    Felicitari. Nu sunt tata dar am vazut in ochii tatalui meu o anumita sclipire cand realizam cate ceva important, asa ca-mi dau seama, oarecum cum se simte Alecu.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. joi, 17 februarie 2011, 17:17

    Emotia tatalui razbate prin toti porii…Felicitati Alexandru si public cat mai mare!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. joi, 17 februarie 2011, 19:02

    Wow, nice! Succes!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. joi, 17 februarie 2011, 19:07

    Wow! Excepţional! Debut la 12 ani, alături de Florin Zamfirescu şi cu un text atît de frumos, dar atît de greu. Cum spune colegul de la „Masca”, e o foarte mare responsabilitate. Cred că Adina şi cu tine aveţi emoţii mai mari decît Alecu. Aşa vă trebuie! Abia aştept să văd spectacolul. Din păcate, voi fi la altă întîmplare teatrală şi nu voi putea veni la premieră, dar voi ajunge cu siguranţă la unul dintre spectacolele următoare.
    „Merde”!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. joi, 17 februarie 2011, 21:03

    N-are legatuta, dar am zis sa nu fiu egoist si sa bag si aici postarea de pe blogul personal:
    Cică Blaga dă buzna în biroul lui WoodRea.
    Primul lucru îi toarnă-n cap o ceaşcă de cafea.
    Apoi îi dă o palmă după ceafă, ia un pix şi începe să îi mâzgălească geanta de lux. Lasă geanta şi sare să o ia la palme pe femeie.
    Atunci intră în viteză Sulfina, strigând:
    -Vasile, termină, am glumit, nu te-a nominalizat premier!!!!!!!!!!!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. Razvan
    joi, 17 februarie 2011, 21:49

    Felicitari !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. vineri, 18 februarie 2011, 08:40

    Merde! :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. gabriela
    sâmbătă, 19 februarie 2011, 00:29

    Sunt sigura ca Alexandru va avea un succes pe masura emotiilor tatalui sau .
    Numai oamenii cu sufletul cat china sunt capabili de asemenea trairi.
    Va tinem pumnii si suntem cu sufletul alaturi de voi.
    cu mult drag,
    Dance World

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. Ionut
    luni, 28 februarie 2011, 15:40