10.12.2016

După ce criterii vă împrieteniți pe facebook?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Știu că există studii ample pe tema asta cu scopul și durata prieteniilor pe facebook. Dar nu mă interesează decisiv. Adică, mă rog, sigur că sunt interesante la nivel general, dar eu vreau să știu despre voi, ce vă coafează pe voi când dați add sau accept pe facebook, căci, după cum ați putut vedea în ultima perioadă, sunt într-un amplu exercițiu de a încerca să vă cunosc mai bine pe voi, cei care mă onorați când îmi citiți firavele rânduri aici pe chinezu.eu :)

Eu am făcut prostia la un moment să dau accept la greu cererilor de prietenie. Pentru că, nu-i așa, mi s-a părut că e mai ușor să dai cu ok-ul en gros și nu să te mai uiți și tu la fața friendului to be, cum ar veni :)) Așa că la un moment dat m-am trezit cu 5000 de ”prieteni” din care, când m-am pus pe treabă să văd ce legături am cu ei, am șters peste 1000. Care nu aveau nici un sens, după capul meu, să fie onorați cu prietenia mea (sanchi :D) facebookistă.

Acum mă uit când îmi cere cineva prietenia. Și am niște criterii, dar așa, lejereanu, fără să fie un sistem sau măcar o tentativă de sistem. În primul rând, firește, mă uit (sau încerc să îmi amintesc) dacă îl cunosc pe respectivul friend. Apoi, că no, ce să fac, sunt blogger, dacă văd că are blog, îl accept. Apoi vine al treile criteriu, dar care este într-o ceață majestică: mă uit la locul de muncă, la like-urile pe care le-a dat, la locul de origine sau la reședința actuală, de astea. Dar care, după cum vă puteți da seama, sunt atât de relative că mi-e și rușine să vi le spun :))

Cam așa fac eu. Deși știu că nu prea e bine. Așa că aștept criticile, laudele, părerile voastre în chestiunea în cauză :)

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Despre semne. Sau cum s-or fi numind chestiile astea

În viață…

21 comentarii

  1. miercuri, 9 februarie 2011, 09:38

    Eu unul accept pe oricine, singurul criteriu pe care il am, este sa nu fie cocalar sau pitipoanca sa-mi umple News Feed-ul cu manele si mesaje despre cat de tare ( prost/a ) este el/ea.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. miercuri, 9 februarie 2011, 09:42

    Dau accept daca am interactionat cu persoana respectiva in trecut.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. miercuri, 9 februarie 2011, 09:48

    Eu as mai adauga si cercetarea prietenilor comuni. In general nu ma sfiesc sa dau reject, dar daca am o banuiala ca nu mi-a dat add la nimereala ii dau un mesaj privat in care il intreb daca ne cunoastem sau daca il pot ajuta cumva. Tinand cont ca in vara am dat add la toti oamenii din radio pe care i-am gasit dorind sa imi gasesc un loc de munca intr-un radio(si am reusit :D) , am ajuns sa fiu destul de deschisa la add-uri. Dar sa stii ca ma gandesc si eu sa fac curatenie ca parca am strans prea multa lume despre care nu stiu prea multe…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. miercuri, 9 februarie 2011, 09:54

    Eu le caut dosarul la CNSAS. Daca aflu ca n-au colaborat cu Securitatea (atat noua cat si vechea), le dau accept. :))
    P.S.: Mie nu mi-ai dat accept. Inca ma mai gandesc daca sa te iert. :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. miercuri, 9 februarie 2011, 09:54

    Eu am o problema cu faptul ca nu vreau sa am prea multi ca sa nu mi se umple ‘peretele’ cu prostii. In general ma uit la info si la domeniul de activitate,. Daca e ceva care ma intereseaza (PR, jurnalism, ONGS etc) il/o adaug. Daca e cineva total necunoscut, ma mai uit si la ce prieteni avem in comun si din ce oras este, ca sa vad daca totusi exista o legatura.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. miercuri, 9 februarie 2011, 10:01

    Dupa un an si ceva de utilizare a Facebook-ului e usor sa-ti „verifici” cererea de prietenie, pentru ca ti se afiseaza prietenii comuni. La inceput nu ii acceptam ca prieteni decat pe cei pe care ii cunoasteam si ma intelegeam foarte bine. Apoi i-am iertat pe cei care mi-au facut zile fripte si imi cereau sa fim prieteni (nu stiu de ce, din moment ce nu ne intelesesem bine in trecut, dar na… ) am dat approve si la cererile lor. Ulterior mi-am dat seama de influenta Facebook-ului si puterea de a aduce trafic, asa ca am dat accept random. Deci acum accept pe oricine imi cere prietenia :) eu oricum ii stiu pe cei care merita

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. miercuri, 9 februarie 2011, 10:06

    Mie la inceput mi-a fost jena sa refuz. Credeam ca nu e frumos. Dar acum daca nu cunosc si nu avem prieteni comuni nu mai dau acceptul.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. miercuri, 9 februarie 2011, 10:42

    Eu ma uit la prietenii comuni, apoi daca au nume din tari exotice bla bla, le dau reject. Apoi ma uit sa vad cam care-i treaba (asa cum faci si tu). Acum vreau sa mai golesc din oameni de la mine din oras pentru simplu fapt ca nu am chef de toti spammeri din fostul meu liceu, dar nah

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. miercuri, 9 februarie 2011, 12:17

    cam asa fac si eu :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. miercuri, 9 februarie 2011, 12:25

    Am putini prieteni, dar raman selectiv. Conteaza foarte mult pe cine accept si cui ii dau Add. In genere, iti alegi prieteni care te ridica, oameni care iti sunt aproape, care te sustin samd. Sau, macar sa fie in acelasi domeniu catine. Ce seamana se aduna.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. miercuri, 9 februarie 2011, 12:28

    Nu am niste criterii pe care sa le urmez si in general nu prea dau „add”, iar „cererile de prietenie” le filtrez foarte rar. De exemplu persoanele straine nu prea primesc accept de la mine.
    Oricum, daca cineva a intrat in lista de „friends” si nu-mi place ce posteaza/publica pe wall, am optiunea Unfriend si Report/Block This Person.

    P.S: Nu inteleg chestia cu „X a acceptat cererea de prietenie”, cand X si-a facut acum contul de facebook si eu nici nu-l cunosc.
    P.S 2: Doar acum cand scriam comentariul am cautat dupa „Fan Page-ul” tau :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. miercuri, 9 februarie 2011, 12:53

    Pe contul personal – daca nu il cunosc personal pe omul respectiv, nici vorba sa dau accept. La urma urmei mai sheruiesti o poza, un comentariu cu prietenii, etc. Daca imi lasa un mesaj „mi-a zis cutarica sa te adaug de prieten sa discutam de cutare chestie” mai merge. Dar dupa ce s-a discutat chestia, in mare parte – la revedere

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. ank
    miercuri, 9 februarie 2011, 13:07

    Multumesc.Am trecut de criteriile mentionate mai sus.Eu fiind o persoana mai in varsta si pensionara CITESC cu placere blogul tau( si ale altor cativa ” deocheati „talentati )Din punctul meu de vedere .Un plus tu ai pentru „minunea ‘de Mara dar si pentru baiat.Succes.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. miercuri, 9 februarie 2011, 13:38

    Atata timp cat e o persoana „normala” cu care ai ce vorbi sau poate oferi o informatie buna, adaug pe oricine cu placere. Daca esti vreun cocalar cu poze cu ochelarii pe nas sau vreo panarama, nu are rost sa adaug doar de dragul de a avea prieteni virtuali mai multi.

    Criterii:
    1) Sa fie un om normal cu care sa ai ce discuta
    2) Sa poata se te ajute intr-un fel, cu o informatie sau orice altceva..
    3) Sa fie sociabil
    4) Daca mai suntem si din acelasi oras sa iesim la un vin, e ca si adaugat.

    Astea sunt criteriile.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. miercuri, 9 februarie 2011, 13:43

    Eu nu dau add,dar cand primesc cereri,ma uit in primul rand daca cunosc persoana, prieteni comuni, daca avem altceva in comun,adica domeniul de activitate,muzica pe care o asculta(ca daca e sa-mi umple peretele cu melodii faine care imi fac placere sa le ascult e una,dar sa puna housereala si manele e cu totul altceva). tine de multe chestii selectia,iar o data pe luna mai sterg din persoanele cu care nu am intrat in contact.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. miercuri, 9 februarie 2011, 13:57

    În primul rând mă uit să văd dacă recunosc persoana. Deci neapărat trebuie să aibe poze în care apare, nu poze luate de pe net. Dacă n-o recunosc la început, mă uit la ce prieteni avem în comun, de unde e, dacă are cumva blog și cam ce postează pe wall. Recent mi-a dat add o fostă colegă cu care n-am mai vorbit de 10 ani, când a plecat din țară. Nu-și folosea numele complet, așa că n-am recunoscut-o imediat, dar m-am uitat la prietenii pe care îi avem în comun și mi-am dat seama cine e :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. miercuri, 9 februarie 2011, 14:06

    N-am criterii pentru imprietenire, am pentru „unfriend”.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. miercuri, 9 februarie 2011, 14:11

    Primul criteriu e daca cunosc sau nu persoana.
    Al doilea e daca ma simt confortabil sa scriu despre familie ”de față” cu el.
    Al treilea (daca nu il cunosc personal) e daca avem prieteni comuni.
    Al patrulea e daca avem interese comune, daca am participat la un eveniment, daca facem parte dintr-o comunitate

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. miercuri, 9 februarie 2011, 20:31

    Eu ii studiez peretele si daca am ceva de invatat de la el/ea accept iar daca nu … asta e

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. joi, 10 februarie 2011, 10:42

    Chinezule, eu folosesc pe Facebook aceiasi tactica care o ai tu cu Twitter-ul. Daca o cunosc in real life, ii dau add, daca nu, nu. Desi, daca as avea foarte multi prieteni (cum aveam pe hi5, inainte sa-mi sterg contul) mi-as promova mai bine blogul. Dar ma descurc si asa, fara o caruta de friends…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. miercuri, 16 februarie 2011, 12:51

    Eu dau add la prieteni , si imi da nu stiu ce eroare nu stiti din ce cauza?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde