05.12.2016

Despre semne. Sau cum s-or fi numind chestiile astea

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

În seara când am plecat înspre Baia Mare cu trenul împreună cu Alex Negrea și cu Sorin Rusi, Alex m-a întrebat dacă am citit cartea ”Triburi” a lui Seth Godin. I-am spus că nu, dar că ar cam trebui, desigur. A doua zi m-a sunat doamna mea să îmi spună că am primit o carte de la Sorin de la Friends Advertising. Era vorba de ”Triburi”, firește.

Am visat într-o noapte că eram la un concert MC Hammer și că dansam de rupeam pe You Cant Touch This. A doua zi, pe un post de radio, în mașină, am auzit această piesă.

Zilele trecute, când o echipă Antena 1 a venit la mine acasă pentru un material despre bloggerul chinezu, am primit salutări din partea lui Carmen Avram, cu care nu m-am cunoscut personal, dar față de care am un respect deosebit pentru ce a făcut ca jurnalist. Aseară am văzut-o, din întâmplare, la o emisiune pe Antena 2, la Lucian Mândruță, când a declarat că e foarte mândră de faptul că e maramureșeancă de-a mea, dar din Vișeu de Sus, nu din Baia Mare ca și mine.

De ce vă spun toate astea? Habar nu am. Nu cred în coincidențe sau în nu știu ce semne supranaturale. Dar chestii de astea se întâmplă. Dar eu nu știu cum să le numesc. Poate îmi dați voi o idee :)

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Câți dintre voi aveți blog? Scurt studiu dă caz :D

După ce criterii vă împrieteniți pe facebook?

12 comentarii

  1. miercuri, 9 februarie 2011, 09:27

    sunt semne paranormale…saptamana trecuta ma gandeam la un fost coleg de liceu cu care n-am mai vorbit de 7 ani, dupa cateva ore am verificat mailul de la blog si ghici ce? primisem un mesaj de la el sa ma intrebe ce fac! Tu ar trebui sa explici lucrurile astea, mitologia chineza sigur are o explicatie! :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. miercuri, 9 februarie 2011, 09:28

    In primul rand, multumesc, stiti dv de ce.
    Apoi pot sa va spun ca daca credeti ca exista Dumnezeu, atunci este posibil ca aceste „intamplari” sa spuna ceva; daca nu atunci este pur si simplu o coincidenta.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. miercuri, 9 februarie 2011, 09:29

    Poate viata urmeaza cursul care trebuie, interesante coincidente dar poate continui sa dai de mai multe „semne” !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. Glass and Iron
    miercuri, 9 februarie 2011, 09:31

    Toate aceste „semne” exista fiindca exista subconstientul colectiv (C.G. Jung) + (partial) campurile morfice (R. Sheldrake).

    Nu este nimic supranatural, este cat se poate de natural dar considerat „supra” fiindca inca nu ne-am inteles valoarea si capacitatile.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. miercuri, 9 februarie 2011, 09:45

    Da. Semne exista…am patit si eu din acestea. Ar fi prea multe de povestit.
    Apropo de semne :)) (da asta merge in categoria funny). Cica am o restanta :)) pe ambele liste profele imi dau 4 :)) In fine :)). Ma uit in baza de date, apare nota 6!!!!! :)) Le trimit mail profelor (da am fost fraiera, dar profele ma stiu si baza de date se updateaza) :))) si cica, din pacate, am restanta :)). EU zic ca aia e nota din viitor =))))))) :)))))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. miercuri, 9 februarie 2011, 10:04

    there’s a glich in the matrix :)) Am mai patit si eu dinastea, dar la mine cea mai mare problema e aia cu deja-vu-ul, si nu dinala slabut, ci un deja-vu cu exactitate de 100%

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. miercuri, 9 februarie 2011, 12:21

    Ce s-a intamplat nu putea sa se intample altfel. Una din cele patru legi hinduse :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. miercuri, 9 februarie 2011, 13:03

    Noi le zicem „coincidenţe” pentru că trebuia să le dăm un nume dar, din păcate, le-am dat şi conotaţii misterioase, fantastice… Dacă înţelegi că primul lucru care trebuie să-l faci ca să poţi avea ceva este să te gîndeşti la acel ceva atunci sînt sigur că vei înţelege şi treapta următoare: gîndurile se transformă în lucruri materiale sau în realitate palpabilă! Dacă nu te-ai fi gîndit la toate cele despre care ai vorbit ceva mai sus să fii convins că ar fi trecut pe lîngă tine şi nu le-ai fi dat importanţă. E normal dacă te gîndeşti la cîte persoane întîlneşti sau cîte întîmplări se petrec în jurul tău într-o zi, să nu le observi pe toate e ca o formă de protecţie.

    Hai să vorbim concret: sînt nemulţumit de calitatea serviciilor oferite de operatorul de cablu şi internet. Am discutat cu soţia mea alaltăieri despre faptul că mă bate gîndul să trec pe operatorul „X”. Cine crezi că a bătut la uşa mea ieri? Un agent de vînzări de la operatorul „X”. Şi dacă îţi mai spun că niciodată în viaţa mea nu mi-a bătut la uşă un agent care vindea produse de care ţi-a vorbit ai să mă crezi? Este prima oară. Ţi se pare fantastic? Să nu ţi se pară! Ţi se pare coincidenţă? Poţi să-i zici aşa dar eu prefer să cred că dorinţa mea s-a transformat în realitatea pe care o doresc.

    Eu cred că sîntem săraci pentru că toată ziua vorbim de sărăcie, alunecăm pe gheaţă pentru că ne gîndim că alunecăm pe gheaţă şi nu la faptul că sîntem stăpîni pe situaţie… şi exemplele pot continua. Dar să ştii că există şi momente în care ţi se aduce aminte că eşti dator, îţi recomand dacă ai timp articolul Coincidenţe de pe blogul meu.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. miercuri, 9 februarie 2011, 13:18

    Dupa ce termini de citit „Triburi” sa nu uiti sa ne spui si daca ti-a placut:)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. miercuri, 9 februarie 2011, 13:50

    Nici eu nu cred in coincidente, dar cum iti explici acele senzatii cand traieste momente pe care tu le aveai deja in memorie? Apropo, treaba cu visatul e ciudata. Eu am avut 2 momente cand am visat niste prieteni vechi, pe care nu-i vazusem de mai bine de 5 ani, si a doua zi m-am vazut cu ei. O fi fost subconstientul, intamplarea?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. miercuri, 9 februarie 2011, 20:39

    si ai citit Triburi? nu e o CARTE? :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. miercuri, 9 februarie 2011, 23:27

    deci cam asa ceva-i zice si cu asta se ocupa, domnule chinez :)
    http://en.wikipedia.org/wiki/Synchronicity

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde