08.12.2016

Câți dintre voi aveți blog? Scurt studiu dă caz :D

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Din start țin să vă mulțumesc că vă faceți timp să mă citiți și să mă ajutați cu răspunsuri când mai pun câte o întrebare care mă ajută să mă și să vă înțeleg mai bine. Cum fac acum, spre exemplu :) V-aș ruga să votați mai jos și, pe cât posibil, să îmi explicați în comenturi dacă aveți blog de ce aveți blog și dacă nu aveți blog când o să vă faceți :))

Mulțumesc.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Antreprenoriatul la români e cam la (răs)cruce…

Despre semne. Sau cum s-or fi numind chestiile astea

62 comentarii

  1. marți, 8 februarie 2011, 10:30

    prima variantă – pentru a scrie despre ceea ce mă interesează.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. marți, 8 februarie 2011, 10:30

    Am chiar bloguri și să-mi trăiască mult și bine!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. marți, 8 februarie 2011, 10:31

    am blog de vre`un an si ceva. il am pentru ca simt ca e cea mai buna cale de a`mi face publice opiniile.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. marți, 8 februarie 2011, 10:31

    de ce?… ca vreau…sincer, ce pot sa las mostenire…inafara de un nume…asa ca am zis sa il si fac de rusine pe plod …pe cand o sa se nasca, tatas’o o sa fie unu din ala ce pierde vremea pe net :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. marți, 8 februarie 2011, 10:33

    Am blog bre Chinezule. Si mai imi fac unu in viitorul apropiat!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. marți, 8 februarie 2011, 10:33

    Eu am blog. Scopul blogului meu este de a cunoaște cât mai mulți oameni în domeniul marketing-ului și pentru a-mi pune gândurile și nemulțumirile legat despre ce e marketing. Pentru mine blogul e mai mult un personal branding pentru că știi tu Chinezule ce va fi…one day, one day!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. marți, 8 februarie 2011, 10:34

    Am 2 bloguri, unul personal in romana si unul de nisa in engleza. Long live the blogs. Le am pentru ca imi place sa scriu, imi mai dezvolta niste aptitudini si am cunoscut o mana de oameni faini prin ele, bine mai degraba prin intermediul aluia personal.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. marți, 8 februarie 2011, 10:35

    Eu am blog. Am folosit blogger pentru ceva timp, dar acum am intrat in randul lumii, adica folosesc si eu wordpress:)) In ultima perioada, mai exact din noiembrie anul trecut, am inceput sa ma ocup mai intens de el. A inceput sa-mi placa foarte mult sa scriu, si pe blog abordez subiecte comune. Opinii personale despre ce se intampla pe la noi si cam atat :)
    Bafta!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. marți, 8 februarie 2011, 10:37

    Eu mi-am facut blogul (personal) pentru ca voiam sa-mi descrac elucubratiile din cap intr-o asemenea maniera incat sa fie disponibile (internet) , dar sa nu fie deranjante (forumuri). Intra cine vrea, sta cat vrea. Mai apoi, am mai facut un blog institutional si-am contribuit la mai multe, dar pare-se ca ele nu fac obiectul anchetei asteia, nu?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. marți, 8 februarie 2011, 10:38

    Am blog, insa scriu extrem de rar. Trebuie sa ma tratez :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. marți, 8 februarie 2011, 10:39

    Am blog, pentru ca imi place sa scriu. E ca si copilul meu..cum il cresc asa-l am. E un proiect personal, cu ajutorul caruia incerc sa conturez cateva idei ale mele. Incerc sa combin pe el scrierile mele, cu domeniile de interes :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. marți, 8 februarie 2011, 10:39

    Am blog, dar nu este foarte activ (din pacate!). As vrea sa am mai mult timp si sa am starea necesara sa pot scrie. Dar nu e timpul pierdut… :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. marți, 8 februarie 2011, 10:40

    Am blog pentru ca prin intermediul lui pot arata ceea ce scriu tuturor celor interesati. La inceput a fost o joaca, acum nu mai e chiar daca am cont free, m-a prins si imi place enorm.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. marți, 8 februarie 2011, 10:41

    Aseara eram cu sotia si nu puteam dormi si a fost o extrosiune….serios vorbind il am din 2 motive: vreau ca anumite idei si preocupari sa le promovez si sa am feedback, in plus este o modalitate interesanta de a aborda in scris diferite lucruri, deci mai mult o cale de dezvoltare personala.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. marți, 8 februarie 2011, 10:42

    eu am blog pentru ca el face parte din proiectul meu de dezvoltare personala si profesionala. Il am de un an de zile pe wordpress si dela inceputul anului asta pot spune ca incepe sa se simta ca merita.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. marți, 8 februarie 2011, 10:43

    Am blog. Muncesc la un alt blog (adiCA CA loc de munca). Deci am 2 bloguri. De mult. Ca pot si ca vreau si ca sa defulez :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. marți, 8 februarie 2011, 10:43

    Prima varianta si la mine, insa la mine se incadreaza intr-o zona mai tehnica.
    Acolo imi tin ideile, conceptiile si lucrurile care nu le vreau uitate :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. marți, 8 februarie 2011, 10:46

    PrinArad.info e blog colectiv si e live din Aug 2010; mai am un blog personal de travel din Iulie 2007 (in Engleza).
    Sunt scriitor de limba engleza si romana din 2005… era clar ca voi ajunge in online si cu un blog :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. marți, 8 februarie 2011, 10:48

    Avem blog. Vrem sa aratam si celorlalti Clujul pe care il vedem/simtim noi:-D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. marți, 8 februarie 2011, 10:48

    Am blog pentru ca…ceva de genul asta:
    * pentru că îmi place să îmi așez gândurile undeva
    * pentru a intra în contact cu know-how-ul din domeniile care mă pasionează
    * pentru a mă pregăti pentru o carieră de succes
    * pentru a-mi exersa abilitățile de sinteză și redactare
    * pentru a sintetiza informația și a o aduna într-un singur loc
    * pentru a împărți și altora din experiența personală
    * pentru a-mi construi un brand personal
    * pentru a fi adaptată specificului erei cunoștințelor și a evoluției tehnologiei

    (e cu citat chiar de pe blog :p)

    :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. marți, 8 februarie 2011, 10:52

    mie mi-au făcut alţii blog. au zis că e păcat să ţin toate gândurile numai pentru mine :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. Dragos
    marți, 8 februarie 2011, 10:54

    Fata de altii, eu am luat-o invers.Intai mi-am facut cont pe twitter si am studiat cum sta treaba.De curand am intrat si pe facebook, unde lucrurile au stat mult mai usor.Dupe ce am vazut cum sta treaba prin online, cred ca a venit timpul sa inchid cercul si sa-mi fac si blog.Inca ma gandesc daca sa-l fac pe WP ca e gratis sau sa-mi cumpar domeniu pe .eu sau .ro.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. matilda
    marți, 8 februarie 2011, 10:57

    Am blog, ca să te citesc zilnic ! :))
    Este fereasctra mea spre lume. Îmi pot selecta „peisajul” , pot să comunic cu cei pe care îi simt aproape, dincolo de monitor…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. marți, 8 februarie 2011, 10:59

    este !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. marți, 8 februarie 2011, 11:02

    Am blog de… pffff, nu stiu, multi ani. La inceput a fost „la moda”. Apoi a fost „distractie” si s-a transformat in „omi faini” Apoi a mai aparut inca un blog pentru bijuterii. Acum e doar unul in care intra si distractia, si omii faini si bijuteriile si ce mai scapara prin jumatatea mea de neuron.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. Glass and Iron
    marți, 8 februarie 2011, 11:08

    Nu am blog. Dar nici nu stau cu mainile in san – am un loc online unde mi-am publicat si imi public pererile (.ro). Ma tot intreb daca este cazul unui blog, cochetez cu ideea dar nu sunt foarte decis. Poate, intr-o zi …
    Fiindca nu este si o optiune „POATE” am votat cu „ZĂU”. Da’ nu promit. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. marți, 8 februarie 2011, 11:13

    Am blog, sa-mi traiasca! L-am inceput din nervi pe politica, apoi l-am dat pe PR si pe lucruri de prin lume adunate si acum ma gandesc serios sa-l duc si eu inspre o pozitionare, pentru ca formele fara fond raman mereu forme si, pana una alta, imi place sa scriu si sa aiba sens ce scriu si peste o vreme :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  28. marți, 8 februarie 2011, 11:28

    Am blog :D L-am inceput pentru ca imi place sa scriu, l-am inceput cand nu era boom-ul cu bloggingul si-mi pare rau ca acum nu mai am timp sa am asa grija de el… :(

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  29. marți, 8 februarie 2011, 11:28

    Mi-am facut blog din lipsa de ocupatie, iar acum imi ocupa aproape tot timpul!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  30. marți, 8 februarie 2011, 12:03

    AM! Ce blogu’ meu :) Intr-adevar, am o vechime in Blogosfera romaneasca (Ce nu poate fi demonstrata) de vreun an si ceva, insa blogul meu personal are numai doua saptamani, si incerc sa imi fac timp sa scriu cat pot de mult si ma axez cat de mult pe chestii importante si sa nu incerc blogul cu chestii de pe youtube sau alte balarii.
    Pe blog imi place sa scriu chestii importante, ce merita discutate si nu ce imi face cainele, daca papagalii mai au de mancare sau ce am facut eu azi noapte cu nevasta… Chiar lucruri neimportante (Pentru altii).

    Este cam greu sa muncesti 8-9 ore pe zi si sa vii acasa sa mai bagi si 2-3 articole pe blog, e greu, dar daca o faci din placere ai timp si de asta.

    Mai e o chestie, eu nu-i inteleg pe aia care fac bloguri numai pentru bani. Ai un blog amarat de 1-2 luni si il umplii cu adsense cum poti mai mult… E o tampenie. Una e sa ai un blog bun, mare si dupa ani de vechime sa mai faci si un ban cu el, si alta e sa incomodezi cititorii cu paginile pline de adsense cu care oricum nu castigi decat praful de pe toba.

    In concluzie, am blog, ma mandresc cu el si sper sa progreseze si sa am si eu ceva mai multi cititori fideli :) Fac apel via Chinezu’.

    Spor la scris respectiv citit tuturor.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  31. marți, 8 februarie 2011, 12:12

    Am si eu. Si sunt mandru de el. :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  32. Adrian SM
    marți, 8 februarie 2011, 12:18

    Mi-am făcut blog pentru că eram printre puţinii bloggeri din Satu Mare care nu aveam blog şi nu se făcea să nu am… :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  33. marți, 8 februarie 2011, 12:30

    DA ! am bloaga, din 2007 in conditiile in care nu stiam o ioata si-a trebuit sa invat totul singur, simtind, intuind, ca e ceva care-mi va marca viitorul. Structura ar fi urmatoarea :
    * „Politichia Mioritica”
    * „Recenzii la concerte” (la care am mers si evenimente semnificative din zona musicii Trance-Progressive),
    * „Promo Link” (promovez alti colegi bloggeri prin linkuri si comentarii fata de postari mai deosebite ale lor). Plus langa d’ale mele, d’ale Retelelor Sociale si alea,alea…
    De ce am bloaga ? pentru ca-s „viu” : imi pasa, imi place sa ma implic, sa iau atitudine. Iar, prin acest „personal branding”, caut, aidoma exploratorilor in teritoriile virgine, oportunitati de dezvoltare. In conditiile in care, cred io, viitorul va depinde fundamental de online.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  34. marți, 8 februarie 2011, 12:30

    Prima varianta pentru ca de cand nu mai am microfon trebuie sa comunic (eu cu mine insumi) intr-un fel sau altul, nu ?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  35. codeus
    marți, 8 februarie 2011, 13:12

    Cristi am doua, unu asa zis politic si de ce mai pica si altul literar. de ce le-am facut? ca sa ma exprim si pentru ca prin ele am ajuns la oameni care gandesc ca mine. le-as sterge, chiar in decembrie am vrut sa o fac, dar pot? neeee, nici vorba s-au lipit de suflet si acum fac parte din mine, ceea ce a inceput ca o joaca acum face parte din mine. asta e )))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  36. marți, 8 februarie 2011, 13:12

    Am! Pentru ca pot!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  37. marți, 8 februarie 2011, 13:12

    Da, am blog de vreun an si un pic.
    De ce l-am facut ?
    1. Multa lume ma batea la cap – bre, ai fost in zeci de tari, ai mii de povesti, de ce nu le scrii
    2. Voiam sa mai invat si eu cate ceva despre promovarea on-line
    3. Voiam sa nu mai joc Travian.
    De ce il tin ?
    1. Pentru ca din cand in cand diverse persoane ma opresc pe strada sau in metro si-mi multumesc pentru ca le „luminez” viata si pot calatori prin lume cu ajutorul blogului.
    2. Pentru ca imi place sa aud ca l-am ajutat pe x sau y sa-si indeplineasca visul sa mearga in Indonezia, Kenya sau Cuba.
    3. Pentru ca astfel am putut cunoaste oameni ca si mine pasionati de travel si cu unii chiar am fost in Ucraina, Mali, Egipt sau Etiopia.
    Cam asta.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  38. marți, 8 februarie 2011, 13:56

    Am blog pentru ca imi place sa scriu si, desi arata ca un mic jurnal, nu ma deranjeaza ca lumea sa-mi cunoasca sentimentele. Blogul meu e un refugiu pentru mine, acolo nimic nu mai conteaza in afara de mine, imaginatia mea si tastele laptopului.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  39. marți, 8 februarie 2011, 13:57

    initial l-am facut din curioazitate, dupa care am prins microbu’ si a inceput sa-mi placa, si tot mai mult imi place!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  40. marți, 8 februarie 2011, 14:04

    Sa-mi traiasca blogul,pentru publicitate :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  41. marți, 8 februarie 2011, 14:18

    si eu am un blog, l-am facut mai mult din dorinta de a cunoaste oameni noi. Pana la mi s-a indeplinit dorinta…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  42. marți, 8 februarie 2011, 14:18

    Normal ca da :) De nisa, fara miile de vizitatori, da i-al meu si-s mandra de el :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  43. marți, 8 februarie 2011, 14:18

    am si eu vreo 10… :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  44. marți, 8 februarie 2011, 14:21

    Da, am blog. De ce? Pentru schimb de idei. Pe vremuri utilizam forum-urile, azi avem blog-uri.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  45. marți, 8 februarie 2011, 15:02

    Am blog pentru că îmi place să dau mai departe, îmi place să iau atitudine, îmi place să scriu despre frustrările mele… hai să spunem că este un fel de brand personal, o revistă particulară în care scriu despre ce îmi place mie, dar uneori ne afectează pe toţi.
    Iubesc ceea ce fac…de asta! :)

    Mi-ar plăcea să ştiu de ce ai şi tu blog :), deoarece te urmăresc de multă vreme. Prima oară când te-am remarcat a fost pe blogul Isabellei Lorelai şi mi-a plăcut atitudinea. Ttot ce faci şi în tot ce te implici este interesant şi de suflet.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  46. marți, 8 februarie 2011, 17:37

    1. Mi-am făcut blog pentru că vroiam să am un „loc de dat cu părerea”…
    2. Bună faza cu „Am blog. Să-mi trăiască!” :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  47. marți, 8 februarie 2011, 18:17

    @Chinezu

    Am. Mi-am facut ca m-ai enervat tu. Te-ai ofuscat o data ca nu ti-a convenit ce-ti zisei . Te-ai bagat repede in seama ca cica tu nu vorbesti cu anonimi… am tras repede blog ca sa-ti inchid gura. Glumesc, desi e si o parte de adevar in povestea asta. :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  48. marți, 8 februarie 2011, 19:41

    Chinezule, uite ca eu nu mai am bloguri (pe persoana fizica :P) dar scriu frate despre masini de bubuie netul :)) O fac fiindca-mi place si daca si fac bani, aia-i si mai bine :P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  49. marți, 8 februarie 2011, 19:55

    Wow.
    Suntem multi cu blog, cel putin pana am votat eu.
    Cred ca eu am motive banale:
    1. imi place sa scriu si, daca n-ar fi blogul, cu siguranta ar fi vreun caiet din sertar sau vreun fisier din word. Desi nu se exclud.
    2. simt nevoia sa-mi antrenez scrisul iar cea mai buna metoda este scrisul zilnic. De care nu ma tin :)
    3. sunt anumite scene si ganduri pe care vreau sa le pastrez cumva pentru cand le-as putea folosi pentru o noua carte, sa zicem
    4. ma plimb, vad si ma preocupa o groaza de lucruri iar in scris imi pot clarifica parerile, argumentele pro-contra sau imi pot cristaliza impresiile.
    Who’ s next?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  50. marți, 8 februarie 2011, 20:02

    Am, multumesc, sa-mi traiasca, si-al dumneata la fel!
    De vreo doi ani il facui blogu’ala-al meu si can/ ‘ im ‘vine pe chelie, scriu povesti pe gorjeneste!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  51. marți, 8 februarie 2011, 20:07

    Am … sa-mi traiasca … si as mai face vreo 3 daca as avea timp.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  52. marți, 8 februarie 2011, 20:23

    Am trei bloguri.Sa-mi trăiasca toate trei. Primul blog l-am dedicat italienilor , puţini la numar,care trebuie sa ne cunoască identitatea …Apoi , sa vad daca se pot face ceva banuţi cu adsense.M-am convins. Se poate.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  53. marți, 8 februarie 2011, 22:54

    Am blog, chiar bloguri aş putea spune. Dar unele au rămas la stadiul de proiect. Timpul e scurt…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  54. miercuri, 9 februarie 2011, 00:08

    Am…sa-mi traiasca!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  55. miercuri, 9 februarie 2011, 00:20

    Am blog, ca sa:
    – ma exprim
    – notez diverse
    – sa socializez
    – sa… orice. Ca nu e de nisa, e personal :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  56. miercuri, 9 februarie 2011, 09:00

    Am un blog si-mi ajunge.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  57. miercuri, 9 februarie 2011, 09:38

    dragilor, va multumesc din suflet pentru bunavointa de care ati dat dovada votand si comentand
    m-ati ajutat mult :)
    respect!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  58. miercuri, 9 februarie 2011, 09:41

    Bun raspunsul cu „Am blog. Să-mi trăiasca!” sa-mi traiasca si mie, am votat!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  59. miercuri, 9 februarie 2011, 14:23

    am si eu si incerc sa fac bani cu el

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  60. vineri, 11 februarie 2011, 15:00

    Am un blog si sper sa se faca mare (si vazut prin blogosfera) il am de vreao 2 ani si public pe el diferite opinii personale, lucruri mai mult sau mai putin ciudate, creatiile proprii (proza, poezie, eseuri, etc.). Sa-mi traiasca pentru ca am investit foarte mult timp, idei, si litere in el.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  61. vineri, 25 februarie 2011, 03:07

    […] […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde