28.08.2016

Știați că Internetul este ilegal în Europa?

Extraordinar ce oportunități de a te informa există în Parlamentul European. Tot felul de ședințe, seminarii, mese rotunde, lansări de nu știu ce. Numai să vrei, firește. Spre exemplu, dacă tot eram în Bruxelles, am ținut morțiș să particip la un seminar despre Digital Agenda for Europe, unde erau vicepreședintele de la Nokia, vicepreședintele de la AT&T, comisarul european pe problematică, șeful Digital Europe, mai mulți. Nu am timp acuma să vă spun mai în detaliu cum a fost, dar zău că ai ce învăța de la astfel de întâlniri.

Ce zic eu în titlu este afirmația unui dibaci de la Oracle, care afirmație, absolut firesc, a stârnit stupoare în sală. Dar omul și-a argumentat spusele cu niște chestii de alea tehnice, legate de nu știu ce protocoale tCtCaTtc de astea :)) Iar comisarul european prezent în sală a confirmat cu juma de gură că, de fapt, cam așa este. Și că în aprilie, când este ceva ședință importantă pe tema digitalizării Europei, se va reglementa și această chestiune. Cum ar veni, e ceva ce ține de birocrație și care, după cum se poate vedea, nu împiedică absolut deloc ca noi să folosim internetul ca disperații :)) Numai că, din punct de vedere strict legal, cică suntem în clandestinitate :D

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Ce vreți voi de la bloggerul chinezu? Ca să știm o treabă :)

Și, totuși, e greu să fii blogger profesionist

19 comentarii

  1. joi, 3 februarie 2011, 09:54

    Chiar sunt curioasa care sunt elementele pe care a punctat tipul respectiv. You’re makin’ me google it. :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. joi, 3 februarie 2011, 10:00

    Dacă internet este ilegal în Europa, atunci de ce nu îl închide.

    Așa prostie nu am mai auzit de mult.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. joi, 3 februarie 2011, 10:04

    @cristian
    ma bucur ca faci parte din acea categorie de oameni care intelege totul din prima
    desigur ca aia care au discutat chestiunea respectiva sunt niste prosti, nu unii din cei mai grei pe faza asta digitala pe omenire prin care trecem acum
    dar, fireste, noi din nou stim mai bine, desigur

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. joi, 3 februarie 2011, 10:11

    @chinezu: Bre, nu te mai enerva ca faci riduri. Stiu ca nu au cum sa interzica internetul. Asta ar insemna sa intre in ilegalitate milioane de cetateni UE. Deci imposibil.

    Hai, sa ne aduci o bere de acolo. Sau macar sa bei una si pentru noi:d

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. joi, 3 februarie 2011, 10:15

    Ce chestie.. Cu alte cuvinte până trec ăştia internetul în legalitate suntem haiduci cu toţii :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. joi, 3 februarie 2011, 10:18

    Ar fi frumos sa vedem ditamai conferinta organizata fix pe tema asta. :)))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. joi, 3 februarie 2011, 10:39

    Probabil ca vor sa faca ilegala folosirea internetului pe baza de abonament cu trafic nelimitat. In Canada au pus limita de 100GB pe luna sau ceva in genul asta. Daca o depasesti platesti in plus. That sucks.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. joi, 3 februarie 2011, 10:42

    De ce? Pentru ca 90% din cei ce navigheaza pe internet cred ca TOT ce pot gasi pe internet este gratuit si li se cuvine. D-aia. Eee, nu tot ce gasesti pe internet e gratuit si oricum, un lucru este cert, cat timp exista internet, pirateria nu are cum sa se opreasca, logic vorbind.
    @Cristian (Nu Chinezu!): Daca Basescu e un nenorocit, de ce nu isi da demisia? Tot cam asa gandesti si tu.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. m3bis
    joi, 3 februarie 2011, 10:52

    Eu auzisem că protocolul TCP-IP se certase cu ăla UDP de la nuş’ce porturi, dar să se porcăiască între ele, la uşa cortului Parlamentului European, de la asta, nu credeam!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. Glass and iron
    joi, 3 februarie 2011, 12:21

    Au descoperit ei ceva ce le scapase controlului … si cum totul tre’ sa fie reglementat, si internetul va trebui „domesticit”. Se lauda peste tot cu „eliminarea birocratiei” da’ sunt numa’ vorbe – isi fac hartii peste hartii, peste hartii.
    Apropo – cum este cu birocratia pe acolo ? :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. joi, 3 februarie 2011, 12:35

    Evident că se va reglementa şi vom fi cu toţii în legalitate, căci, nu-i aşa, asta ne dorim cu toţii, de asta nu dormim noaptea şi nu muncim ziua. Dar tare mi-ar plăcea să văd ce s-ar întîmpla dacă ar dispărea internetul. Numai două zile, nu mai mult. Ar fi şi o temă de discuţii pe internet, după ce revine. Dacă revine.
    Chiar aşa, există viaţă fără internet? :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. joi, 3 februarie 2011, 12:54

    Recunosc cu sinceritate: acest articol este un chinezarism pentru mine. Inca nu imi cade fisa. Este grav?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. joi, 3 februarie 2011, 19:03

    Am cautat pe Google treaba asta si n-am gasit nimic clar. Daca e adevarat, esti primul care o zice, ever, pe web. :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. joi, 3 februarie 2011, 22:24

    e de zambit si de facut cu ochiul! jur!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. vineri, 4 februarie 2011, 00:28

    Asta e ca emisiunea aia de pe Discovery cu Morgan Freeman la care ma uit si nu pricep nimic … despre fotoni si whatever … chestii de nici Morgan F nu le pricepe .. si el e GOD.

    Propun sa se inchida internetul … GATA.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. duminică, 6 februarie 2011, 18:18

    @MadMike
    Sunt de acord ca nu tot ce se gaseste pe internet trebuie sa fie si gratuit.
    Dar omul acel a spus ca Internetul este ilegal, nu anumite programe, muzica etc.

    Deci, pana la urma unde este diferenta?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. luni, 21 februarie 2011, 00:47

    […] […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde