09.12.2016

Astăzi fac interviu cu Renate Weber. Ce vreți să o întreb?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Dragilor, după cum vă anunțam cu ceva vreme în urmă, în dimineața asta o tai către Bruxelles, alături de magnifica echipă a Revistei Biz :) Vom sta 5 zile acolo și vom face un număr special al revistei, adică totul se va scrie acolo, la fața locului. Și ca să înțelegeți că nu e distracție (o fi și de aia, că no, oameni suntem :D) vă spun doar că la fișa mea de lucru figurează 7 interviuri de făcut. Dap, 7 bucățele. Și mai așteptăm 2 confirmări. Cu europarlamentari și oficialități de pe acolo. Va fi greu, desigur, dar și frumooooos :D

Spre exemplu, astăzi, mai pe după masă, mă întâlnesc cu Renate Weber. E primul interviu din seria de care vă spuneam mai sus. Eu mi-am făcut temele, cam știu ce teme trebe să abordez, dar v-aș fi recunoscător dacă mi-ați zice și voi cam ce ați vrea să auziți de la domnia sa. Iar dacă întrebările voastre nu se suprapun cu ce aveam eu în tărtăcuță, răspunsurile doamnei Weber le veți primi aici pe chinezu.eu, cu dedicație pentru voi. Dar abia după ce apare Revista Biz, firește, că doar de aia ne ducem acolo :))

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Zâmbetul pe care ni-l oferim nouă, oferindu-l celorlalți

Astăzi îl contest dur pe Groparu. În numele adevărului…

19 comentarii

  1. luni, 31 ianuarie 2011, 08:21

    Cat timp crede doamna europarlamentar ca va trece pana romanii vor fi considerati europeni, cat de sincer se poate?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. luni, 31 ianuarie 2011, 08:43

    care e pozitia d-nei Renate Weber fata de legea votului prin corespondenta:
    Are PNL propuneri de imbunatatire a ei, un proiect paralel, ori se multumeste sa sustina pozitia copresedintelui Aliantei PSD-PNL-PC, ca romanii din afara sa nu poata vota?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. luni, 31 ianuarie 2011, 09:35

    As intreba-o daca Basescu poarta vesta antiglont.
    Am obosit chiar si numai sa mai glumesc!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. luni, 31 ianuarie 2011, 10:18

    Eu as intreba-o cam care-i percepţia faţă de româneţi având în vedere că tindem să mutăm ţigăneala noastră de-acasă şi în parlamentul european. Şi cum a primit Europa vestea că la marginea spaţiului Schengen am cerut nişte şpagă ălora de la AC/DC.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. luni, 31 ianuarie 2011, 10:23

    Drum bun catre Bruxelles si sa ne spui si noua cum arata o tara civilizata spre deosebire de romania :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. luni, 31 ianuarie 2011, 11:16

    Clasicul „Drum Bun!” :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. Baciu
    luni, 31 ianuarie 2011, 12:04

    O intrebare ar fi, ce parere are dansa de Legea Capitalei? Este foarte multa valva pe bugetul de 2,5 mld. de euro. Primarii care au contribuit la bugetul sectoarelor de care sunt responsabili, nu sunt de acord cu aceasta lege, Elena Udrea vrand cu tot dinadinsul restructurarea Capitalei. ( 22 de districte ori 6 sectoare cu viceprimari sau primari alesi de CGMB).

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. luni, 31 ianuarie 2011, 12:48

    Intreab-o un lucru simplu: care este castigul efectiv, punctual, al romanului de pe urma trimiterii domniei sale in Parlamentul European (lege, propunere adoptata acolo la initiativa sa). In felul acesta putem masura eficienta unor oameni trimisi acolo pe bani grei, in felul acestia aflam daca merita sa-i mai trimitem si-a doua oara. Nu am nimic impotriva prezentei dansilor aclo, dar daca tot i-am trimis, macar sa stim de ce si ce am castigat…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. luni, 31 ianuarie 2011, 13:45

    Despre 2011 – Anul European al Voluntariatului și cum au de gând europarlamentarii/parlamentarii români să susțină inițiativa asta.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. deyu
    luni, 31 ianuarie 2011, 14:11

    Sunt sigur ca o sa iti placa doamna Renate Weber ,e un om care isi face treaba @dorin parlamentul european nu legifereaza ca si cel din romania . Oricum ,activitatea o gasesti pe site-ul dansei . Cristi faci si cu EBA interviu , cu Vadim /Becali?:))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. Ioana Ghinda
    luni, 31 ianuarie 2011, 14:31

    Buna ziua,

    As dori sa aflu de la doamna Renate Weber ce se poate face in cazul in care imi va fi luat dreptul de vot si de a alege primarul in Bucuresti prin adoptarea Legii Capitalei prin angajarea raspunderii Guvernului (tinand cont ca o motiune de cenzura are sanse minime sa treaca).

    Multumesc,
    Ioana Ghinda

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. luni, 31 ianuarie 2011, 15:50

    Drum bun, cât despre întrebări, cred că ştii tu ce să o întrebi.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. luni, 31 ianuarie 2011, 15:57

    Scriem intrebarea si aici pentru ca ne place sa respectam (unele) reguli :)
    1. ce loc ocupa cultura in viutorul program de guvernare al aliantei
    2. cum (concert) crede ca ar putea incuraja cultura din Romania
    3. cand a fost la teatru, in Romania, ultima data!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. luni, 31 ianuarie 2011, 16:04

    […] Oana Stoica Mujea, Ştefania Coşovei, Matilda, Ioana Diaconescu,  Adrian Năstase, Adi Hădean, Chinezu, George Şerban, Horia Gârbea, Ionuţ Iancu am stabilit ca nominalizarile pentru Blog de Blog sa […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. luni, 31 ianuarie 2011, 16:22

    ce decolteu generos la 0:34. am uitat ce vroiam sa intreb.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. luni, 31 ianuarie 2011, 18:09

    Avand in vedere ca pe ecusonul tau scrie BLOGGER DE ROMANIA, as aprecia daca ai obtine un raspuns la urmatoarea intrebare: De ce se tem politicienii de blogosfera?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. luni, 31 ianuarie 2011, 22:53

    Sa o intrebi daca regreta acum ca l-a sustinut pe Basescu sa castige alegerile !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. marți, 1 februarie 2011, 09:45

    dragilor, merci :)
    va raportez ca am raspunsurile renatei weber la aproape toate intrebarile voastre
    dar, cum e frumos si corect, le voi publica aici pe blog abia dupa ce apare interviul in revista biz :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. vineri, 4 februarie 2011, 10:07

    intreaba daca capitala Romaniei este Bucuresti sau Budapesta….
    in general vesticii clacheaza la asta.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde