10.12.2016

Ce bloggeri citiți? Faza finală. Aia cu sondajul

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Buuuun. Zilele trecute m-a apucat pe mine curiozitatea să vă întreb ce bloggeri citiți în afară de mine. Reacția voastră a fost cumplită, ca să zic așa :)) Căci au fost 111 comentarii, în care ați nominalizat nu mai puțin de 290 de bloguri. Dap, le-am numărat ca un chinez bătrân și am încropit un fel de mini-micro analiză.

Menționez că nu am pretenția că e nu știu ce studiu de ăla de foioioioi cum fac unii de pe la noi, ci e doar părerea cititorilor de chinezu.eu, răspunsul lor la întrebarea cu pricina. Unii s-or fi mobilizat mai bine pe sistemul ”băh, bagă-mă și tu la nominalizări că te bag și eu”, alții o fi băgat de vreo 2, 3 ori sub pseudinomine blogul lor, băgat într-o listă mai lungă de bloguri, de astea, că se practică :D De aia zic că nu am pretenții sociologice de la ce zic mai jos. Dar asta nu mă impiedică să vă raportez ce și cum :D

Așadar au fost nominalizate 290 de bloguri, care au însumat 635 de menționări. Adică, să traduc pentru cei dintre voi care nu sunt obișnuiți cu numărătoare celor care treg bețe pe o foaie când fac astfel de analize :D, 635 reprezintă suma menționărilor celor 290 de bloguri, după cum urmează:
– 197 bloguri au avut câte o mențiune
– 39 de bloguri au avut câte 2 mențiuni
– 15 bloguri au avut câte 3 mențiuni
– 9 bloguri au avut câte 4 mențiuni
– 8 bloguri au avut câte 5 mențiuni
– 2 bloguri au avut câte 6 mențiuni
– 7 bloguri au avut câte 7 mențiuni
– 4 bloguri au avut câte 8 mențiuni
– 9 mențiuni nu a înregistrat nici un blog
– 9 bloguri au înregistrat mai mult de 10 mențiuni fiecare (vezi mai jos)

Top 9 (acuma no, dacă așa a ieșit, ce să fac? :D) menționări de către voi în comentari arată cam așa:
Arhi, 24 menționări
Groparu, 23 menționări
Zoso, 21 menționări
Piticu, 21 menționări
Dan Voiculescu*, 15 menționări
Manafu, 11 menționări
Mircea Badea, 11 menționări
Vlad Petreanu, 10 menționări
Daily Cotcodac, 10 menționări
*faza cu Dan Voiculescu m-a surprins și pe mine și cred că, cel mai probabil, PCiștii au mobilizat ceva tovarăși de arme să nominalizeze :D Dar, cum spuneam, nu cenzurez nimic și dacă așa a ieșit, apoi așa îl las.

Cum ziceam și când am lansat isprava asta, iau primele bloguri pe care le-ați menționat (inițial ziceam primele 10, dar am zis că le iau pe cele care au înregistrat mai mult de 10 menționări, că îmi pare mai relevant) și le bag într-un sondaj. Fac asta pentru că știu că sunteți muuuult mai mulți cei care citiți chinezu.eu dar care nu prea comentați. Și vreau să se audă și vocea voastră, mai ales când e vorba să știe și suflețelul meu ce alte bloguri preferați în afară de al meu, firește :D, că poate mă înfrățesc cu blogurile alea :)) Așa că vă rog să dați și voi un vot, să vă trăiască familia :D Puteți vota până pe 31 ianuarie înpre miezul nopții… :D

Mulțumesc.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

La ce nu ar trebui să facem reclamă pe blog?

Cam așa arată când îți închid americanii siteul

26 comentarii

  1. vineri, 28 ianuarie 2011, 08:08

    Interesante rezultatele.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. vineri, 28 ianuarie 2011, 08:13

    da foarte interesante rezultatele astea, păi chinezu.eu unde este? este blogul pe care îl citesc zilnic şi nu pot să-mi exprim opţiunea :((

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. vineri, 28 ianuarie 2011, 08:23

    Doar 10 voturi pentru DailyCotcodac, mai mare rusinea.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. vineri, 28 ianuarie 2011, 09:12

    Sincer din cei finalisti citesc dailycotcodac, arhi si pe tine.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. vineri, 28 ianuarie 2011, 10:05

    votat groparu’
    ma ce aproape am fost…la prima faza…nu imi vine sa cred…ca am avut o mentiue :D…asta ii inceputu’! :-)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. vineri, 28 ianuarie 2011, 11:03

    Daca trebuie sa aleg numai unul…am ales GROPARELE!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. Mircea Mihai
    vineri, 28 ianuarie 2011, 11:11

    Citesc Adrian Boioglu (boio.ro).

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. vineri, 28 ianuarie 2011, 11:44

    Hai că m-ai făcut curios cu Daily Cotcodac! Să îl bag și eu în Reader.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. vineri, 28 ianuarie 2011, 12:18

    Daily Cotcodac merita mai mult.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. vineri, 28 ianuarie 2011, 13:38

    Dintre finalisti citesc Groparu,Arhi,Piticu si Zoso,dar votez Groparu.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. paul
    vineri, 28 ianuarie 2011, 14:10

    Ba da, au existat bloguri si cu 9 mentiuni.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. vineri, 28 ianuarie 2011, 14:14

    Manafu, oameni buni. Studii, idei, evenimente online.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. vineri, 28 ianuarie 2011, 15:14

    Interesant, eu citesc Arhi, Chinezu si Piticu in primul rand, mai sunt si altii dar acestia sunt cei mai importanti ce-i citesc zilnic.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. vineri, 28 ianuarie 2011, 16:08

    am votat si eu dar e secret…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. vineri, 28 ianuarie 2011, 18:00

    […] votat aici – nu de alta, dar să vedeti atunci frumusete de justificări diplomatice pe […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. sâmbătă, 29 ianuarie 2011, 00:30

    Pentru mine, domnul Petreanu e numarul 1. Mai citesc Piticu, Manafu si Badea.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. sâmbătă, 29 ianuarie 2011, 01:38

    Daily Cotcodac o sa se distanteze . E scris in alta maniera si exact asta o sa faca diferenta .

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. gretchen
    sâmbătă, 29 ianuarie 2011, 07:59

    Si-am incalecat pe-o sa si mai pupam nitel la mogul asa. Si nitel trafic ca ori suntem relevanti ori nu mai suntem

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. sâmbătă, 29 ianuarie 2011, 10:46

    Mda, l-ai bagat pe Dan Voiculescu in lista pentru un pumn de dolari si ca asa apari la Antena 3. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. Doru
    sâmbătă, 29 ianuarie 2011, 11:49

    Daily Cotcodac FTW!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. sâmbătă, 29 ianuarie 2011, 12:48

    se duce la ala la mandruta ca am vazut ca a inceput sa aduca bloggeri prin emisiunea lui

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. sâmbătă, 29 ianuarie 2011, 22:24

    clar groparu

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. duminică, 30 ianuarie 2011, 14:55

    Pe tine te citesc ..printre altii..

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. duminică, 30 ianuarie 2011, 16:17

    Groparu, de ani de zile.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. pedROfilul
    luni, 31 ianuarie 2011, 14:02

    da` VisUrat unde’i?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. miercuri, 2 februarie 2011, 10:46

    […] ce mi-ați ridicat niște sprâncene când cu sondajul cu bloggerii, mă risc și vă pun iar la treabă :) Dar o fac doar pentru că vă apreciez mult prea mult ca […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde