30.07.2016

De cine mai râdem în blogosferă? Și de ce?

Unul din lucrurile faine care se întâmplă prin blogosferă este că se râde. Și cu rost, dar și fără rost, e drept :)) Dar, la urma urmei, râsul nu are nevoie de nu știu ce motive docte să izbucnească, pentru mine e de ajuns că se întâmplă :) Dar ce ne face să râdem în blogosferă? Cine sunt cei care știu pe ce ”butoane” să apese ca să ne facă să râdem, să revenim și apoi să râdem din nou, într-un ciclu de simțire de bine cu care ne place să ne desfătăm? Și cum, știți vorba sfântă, fiecare cu mizda pă-sii, am zis că e mai bine să încercăm să discutăm pe tema asta în curat stil 2.0, nu să îmi dau doar eu cu părerea :D

Așa că am făcut un mic research (că așa se zice acuma la faza când întrebi pe twitter ceva :D) și mi-au ieșit siteurile de mai jos de astea de care râdem. Așa ca metodologie (ioi, ce cuvânt urât…) am zis să iau doar siteurile/blogurile colective, iar când zic colective, zic unde scriu măcar 2 oameni :D Inițial am vrut să le iau doar pe alea unde nu poți spune cu precizie cine și de ce prestează pe acolo, dar nu puteam rata niște execuții în doi mult prea frumoase în cazul unor bloguri. Apoi am zis că cel mai important criteriu este creativitatea. Adică m-aș plezni peste ficat singur dacă aș băga în această enumerare siteuri de ale de fun, agregatoare de bancuri și clipuri funny de pe youtube. Așa că mă puteți înjura, stima, iubi, enerva, dar astea sunt criteriile mele. Nu vă place? Faceți voi altele și faceți succesuri cu ele :D Mai spun doar că nu am luat în considerare siteurile care sunt extensia online a unor publicații tipărite. Că așa am vrut io :D

Buuuuun. Cele care urmează mi-au ieșit mie la numărătoare. Dacă îmi dă cu virgulă, vă rog să mă atenționați dur, așa cum merit pentru astfel de scăpări :D Avem cele trei aglomerări de masivă hlizeală ahrefistică, și anume dailycotcodac, trombon și timesnewroman. Le-am băgat primele pentru că, orice ziceți, sunt crucișătoarele în materie de scriitură umoristică 2.0 organizată sub formă de CAP :D. Apoi, dar fără să fie cu nimic mai prejos, doar că altfel :D, aș băga tvdece (florica și zicu, îngemănați într-o sursă permanentă de descrețire a frunții), moche and mordechai (umor aristocrat, de mare angajament), comedica (pe care îl citesc cu Nicu în fața ochilor mei și în urechi). Aș introduce, cu voia dumneavoastră, și happyfish și ilariant pe zona de video, că doar și acolo ne uităm și râdem corespunzător, iar videourile alea sunt și ele făcute pe niște scenarii, care și alea scenarii sunt scrise, sau măcar schițate :D

Reiau pe scurt criteriile după care am ales aceste siteuri, ca să nu avem discuții: să fie creative și să scrie măcar doi tovarăși pe ele :D Acestea fiind zise, vă rog să votați mai jos care credeți că vi se pare mai la sufletul vostru. Nu de alta, dar chair aș vrea să știu dacă cititorii mei sunt pe aceeași felie cu mine când vine vorba de siteuri de hlizeală :D Căci, make no mistake, deși îmi place toate cele de mai sus, am și eu favoritele mele :D

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Vă băgați la niște comentarii sportive cu premii?

La ce nu ar trebui să facem reclamă pe blog?

41 comentarii

  1. marți, 25 ianuarie 2011, 10:36

    Dailycotcodac all the way! :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. marți, 25 ianuarie 2011, 10:36

    Domnul cristi, vezi ca ai uitat un blog esential: groparu.ro :).

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. marți, 25 ianuarie 2011, 10:37

    @paulyluca
    ma intristeaza ca ma citesti superficial, chiar ma intristeaza…
    am scris de 2 ori criteriile si tot ai bagat commentul asta…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. marți, 25 ianuarie 2011, 10:39

    Milf&Petrov de ce nu au intrat in lista? =)) Acolo orice subiect se transforma in caterinca.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. marți, 25 ianuarie 2011, 10:41

    @Ciprian
    nu am auzit de ei pana acuma, zau…
    ia sa intru sa vad ce presteaza pe acolo
    dar tu ii recomanzi sau faci misto de ei, mah? :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. marți, 25 ianuarie 2011, 10:41

    Multumim de nominalizare :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. marți, 25 ianuarie 2011, 10:41

    My mistake. Recunosc ca am citit „pe diagonala”. Imi dau o palma peste frunte si mai citesc o data :(. Sa-mi fie invatatura de minte…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. marți, 25 ianuarie 2011, 10:41

    Din cei nominalizati DC si TNR sunt cei mai buni.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. marți, 25 ianuarie 2011, 10:42

    @paulyluca
    pai tu chiar credeai ca nu l-as fi bagat pe groparu, mah, daca erau alte criterii? :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. marți, 25 ianuarie 2011, 10:46

    Corect!!!

    Si acum, revenind la subiect. Deoarece poll-ul permite doar un vot si nu o ierarhizare, iata preferintele mele, in ordine descrescatoare:

    1. dailycotcodac
    2. tvdece
    3. moche and mordechai
    4. comedica

    pe restul, ii citesc doar sporadic.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. marți, 25 ianuarie 2011, 10:50

    Fara mistouri, is chiar haiosi. Comentariile completeaza foarte bine articolele. =))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. marți, 25 ianuarie 2011, 10:53

    Poi ai putea să îl pui totuși pe gropar cu groparelu. Sunt minim 2 :D
    Acu serios, votez cu DC si video Ilariant

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. marți, 25 ianuarie 2011, 10:59

    Eu am votat cu Trombon ca ei sunt cei mai buni.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. marți, 25 ianuarie 2011, 11:25

    tvdece,ilariant cand mai scot cate un clip nou,de acum si dailycotcodac

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. marți, 25 ianuarie 2011, 11:47

    pai eu am votat cu ilariant, dar citesc si comedica. imi pare rau ca nu mai scrie nicu asa des. Oricum eu de pe comedica il citesc si pe andrei, care are blogul lui personal.
    Pe ilariant am inceput sa ma uit de la primul video, cand nu erau „vedete”, caci vlad mi-era coleg. Si pe Nicu tot asa, din mosi stramosi, caci suntem soferi de alba, ce naiba?:))

    Oricum, trebuie sa zic o chestie. Eu am facut parte dintr-un ONG (acela care are legatura stransa cu liderul trupei comedica, nu dau nume), si trebuie sa zic ca sedintele mari, unde era si Vlad de la ilariant, si venea si nicu prin barul cu pricina (deasupra caruia aveam birourile)….erau show. mai tari decat showul public de mii de ori! :)

    fain articol chinezule!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. M3bis
    marți, 25 ianuarie 2011, 12:14

    @eftimie
    Iudă ce eşti!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. marți, 25 ianuarie 2011, 12:34

    DC, dupa parerea mea sunt cei mai buni.
    La video Ilariant – accentul din zona ardealului prinde tot timpul.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. marți, 25 ianuarie 2011, 12:38

    Chinezu, dragostea mea, am invins!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. marți, 25 ianuarie 2011, 12:40

    Daily Cotcodac am votat :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. marți, 25 ianuarie 2011, 12:52

    Nu se poate sa faci un Poll d`asta si sa lasi o singura varianta de raspuns! Se rade bine cu toti :)
    P.S: inca un vot pentru Groparu chiar daca nu intra la criterii :P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. marți, 25 ianuarie 2011, 15:01

    Conteaza si cati lucreaza la site/blog? EU rad bine cu Chinezu:))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. marți, 25 ianuarie 2011, 15:07

    trombon.ro e cel mai genial.De aproape doi ani de cand i-am descoperit si ii citesc , am murit pur si simplu de ras!.Fac o treaba de nota 10.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. marți, 25 ianuarie 2011, 15:15

    Stimate cetatene chinez Chinezu,

    DE CE NU AI FACUT CATEGORIE SPECIALA PENTRU TROMBON ?????

    Consideram ca ar fi trebuit sa existe urmatoarele categorii: Cei mai Buni (in care sa fie inclus doar Trombon.ro) si Altii (unde sa fie ceilalti) si sa se voteze pe categorii.

    Va multumim totusi ca ne-ati inclus in categoria Crucisatoare. De ce lipseste insa Cristian Tudor Popescu ? Sau Vadim ? De acord, trebuie sa fie minim 2 care debiteaza chestii, dar in cazul lui Vadim cerinta e indeplinita de prezenta a cel putin 5-6 personalitati, plus demonii.

    Profitam de aceasta ocazie pentru a comunica cititorilor dumneavoastra ca am demarat un amplu program de afiliere, dupa cum urmeaza:

    100 RON Linkul
    50 RON Retweetul
    10 RON Likeul

    Succes in continuare si, cum spun chinezii, Shaolin !

    Redactia Trombon

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. marți, 25 ianuarie 2011, 15:30

    Am informatii ca in sectorul 5 activistii Daily Cotcodac impart telefoane mobile cu cartela Click! Rusine, Julius Patriciu!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. marți, 25 ianuarie 2011, 15:41

    Ma, deci nu ma mai tot coplesiti atata, da? Ce Dumneseu…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. Laurette
    marți, 25 ianuarie 2011, 16:02

    @Chinezu…

    Apropo de criterii: nu stiam ca pe blogul Moshe&Mordechai scriu mai multi… Si sa fiu sincera, nici nu cred. Ar fi bine sa avem si o confirmare oficiala de la sursa.

    Si doi la mana, am senzatia ca se ortografiaza m-o-s-h-e.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. marți, 25 ianuarie 2011, 16:04

    Cum se vede ca nu m-ai citit cand trebuia!… ;) :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  28. marți, 25 ianuarie 2011, 16:16

    Trombon all the way! Urmati de TNR.

    Si ce-i drept nu prea se potrivesc in aceeasi oala toti.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  29. marți, 25 ianuarie 2011, 16:19

    Băi ăia de la Trombon, mai mobilizaţi-vă şi voi un pic că în stilul ăsta nici nu se merită să mobilizăm cititorii din străinătate, de la ambasada din Paris sau alte locuri.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  30. marți, 25 ianuarie 2011, 17:20

    Ilarianţii îs ardeleni ca mine. Un mare plus de la mine.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  31. marți, 25 ianuarie 2011, 17:52

    ce incluta is.. numa tvdece si uneori comedica mai citesc :P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  32. marți, 25 ianuarie 2011, 17:53

    @Laurette
    Moshe&Mordechai nu numai că sunt doi, dar nici măcar nu se cunosc personal, ceea ce mi se pare foarte 2.0!
    @Chinezu
    Am rîs la toate blogurile/site-urile propuse. Nu mă pronunţ la bloguri, să nu stric surpriza cînd anunţ premiile, dar regret că Trombon.ro e site şi nu blog, ar merita un premiu :))))))))))))))))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  33. marți, 25 ianuarie 2011, 17:53

    …”incluta” si chioara, ma scuzati, typo.. :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  34. marți, 25 ianuarie 2011, 21:02

    […] listă de opt site-uri mai mult sau mai puţin umoristice, invitându-şi cititorii să-l voteze pe cel mai haios dintre ele. Ne-am uitat mai pe seară peste rezultate şi ne-a crăpat pur şi simplu obrazul de […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  35. marți, 25 ianuarie 2011, 22:17

    Daily cucurigu si Tvdece sunt cei mai cei. De ce nu ai lasat sa bifeze oamenii mai multe? Probabil ca atunci ar fi iesti oarecum diferit graficele. Dayli cucurigu are loc 1, totusi.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  36. marți, 25 ianuarie 2011, 22:24

    Am votat deja, desi io cred ca e unu care lipseste: SITE-UL PSD…ieri si-au … ras baza de date(pariez ca din prostie), azi atarna o stire ici, programul lui ponta e gooooool, belea frate…cum dreaq sa faci imagine cu ospatari? …la fel ca administratia si intenele? :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  37. marți, 25 ianuarie 2011, 22:32

    nu ştiu cum e cu criteriile astea, dar gropărescu are personalitate multiplă, rasistule.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  38. marți, 25 ianuarie 2011, 22:50

    încă o chestie. hăhă. voi vă daţi seama ce trafic are chinezu la postul ăsta de pe dailycotcodac?
    şi, dacă ar fi like-uri la comentarii şi aici, uah, câte aş avea.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  39. marți, 25 ianuarie 2011, 23:39

    cristi, te rog io schimba-mi nenorocitul de link din sigina.com in sigina.ro, ca am comentat mai demult cred si mi’a ramas .com. Si deba merge lumea pe blogul meu in spaniola. :) La cele doua comentarii anterioare. Mersi fain

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  40. octav
    miercuri, 26 ianuarie 2011, 03:13

    Nu stiu cine sunt moche si mordechai, dar http://moshemordechai.wordpress.com/ ar fi meritat cu prisosinta un loc in clasament.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  41. joi, 27 ianuarie 2011, 00:15

    Eu va recomand, calduros Surorile Marx:
    http://surorilemarx.wordpress.com/

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde