25.08.2016

La ce mai e bun Page Rankul?

Aflu de la cotcodaci că am PR 5. Zic aflu de la ei că pe mine nu m-a interesat niciodată faza asta îndeajuns de mult încât să studiez eu problema. Mereu am aflat de la alții că mi se scoală PR-ul, de obicei cu urări de alea gen ”ia la fraierul ăsta că a mai sărit o treaptă…” :D

Ce e page rankul, asta știu. În mare, cel puțin :)) Cică cu cât îl ai mai mare cu atât e mai bine :D La un moment dat auzisem că google vrea să renunțe la el sau să îi facă nu știu ce (era o discuție între alții, eu nu mă prea stresam cu de astea). Iar acum văd că să discută iar despre el.

Bun. Acuma vin și eu și vă întreb la ce mai e bun Page Rankul ăsta? Aș putea să dau un google să aflu, firește, dar știu că am cititori mult mai deștepți și mai pasionați decât mine și care mă vor lămuri în maximum 5 comentarii :D Merci.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Bogdane, vezi că vii în Baia Mare cu mine, măh :D

Cum ai ajuns să fii stelist/dinamovist/rapidist/cfrist/…?

18 comentarii

  1. luni, 24 ianuarie 2011, 13:29

    Nu cred ca un cititor iti poate explica intr-un singur comentariu ce-i ala page rank :)
    Adica sunt mai multe idei/definitii nu stiu cat de bine o sa reuseasca sa „sumarizeze”. Iti zic sigur ca are legatura cu linkurile care pleaca de la tine de pe site si alte siteuri care „linkeaza” spre tine.

    Auzi si la ala pe cotcodac „cele mai importante bloguri”. Da ba, e bine ca avem doar 10 bloguri importante in Romania. Ce-mi place de astia care au pe cap din alea ca la cai, stii de care nu? De alea ca sa nu vada in lateral ci doar in fata :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. luni, 24 ianuarie 2011, 13:31

    la nimic. noi suntem oameni cu simtul masurii+umorului si daca acolo noi avem la blog 5/10 la fel ca tine sau ca si altii din lista de mai devreme de pe twitter, – realitaea live avea 6/10 !!!!- ceva nu e in regula si site-ul nostru are 5/10 iar pagina noastra de pe facebook 10/10 :))) sa pastram noi masura, daca pagerank-ul google nu o face!.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. luni, 24 ianuarie 2011, 13:32

    Considera ca a avea page rank 10 e echivalent cu a avea un Ferari! :))

    Deocamdata ai un Opel nou, cel mult Mercedes second hand :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. luni, 24 ianuarie 2011, 13:36

    @masea teatru, Facebook.com are page rank 10, nu pagina voastra de facebook, ‘ai sa nu luam in ras munca altora :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. luni, 24 ianuarie 2011, 13:37

    @somnulescu
    lasa-i, bre, ca au si ei favoritii lor, ce te bagi tu? :D
    nu vezi ca sunt si io acolo? :)))))))))

    @Masca Teatru
    lasa ca e bine ca avem nota de trecere, mereu mi-a placut nota asta :))))))))

    @Citadela Sibiana
    tot mai bine e in offline… ca acolo am nissan :)))))))))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. luni, 24 ianuarie 2011, 13:38

    @somnulescu pai noi nu radeam de altii. doar ne faceam reclama :)))) cu ajutorul lui page rank

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. luni, 24 ianuarie 2011, 13:39

    @chinezu :) asta e si pentru aia cu nissan-ul :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. luni, 24 ianuarie 2011, 13:40

    @ masca teatru, Faceti, ca-i gratis!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. luni, 24 ianuarie 2011, 13:43

    PR-ul e bun numai la afisarea rezultatelor in pagina de cautare de la Google. Daca ai PR mare inseamna ca multe websituri dau link (vazut ca vot ) catre tine. Cu alte cuvinte, cu cat PR-ul e mai mare cu atat esti vazut ca fiind mai relevant. Un 5 este chiar foarte bine. PR8-10 au formele mari, Adobe, Microsoft, etc pentru ca ele au mii si mii de linkuri relevante catre ei.

    Ce-i drept, se pare ca nu va mai conta. Daca vrei PR mai mare atunci determina cat mai multe websituri/bloguri importante sa dea link catre tine si sa foloseasca sintagma „Chinezu” in titlul linkului, nu „aici”. Stiudiu de caz: Adobe e pe prima pozitie in Google pentru „click here”, lucru ciudat de altfel, si asta se intampla pentru ca cei care au dat link catre Adobe nu au scris „Download from Adobe.”

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. luni, 24 ianuarie 2011, 13:52

    Ca valoare nominala PR-ul nu mai e ce era odata, dar ca avantaj real de pe urma unui PR de la 4 in sus, s-ar putea sa mai vinzi niste link-uri de pe blog/site, in rest nu mai e mare branza de capul lui

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. luni, 24 ianuarie 2011, 14:20

    nici eu nu m-am omorât cu PR-ul, doar în viaţa de zi cu zi, unde asta mi-e meseria. Lăsând gluma, nici eu nu am ştiut mare lucru despre pagerank, mi-a şi fost lene să caut (exact cum a făcut şi Chinezu) şi mă bucur că pot afla şi eu şi de la voi ce e ăla pagerank şi ce vrea de la noi. Oricum, mi se pare ciudat, am tot 5 şi am de multă vreme. habar nu am cum l-am obţinut, dar ceva e putred în danemarca, eu nu am legături cu bloggeri atât de mulţi şi bine cotaţi aşa cum are Chinezu… la definiţie zice clar: cu cât ai mai multe trimiteri către blog (de la un alt blog cu PR cel puţin egal cu 4), creşte relevanţa blogului tău. sau cel puţin aşa am înţeles eu cu mintea mea de umanistă din algoritmul ăla complicat prezentat la definiţia pagerank-ului…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. Glass and Iron
    luni, 24 ianuarie 2011, 16:34

    PR-ul (indiferent ce mai este acum) o fi bun, nu zic nu, dar sunt altele mult mai importante. Pentru ca un website sa fie in „top” conteaza calitatea continutului si, mai nou, viteza de incarcare. Asa ca este mai important sa fii atent la ce vor navigatorii si apoi sa livrezi continut relevant, bine structurat, fara sa-ti faci probleme pentru PR.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. maria
    luni, 24 ianuarie 2011, 19:31

    Chinezule, unde sunt rezultatele de la nominalizarile de bloguri?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. luni, 24 ianuarie 2011, 19:32

    uite asa mai aflu si eu una alta :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. marți, 25 ianuarie 2011, 10:23

    la mine din pacate n-a ajuns update-ul:(

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. marți, 25 ianuarie 2011, 11:51

    De stricat nu strica sa-l ai mare. Alta e cand vinzi linkuri pe site cu PR 5 fata de vandut linkuri de pe PR 3-4. Foarte te-am lamurit, asa-i? Eventual devii si mai relevant pe unele cautari fata de concurenta cu PR mai mic.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. marți, 25 ianuarie 2011, 16:02

    In momentul in care te bagi intr-o clasificare ai nevoie de parametri. PR-ul a fost principalul parametru SEO si inca mai are un cuvant de spus. Pentru mine, principalul parametru este pozitia in google.

    Poti sa mai urci cateva pozitii PR, dar daca nu te gasesc in paginile google dupa etichetele folosite tot degeaba. Prin etichete inteleg atat grupuri de cuvinte specifice subiectelor abordate, dar si nume ale proiectelor in care esti implicat.

    PR are un caracter orientativ in stabilirea preturilor pentru linkurile sponsorizate, importanta fiind pozitia in google dupa etichetele solicitate.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. sâmbătă, 5 noiembrie 2011, 14:59

    Felicitari. E bun pagerankul si toate se aduna. Te ajuta sa iesi in cautarile google mai in fata.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde