05.12.2016

Câte adrese de mail aveți?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

La un moment dat eu aveam vreo 11. Zău. Căci aveam eu ale mele personale, alea vechi gen yahoo si gmail care, no, le duc cu mine :))), apoi cele de firma/firme, apoi cele din tot felul de ispravi în care eram implicat (proiecte, reviste etc.). La un moment dat m-am enervat și mi le-am redus drastic la fix 3. Altă viață, frate… :))

La voi cum a fost? Dar, cel mai important, cum e acum? :D Și dacă ați avut și voi mai multe cum ați procedat?

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Care vine cu mine la un suc, un hotdog si fotbal american?

Iarna ne place because… Vara ne place because…

35 comentarii

  1. duminică, 23 ianuarie 2011, 09:42

    Aveam si eu nu stiu cate…
    Asa ca m-am limitat la una privata (pe care o am din 2002 :), una de blog si vreo 2 de servici… M-ai batut, cu 3 :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. duminică, 23 ianuarie 2011, 09:46

    Am ramas doar un doua de gmail, una de yahoo, una de la facebook si una cu admin @ blogu meu (sa ma dau mare). Cand au fost prea multe am dat redirect catre cea pe care o utilizam cel mai des.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. duminică, 23 ianuarie 2011, 09:47

    Eu am 4: 1 personala, doua de servici si 1 pt alte proiecte. Toate sunt redirectionate catre una singura pe gmail, pe care o verfic tot timpul. Asa am scapat de verificat prea multe mail-uri.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. duminică, 23 ianuarie 2011, 09:48

    pai, am inceput cu kappa.ro, dup-aia m-am mutat, ca tot omul, pe hotmail/msn, iar apoi pe yahoo, unde am schimbat 2 adrese, ca, na!, dupa adolescenta nu-ti mai place porecla din cartier la username.
    Adrese noi, am facut zeci (poate mint daca zic peste 100), insa mailuri carora sa le fiu fidel pentru o perioada mai lunga cred ca am avut pana in 10.
    Evident, ar mai fi si adresele de job, care, probabil, sunt si ele vreo 7-8

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. duminică, 23 ianuarie 2011, 09:51

    Eu am momentan doar 3, care de fapt sunt 2 :). Mail-ul de Yahoo, pe care-l foloseam intens in trecut, l-am redirectionat pe Gmail. Si mai este e-mail-ul de la job. Ambele sincronizate si cu mobilul, ca nu cumva sa pierd vre-un mesaj important.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. duminică, 23 ianuarie 2011, 09:52

    Aveam la un moment dat adrese de email la tot felul de site-uri. Am avut la @starstruck.com (ceva de genu’) si @hammerfall.net ca sa-ti dai seama cat de grav era :))

    Acum am un Gmail pe care il folosesc tot timpul, una de blog (ca trebuie) si care face forward la gmail, un yahoo (ca mi-a ramas si unii refuza sa inteleaga ca am trecut pe gmail) si una de la munca. Deci 4. Sunt ok, zic eu :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. duminică, 23 ianuarie 2011, 09:56

    Pfff…am vreo 3 asa mai importante, restu-s pentru fel de fel de conturi pe siteuri. Am o adresa profesionala (nume si prenume) pe yahoo care e vitala(grupurile de la facultate, alte grupuri, contact cu profi si alte cele), am adresa de mail care de fapt e adresa de mess si care o folosesc pentru mailuri gen spam de pe diferite siteuri :)), mai am o adresa de gmail pe care la fel, o folosesc cel mai mult pentru diferitele conturi deschide pe site(si care nu e cu nume prenume). Am si o adresa de mail legata de AIESEC in care sunt (si care vine la pachet cu contul de pe platforma).

    Mai am in schimb alte adrese fantomatice: una pe hotmail :)) (cu care mi-am facut contul pe hi5 acum vreo 5 ani =)) ), mai am o adresa de gmail cu numele meu, dar imi e mai usor sa folosesc yahoo pentru ca adresa de gmail principala e aia spusa anterior. In rest mai am vreo 3-4 iduri din astea fantomatice pe yahoo pe care intram si =)))))))))) faceam misto :))))) pfai…numa` cand ma gandesc :))

    In rest probabil o sa fac odata o redirectionare catre adresa de mail de pe gmail (aia cu nume.prenume) ca mi se pare mult mai fain gmailul :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. duminică, 23 ianuarie 2011, 09:56

    @Mihai vreau si eu cu hammerfall. oare cu judaspriest nu gasesc?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. Cristian Andrei
    duminică, 23 ianuarie 2011, 09:57

    Doua. Una de yahoo unde vin toate mailurile de la facebook si toate promotiile de la magazine online, care sunt stresante si neimportante de cele mai multe ori. Una de gmail unde vin toate mailurile importante.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. duminică, 23 ianuarie 2011, 10:03

    Trei,una personala, in care am numai persoane mportante(pentru mine),una pentru toti cei care imi cer un id,(pana vad ce-i duce capul),si una pentru proiectul Glappy.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. duminică, 23 ianuarie 2011, 10:20

    Eu am trei adrese de e-mail dintre care in mod constant folosesc doar una g.mail-ul, yahoo.mail-ul mi se pare mult prea enervant deoarece nu merge sa-l sincronizezi cu Microsoft Outlook, iar hot.mail-ul il am de cateva saptamani asa ca nu pot sa ma pronunt

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. duminică, 23 ianuarie 2011, 10:25

    Si eu am vreo 15. Dar nu am cum sa scap de ele. Am reusit insa sa le adaug in gmail si le „controlez” de acolo … macar la trimitere.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. Tom
    duminică, 23 ianuarie 2011, 10:44

    Gmail permite comasarea mai multor adrese in afara de cele de yahoo
    Si dupa comasare receptionezi toate mail-urile si poti raspunde alegand de pe ce adresa sa plece mail-ul tau

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. duminică, 23 ianuarie 2011, 10:52

    tot 3 am si eu +1 pe care nu l-am folosit niciodata si alte 2 la care am renuntat

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. duminică, 23 ianuarie 2011, 11:13

    2, una pe yahoo şi una pe gmail.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. duminică, 23 ianuarie 2011, 11:31

    eu folosesc 3 adrese: una pe blog (intru cand am timp), una pe firma (stau cu webmail deschis) si una de barfe (ma uit pe ea doar o singura data pe zi)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. duminică, 23 ianuarie 2011, 11:39

    no bun
    pana acuma campion e @adspedia cu 15
    cine da mai mult? :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. duminică, 23 ianuarie 2011, 11:41

    2

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. duminică, 23 ianuarie 2011, 11:45

    Am vreo 5 sau 6, dar toate au forward spre 2 dintre ele. Deci da, am doua :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. duminică, 23 ianuarie 2011, 11:50

    Pff. Pai facem asa 3 munca.2 jocuri, 3 importante si 1 de securitate.
    Toate redirectionate spre 1.
    Sa vedem la care renunt.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. duminică, 23 ianuarie 2011, 11:50

    @Chinezu – Eu am doua. Unul secundar, cel de la Yahoo care il folosesc foarte rar. Iar cel principal este cel de la blog. Mai multe nu-mi trebuie!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. crisio99
    duminică, 23 ianuarie 2011, 11:51

    Am 3 adrese de mail si cred ca sunt prea multe:) : yahoo, pe care o stie si nevasta si unde ma controleaza:), gmail si aolmail, unde imi fac de cap. Vorba vine.:))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. duminică, 23 ianuarie 2011, 11:51
  24. duminică, 23 ianuarie 2011, 11:53

    Pe undeva pe la 21, din care 9 personale, restul work related

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. duminică, 23 ianuarie 2011, 11:59

    @ACM
    asa cu Photoshop si eu pot avea zeci si chiar sute :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. duminică, 23 ianuarie 2011, 12:07

    Una, că încă nu a luat-o razna.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. duminică, 23 ianuarie 2011, 12:07

    De fapt sunt două, dar cum pe aia de job o iau tot cu gmail-ul, na…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  28. duminică, 23 ianuarie 2011, 12:14

    Am cel putin 7-8 , dar cel mai des utilizez trei : una strict personala , una la chestiile de mi se par utile , iar pe cealalta primesc spam de la neogen & brother’s .

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  29. duminică, 23 ianuarie 2011, 13:06

    10 imi vin acum in minte, dar e posibil sa fie mai multe :P
    Pe plan personal folosesc constant 2 (un yahoo si un gmail), iar profesional – 4. :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  30. duminică, 23 ianuarie 2011, 13:37

    Am redirectionat totul in adresa de gmail. Cred ca vin acolo mesaje din 5-6 adrese. La randul lor, toate mesajele care ajung in contul de gmail sunt redirectionate (copiate) si catre alta adresa de gmail, care functioneaza ca un back-up general.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  31. CEmyCC
    duminică, 23 ianuarie 2011, 14:24

    2 Adrese de email, gmail si una de la facultate.

    @Mihai Foarte buna ideea cu back-up-ul. Cred ca o voi aplica si eu.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  32. duminică, 23 ianuarie 2011, 14:50

    Aveam si eu inevitabil foarte multe. In momentul de fata am patru pe care le folosesc, dar toate sunt redirectate spre una singura, pe yahoo pentru ca mai stau pe Y!M si imi primesc rapid notificari. Tot din yahoo raspund, insa am setari facute sa apara ca si cum as raspunde de pe aia pe care am primit. Daca primesc mail pe valy@valentinbosioc.com (cea mai folosita adresa) raspund din yahoo ca o am deschisa, insa apare ca si cand as fi raspuns din aia.

    Am filtre/foldere si e totul ok :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  33. B.
    duminică, 23 ianuarie 2011, 20:37

    :) folosesc una si buna desi la un moment dat am ramificat drumul, intr-o intersectie mai stufoasa; oricum, sunt impreuna, in threadsy si partea funny sau hard este ca acolo sunt impreuna ale familiei nu numai ale mele – asta-i o regula, all for one, one for all, functioneaza, ca doar suntem 200%, nu-orisice-gluma, adica my better half este de la dacii liberi citire si cealalta my better half este „de import”/ „alba-nez people” de Cugir, mai rar asa echipa, ma rog, unii spun ca inima bate in AB si creierul e in MM :)) (io vorbeam aici despre RO)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  34. luni, 24 ianuarie 2011, 22:37

    Pai sa vedem … 7 de firma, 3 personale, 10 de lucru pe gmail, 3 pe yahoo … Ma sperii si eu cateodata :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  35. marți, 25 ianuarie 2011, 14:22

    am 3 – 1 pt. prieteni, 2 pt. munca si 1- degeaba cred :) bine ca mi-am dat seama acum…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde