05.12.2016

Onlineul tot în offline se arde mai cu flacără

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Mai jos vă prezint două chestiuni diferite care se întâmplă în onlineul de pe la noi, atunci când este adus, în modalități diferite, desigur, în offline. Ce vreau să zic cu asta? Păi în afară de faptul că, vă spun asta de mult, indiferent de cât de onlineri ne dăm noi, tot în offline rezolvăm lucrurile, absolut nimic nu am a vă spune :D

Digital Marketing Forum. Cum ne-a obișnuit, Manafu ne aduce iar să ne vedem față în față, dar pentru a discuta despre ce e de făcut în online. Căci businessurile adevărate, mă rog, în cazul ăsta cum să faci bani mai cu talent și din online, se discută tot în offline, după cum ziceam :D

Leasa este un hip hopper (sper că am scris bine :D). Care a luat decizia să își vândă CDul cu maxi singleul într-un mod aparte. Adică poți solicita CDul pe mail și prin SMS, omul ți-l trimite pe poștă și, dacă îți place și vrei să apreciezi munca lui, plătești cât vrei. Aștept din parte voastră niște previziuni legate de succesul sau nu al unei astfel de inițiative :)

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Avem nevoie de un Cod al Bloggerilor? Ca să știm o treabă

Aiaiaiaiai, ce de ”follow” dau când ajung la Iași :D

9 comentarii

  1. vineri, 21 ianuarie 2011, 09:58

    mie ideea mi se pare un pic ciudata pentru ca omul se inhama la o cheltuiala inutila in avans. lasand la o parte faptul ca poate muzica lui merita si va primi bani pe ea, nu ar fi mai simplu sa puna albumul pe net undeva la liber, urmand sa trimita cd-ul doar celor care au platit? crede cumva ca romanul v-a fi coplesit de gest si va da fuga la banca sa plateasca?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. vineri, 21 ianuarie 2011, 10:33

    Nu cred ca e chiar bine ce face,se subapreciaza, in Romania nu stiu cati ar mai plati dupa ce au cd-ul,mai ales cand ti se spune dai cat vrei. El trebuie sa stie cel mai bine cat valoreaza munca pe care o face,mai ales daca cei care primesc CD ul in cazul asta, nu sunt in domeniu si nu se pricep.El stie cet a muncit,cati bani a bagat in acele CD-uri,cat de profesionist e si ce calitate are muzica pe care o face. Dupa cum spunea Gaben.ro cred ca ar fi mai bine sa puna pe net,la liber ,si sa trimita cd-urile doar celor care au platit.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. vineri, 21 ianuarie 2011, 11:22

    Ideea lui Dragoș e foarte bună, s-a aplicat cu mult succes în afară. Sper să-i meargă, eu am comandat și aștept cu nerăbdare deznodământul. O să revin cu amănunte.

    Am încercat să-l conving să dea și mp3-uri pe net, că eu oricum n-am nici un CD=ROM, dar n-am avut succes :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. vineri, 21 ianuarie 2011, 13:51

    mi-e greu sa cred ca va avea succes initiativa lui Dragos. oricum, ii doresc multa bafta unui rapidist adevarat!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. vineri, 21 ianuarie 2011, 13:53

    Interesantă modalitate de promovare, DAR:

    1. Suntem în 2011, cine dracu’ mai are CD Player în altă parte decât la laptop/pc?!!!

    2. Dacă te uiţi în afară metoda asta se practică online, cu plata pt Mp3. Din mai multe considerente: online e mai simplu de ascultat/cumpărat, motivul de la punctul 1, ai libertatea de a cumpăra doar melodia care îţi place, nu este musai să cumperi tot albumul, etc

    3. Nu cred că piaţa românească este pregătită pentru astfel de strategii de vânzări

    Oricum, felicitări pentru curaj!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. Glass and Iron
    vineri, 21 ianuarie 2011, 14:42

    Daca este la „primul contact” cu piata si vrea sa o „penetreze”, este o idee buna – sa se afle despre el si despre muzica lui. Cheltuiala = investitia initiala. Dupa ce va afla lumea ca „zice bine” poate sa aleaga si alta modalitate de promovare si vanzare.
    Nu ar fi o idee rea sa isi personalizeze macar plicurile sau sa introduca in ele o carte de vizita cu datele de contact daca nu pune ceva chiar pe CD.
    Ideal ar fi sa dea cateva gratis pe la Romana sau Universitate unde se strang tinerii.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. vineri, 21 ianuarie 2011, 17:46

    […] Multumesc chinezu.eu, pentru ca a scris despre el in acest articol ” Onlineul tot în offline se arde mai cu flacără “, deoarece altfel nu cred ca il descopeream prea curand !!! […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 21:55

    Mi-a trimis un prieten acest link si daca-mi permiteti as vrea sa raspund comentariilor de mai sus:

    @gaben.ro – sunt foarte visator dar nu sunt naiv. As fi chiar idiot sa cred ca ma voi imbogati din asta. Aceasta este o avanpremiera a albumului pe care-l voi lansa in septembrie. Imi pare sincer rau ca nu pot spune acum tot ceea ce intentionez sa fac, dar cu siguranta vei afla la momentul potrivit!

    @Glappy – nu ma subapreciez deloc. Din contra, am o parere foarte buna despre mine. Intr-una din piesele pe care le am zic asa: „Asta e pentru oricine care vrea sa inteleaga – daca nici tu nu te placi, atunci cine sa te placa?! – daca tu nu crezi in tine, atunci cine vrei sa creada?! – daca tu nu vezi ca poti, atunci cine vrei sa vada?!” Stiu cine sunt, stiu ce vreau!

    @Ovidiu – iti multumesc Ovidiu. La inceputul saptamanii urmatoare sper sa ajunga pachetul la tine. Vineri l-am trimis

    @robbie – iti multumesc foarte mult. Hai sa iti explic de ce nu pot fi sceptic… Pe scurt… Daca NU esti sceptic, mentalitatea mea in viata este ca, sa zicem, poate, exista riscul sa realizezi putin, sa pierzi mult… Daca ESTI sceptic, cu siguranta vei realiza si mai putin si vei pierde si mai mult, iar asta din start.

    @Gabi Boaca –

    1. Tocmai de aceea CD-ul este in format Mp3
    2. In cazul meu ai posibilitatea sa platesti doar daca vrei si daca-ti place ce asculti. Nu trebuie sa platesti nimic in avans
    3. Cand o fata nu este pregatita pentru prima ei noapte de dragoste, iar tu crezi ca ea iti poate aduce fericirea mult visata, ce faci?! Renunti la ea pentru un substituent care iti ofera ce ai nevoie sau o pregatesti tu, cu rabdare, inteligenta, respect s.a.m.d?!

    Iti multumesc foarte mult pentru felicitari. Curajul alaturi de imaginatie si respect sunt „calauzele” mele in tot ceea voi face.

    @Glass and Iron – Chiar nu am nevoie sa stiu ca „le zic bine”. Pentru unii „le zic bine”, pentru altii „nu le zic bine”

    Va salut cu deosebit de multa stima si va invit pe toti care cititi sa comandati albumul urmand pasii descrisi pe http://www.leasa.ro. Repet, daca mai este cazul, ca plasand comanda nu va creati nicio responsabilitate financiara fata de mine, dupa ce primiti CD-ul voi decideti cat si daca sa ma platiti!

    Toate cele bune,

    Dragos Leasa.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. vineri, 28 ianuarie 2011, 15:15

    […] la Chinezu de pe blog am aflat despre hip-hopper-ul român Dragoș Leasă (sper că am pus diacriticele unde trebuie). […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde