10.12.2016

E bine că au ajuns și bloggerii obiect de studiu?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Later edit: Chinezu cum sunt, am uitat să vă spun că studiul este executat de Diana :)

Cică, zice o vorbă, atunci când cineva se uită mai atent la tine, atunci începi să exiști cu adevărat. Așa și noi, bloggerii. Adică nu, mai ales noi. bloggerii. Pentru că această categorie nouă de prestatori de servicii și pseudo-servicii nu poate exista în afara publicului, a celor care ne citesc. Frumusețea unui blog, dacă îmi permiteți împrumutul citativ, stă în ochiul privitorului. Iar când privitorul devine unul înarmat cu o lupă modernă și care vrea să ne bage într-un insectar modern, carevasăzică ne-am ridicat la profesionistul statut de obiect de studiu. Ceea ce înseamnă că, pe undeva prin insectarul eternității, o să fim și noi prinși cu ac de gămălie să se uite generațiile viitoare, cu o curiozitate relativă la noi…

După o introducere atât de savantă de mă speriu și io citind-o :)), hai să vă spun care e faza. Aveți aici (dați click cu încredere, că e special pentru voi, cititorii chinezu.eu :D) un chestionar, la care vă rog să răspundeți. Pentru că sunt foarte curios ce aveți de spus despre subsemnatul și despre urmările lui prin blogosferă :D Că așa învăț și eu despre voi și, după apariția studiului, o să învățați și voi mai multe despre cum mă vedeți voi pe mine :) Vă mulțumesc.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Free Pietricel! Concurs de desenat un logo de blog

Obiectiv: 1 milion de vizualizări pe pagina de facebook

18 comentarii

  1. miercuri, 12 ianuarie 2011, 09:05

    done, curios is ce a iesi din studiul asta. pui si datele dupa, nu?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. miercuri, 12 ianuarie 2011, 09:11

    @katairobi
    asa e vorba, ca primesc rezultatele studiului, ca doar nu sunt secrete NATO :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. miercuri, 12 ianuarie 2011, 09:13

    si le pui pe wikileaks ca sunt date super hyper importante:D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. miercuri, 12 ianuarie 2011, 10:21

    no, te-am surveiat!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. miercuri, 12 ianuarie 2011, 10:56

    gata.. am raspuns si eu :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. miercuri, 12 ianuarie 2011, 11:01

    Done!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. miercuri, 12 ianuarie 2011, 12:56

    survey finished :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. miercuri, 12 ianuarie 2011, 13:25

    finished!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. miercuri, 12 ianuarie 2011, 13:54

    Bloggerii români sunt de mult obiect de studiu. Chiar acum se coc două studii ştiinţifice la Universitatea din Bucureşti care au ca studiu de caz blogosfera românească. Oamenii deştepţi spun însă că o comunitate va exista cu adevărat cînd va începe să se autoanalizeze. Deci aşteptăm şi de la bloggeri propriile studii serioase.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. miercuri, 12 ianuarie 2011, 15:25

    multumesc tuturor pentru vot

    @George Hari Popescu
    domnu profesor, sper sa am onoarea unui interviu cu dvs aici pe chinezu.eu, caci tare imi place cum va puneti studentii la treaba :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. miercuri, 12 ianuarie 2011, 15:28

    Nu ştiu dacă ar fi interesant ce spun. Au încercat şi alţii şi le-a cam scăzut traficul după ce am deschis eu gura.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. miercuri, 12 ianuarie 2011, 15:30

    Daaaa interviu cu domnul profesor!!!! Daaaaa

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. miercuri, 12 ianuarie 2011, 15:31

    @George Hari Popescu
    la mie traficul oricum e pasta, asa ca nu cred ca o sa ma prabuesc decisiv… :)))))))
    hai ca stabilim pe mail ce si cum, sa mentinem suspansul :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. miercuri, 12 ianuarie 2011, 17:11

    Dupa atatea intrebari, chiar ma supar daca nu dai si rezultatele!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. miercuri, 12 ianuarie 2011, 18:48

    Daca dupa Facebook s-a facut film – film documentar mi se The Social Network – nu vad de ce nu s-ar face unul despre WordPress ( evident in rolu’ principal Chinezu ).

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. joi, 13 ianuarie 2011, 08:53

    Ti-am dat survey-ul; astept rezultatele cu interes!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. joi, 13 ianuarie 2011, 10:42

    Surveiat! :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. joi, 13 ianuarie 2011, 16:23

    un mic bug: la intrebarea „cum citesti blogul” daca rasounzi doar prin „alt mod” si lasi acolo o descriere, te obliga sa bifezi totusi si una din optiunile de mai sus

    in rest, am raspuns cu brio ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde