10.12.2016

Cum se zice corect: blogger sau bloger?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Știu că pentru multă lume întrebarea asta e ca și în bancul pe care vi-l spun la final. Și mai știu că s-au exprimat multe păreri în blogosferă pe tema asta, unele documentate lingvistic, altele doar pe principiul așa crede mușchiul meu (bun și ăla, cum dracu nu). Le-am citit pe toate și tot nu m-am dumirit. Așa că tot ca mine fac, firește. Și scriu blogger, cu doi de g.

Nu știu de ce m-am obișnuit să scriu așa, să folosesc englezismul. Poate pentru că (fac și io pe psihanalistul mioritic care se pricepe și la de astea, firește) pe undeva prin strafundul adâncului subconștienului semiconștient (sau ceva de genul…) io încă tot mai cred că ”blogger” încă nu are statutul cuvenit pentru a face parte din ceea ce poetul a numit o comoară în adâncuri înfundată, recte limba română, deci, carevasăzică, încă nu e demn de a face parte din ceea ce noi cunoaștem din toți porii și o numim tot așa România. Sau poate folosesc cuvântul cu 2 g pentru că sună mai pretențios, par mai șmecher așa, sunt mai trendy, ce să o mai dau cotită. Nu știu de ce, dar nici nu mă stresez prea tare să aflu.

Aș dori, în schimb, să aud părerea voastră de subiectul în cauză. Adică, mai nuanțat, cei care aveți blog dacă vă considerați bloggeri sau blogeri, iar cei care nu aveți blog, dacă citiți bloggeri sau blogeri :D

Și acuma bancul:
Gheorghe și Ion pe prispă.
Gheorghe: Mă, Ion, cum se zice corect, furnicular sau funicular?
Ion: La ce?

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Știați că există un Card bancar de fapte bune?

Cum câștigă o agenție de PR în relația cu un blogger

56 comentarii

  1. miercuri, 12 ianuarie 2011, 08:44

    Este interesant faptul cum se scrie corect.
    Uite aici doua articole care au legatura cu articolul scris de tine http://scri.ro/?s=blogger.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. miercuri, 12 ianuarie 2011, 08:44

    Cred ca cel mai corect e „blogger” ! Adica nustiu`, vine de la platforma Blogger si ar trebui sa fim numiti asa.Folosind doi de „g” aratam ca, cuvantul e din engleza, doar nu o fi din romana :)) Vedem ca e cu doi de „g”, ne dam seama ca e in engleza si pronuntam „blogăr” nu „bloger” :))

    Am mai vazut eu pe un site foarte cunoscut nici „blogger”, nici „bloger” dar…”blogar” =))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. miercuri, 12 ianuarie 2011, 08:47

    Eu cred că e blogger. Dacă îl scrii românește, bloger, nu se mai citește la fel :) Acum, dacă sunt sau nu blogger… Sunt scriitor de jurnal online. Parcă sună mai bine.
    Chiar, la ce? :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. miercuri, 12 ianuarie 2011, 08:47

    Wikipedia zice ca blogger. Am stricat toata distractia citind bancu’ intai.

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  5. miercuri, 12 ianuarie 2011, 08:50

    Eu niciodată nu am scris cu doi de „g”. Așa cum spune și Burli, m-am obișnuit după platforma blogger. Odată ce mi-a intrat cuvântul ăsta în minte, numai cu dublu g am scris. Nu știu dacă e corect, și chiar e interesantă tema (nu am mai văzut-o discutată pe undeva). Așa că stau cu ochii pe cei care vor comenta, să văd dacă scriu românește :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. culaie
    miercuri, 12 ianuarie 2011, 08:51

    Bloagăr. Asa e la noi in Ardeal, langa Dragasani. Ș)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. miercuri, 12 ianuarie 2011, 08:54

    Corect gramatical – blogger.Acuma vin si variantele bloger , bloagar si blogar :))).

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. miercuri, 12 ianuarie 2011, 09:12

    Misto bancul :smile:
    Termenul „blogger” nu exista in DEX, iar bloger (citit EXACT asa cum se scrie) nu are absolut nicio noima.
    Problema ta este similara cu a intreba: „Cum e corect sa scrii Marketing sau Marcheting.”
    Avand in vedere ca notiunea este importata din limba engleza, trebuie sa-i pastram forma si intelesul intocmai.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. miercuri, 12 ianuarie 2011, 09:15

    avand in vedere ca e un cuvant imprumutat, corect e cu dublu g … da, ca sa nu mai ai problema asta, de ce nu folosesti un sinonim … :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. miercuri, 12 ianuarie 2011, 09:17

    Ce e in engleza e in engleza, ce sa mai vorbim !!!!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. miercuri, 12 ianuarie 2011, 09:22

    Blogării din ardeal il aproba pe culaie ! :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. miercuri, 12 ianuarie 2011, 09:32

    haideti, bre, macar unul cu un singur g :))
    ca sa nu facem aici marea uniune nationala, sa zica lumea ca suntem intelesi :))))))))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. miercuri, 12 ianuarie 2011, 10:00

    Pe chinezeşte, problema ar sta cam aşa (ca mâţu-n coadă!):
    – dacă BLOG e cuvânt românesc, e BLOGER;
    – dacă BLOG e cuvânt americănesc, e BLOGGER.
    Am zis!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. miercuri, 12 ianuarie 2011, 10:02

    Nu se exista la DEX :)) poti spune cum vrei.
    Mie-mi place bloger :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. miercuri, 12 ianuarie 2011, 10:02

    deocamdată este blogger, în viitor când va fi adoptat cu totul de limbă, va deveni bloger – sau poate blogher – la fel cum tank s-a transformat în tanc, sandwich în sandviș sau football în fotbal.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. miercuri, 12 ianuarie 2011, 10:21

    avand in vedere ca in toate tarile,emisiunea Got Talent are denumirea in engleza,doar la noi e Romanii au talent, s-ar putea ca si blogger sa fie bloger.Inca nu am intalnit blogger scris cu un singur g.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. Glass and Iron
    miercuri, 12 ianuarie 2011, 10:42

    Ma gandeam : Blogging (ceea ce face) deci blogger (cel care face).

    Da’ uite ceva interesant …
    Definiţii pe Web pentru blogger :
    – persoană care ţine un blog (sursa : http://www.bloguluchinezu.ro/)

    Si atunci ma gandesc : daca stii de ce ma mai intrebi ? … :))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. Glass and Iron
    miercuri, 12 ianuarie 2011, 10:43

    P.S. Link-ul este „mort”.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. miercuri, 12 ianuarie 2011, 10:45

    Bloger pur si simplu n-are nici un sens. Nu e nici cal, nici magar.
    Sa-l lasam cal pur sange englezesc sau, daca suntem mai inventivi, gasim un magar interesant ca bloagar (asta chiar imi place). Am mai putea incerca sa-l „romanizam” – bloghist (ca jurnalist).

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. culaie
    miercuri, 12 ianuarie 2011, 11:11

    Pai eu am zis cu un singur „g”. Bloagăr

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. miercuri, 12 ianuarie 2011, 11:35

    Tot „blogger” zic și eu, că așa-i în engleză. Dacă vrem să-l românizăm forțat, ar veni „blogăr”, dar sună ca dracu’… Nu sunt de acord cu schimbarea rădăcinii în „bloag”, nu-mi pare logică.

    Și acum o altă întrebare, poate mai interesantă. „to blog” s-ar traduce „a bloga” sau a „blogăi” ? :) „Am blogat azi de 4 ori, mă dor degetele” sau „Am blogăit azi de 4 ori, mă dor degetele” ? :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. miercuri, 12 ianuarie 2011, 11:56

    Culaie, am fost de acord cu tine – magarusul ales de tine suna f. bine :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. miercuri, 12 ianuarie 2011, 11:57

    Eu aş zice bloggger! :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. miercuri, 12 ianuarie 2011, 11:59

    Daca e sa vorbim serios, poate ar fi bine sa evitam blog ca verb. Supa prost si a bloga dapai alte variante. Mai bine sriem pe blog, sau postam pe blog – ca asta deja s-a impamantenit – sau nu?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. miercuri, 12 ianuarie 2011, 12:16

    @anca a, păi nu-i același lucru. „A scrie pe blog” e doar o descriere pentru „a bloga/a blogăi”, la fel cum „a înghiți lichid” înseamnă „a bea”.

    Sper că e clar că ne trebuie un verb nou :)) :)). Eu votez pentru „a blogăi”…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. mufa
    miercuri, 12 ianuarie 2011, 12:18

    blogăr

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. miercuri, 12 ianuarie 2011, 12:47

    Ovidiu, inteleg punctul tau de vedere :) – de acord ca intre a bloga si a blogai, al doilea macar are umor.
    Avem vreo varianta si la a posta?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  28. miercuri, 12 ianuarie 2011, 13:26

    Eu folosesc blogger. Când va intra in DEX blogăr, îl voi folosi astfel. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  29. miercuri, 12 ianuarie 2011, 13:41

    Vezi ce păcat îi că ni s-o dus Pruteanu şi ne-o lăsat în paragină. Deşi sunt sigur că el ar fi fost pe lângă „blogăr” sau „bloger”. Oricum, eu sunt blogger că aşa-i mai natural. Şi cu asta basta.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  30. miercuri, 12 ianuarie 2011, 13:47

    Blogăr in romana nu:))? blogger in engleza

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  31. miercuri, 12 ianuarie 2011, 15:42

    sau mai e aia cu blondele: cica o blonda o intreaba pe cealalta: fata, cum se zice corect iraq sau iran, iar cealalta ii raspunde: la ce?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  32. miercuri, 12 ianuarie 2011, 15:46

    Haaaualeu, maica draga, da ce-u cu bolgareala alta acilea?

    Da, mai drajii mosului, ce aveti mai cu bulgarii? Ca toata ziua numa bulgariti, in loc sa va cautati si voi un loc de munca cinstit, undeva in constructii. Ca numa consumati curentu dejaba pe bolgurile astea… :)))))))

    On topic: ambele variante sunt utilizabile. Blogger e varianta englezeasca, originala, dar acest lucru nu inseamna ca acest cuvant nu poate fi adoptat de limba dulce romaneasca numai cu un „g”.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  33. miercuri, 12 ianuarie 2011, 15:48

    Având în vedere faptul că limba română este una în care expunerea fonică a literelor are corespondent direct în alfabet, ori e blogger, ori blogăr sau blogher (aşa cum se citeşte blogger în româneşte).

    Sunt o gramadă de exemple de cuvinte de acest tip care au devenit în româneşte lucruri complet diferite. Anglicismele nu sunt o ruşine, iar integrarea lor în structura fonetică a vocabularului nu-i nici ea o ruşine. Ba din contra, e evoluţie normală.

    Hands a devenit henţ.
    Out a devenit aut.

    Există, evident, şi exemple de cuvinte care au rămas în forma iniţială, importată, iar blogger cred că va fi unul dintre acesta. Deci blogger be it.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  34. miercuri, 12 ianuarie 2011, 15:49

    Blogger – indicat folosirea englezismului. Sunt termeni care-si pierd din valoare la romanizare:D. Vedeti si voi traducerea in romana a Windows-ului – va cam trageti cu mana de par….Sunt termeni care „nu pot fi” tradusi in romana.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  35. miercuri, 12 ianuarie 2011, 15:51

    La noi neologismele beneficiază de extraordinarul avantaj ca primeaza regula fonetica, engineer- inginer, blogger- blogăr. Sună ca izmană, dar asta e. :) Sigur, sunt și excepții, A-listerii care sunt antreprenori online.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  36. miercuri, 12 ianuarie 2011, 22:49

    Metodic vorbind, cand a aparut cuvantul LASER in limba romana ii ziceau la inceput „leizer „, a la englezi. Noi zicem „blogar”. dar scriem blogger. Suntem romani si folosim initiat englezescul. Dupa ce trece moda vom sari pe „blogar”, forma cea mai simpla, dirrecta si romanesasca de a te referi la un membru al blogosferei (ca doar nu zici blogospherei). Asa ca, blogar ii zicem si blogar va fi, desi acum scriem blogger.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  37. miercuri, 12 ianuarie 2011, 23:14

    Eu as propune cuvintul „juret”, neavind diacritice, te rog sa citesti t-ul ca si ts. Este o traducere mot a mot „blogger=Web Logger” sub forma „juret=jurnal pe retea” ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  38. joi, 13 ianuarie 2011, 10:37

    Blogger. Din motivele arătate de antevorbitori, aşa că nu insist. Poate că va veni cîndva o nouă ediţie din DOOM să ne înveţe că se scrie altfel, dar pînă atunci probabil că blogurile (şi bloggerii) vor dispărea şi se va inventa altceva.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  39. joi, 13 ianuarie 2011, 12:56

    Eu scriu blogger cu doi de „g” pentru că așa m-am obișnuit. Păcat că Pruteanu îi stresează pe alții acum, că îl întrebam pe el cum e corect să scrii blog, blogger, blogging, blogosferă și tot neamul lui online. Apropo, dacă sunt blogger de ce fac parte din blogosferă? Asta-i întrebarea mea.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  40. joi, 13 ianuarie 2011, 13:06

    Eu zic ca in mahoritatea cazurilor se scrie: „bagator de seama”, adica cu un singur G :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  41. joi, 13 ianuarie 2011, 15:36

    Blogăr in romana

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  42. joi, 13 ianuarie 2011, 17:36

    Si eu scriu tot „blogger” asa m-am obisnuit. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  43. joi, 13 ianuarie 2011, 18:30

    corect se zice „diac” :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  44. joi, 13 ianuarie 2011, 22:09

    Eu zic ca daca imprumutam cuvinte, sa le imprumutam in varianta lor corecta :P Asa ca votez pt blogger.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  45. vineri, 14 ianuarie 2011, 02:25

    Desi suntem bloggeri de fapt sunte blogeri wannabe bloggers :))

    ce ati inteles de aici?:))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  46. vineri, 14 ianuarie 2011, 20:00

    […] într-o zi cu soare (sau poate ploua…sau ningea) acest blogger (sau bloger sau blogăr, că tot se discuta despre asta) ploieștean primea din cin știe ce surse o leapșă, în esență simplă cu o întrebare cât se […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  47. marți, 18 ianuarie 2011, 16:54

    Total offtopic sau nu, sa-i vezi pe altii care se proclama „bloagheri”! :) aia oameni, nene!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  48. joi, 30 iunie 2011, 11:35

    […] la noi este Chinezu si, cu el, declaram oficial deschise secventele, amuzante si utile speram, cu bloggeri in vacanta. Tenerife – perspectivă […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  49. Dogmuţa
    miercuri, 30 noiembrie 2011, 23:49

    Bloagăr dară!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  50. miercuri, 13 martie 2013, 18:57

    No, uite ca si eu m-am lovit de asa zisa dilema dintre bloger si blogger. Acuma serios, daca Lavinia e cu un singur n, nu arata nicicum, asa deci am ales Lavinnia, asa si cu treaba asta. Deci aleg blogger, chiar acum scriu un articol. Si da, te provoc si pe tine la un interviu care conteaza pentru mine. Fi bun si helpeaza-ma. O zi faina sa ai.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • Mihai Suzuki
      miercuri, 20 martie 2013, 14:33

      Helpeaza-ma? Tu vorbesti serios? Recomand eutanasie imediata.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
      • miercuri, 20 martie 2013, 21:50

        Pfff nu stiu de ce te bagi. Ce stii tu despre limbajul nostru.

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
        • Mihai Suzuki
          duminică, 24 martie 2013, 11:24

          Te referi la limbajul celor care nu au trecut de clasele I-IV?Atunci,excuse me.

          Thumb up 0 Thumb down 0

          Răspunde
  51. duminică, 24 martie 2013, 16:29

    Era o gluma, si multumesc ca judeci omul fara sa-l cunosti. O zi buna.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • Mihai Suzuki
      marți, 26 martie 2013, 14:54

      Ce te face sa crezi ca vreau sa te cunosc? Te-am „cunoscut” din prima propozitie iesita pe gura(tastatura) si nu mai vreau. Excuse me!

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde