08.12.2016

Cum câștigă o agenție de PR în relația cu un blogger

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Continuăm seria posturilor în care mă pun ca cobai (scuzați egzprimarea, dar așa mi-a venit :D) întru lămurirea semenilor 2.o despre cum funcționează anumite lucruri prin blogosfera noastră, care nu se prea văd, dar care se întâmplă. Că io zic că merită spuse astea, că mai învățăm, toți, câte ceva.

Așadar, mă enervasem io imediat după Crăciun pe cei de la Diverta, care, din nou, mi-au vândut un lucru care nu era ce scria pe cutie. Era vorba de un mouse. O mizerie, nu mai insist. Ce vreau e să vă spun mai jos este cum poate profita o agenție de PR care știe cât e ceasul în social media de o fereastră de oportunitate în relația cu un blogger (care este fițos, crede că e buricul târgului, nu-i mai ajunge nimeni la nas, de astea, știți voi).

Tovarășele de la Borțun Olteanu (și le zic așa cu mare, mare drag) au văzut ce am scris și, cu o viteză impecabilă, mi-au trimis un mouse din gama Prestigio, unul din clienții lor. Hai să analizăm întâmplarea.

Ei, ca PRiști, au văzut că io, ca blogger, aveam o nevoie. Că doar nu îmi luasem mouseul ăla ca să îl țin de bibelou. Și cum Diverta mi-a tras clapa, din nou, au zis să acționeze energic ca să îmi satisfacă nevoia, cum ar veni. Și au satisfăcut-o :)) Cât i-a costat pe ei? Foarte puțin. Cel mai probabil că mi-au trimis un mouse din fondul lor de protocol. Sau, chiar dacă e la preț de listă, nu costă de să sărăcească agenția :)) Ce au câștigat? Aici vă las pe voi să vă dați cu presupusul. Că dacă mai zic tot eu asta, atunci se cheamă că am făcut io toată munca de analiză a întâmplării și s-a dus dracu toată interactivitatea :))

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Cum se zice corect: blogger sau bloger?

M-am apucat să fac analize pe twitter

21 comentarii

  1. miercuri, 12 ianuarie 2011, 09:25

    Raspunsul la intrebarea ta se afla in jurul lui 0:36, in acest clip : http://www.youtube.com/watch?v=F0E1xP1KLfw :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. miercuri, 12 ianuarie 2011, 09:28

    @Burli Burli
    mah, daca atata ai inteles, atunci e grav
    nu pentru mine, da-i pace, ci pentru tine
    si daca imi spui ca a fost o gluma ce ai zis, atunci da-mi voie sa iti spun ca gluma a fost cel putin deplasata
    parerea mea, desigur

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. miercuri, 12 ianuarie 2011, 09:31

    Mai frumos si „mai cu talc” ar fi fost daca un concurent direct Diverta ti-ar fi trimis mouse-ul, demonstrand astfel atentia cu care trateaza cazurile similare.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. miercuri, 12 ianuarie 2011, 09:33

    @Bass player
    asta ar fi fost una buna, buna rau :)))))))))))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. miercuri, 12 ianuarie 2011, 09:33

    Habar n-am, de mult cautam o intrebare care sa aiba acest raspuns
    da, ma rog a fost o gluma … nu stiu daca a fost atat de deplasata, imi cer scuze !
    Bineinteles ca nu au castigat un 2kt dar…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. miercuri, 12 ianuarie 2011, 09:46

    @Burli Burli
    mie asa mi s-a parut, cam deplasata
    dar aceasta divergenta de opinii nu e doar binevenita ci si necesara pentru a nu strica iremediabil relatia statornicita intre noi, da? :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. miercuri, 12 ianuarie 2011, 09:52

    …. cum zici tu :(

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. miercuri, 12 ianuarie 2011, 10:41

    Diverta si-ar dori sa existe si in online. Gratis.
    Mai bine sa nu existe… ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. culaie
    miercuri, 12 ianuarie 2011, 11:16

    Barosane, cred ca au castigat un busuioc dres 2.0, vorba matale.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. Glass and Iron
    miercuri, 12 ianuarie 2011, 11:26

    O idee foarte buna.
    Pentru ca altfel, nu scriai de ei, eu nu aflam de ei … si de aici, poate, daca va fi nevoie de, voi spune si altuia „ia vezi la B & O” (nu pentru un mouse, bineinteles !).

    Important este ca cineva de acolo te apreciaza + iti apreciaza scriitura.

    Poate ca scrii un articol in care te arati suparat ca ai comandat un „Maybach” si cand ai desfacut pachetu’ era alta … si ei, oameni milosi or sa te ajute … nu ?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. miercuri, 12 ianuarie 2011, 11:56

    Ştiu ei bine cum să ţi se bage la inimă. Pana mea, au făcut cursuri pentru asta :).

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. miercuri, 12 ianuarie 2011, 12:28

    haha, eu inca’mi caut mouse-ul. e pe’aici pe undeva, stiu eu. doar ca n’am ce face cu el dupa ce’l folosesc intru copiat hard intern vechi pe hard extern nou. asa ca.. mi’l imprumuti pe’al tau? :))))
    schimb avantajos cu DVD pe care se gaseste La Vie Devant Soi, ca sa nu iesi in pierdere. ma rog, de fapt, ma stii, sunt fata buna: DVD-ul ti’l dau oricum! :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. miercuri, 12 ianuarie 2011, 12:31

    îi o agenţie fantastică, ce mai! :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. miercuri, 12 ianuarie 2011, 13:44

    cadouri? asta e mita pe fata:)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. miercuri, 12 ianuarie 2011, 15:41

    @Pato Basil
    mita, mita, dar daca o stim si noi si e pe fatza parca altfel suna :))))))))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. miercuri, 12 ianuarie 2011, 16:03

    Tovarasele impart creditele cu clientul :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. miercuri, 12 ianuarie 2011, 16:14

    fidelizare si reclama pentru agentie si pentru un client de-al lor. fara nici macar sa ceara reclama respectiva. au castigat de 3 ori….

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. miercuri, 12 ianuarie 2011, 22:53

    Au castigat respect. Au reactionat rapid si si-au consolidat statutul de PR-iste. God speed.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. joi, 13 ianuarie 2011, 15:33

    :)) asa e nu putem sa o numim asa fiindca ai declarat, e doar cadou din vizite protocolare:)), glumeam oricum.
    La cat mai multe!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. vineri, 14 ianuarie 2011, 11:22

    auzi acum mi-am amintit ca ma uit ca boul la lcd-ul meu de 5 ani si al meu tot marca PRestigio este nu prea am auzit de ea dar e buna, n-am avut probleme cu monitorul!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. marți, 18 ianuarie 2011, 16:56

    Frumos! Sa-l stapanesti sanatos!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde