11.12.2016

Ou sont les postaci d’antan?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Aseară am luat o piatră 2.0 în mufă și m-am dus la Realitatea TV pentru prima oară, în emisiunea lui Cătălin Striblea. Am discutat despre Schengen și urmările lui alături de Ciprian Cucu, Eugen Cristea și Ion M. Ioniță. Eu am aberat ca de obicei, căci, mă știți doar, atâta pot :D Deși mi-am propus să fiu cât de cât zen, când l-am auzit pe Băsescu cu râmele, iar a început lampa să-mi fileze. Căci, da, așa este, am preferat aseară, înainte de emisiune, să mă uit (în reluare) la Top Gear pe Discovery, decât să mă uit la vremelnicul președinte.

Eu despre altceva vreau să vă vorbesc, nu despre cum ne-am râs în emisiune. Căci ne-am râs :)) Eu vreau să îmi exprim dezamăgirea (sanchi, vorba vine) că ceva s-a întâmplat în relația mea cu postacii băsescieni. Sau s-a întâmplat ceva cu ei. Sau s-a întâmplat cu Băsescu. Dar, de fapt, cu el s-a întâmplat de multă vreme ceva, e în derapaj acustic și ontologic de mult prea mult timp.

Ziceam că s-a întâmplat ceva cu ei, cu postacii băsești, pentru că nu îi mai văd. Zău că m-aș fi așteptat ca după prima mea emisiune de la Realitatea (nu mai are rost sa va explic simbolistica unei astfel de asocieri) să mă atace așa cum știu ei, adică din anonimat, fără acele organe despre care anatomia ne spun că definesc un bărbat, și nu m-am referit aici la amigdale. Dar pauză… Doar 2, măh, doar 2???? Păi altă dată erați cu zecile, cu sutele… S-a dus dracu și partea asta amuzant-penibilă din existența mea 2.0.

Singura spaimă pe care o am este următoarea: sper că nu e de la mine. Sper că nu am decăzut în asemenea hal încât să nu mai fiu considerat prestabil de către anonimii portocalii fără cojones. Căci, în rest, trăim bine de mai putem da și altora. Mai putem da multă UE, desigur.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Îmi cer scuze, dragă națiune, că te-am făcut tâmpită

Cine-o pus retailu’n drum, apoi ăla-i om nebun

22 comentarii

  1. vineri, 7 ianuarie 2011, 08:37

    Or fi trecut de partea cealalta a baricadei> Sau sunt in vacante prelungite si nu au timp de prostii? Ca doar, ei traiesc bine! Sau pur si simplu ei traiesc ca ramele. Lasa-i sa fertilizeze solul!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. vineri, 7 ianuarie 2011, 08:55

    Am stat special aseară la tv pentru a te vedea, deja ai devenit gurul meu, mă da nu cred că pe tine te prind astfel de emisiuni, sincer, tu poţi mai mult, nu merită să te bagi în politica asta de doi lei care se practică la noi în ţară, de exemplu la emisiunea de la digi parcă ai fost mai în largul tău şi bine-ţi mai stătea ,zău.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. vineri, 7 ianuarie 2011, 09:04

    @roberth
    ori s-au terminat banii pentru aia platiti
    ori s-a terminat convingerea pentru cei care o fac din convingere

    @motanu89
    merci, esti amabil, dar ai mare grija la faza cu guru
    caci diferenta este doar de o litera ca sa se transforme in altceva :))
    serios acuma, invata lucrurile bune, daca crezi ca sunt, de la mine
    si nu te uita la partile rele
    si atat, nu merge mai departe, trust me :)
    cat despre politica, sunt virusat de ea si o sa ramana asa forever
    asta apropo de partile rele de la mine :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. vineri, 7 ianuarie 2011, 09:52

    Poate a fost intervalul orar?! :)))) Neconventionala emisiunea dar foarte buna.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. Glass and Iron
    vineri, 7 ianuarie 2011, 09:59

    Am postat aiurea si imi pare rau ! Te rog sa îl „dilit” pe celalalt. Multumesc.

    Deci …

    Am avut ocazia sa te urmaresc de vreo trei ori la televiziune. Mie mi-a placut modul in care ai discutat subiectele. Cu siguranta ai fost “chinez” :) – ai avut o abordare diferita. Si cred ca este nevoie de o “primenire”.

    Te-am “ratat” acum si imi pare rau. Era o buna ocazie sa mai aflu cate ceva (despre tine). Exista o posibilitate sa anunti “Pentru cine vrea : ma puteti vedea la TV in data de …” ?

    Nu am de gand sa comentez aici decat daca intrebi “ce parere ati avut despre mine ?”. Altfel, aici numai despre subiectele de aici. Si daca imi place sau nu imi place ce spui “pe sticla” il elogiez sau il critic pe cel care a avut buna sau proasta inspiratie sa te lase sa vorbesti in emisiunea lui.

    Deci, pui un anunt la vedere, pe “houmpeigi” ? :)

    „Postacii” ? Poate iti este frica sa nu cumva sa treci „neobservat” ? Nu este cazul.
    Daca te „bazaie” o laba trista precum cei despre care vorbesti poate sa te intistreze (ingrijoreze) doar prostia lor. Lipsa unor comentarii de genul „bă, puţi” sau „mei, mam saturat de tine” sau „as fii de parere k esti de pork” nu are de ce sa te ingrijoreze. Sa te ingrijorezi, zic eu, cand vei scrie cu 0 comments pe subiect sau cand vreo „voce” autorizata ar spune „Chinezu … poate mai bine de atat”.
    In rest, caravana trece si cu si fara latrat de caini. Si orice caravana are in desagi cate o comoara. Da’ asta-i numa’ pentru „negustori” destepti.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. vineri, 7 ianuarie 2011, 10:30

    Poate ca numai mie mi se pare asta, insa, toti moderatorii la care te-am vazut pana acum se poarta foarte cu manusi cu tine…. si se vede de la o posta si faptul ca se tem tot timpul sa nu le trantesti cate un „beep”.
    Omule bun! Anunta si tu cand „iesi pe stecla”! Poate chiar d’aia nu mai ai parte de prea multi spectatori la peluza cu injuraturi, fiindca ii lasi sa te caute ca bezmeticii pe alte posturi! La ei primele butoane de la telecomanda sunt B1, Taraf, Etno, OTV, TVR si, cu voia dumneavoastra, ultimul canal de comunicare descoperit de doamna cu frunza.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. vineri, 7 ianuarie 2011, 10:33

    Cand o sa ai o aparitie pe sticla fara pile sa imi dai un buzz !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. vineri, 7 ianuarie 2011, 11:40

    Bre, nu ştiu unde-s aplaudacii lui Băse, dar ştiu că aseară am văzut una din cele mai bune emisiuni de divertisment din ultima perioadă. A doua oară pe tine şi pe Ioniţă clar nu vă mai invită omul, adică prezentatorul, în emisiune.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. vineri, 7 ianuarie 2011, 11:48

    Bre oricum Chinezu sa autoinvitat aseara in emisiune , cat despre Ionita el este mai mereu prezent in emisiunile trustului Realitatea , asa ca :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. vineri, 7 ianuarie 2011, 11:59

    Aplaudacii cred ca si-au dat demisia ! Nici ei nu mai cred in ceea ce spun(spuneau). Chinezule oricum ai fost tare aseara la Realitatea !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. vineri, 7 ianuarie 2011, 12:26

    nu am priceput ce a cautat „feriti-va de magarus” in spatiul Schengen?!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. Codruta
    vineri, 7 ianuarie 2011, 13:15

    Chinezule, tu nu ii urechezi pe cei care nu scriu corect la comentarii? Bine, bine ca te injura, dar macar s-o faca corect! Pe mine efectiv ma zgarie pe creier!!!!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. Glass and iron
    vineri, 7 ianuarie 2011, 13:53

    @codruta – hai nu fii prea exigenta :) :) :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. vineri, 7 ianuarie 2011, 14:20

    antan …

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. vineri, 7 ianuarie 2011, 14:20

    @glass and … nu fi !!!!!!!!!!!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. vineri, 7 ianuarie 2011, 14:22

    @Haretzii
    bre, io nu stiu nici romana ca lumea, de unde sa ceri sa stiu franceza la nivelul pretentiilor matale :)))))))))
    merci, am corectat :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. vineri, 7 ianuarie 2011, 14:38

    Mie mi-a plăcut că Eugen Cristea dădea citate iar tu bancuri, ambele valabile de altfel. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. Glass and iron
    vineri, 7 ianuarie 2011, 15:37

    @Haretzii … mai, chiar m-ai luat in serios ?? Este una dintre greselile despre care stiu (mai sunt destule pe care nu le stiu), gresala care, precum pe Codruta, „ma zgarie” pe … ochi, ca o vad in draci ! Si fiindca a pomenit Codruta de o română cat de cat corecta cand critici … am facut o gluma. :) (chiar am gasit un comentariu critic dar cu niste „i” in plus).

    O prietena are chiar o teorie in acest sens : suma „i”-urilor dintr-un mesaj este constanta :)))))) Nu conteaza unde sunt asezate („ar fii frumos” si „poti sa fi atent”), ele sunt intotdeuna cate trebuie in corpul mesajului.

    Asa ca fi sigura ca voi fii atent :).

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. vineri, 7 ianuarie 2011, 16:24

    si pa iutub ca ai embed

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. Codruta
    vineri, 7 ianuarie 2011, 17:40

    @Glass and iron: nu „i”-ul tau m-a zgariat, crede-ma. Acestea sunt mici scapari. Nu ma deranjeaza nici greselile intentionate sau limbajul de jargon, anglicanismele, americanismele, etc. Observ insa ca majoritatea celor care critica „urat” scriu foarte prost romaneste si sunt intr-o linie explicativa lipsita de orice logica, plina de jigniri si atacuri la persoana. In rest, numa’ bine, ca nimeni nu-i perfect, nici macar io:):):) si tocmai asta-i frumusetea!:)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. Glass and Iron
    vineri, 7 ianuarie 2011, 20:33

    @Codruta – este o neintelegere. EU AM FACUT O GLUMA !! Care venea de se lega cu ceea ce spuneai despre corectitudine exprimarii ideilor in scris. Am facut „pe prostul” … sa nu imi spui ca mi-a iesit chiar atat de bine !
    Nici nu avea ce sa te „zgarie”, „i”-ul meu a fost dupa comentariu tau si a fost intentionat ! @Haretzii m-a „amendat” imediat iar eui i-am explicat situatia. Vezi finalul mesajului catre @Haretzii : „Asa ca fi sigura ca voi fii atent :).”.
    Gandim la fel (dar fara benching la BCR … GLUMA !) : limba romana este de prea multe ori „schingiuita” si asta ma deranjeaza si pe mine, chiar si la mine ca vorba ta, nimeni nu-i perfect.

    Iar povestea cu „i”-ul nu este o „scapare” – este un fenomen de masa. Vad in fiecare zi aceasta gresala. Si daca parintii si profesorii nu vor corecta anomalia, va ajunge „lege”. Asa cum a ajuns „ANTIcamera”.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. marți, 18 ianuarie 2011, 16:42

    Era basesciana apune usor usor.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde