03.12.2016

Ce înseamnă ”subiect de blog”? Cine stabilește asta?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Vedem de multe ori reacția agasată/enervată/invidioasă/prețioasă/superioară a unora când vorbesc despre ce scrie cineva pe blog la ea/el: ”da’ ce, ăsta e subiect de blog?”. Să reluăm pentru cei ce nu au fost atenți, de data asta vorbind eu în nume personal: eu scriu pe blogul meu ce aleg eu și altul îmi zice că ce aleg eu să scriu pe blogul meu nu e subiect de blog. Păi cum vine asta?

La mine în cap totul e foarte simplu: e blogul meu deci scriu ce vreau pe el. Cu riscurile și beneficiile aferente, desigur. Dreptul meu de a scrie pe blogul meu ce vrea mușchiul tot al meu este perfect echivalent cu dreptul oricui de a critica sau a lăuda ce scriu io la mine pe blog. Desigur că și a contesta faptul că subiectul ales de mine este demn de a fi publicat pe un blog este o nuanță a genului proxim numit libera exprimare. Dar o nuanță ștearsă, spre jenant.

Subiectele abordate pe un blog pot fi proaste, geniale, mediocre, indiferente. Plus încă alte jdemii de atribute pe care le putem asocia oricărui blogger. Dar a aprecia că ce scrie altul pe blogul la el nu e subiect de blog mi se pare că e mai mul fiță 2.0 și băgare în seamă. Cu anumite accente de suavă invidie în unele, puține, cazuri. Plus că, iertată-mi fie îndrăzneala, atunci când îți pui această relativ jenantă întrebare în văzul lumii nu faci altceva decât să spui implicit că subiectul despre care tu te întrebi ”ce subiect de blog e ăsta?” este chiar subiect :D

Lasă, băi, noi să fim sănătoși și să tot scriem subiecte ca să se întrebe alții care nu au subiecte de ce alegem noi subiectele astea pe care le alegem pe blogul nostru :D

PS. Îmi iertați exagerarea întru redundanță, dar mi s-a părut dixtractiv :D

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Vreau să intru în social media! Cum procedez?

Social media expert e ăla care face bani sau care știe meserie?

20 comentarii

  1. miercuri, 5 ianuarie 2011, 10:52

    La MINE „acasa” EU stabilesc ce „MOBILA” imi pun :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. miercuri, 5 ianuarie 2011, 11:16

    Ai mare dreptate Chinezule, păi dacă vroiam să scriu ce vor alţii şi nu ce-mi dictează mie inimioara la un anumit moment dat, nu-mi mai făceam blog şi stăteam cuminte în banca mea.Celor care nu le plac subiectele abordate de mine le dau un sfat: faceţi-vă fraţilor blog, să vedem ce aveţi în căpşor. Respect…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. miercuri, 5 ianuarie 2011, 12:02

    Hai, băi, ce subiect de blog e ăsta?… :)))))))))))))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. miercuri, 5 ianuarie 2011, 12:07

    Corect! Dar eu merg mai departe şi spun că a da sentinţe de genul „ăsta nu e subiect de blog” aduce a cenzură.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. miercuri, 5 ianuarie 2011, 12:24

    corect! cui nu-i place, sa nu citeasca

    eu de exemplu citesc la tine numai posturi din domeniile:

    fizica cuantica aplicata
    catehism crestin vs budhism zen
    viata sexuala a marsupialelor
    evolutia geologica a sisturilor cristaline

    si cam atat, ca in rest nu pricep ce scrii :D :)))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. miercuri, 5 ianuarie 2011, 12:26

    Toate ca toate, da’ cand asta se intampla in familie, nu mai e in regula. Adica, ii spun Floricai: „tu, vezi-ti de treaba, asta nu-i subiect de blog!” :)) Sigur, reciproca e valabila. Un fel de „asta seara cenzuram in familie” :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. miercuri, 5 ianuarie 2011, 12:31

    Fiecare scrie ce si cum vrea. Cui nu ii place nu i se cere sa citeasca. Exista intotdeauna un alt blog de citit. Din 50 000, cate sunt in Romania, sigur se gaseste pe gustul oricui cate ceva.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. miercuri, 5 ianuarie 2011, 12:41

    atata timp cat e un blog personal cred ca poti aborda orice, cand este un blog tematic…acolo ar fi o buba in fine fiecare face ce vrea ca doar e democratie!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. Glass and Iron
    miercuri, 5 ianuarie 2011, 12:49

    Personalitatea mea = blogul meu, subiectele mele. Si vine Xulescu si zice „apreciativ” : „Băi, ăsta nu e subiect de blog” – adica „Măi, vezi că eşti prea bun pentru a posta aşa ceva”. Adica te cunoaste foarte bine (si te apreciaza !) dar fiindca debordeaza de cunostinte in materie iti poate da o lectie gratis, de care este bine sa tii seama. Si apoi merge la alt „ulescu” si ii spune „Io i-am zis, sper că a proceput” …

    De la exigenta justificata la complexul de superioritate este un drum destul de lung. Dar nu suficient de greu, atat timp cat sunt atat de multi „temerari” care il parcurg.

    Hai, nu fi suparat, iti vrea binele fiindca te apreciaza. Nu ? :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. miercuri, 5 ianuarie 2011, 12:57

    Logic, e „curtea” mea, eu comand. Asta nu inseamna ca nu accept sa imi spuna cineva ca am murdar in curte sau ca lui nu îi place.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. miercuri, 5 ianuarie 2011, 13:03

    Si totusi atunci cand subiectele alese chiar nu sunt relevante? Spre exemplu era intr-un timp un val de noi „bloggeri” care tot apareau… si se plangeau ca nu au ce sa scrie pe blog, iar pe langa asta mai scriu subiecte de genul „ce am facut eu azi? pai pe acasa… am iesit asa un pic afara, am dat de mancare la pesti si am ascultat niste muzica de club. Apoi somn… a fost mare plictiseala”

    Cand vezi subiecte de’astea intrebarea pe care ti-o pui nu e aceea „Asta-i subiect de blog?” ci mai degraba „Pentru ce si-a facut asta blog?” Intr-adevar, e blogul tau, scrii ce vrei, dar nici chiar asa, zic eu.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. miercuri, 5 ianuarie 2011, 13:11

    Salutari din orasul ciocolatei, Bariloche, Argentina!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. miercuri, 5 ianuarie 2011, 14:57

    Propun ca de acum inainte in fiecare dimineata sa faci sedinta de redactie cu cititorii in care sa conveniti de comun acord ce subiecte ai pentru blog in ziua respectiva.
    S-a inteles?!?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. miercuri, 5 ianuarie 2011, 15:15

    cred cu tarie ca stabilirea subiectului unui articol pe blog depinde in aceeasi masura de acest citat:
    „desi traim intr-un univers determinist putem spune ca ne supunem liberului albitru” Sheldon Cooper – The Big Bang Theory

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. miercuri, 5 ianuarie 2011, 15:28

    Fiecare cred ca stie ce vrea de la blogul lui,si stie ce subiecte sa propuna,fiecare risca,cand scrie ceva sau cand posteaza ceva,daca e un subiect bun lumea va intra si il va citi cu placere,daca e un subiec pros,lumea tot intra si critica,dar nu se poate spune ca nu e un subiect,orice poate fi un subiect.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. miercuri, 5 ianuarie 2011, 15:35

    Stefan a punctat foarte bine aici. Si pe mine ma fascineaza viata sexuala a marsupialelor :)))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. miercuri, 5 ianuarie 2011, 15:40

    no bine ca suntem de acord, ca altfel cine stii ce mai scriam pe blog, ceva subiect de ala de numai de blog nu era :)))))))))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. miercuri, 5 ianuarie 2011, 16:10

    Bre, dacă nu te înjură unu la un articol cum că ăla nu e subiect de blog, nu eşti blogger :P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. miercuri, 5 ianuarie 2011, 17:02

    […] Chinezu a invocat argumentul care omoară orice scop pe care l-ar avea discuția asta: „e blogul meu deci scriu ce vreau pe el”. Liniștit te poți prinde de cur după care să sari în sus urlând că nu-i pasă de cititori. Păi muntele ăsta de om are ceva în el care se zbate pentru cititorii lui, altfel nu le-ar fi dedicat (trollilor)un articol și cele câteva minute în care le-a explicat că așa nu e bine.  […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. miercuri, 5 ianuarie 2011, 20:17

    Fiecare scrie ce vrea pe blog-ul lui. Că d-aia e blog, ca să fie personal. Fiecare îşi asumă ce scrie. Acum, fiecare are cititorii lui. Eu, dacă nu îmi place un blog, nu îl citesc. Simplu. Pe blog-ul meu, scriu ce-mi trăzneşte prin cap. Nu e o competiţie. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde