09.12.2016

Domnișoarelor, doamnelor și domnilor, Marele Blogroll Chinezesc

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Când am început eu joaca asta prin blogosferă, blogrollul meu era o manifestare a bucuriei că tot cunosc oameni faini în onlineul de pe la noi. Și cum găseam pe cineva care îmi plăcea cum pune problema sau cu care beam o berea sau o cafea și îl consideram corespunzător, cum îi puneam în blogroll. După ceva timp, nici nu mai știu când s-a întâmplat…, am renunțat să mai fac asta. Habar nu am de ce. Poate că devenisem prea ocupat cu ceea ce făceam ca să mai caut bucuriile astea simple care îmi plăceau la început. Poate că începusem să iau prea serios joaca asta frumoasă cu blogul…

La un moment dat, că nu știu cum să zic altfel, am și uitat că am blogroll. Poate pentru că și trecuse perioada aia efervescentă în care a fi în blogrollul cuiva era semn clar că nu ești nimeni în drum prin blogosferă. Acum parcă nu mai lumea așa de săritoare să se ceară în blogroll. Sau poate mi se pare mie. Oricum ar fi, ideea e că am neglijat să mă mai uit prin blogroll. Ceea ce este, dacă nu o greșeală pe care un blogger nu ar trebui să o facă, cel puțin o neglijență. Așa că aseară m-am apucat să îmi fac curățenie în blogroll. Mai jos vă raportez ce a ieșit.

Înainte de curățenia de primăvară avem 130 de bloguri în blogroll. Din care am șters 44 de bloguri pe următoarele motive: 11 pentru că nu mai erau active linkurile, 12 pentru că ultima postare era mai veche de 6 luni și 21 pentru că așa am vrut eu. După care am băgat cat tot atâtea câte am șters :)) Din diverse motive, dar care toate converg spre sfântul ”așa vreau eu”. Plus că am inaugurat și categoria Calendarul chinezăresco-bloggeristic, după cum am promis.

Sunt absolut sigur că am uitat pe cineva care merită să facă parte din cârnatul meu de blogroll :)) O să-mi dau eu seama pe parcurs ce și cum devine treaba. Căci o să fiu un picuț mai antent la chestiunea asta. Ca să nu mai ajung peste câteva luni să văd că nu știu câte bloguri de acolo nu mai există :)

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Câștigătorii paginilor din ”Calendarul chinezăresco-bloggeristic”

Ce am învățat eu din conturile de FaceBook ale companiilor

21 comentarii

  1. marți, 4 ianuarie 2011, 10:33

    Ia uite ca sunt si eu trecut la Calendarul chinezăresco-bloggeristic la participanti ,ms. Ziceai „Acum parcă nu mai e lumea așa de săritoare să se ceară în blogroll” , nu stiu cati din cei care sunt la inceput cu blogul ar merita sa fie in lista unui blogger de top ,(nu mi-a venit acum o alta formulare) cred ca trebuie mai intai sa demonstram ca meritam sa facem parte din acel blogroll. Trebuie sa se vada o evolutie, si atunci vom fi acolo,vom fi sustinuti

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. marți, 4 ianuarie 2011, 10:33

    hehe, multam fain ca m-ai inclus in Marele Blogroll Chinezesc!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. marți, 4 ianuarie 2011, 10:36

    O clipă am crezut că am avut soarta lui anndryusha de pe twitter… Oricum, am decis să mă ocup de celălalt blog, cel puțin pentru o vreme… ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. marți, 4 ianuarie 2011, 10:38

    Deci, uau, mulţam de onoarea de a mă afla în Marele Blogroll Chinezesc de România! :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. marți, 4 ianuarie 2011, 10:43

    Nu pot decat sa ma bucur ca am ramas in blogroll dar … zerocinci nu e zmenta. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. marți, 4 ianuarie 2011, 10:43

    Si ah, multumesc! :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. marți, 4 ianuarie 2011, 10:49

    Nea Chini, vreau sa iti multumesc pentru includerea mea in lotul de Blogroll. O sa ma antrenez, si o sa incerc sa raman in lot, cu evolutii cat mai bune.

    PS: sa vezi acuma ce urc in zelist:))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. marți, 4 ianuarie 2011, 10:54

    Bogdane, nu urci în nici un zelist. Blogrollul nu e pe pagina principală, deci, ţeapă :P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. marți, 4 ianuarie 2011, 10:55

    Multumim! Dupa cum ziceam si pe twitter, e o onoare, dar si o mare responsabilitate.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. marți, 4 ianuarie 2011, 11:21

    sa fiti iubiti, dragilor :)

    @pavel tata, daca crezi ca e teapa ca esit in blogroll la mine, spune, ca rezolvam sa nu te mai simti inselat…
    :)))))))))))))))))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. marți, 4 ianuarie 2011, 11:56

    OMG! … mare multumesc pentru aceasta onoare :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. marți, 4 ianuarie 2011, 12:01

    Ioi doamne, cum să mă simt înşelat, bre! Eu doar ziceam că zelistul nu ia linkul. Da’ la cât îmi pasă mie de zelist… prefer 3 linkuri pe blogul tău în cea mai ascunsă pagină :P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. marți, 4 ianuarie 2011, 12:59

    Mi-am facut multi dusmani, daca pot sa le spun asa, tocmai pentru ca nu am blogroll, insa unul dintre ei m-a adus in situatia de a-mi promite ca timp de un an nici nu ma mai gandesc la asta. Reversul medaliei?
    Astept sa se implineasca anul pentru ca ma mananca buricele degetelor sa asez pe raft cateva linkuri. Este aproape aceeasi senzatie (mai digitalizata) ca atunci cand te apuci sa-ti faci o biblioteca.
    Imi place sa ma gandesc la viitorul blogroll ca la un raft pe care am sa pun numai tomuri legate in piele, editii princeps…..
    Asa ca domnu’ Chinezu, leaga linkul in piele. Imediat ti-l cerem!

    Anul viitor o sa fim si noi in calendar, negresit!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. marți, 4 ianuarie 2011, 13:02

    tare replica pentru pavel!
    d’aia ziceam sa ne anunti cand mai apari pe sticla….
    ai umor in glanda vorbirii si nu tre sa tii numa’4u.
    futu’i pishka ei de eclipsa!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. marți, 4 ianuarie 2011, 14:02

    :)) I’m happy!! Ajunsai in Blogroll…

    ….hm…e de bine?!?! :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. marți, 4 ianuarie 2011, 15:19

    Vreau sa iti multumesc pentru locul in Blogroll. pentru orice blogger e o onoare, inchipuie-ti cum e pentru mine, care n-am notorietatea altora….

    nici nu m-am gandit vreodata ca injuratul la volan imi va aduce un loc in blogrollul tau !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. marți, 4 ianuarie 2011, 15:38

    Multam frumos pentru gest! Iar pentru ca acum responsabilitatea-i mult mai mare, promit sa pun biciul pe muza daca umbla aiurea si uita sa mai treaca pe acasa. :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. marți, 4 ianuarie 2011, 16:27

    Bai pavele, eram ironic bre. Nu mai pot eu de zelist-uri. Daca ma interesa, imi facem si eu un blogroll mai stuffos, pe prima pagina, si ma rugam de lume sa ma adauge.
    Dar mai bine fiu pus in blogroll pentru ca merit!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. marți, 4 ianuarie 2011, 19:48

    Sunt si eu? Uau, ma simt onorata :D, multumesc :)!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. marți, 4 ianuarie 2011, 22:51

    eu sincer nu ti-am cerut fiindca nu ma gandeam ca ai sa fii deacord sa adaugi un blog asa mic si nesemnificativ ca al meu!
    Sincer nu ma gandesc ca bloggerii cu adevarat consacrati pot sa bage in seama pe cei noi-veniti in bransa lor!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. miercuri, 5 ianuarie 2011, 04:26

    mersi de link. i feel honored…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde