03.12.2016

Familia chineză și-a luat bestie malteză (ONU, frateeee!)

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Da, știu, cei mai atenți dintre voi vor spune că am fost înfrânt, căci am scris despre poziția mea legată de a crește un câine într-un apartament de bloc. Numai că, vedeți voi, deși sunt un chinezu dictator pe principiul eu știu că știi mai multe decât mine, dar tot io știu mai bine :D, la noi în familie democrația funcționează impecabil. Drept pentru care de azi o avem pe Luna în casă, votul pentru aducerea ei fiind unul zdrobitor de 3:1. Ăla 1 fiind io, firește :)

Alecu a vrut câine. Idee pe care io am respins-o din start cu o duritate pe măsura a ceea ce am scris despre această chestiune. Și cum consecvența (în prosteală uneori, dar asta e altă poveste :D) e una din calitățile mele forte, mi-am păstrat această poziție tranșantă. Pe care o am inclusiv când vă scriu aceste rânduri. Adina, doamna sufletului meu, înclina să îmi dea dreptate. Numai că, vedeți voi, Alecu are un talent formnidabil de lobbyist și în doar o lună și ceva a reușit să o atragă pe mamă-sa de partea lui. Iar aducerea minunatei mele Mara în aceeași barcă a fost doar o chestiune de detaliu :)) Așa că democrația și-a spus cuvântul și bichonul maltez care răspunde de azi la numele de Luna este parcat chiar în fața mea acum când scriu aceste rânduri :D

Fiind înfrânt în alegerile perfect democratice chinezo-birteze, am acceptat cu demnitate înfrângerea (căci sunt un gentleman, ce dracu :D) dar mi-am exprimat dur și ireconciliabil poziția: cum în continuare cred că un câine într-un apartament înseamnă chinuială reciprocă, nu voi participa la scosul lui afară, la curățatul după el, la educarea lui, mă rog, la tot ce ține de bulgărașul ăsta simpatic de blană :)) Dar firește, ca și în cazul oricărei reguli de aur, vor exista și excepții… :))

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Ultimele 2 zile în care puteți ajunge pagină de calendar!

V-ați băga la un fel de analiză de bloguri și siteuri?

21 comentarii

  1. marți, 28 decembrie 2010, 10:33

    mai lasa duritatea de dictatorsi uita-te la poza asta…ai niste copii minunati si chestia aia simpatica cu blana se incadreaza perfect in decor. felicitari

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. marți, 28 decembrie 2010, 10:33

    Esti exact ca Emil Constantinescu in mandatu ’96-2000, te-a infrant securitatea :))))….da si tie iti place! :)))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. Semanticus
    marți, 28 decembrie 2010, 10:33

    :)))) sa facem pariu in cate luni vom avea poza oficiala Chinezu cu bizonu’in mare afectiune reciproca ?! :)) sa va bucurati de el!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. marți, 28 decembrie 2010, 10:34

    La fel zic si eu. Nu si nu si nu, nu imi iau pisic nou. Dar cine stie….

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. marți, 28 decembrie 2010, 10:36

    Chinezu, o sa vezi cum dintr-un dictator, o sa te transformi intr-un pisoias fata de cainele asta. :-))
    Am tinut aproape 3 saptamani un bichon bolognese acasa pentru cineva, si asa eram si eu la inceput. Pana cand a inceput sa ma trezeasca dimineata sarindu-mi pe piept ca un cangur. :-))
    Parca te vad cum peste cateva luni ne povestesti cum ti-ai dus catelusu la veterinar. :-))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. marți, 28 decembrie 2010, 10:37

    Am spus eu că ăștia mici sunt mai deștepți decât eram noi la vârsta lor. Eu în 20 de ani n-am reușit să o conving pe mama să mă lase să-mi iau un animăluț. Tata era de partea mea (noi suntem 3 în familie) dar mama făcea cât 2 și mereu ieșeam în dezavantaj.
    Să ne mai pui poze cu minunea, sunt tare simpatici toți trei :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. marți, 28 decembrie 2010, 10:40

    eh, dragilor, de aia am bagat faza cu exceptii la final, sa imi iau masura e siguranta daca ma vedeti umbland cu el prin parcuri si loving every minute :)))))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. marți, 28 decembrie 2010, 10:45

    Acum trebuie sa devii membru activ in comunitatile de iubitori si stapani de animale. Pregateste-te sa inveti o noua filosofie a patrupezilor.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. marți, 28 decembrie 2010, 10:50

    E foarte drăguţ bulgăraşu’ :))) nu ţi-a frânt inima când l-ai văzut în momentul în care l-aţi cumpărat? :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. marți, 28 decembrie 2010, 11:12

    Pusca si cureaua lata
    Ce dictator ai fost odata
    Mincai catzel cu inghetzata
    Si toata lumea te asculta indata.

    Pusca si cureaua lata…

    :rofl:

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. marți, 28 decembrie 2010, 11:24

    Si eu am zis mereu ca nu o sa-mi iau pisica niciodata (de mic avand caine in casa). Ce crezi ca am acum acasa?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. marți, 28 decembrie 2010, 11:35

    @Marius
    nu am cumparat-o
    ca e o ea, Luna o cheama :)
    am primit-o de la cineva, sa-i traiasca familia, ca scumpa mai e :)

    @Turambar
    oh, maestre, tu stii ca fara poezie viata e pustiu :)))

    @Vova
    sssshhhhht, nu mai imi spune de astea, ca nu e in feng shuiul a ceea ce am scris mai sus :))))))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. marți, 28 decembrie 2010, 11:36

    frumoasa bestie ti-ai tras!:) eu am ramas ferma ca nu si nu vreau inca o pisica. dupa o lupta de 3 ani, tot am 2..

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. icst
    marți, 28 decembrie 2010, 11:55

    am avut şi eu unul; aşa că, din proprie experienţă povestind, te invit să te obişnuieşti cu iminente rătăciri ale unor principii pe care, la un moment dat, vei fi şi uitat că le’ai avut cândva!
    să’l stăpâneşti sănătos – deşi se va’ntâmpla fix pe dos. să te stăpânească sănătos!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. marți, 28 decembrie 2010, 12:51
  16. marți, 28 decembrie 2010, 14:15

    Hai mă că-i simpatică :)) să vă trăiască!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. marți, 28 decembrie 2010, 14:20

    sa vezi cum o sa il scoti in parc cand o sa faca privirea aia rugatoare la care nu vei putea rezista :) imi place ca este alb si nu maroniu cum am mai vazut bichoni.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. marți, 28 decembrie 2010, 15:56

    @chinezu: mi-am dat seama că e fetiţă. Dar nu puteam să zic bulgăraşă :D.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. miercuri, 29 decembrie 2010, 15:05

    am avut şi eu unul; aşa că, din proprie experienţă povestind, te invit să te obişnuieşti cu iminente rătăciri ale unor principii pe care, la un moment dat, vei fi şi uitat că le’ai avut cândva! să’l stăpâneşti sănătos – deşi se va’ntâmpla fix pe dos. să te stăpânească sănătos!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. vineri, 31 decembrie 2010, 00:18

    […] Duhul, Beţivul, Chinezu, Codrin, Dono, Irina, Madalina, Moșu, Lars, Turambar, Vania, Ziaristul, Ciutacu sau Alecu sunt […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde