11.12.2016

Băi, ia spuneți drept: cât ați băut aseară? :D

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Acuma no, nu zic că mai indicat ar fi fost să bag una de aia cu ”fie ca..” dar știți că nu îmi stă în caracter. Așa că mai degrabă vă întreb ce zic în titlu :D

Și nu e aluzie la faptul că sunteți niște bețivani notorii :)) Ci la faptul că, de regulă, în seara de ajun mai băgăm și noi mai mult de ăsta cu câteva grade decât în mod normal :D Adică, mă rog, unii dintre… :))

Io, spre exemplu, nu prea am cu ce mă lauda. Cu băutul, zic. Pentru că am stat doar cu familionul (o seară minunată tocmai de asta) și m-am culcat foarte repede. Așa că am crestat în tindă, cum ar veni, doar vreo 6 beri după care somn de voie :))

Dar voi, ahahahahaha, știu că unii dintre voi ați spart norma aseară :)) Și aștept poveștile voastre ca să ne râdem și noi corespunzător, că doar de aia sunt sărbători :))

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Dragilor, să fiți iubiți :)

Poveste de sărbători (cu un cretin și cu Diverta)

18 comentarii

  1. sâmbătă, 25 decembrie 2010, 11:05

    […] apus vremurile cand ma bucuram pentru o masinuta chinezeasca obtinuta cu greu (no offense my dear friend ). Astazi trebuie doar sa stii unde sa navighezi si ajungi intr-o lume a jucariilor intr-o clipa. […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. Adrian SM
    sâmbătă, 25 decembrie 2010, 11:06

    Aseară am băut o pălincuţă şi o bere în timp ce am cinat în familie. Azi am început o sticlă de vin şi sper să o termin la prânz… :) În altă ordine de idei îţi urez să ai parte de un Crăciun fericit alături de cei dragi!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. sâmbătă, 25 decembrie 2010, 11:22

    domnule, am inceput ajunul cu ceva scotch de-i placea lui Nicu Ceausescu si am continuat cu CHivas. cat – nu mai tin minte, dar stiu ca i-am visat pe Hrusca si Fuego cantand in duet „Pusca si cureaua lata”

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. PANFI
    sâmbătă, 25 decembrie 2010, 11:24

    chestia e urmatoarea: pana la un moment dat am tinut socoteala cat am baut si ce, dar la un moment dat am pierdut sirul, asa ca la ora asta sunt putin inmahmurit, si imi trebuie juma de zi sa ma gandesc cat si ce am bagat in mine:))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. sâmbătă, 25 decembrie 2010, 11:55

    Pai am inceput cu vreo 2 beri asa de incalzire si am terminat cu doua pahare de vin din ala smecher de care stii tu… pe la 12 noaptea io vroiam sa ma duc la colindat. :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. sâmbătă, 25 decembrie 2010, 12:31

    Recunosc, numa o sticlă de vin, azi samo pivo…
    Sărbători binecuvântate !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. sâmbătă, 25 decembrie 2010, 14:45

    2 pahare de „tamaioasa” de curte, o cutie de timisoreana, un pahar de visinata. Vinul il desfact cu tata deseara. Cam mult la 17 ani, dar odata e craciunul.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. Alex
    sâmbătă, 25 decembrie 2010, 14:59

    Eu te-am facut de ras, Cristi. Am baut una din sase (da, adica mai am cinci nebaute), Bergenbier fara alcool :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. iulian
    sâmbătă, 25 decembrie 2010, 15:06

    ma eu am baut pana am vomitat tot ce am mancat la amiaza si am fost nevoit sa ajung repede acasa(la 8 eram deja varza):))))…..nu ma laud …chiar imi pare rau ….am doua chestii pe care inca nu mi le aduc aminte:))….Craciun fericit!!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. sâmbătă, 25 decembrie 2010, 15:49

    1l de vin. dupa colindat la povesti cu prietenii pana dimineata.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. sâmbătă, 25 decembrie 2010, 16:34

    Apa plata cu lamaie… >:)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. sâmbătă, 25 decembrie 2010, 16:49

    Ca tot romanu’ care se respecta: cat intra!

    Iti aducem colind luminos si frumos!

    Te-am aplaudat la televizor, desi copilul nu este convins ca nu l-am pacalit: el se asteapta sa te vada in costumul de „bakugan”…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. sâmbătă, 25 decembrie 2010, 17:10

    Cum nu prea am avut prin casă beutură cu grade invers proporţionale cu cele de afară şi parfum nu-mi place să beau că fac crize de astm când urinez, a trebuit să mă mulţumesc cu bere şi cu vin. Doo beri şi doo pahare de vin. Sec. Din pricină că am vrut să-l fac şpriţ dar, în vizită la ai mei fiind, am avut cu mosu-miu o altercaţie de natură lingvistică. L-am întrebat „Ai sifon?” şi mi-a răspuns „Ai sictir tu, măi, neobrăzatule”. Sunt nedumerit. Aş putea să jur că eram cu ambii obraji la purtător.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. sâmbătă, 25 decembrie 2010, 22:15

    Nu prea am cu cce sa ma laud de ajun,dar azi de craciun, am cam „colindat” pe la neamuri , si cum e traditia se serveste invitatul cu ceva, si ale mele neamuri daca nu aveau putina tuiculica macar aveau vin si tot asa,si am cam ajuns acasa, numai Dumnezeu stie cum am ajuns eu :))) Si de obicei nu beau alcool deloc,nu pur gura nici mort dar azi, am zis sa fac si eu niste exceptii ca de, e Craciunul si-s major, dar nu prea s-a potrivit cantitatea

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. sâmbătă, 25 decembrie 2010, 23:25

    Noi am fost la colindat asa cum cere traditia. Am fost 7 handralai si 3 domnite. 10 persoane, si am fost pe rand pe la fiecare. Daca facem un calcul mic rezulta ca am baut destul de mult. In 12 ore, de la 8 la 8 (da, am ajuns cu ziua acasa) am baut cel putin cate 2 pahare la fiecare. Acuma marimea lor variaza. Totusi nu m-am afumat foarte rau, ca am bagat si la mat intre timp. Oricum, nu e prea mult vin pentru 12 ore. Am baut moderat si cu bun simt :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. sâmbătă, 25 decembrie 2010, 23:53

    eu am gasit shoturi de jeger la 4,5 (un shot avea 50 ml) :)) si am cheltuit vreo 70 de lei =))) deci e sim

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. duminică, 26 decembrie 2010, 01:13

    Eu am discutat singur cu o sticla de Merlot moldovenesc, foarte bun

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. duminică, 26 decembrie 2010, 16:28

    @Vasile Manu – Aia nu-i nimic, aseara cand am iesit de la disco, pe la 4 dimineata, am plecat 5 baieti vreo 3 km sa colindam la o fata. Bineinteles, am baut, ca daor de asta am zis mers acolo… Apoi la alta fata si am ajuns acasa pe la 8. Cand oamenii mergeau la biserica, eu numaram pasii facuti pana acasa.

    Si da, nu ma laud, am baut, ca doar suntem in vacanta. Trebuie sa ne distram si sa nu uitam aceste zile. Deci… baut maxim!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde