28.09.2016

Cum îi explici tu partenerului ce dracu faci în social media?

Aseară, la partyul de după Social Media Summit Cluj Napoca, am povestit puțin cu Alex și cu Marian. Care mi-au zis că au vrut să îmi pună o întrebare în timpul evenimentului, dar s-au răzgândit. Și bine au făcut, zic io, după ce am auzit întrebarea :)))))))) Pentru că cine știe ce neghiobie aș fi comis dacă răspundeam la o întrebare ca și cea de mai jos și care e universal valabilă :D

Cum îi explici tu partenerului de viață ce dracu faci în social media? :))))))))))

Întrebarea e complexă, deși pare caterincă :D Și se citește pe mai multe paliere, vorba unui clasic în viața :D În primul rând, dacă ai un soț/soție, prieten/prietenă (să spunem în continuare ”partener de viață” ca să simplificăm discuția) care nu are nici o treabă cu onlineul (dap, mai sunt și de ăștia :D), atunci chestiune e cam cotoibilă, ca să zic așa :)) Pentru că este o sarcină de-a dreptul monstruoasă să îi explici de ce îți place ție să te dai printre tot felul de muțunache (adică avataruri :D) și să vorbești cu tot felul de ciudați (adică nume de bloggeri :D). Plus că oricât i-ai explica, îmi pare că te afunzi mai tare în problemă :))

Mai avem și partenerul de viață care știe ce înseamnă social media și chiar o folosește. Dar care nu înțelege în ruptul capului de ce tu stai atât de mult timp online și printre avataruri (adică muțunache :D) și vorbind cu bloggeri (adică niște ciudați :D). Pentru că, zice partenerul, una e să stai 1 oră pe net și alta e să te prindă Crăciunul vorbind tot despre Paște :)) Poți să îi spui partenerului de viață că ești în perioada în care investești în brandul tău 2.o și că beneficiile se vor vedea peste ceva timp. Poți să îi spui, dar pe riscul tău :)))))))))

Și mai este varianta care e una din favoritele mele: când ambii parteneri sunt fani de social media :D Aici deja totul ține de nuanțe. De cât, ce, cum și când scrie fiecare pe blog, de ce client de twitter folosește, de câți followeri/friends are, chestii de astea. Iar discuțiile dintre ei sunt priceless, firește :)) Căci fiecare are temele de atac în care afirmă ori că ce face ălalant în 4 ore, el face în maximum 2 sau că degeaba pierde ălalant atâta timp pe twitter că tot FaceBook e mai cu moț :)) Priceless după cum vă spuneam :D

Pfoai ce postare lungă despre aproape nimic :))))))))

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Da’ cum ar fi sa scrieti voi cum a fost la Social Media Summit?

Voi mai bateți covoarele?

28 comentarii

  1. vineri, 17 decembrie 2010, 08:27

    Sa stii ca e complicata treaba :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. vineri, 17 decembrie 2010, 08:30

    […] Ăia la care le-a găurit Chinezu […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. vineri, 17 decembrie 2010, 09:05

    Partenerul de viata, care nu stie social media, mereu va avea impresia ca te dai printre mutulache si nu mutulachi…Atentie mare cu ce avataruri va asociati:D…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. vineri, 17 decembrie 2010, 09:30

    eu am trecut de la prima faza, adica unde nu intelegea si aveam discutii de genul „pierzi vremea in loc sa faci….”, la faza in care intelege ce este dar nu o foloseste. Dar sa nu exagerez cu timpul ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. vineri, 17 decembrie 2010, 10:29

    Eu fac parte din prima categorie: soția mea habar nu are de on-line și nu înțelege de ce pierd vremea pe bloguri/facebook, etc. Mă întreabă atât de des încât încep să-mi pun și eu problema asta :)))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. vineri, 17 decembrie 2010, 11:26

    :)) Asa cum zicea careva: trebuia sa faci o prezentare doar cu asta :))))))

    ps: imi pare atat de rau ca tot nu am reusit sa vorbesc si eu cu tine, dar am fost prea obosita la www party si am stat nici 2 ore :)) :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. vineri, 17 decembrie 2010, 11:47

    * de fapt e „trebuie sa faci”

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. vineri, 17 decembrie 2010, 12:58

    noi fiind oameni de treaba ne-am gandit ca mai bine te intrebam personal :P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. vineri, 17 decembrie 2010, 13:58

    Asta merge facut leapsa: Cum reactioneaza partenera ta de viata la faptul ca stai atatea ore in social media?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. vineri, 17 decembrie 2010, 14:00

    Nu ca-i faina discutia aia:

    – „Ce e ala?”
    – „Twitter”
    – „Si ce faci acolo?”
    – „Vorbesc cu oamenii”
    – „Ca pe mess…?”
    – „Nu chiar, e diferit. Aici postezi ceva si vede toata lumea…”
    – „Deci ca si cum ai da un mass”

    Iti dai seama pana unde poate sa mearga discutia; asta un mic fragment :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. vineri, 17 decembrie 2010, 14:06

    @Mihai Baboi cam adevarat…

    Si mai exista varianta cand se pare ca incerci sa agati blonda de la marketing, dar de fapt e o conversatie strict business lejera.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. vineri, 17 decembrie 2010, 14:11

    Daca n-au treaba cu domeniul nu vor intelege oricum. Asa ca eu v-as recomanda folosirea unor propozitii/ exprimari cat mai simple :)

    Eu am aceeasi problema cand zic oamenilor ca fac marketing b2b. „Si ce faci tu acolo?” „Promovez companii”. (KISS – Keep It Simple and Stupid)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. vineri, 17 decembrie 2010, 14:13

    ma consider norocoasa din punctul asta de vedere, nu stiu EL cum se simte cand il intreb da de ce asa si nu asa, si de ce sa facem asa si nu asa. si AIA cum functioneaza, ca mie mi-e lene sa caut etc etc :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. vineri, 17 decembrie 2010, 14:17

    Cei care n-au nicio legatura cu social media, trag de obicei concluzia ca de fapt nu faci nimic concret

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. vineri, 17 decembrie 2010, 14:37

    @Matilda „Si ce faci tu acolo?” Singurul raspuns care va satisface femeia cred ca este „Bani.”

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. vineri, 17 decembrie 2010, 14:48

    cristi ai uitat sa precizezi raspunsul pe care il dai tu (eu il stiu) :)))) ca e foarte important :P.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. vineri, 17 decembrie 2010, 15:01

    Sensibil subiect :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. vineri, 17 decembrie 2010, 15:33

    Si eu m-am luptat cu aceasta problema si inca nu cred ca am reusit sa explic destul de bine :)) Pana si ieri cand ma suna lumea si le spuneam ca sunt la SMS Cluj sau WWW Party nu intelegeau ce se inampla acolo si de ce. Iar cand auzeau de Facebook si Twitter si Concerte spuneau ca e o treaba prea usoara si deloc serioasa. E greu cu oamenii…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. vineri, 17 decembrie 2010, 17:30

    Adina, vorbim cu ei peste 1-2 ani. Vom vedea cine este neserios. Ei sau noi. Deja banuiesc rezultatul :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. vineri, 17 decembrie 2010, 19:28

    HAHAHA! Cum adica despre nimic, ca io zic ca este despre totul! :)))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. vineri, 17 decembrie 2010, 22:02

    mai intai le pregatesti un slideshow, frumos, cum l-a prezentat chinezu la SM :D si atunci poate o sa te inteleaga…pana atunci…cam slabe sanse….
    eu am incercat sa explic si am primit raspunsul sincer : „tu cu ale tale…eu cu ale mele…” :))
    p.s. : nu ne-am despartit :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. vineri, 17 decembrie 2010, 22:49

    buna! ma uitam oarecum pe deasupra textului tau si ma gandeam ca toate „:)))” si „:D” si ce-or mai fi seamana cu rasetele alea din sitcom-uri. si mie, personal, mi se par cam obositoare si inutile. gata, am zis. :P
    sa-nu-te-superi-pe-mine!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. vineri, 17 decembrie 2010, 22:57

    nu-i mai simplu sa-i spui: mamico, maine tre sa merg intr-o nenorocita de delegatie la Suceava?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. sâmbătă, 18 decembrie 2010, 00:03

    […] merge mai departe către Criserb, Dan Ciulea, Alex Dima şi Chinezu. Te-ar mai putea interesa şi:Lumina caldă a sărbătorilor…Ai idei? Dăm o carte! – […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. sâmbătă, 18 decembrie 2010, 10:09

    Orice te-ai apuca sa spui, tot ilegal si imoral este…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. marți, 21 decembrie 2010, 11:33

    Noi suntem amandoi fani SM (Social Media, sa fie clar :P ), dar nu cred ca am avut vreodata o discutie pe tema asta :)
    El are mai multi followeri, eu vorbesc mai mult. El are seesmic pe telefon, eu tweetdeck pe laptop.
    Chiar nu e un motiv de zazanie :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. marți, 21 decembrie 2010, 16:17

    […] o juma’ de oră. În timpul ăsta îl pun în dificultate pe Chinezu. Alex Ursa participă. Chinezu răspunde a doua zi pe blog și-mi dă follow pe twitter. Am dat și eu follow back, că-s băiat gigel, dar […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde