05.12.2016

Voi mai scrieți de mână? Sau ne-am dat dracului 2.0 toți? :D

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Mă întreabă Pietricel de astea. Că dacă era după mine, nu v-aș fi întrebat de astea repede :)) Pentru simplul motiv că scrisul propriu zis, ăla cu pixul pe hârtie (cu variantele creion, stilou) a dispărut de mult din recuzita mea, ca să zic așa…

Mai scriu din când în când, vă dați seama, că nu ai cum să scapi de așa ceva. Când mai semnez niște hârtii, de exemplu :)) Băi, nu râdeți, că se pune, cum să nu se pună :)) Este pix? Esteeeee! Este hârtie? Esteeee! Deci se pune :)) Sau când mai am de completat ceva formulare, rar, dar mă rup alea. Pentru că cele maximum 12 cuvinte și cifre pe care trebuie să le scriu îmi utilizează teribil mușchii mâinii :)) Fac febră musculară, serios :))

E clar, în ceea ce mă privește sunt de partea lui 2.0. Am trădat mizerabil scrisul clasic :D La urma urmei, cineva trebuia să o facă și pe asta :))

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Mă risc și vă întreb: voi cum vă beți cafeaua, bre?

Dragi firme, uite cum puteți fenta statul perfect legal

31 comentarii

  1. miercuri, 15 decembrie 2010, 10:09

    Si scanner + fine reader = post nou?
    Da, scriu de mana, dar cel mai des pe post-it uri. (uau… scrii mai rapid decat pot io sa comentez)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. miercuri, 15 decembrie 2010, 10:09

    Da. Eu mai scriu. Si cu stiloul. Uneori folosesc creionul si radiera. Chiar imi face placere sa scriu de mana. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. miercuri, 15 decembrie 2010, 10:10

    Ar fi trebuit să zic că eu scriu în groază de mână, că doar mi-s student și la cursuri se predă mult. Anunț pe această cale că eu nu prea dau la cursuri, iar scrisul de mână începe să devină din ce în ce o necunoscută sigură pentru mine.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. miercuri, 15 decembrie 2010, 10:11

    febra musculara indeed. subscriu. mersi de raspunsul prompt!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. miercuri, 15 decembrie 2010, 10:12

    Eu scriu destul de des pe hartie. Nu folosesc pixul ca-mi place creionul, dar scriu de mana. Am la birou un caiet in care imi iau notite cu ce e de facut si in care imi schitez diverse, atunci cand imaginea din mintea mea nu e suficienta…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. miercuri, 15 decembrie 2010, 10:14

    Chinezu, Pietricel, puteti sa va antrenati acum cu niste felicitari de Craciun :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. miercuri, 15 decembrie 2010, 10:17

    Scriu destul de des de mana! Imi place. Si oricum, de multe ori notez idei sau alte rahaturi …. si e mult mai usor sa iau o foaie de hartie si un creion si sa scriu!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. Razvan Balan
    miercuri, 15 decembrie 2010, 10:18

    Eu pana si scrisoare pentru Mos Craciun care am lasat-o in geam la sotie am scris-o in word :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. miercuri, 15 decembrie 2010, 10:23

    Eu inca mai scriu pentru ca s elev :) dar mai scriu si felicitari bunicilor si astfel mai repet scrisul de mana

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. miercuri, 15 decembrie 2010, 10:29

    Da, mai ales când scriu literatură. E mult mai aproape de atmosfera de care am nevoie pentru a compune :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. miercuri, 15 decembrie 2010, 10:32

    […] Tags: chinezu.eu, cine mai scrie de mână?, social media, tastatura a ucis pixul? 0 Foarte OK întrebarea pusă astăzi de Chinezu. Voi mai scrieţi de mâna sau suntem peste taste, oriunde şi […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. miercuri, 15 decembrie 2010, 10:33

    Heh, de voie-de nevoie, anul asta am scris ceva mai mult de mana:
    – la predarea lectiilor, cu markerul pe flipchart sau whiteboard,
    – la pregatit lectii si corectat teste,
    – la unele referate pentru facultate pe care ni le-au cerut scrise de mana (chipurile ca sa se asigure ca nu sunt copiate),
    – la facultate, la cursuri (mai putin) si la examene (mai mult),
    – pe „to do list”,
    – notite luate la diverse conferinte,
    – diferite cereri, formulare (traiasca birocratia din institutiile statului!)
    – semnaturi,
    – etc.
    In general am in permanenta langa mine un carnetel si un pix/creion ca sa imi notez ideile geniale atunci cand imi vin! :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. ana
    miercuri, 15 decembrie 2010, 10:36

    eu scriu f putin de mana, cand imi iau notite de obicei, nu de alta dar mi se pare pretentios sa iau notite pe laptop desi mi-ar fi mai simplu.
    da’ nu imi place sa scriu pe hartie, ma doare mana (subscriu si eu la febra musculara :p) si scriu urat de nici eu nu mai inteleg dupa aia.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. miercuri, 15 decembrie 2010, 10:49

    Mno, io is mai old fashion si eu am tot timpul agenda la mine. Scriu mult de mana: planuri, strategii, proza, notite la cursuri, etc. Imi place si n-o sa renunt prea curand, mai ales ca am o pasiune pentru papetarie:D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. miercuri, 15 decembrie 2010, 10:57

    da, aproape zilnic, dar doar în interes personal, ca să zic așa. ideile curg mai bine când rândurile se aștern pe hârtie :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. miercuri, 15 decembrie 2010, 10:59

    Haha, tare întrebarea asta… :D
    Dacă ai vedea ce de hartii, agende şi carneţele am pe birou, lângă tastatură… orice ai face, să pui mâna pe un instrument de scris şi să notezi ceva, este mult mai rapid decât să deschizi un notepad, sau un email,etc…
    Deci da, încă scriu pe hârtie! Şi dat dracului sunt încă de la 1.0, acuma doar mi-am luat level :)))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. miercuri, 15 decembrie 2010, 11:01

    Eu scriu de mână atunci când completez formularele cu apa caldă/apa rece la întreţinere. :))
    Mai scriam de mână şi la facultate, când făceam conspecte, dar pentru Internet nu am scris niciodată de mână. Doar Cristian Tudor Popescu mai face asta! :lol:

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. miercuri, 15 decembrie 2010, 11:05

    Am avut prin tinereturi un scris absolut superb. Aveam cele mai frumoase caiete, scriam citet si cu litere frumoase. Acum scriu ca o analfabeta, dupa ani buni in care m-am exprimat mai mult troznind tastele.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. miercuri, 15 decembrie 2010, 11:39

    Eu scriu cam o pagina ministeriala pe zi, adica 2mazgalesc la sedinte 2 ministeriale, ceva lizibil un fert de ministeriala, dar sa zicem ca folosesc pixul 2 ore pe zi

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. miercuri, 15 decembrie 2010, 11:49

    Listele de cumparaturi le mai scriu de mana… De la atata batut la tastatura, am ajuns sa scriu mai urat ca un doctor!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. miercuri, 15 decembrie 2010, 12:03

    bai, voi scrieti mai mult decat mine, vad ca :))
    adevarul e ca daca nu as sta toata ziua cu nasul in tastatura poate ca as mai exersa si io caligrafia…
    cred ca cea mai grea pentru mine a fost trecerea de la hartie la lap top cand a trebuit sa scriu niste texte mai literare
    credeam ca fara pix si hartie nu o sa intru in the mood
    da-i pace, dupa cateva minute imi zburau degetele pe tastatura :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. miercuri, 15 decembrie 2010, 12:14

    am impresia că scrisul de mână vs. folosirea tastaturii e o chestiune care ţine mult de stilul narativ adoptat: scrisul „stream of consciousness” aluneca mult mai bine cand folosesti pix+hartie … pe când un proces verbal (culmea!) sau minuta unei întâlniri de afaceri, par aproape de neconceput în altceva decât MS Word.
    … si încă n-am văzut pe nimeni printre rafturile vreunui supermarket cu lista de cumpăraturi pe care să scrie „lapte” cu Times New Roman 12, bullet point, justified

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. miercuri, 15 decembrie 2010, 12:49

    Eu scriu de mana zilnic. Inca folosesc agenda la birou. Problema mea este ca de multe ori nu reusesc sa deslusesc nici eu ceea ce scriu :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. miercuri, 15 decembrie 2010, 14:59

    Deși suntem în 2.0, cum zici tu, în școli încă se iau notițe pe caiete cu ajutorul pixului. Astfel, scrisul clasic este o necesitate pentru cei ca mine.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. miercuri, 15 decembrie 2010, 16:44

    E adevarat ca in ultima vreme am cam inceput sa abandonez pixul / creionul si hartia, mai ales de cand am inceput sa scriu pe blog. Asta nu inseamna ca nu mi se mai intampla uneori sa mazgalesc cateva idei pe coltul unei foi sau sa imi notez la inceputul zilei in agenda ce am de facut. Oricum, sa simti foaia de hartie sub mana iti da cu totul alt sentiment decat tastele sub degete si, nu stiu de ce, dar pe mine ma inspira mult mai mult.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. Adrian SM
    miercuri, 15 decembrie 2010, 18:54

    Io prefer scrisul de mână. Nu că aş fi împotriva redactării computerizate, dar unde vom ajunge dacă vom lăsa totul în seama calculatorului? Văd la servici tineri care nu pot face operaţii aritmetice simple „din cap” şi apelează la calculatorul cu care e dotat celularul bengos pe care-l au de la babaci.Numa dacă e obligatoriu redactez ceva pe calculator. Dar asta a fost , din fericire, doar odată în viaţă, în 2003,când a trebuit să-mi scriu lucrarea de diplomă pe calculator… :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. miercuri, 15 decembrie 2010, 19:27

    Mai interactionez cu scrisul de mana la master cand iau notite dar si aici e un mic paradox pentru ca scriu de mana notite de la cibernetica :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  28. miercuri, 15 decembrie 2010, 22:00

    Da, eu scriu si imi si place foarte mult.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  29. sâmbătă, 18 decembrie 2010, 19:03

    Hmm, subiectul ăsta mi-a atras atenţia. :D
    Scriu, când mai merg la facultate sau când am mai puţin de lucru şi nu trebuie să-mi car laptopul după mine.
    Am şi o agendă de o palma jumate, în care îmi scriu ideile pentru vreo poveste sau poezie. Nu de alta, dar e păcat să-ţi uiţi ideile bune.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  30. luni, 10 ianuarie 2011, 16:47

    Si eu scriu de mana in fiecare zi….dar asta se datoreaza serviciului si faptul ca unii au ideea impamantenita ca vezi doamne trebuie scris inca o data de mana ceea ce s-a printat ca ce se printeaza nu are valoare.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  31. duminică, 5 februarie 2012, 01:03

    […] OK întrebarea pusă astăzi de Chinezu. Voi mai scrieţi de mâna sau suntem peste taste, oriunde şi […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde