04.12.2016

Rock FM sau City FM? Ca să știm o treabă

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Normal că m-am bucurat când a apărut Rock FM. Cum dracu să nu mă bucur, că doar e muzica vieții mele și era cam pustiu pe piață? Cu excepția imperială a City FM, de care m-am lipit din prima și care mi-a bucurat multe momente radiofonice, ca să zic așa.

Ca toată lumea, și eu am trecut pe Rock FM imediat după lansare, curios să văd care e faza. Și mi-a plăcut. Că era un fel de the best of rock pe toate genurile alea care se pot da la radio. Dar, trecut fiind prin viața asta în care rozul poate fi doar o poleială, am lăsat City FM pe tasta 1 a radioului de la mașină. Lasă să fie, mi-am zis, că încă nu sunt convins cu Rock FM ăsta.

De câteva zile apăs din ce în ce mai mult tasta 1, adică City FM. Pentru că, așa cum zicea și Petreanu azi dimineață pe twitter, cei de la Rock FM repetă piesele de te irită. Heavy rotation, heavy rotation (sau cum i-o fi zicând la stilul ăsta), dar mai dă-o-n dormeză de treabă. Oricât de mult îmi place o piesă, o trupă, un album, când îl ascult de 5 ori într-o zi mi se apleacă.

Așadar, după o apariție fulgerătoare (gen Unirea Urziceni în fotbal) în FMul meu personal, Rock FM a intra la ”altele”. Căci, odată trecută perioada aia de curtare reciprocă, mi-am dat seama nu că nu avem nimic în comun, ci că avem prea multe, mult prea multe. Și prea dese, mult prea dese.

Ia ziceți și voi ce ascultați, că poate ori mă fandosesc aici degeaba, ori ascult prea mult radio :))

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Vă invit la o leapșă minunată: amintiri din școală :)

Ce mai citim? Dacă mai citim, firește…

19 comentarii

  1. miercuri, 15 decembrie 2010, 09:28

    Pro Rock FM. (until now)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. miercuri, 15 decembrie 2010, 09:32

    Eu unu ca si tine am doua radiouri in playlist 1 fiind sport total fm ca sa mai aflu stirile din sport si 2 sa asculta muzica vietii mele care este difuzata pe cityfm, mai ales ca city difuzeaza o emisiune intitulata IT Republic si muzica rock noua,nu numa cea veche de cand era tata , pusti.Asa ca eu unu sunt pentru cityfm 100%

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. miercuri, 15 decembrie 2010, 09:33

    Am incercat Rock FM si am spus pas. Eu raman la Europa FM. Nu stiu de ce, dar de 5 ani numai Europa ascult!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. miercuri, 15 decembrie 2010, 09:34

    E bine să asculţi radio dar nu cu prea multă… atenţie! Adică nu te lăsa sedus de un instrument. Radioul trebuie să bîzîie undeva în fundal ca să nu fie blank în viaţa ta de şofer. Dar tratat cu prea mare seriozitate poate dezamăgi tare de tot.
    Întrebai dacă nu cumva asculţi prea mult radio… Îţi garantez că dacă ascultai prea mult radio aminteai de Radio România Actualităţi sau… cum s-o mai numi acum. Îţi recomand să mai treci pe acolo din două motive: unu ar fi motivul financiar, adică oricum plăteşti ceva biştari frumoşi pentru această instituţie :) Iar motivul doi ţine de conţinut, chiar au ceva de spus programele de-acolo. Nu sînt atît de comerciale şi au un conţinut bogat în informaţie nu can-can. Şi dacă ai să te loveşti din cînd în cînd de cîte o emisiune cu muzică populară îţi zic eu că uneori îţi stîrnesc şi astea nişte nostalgii. Merită să încerci!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. miercuri, 15 decembrie 2010, 09:51

    Am observat si eu ca repeta piesele. Cred c-au facut o investitie de vreo 1000-1500 RON in cd-uri. La cat de mult le repeta, stiu c-au cumparat „Metallica” pana la „Black album”.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. miercuri, 15 decembrie 2010, 10:00

    Lansarea (ROctombrie) fara spoturi si cu muzica geniala. Acu’ aud Iris, cu renu vietii zilnic. De cand s-au lansat … tot in jos o tin …
    Noroc cu jingle-urile, ca mai descretesc fruntea, cu un pic de vulgaritate de bonton :D
    Si cand ma gandesc ca se laudau cu 10000 de piese….

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. PANFI
    miercuri, 15 decembrie 2010, 10:04

    eu fiind din Bistrita nu am acces la city fm decat online. in schimb rock fm il ascult in masina, asa cate juma de ora pe zi. cand is acasa clar ca merge city fm la calculator. din pacate rock fm repeta piesele. la city fm de la 13 la 16, Marcel Platon face legea. e o enciclopedie ambulanta in materie de muzica rock. deci City Fm is the best

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. miercuri, 15 decembrie 2010, 10:30

    Si eu am facut tranzitia de la City FM la Rock FM. Mi se pare muzica mult mai OK. La city in schimb imi mai placeau si emisiunile Matinalul si City Drive

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. miercuri, 15 decembrie 2010, 10:30

    Parca tot City imi face mai tare cu ochiul

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. miercuri, 15 decembrie 2010, 11:56

    Cioceanu si Kirk au fost motivele pentru care nu voiam sa renunt la city fm desi nu prea mai suportam valul de „rock” nou si lalalit . Am ascultat rock fm vreo saptamana-doua si eram entuziasmata. Cand repetitia a devenit sacaitoare am descoperit ca playlistul City se imbunatatise semnificativ. Asa ca m-am intors la City drive:)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. miercuri, 15 decembrie 2010, 11:59

    apropo, presupun ca majoritatea dintre voi asculta radio in masina, nu?
    ca io asa fac
    in restul timpului rar de tot mai dau pe net dupa cate un radio, dar nesemnificativ
    cati dintre voi asculta radio acasa?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. miercuri, 15 decembrie 2010, 15:45

    Eu prefer RockFm. Ultima data cand am ascultat CityFm dadeau o tona de reclameee!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. miercuri, 15 decembrie 2010, 19:30

    Radio Guerrilla… :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. miercuri, 15 decembrie 2010, 20:17

    Eu ascult doar în mașină radio. Deocamdată am rămas pe Rock FM, și alternez cu random-ul de la mp3 player :) Pe City FM l-am eliminat când am constatat că din 10 melodii nu-mi place nici una, ba mai mult, o mare parte nici nu prea pot fi numite rock… Cu reclamele nu am nimic, că trebuie să mănâncă și gura lor ceva. Aș prefera să fie ceva reclame la Rock FM, să aibă și ei bani să-și mai ia niște CD-uri…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. joi, 16 decembrie 2010, 00:50

    @Rasta Man: Si am impresia c-au ocupat frecventa pe care era OneFM. Putin ironic, zic eu.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. joi, 16 decembrie 2010, 01:30

    Rock FM, doar ca eu il ascult o data la 3 zile:D..In rest Kiss FM:P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. luni, 10 ianuarie 2011, 16:31

    Si eu ascult in permanenta Rock FM si nu ma deranjeaza repetitivitatea pieselor avand in vedere ca sunt niste melodii pe care ajungi sa NU le mai auzi pe nicaieri. Si City FM este ok dar pe mine sincer ma calca pe nervi vocea tipei de la stirile de dimineata (pai aia-i voce de radio???) si faptul ca vorbeste ca si cum ar citi cu intreruperi de pe foaie (sau poate asta si face) si faptul ca au cateodata muzica mai „hard” decat ceea ce imi place mie cu adevarat.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. Valix
    miercuri, 2 februarie 2011, 16:20

    Am tranzitat si eu de la City la Rock FM si am decis sa raman.
    Ma deranjeaza si pe mine faptul ca repeta obsesiv playlist-ul, insa City FM in opinia mea, s-a departat extrem de mult de conceptul de rock. Dau unele piese asa zise rock de-ti vine sa dai cu caramida dupa caini.
    Niste lalaieli patetice la care iti vine sa te tai cu lama, culmea, fara sa fii emo.
    Emisiunile lui Kirk si Cioceanu erau OK, din cand in cand mai comut si pe City, n-am renuntat de tot, dar baza ramane Rock FM- ul cu tot cu heavy rotation-ul lor.
    Prefer sa aud de 5 ori pe zi un Maiden, un Ozzy, o Metallica….decat sa aud 50 de lalaieli chiar si diferite intre ele.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. miercuri, 9 februarie 2011, 18:25

    Salutare.

    City m-a dezamagit si nu il pot asculta, prea multe melodii alternative si putine piese din zona muzicii rock arhicunoscute.
    Rock Fm – Cred ca trebuiau sa il promoveze corect anuntand un post soft rock si totul era okey, asa m-am chinuit sa il ascult pret de cateva zile si m-au dezamagait.
    De aceea am tinut sa deschid un proiect radio (deocamdata online) pe care vi-l propun spre analiza.

    RockZone.ro – The Real Rock Radio.

    Incepand cu data de 1 martie se vor realiza si emisiuni din studiou.

    Keep on rockin’ !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde