09.12.2016

Ce te face să îți verși fierea pe cineva pe care nu îl cunoști?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Vreau să vă vorbesc despre whocoolici. Doamne, ce milă mi-e de el…

Omul lucrează la Magic FM (din câte îmi spun unii). Ceea ce e foarte frumos. Că io nu o să mai ascult postul ăla, e altă poveste. Care ține de niște chestii de astea de ale mele, despre care o să vă raportez io cândva.  La un moment dat l-am urmărit pe twitter, că mi se părea că mai bagă de alea funny, mai bagă niște știri internaționale, de astea. Dar apoi am luat decizia de a îi urmări doar pe cei pe care îi cunosc personal. Am explicat de ce, nu mai insist. Cum pe el nu îl cunosc personal, i-am dat unfollow. Moment în care băiatu cu pricina a început showul. Doamne, ce milă mi-e de el…

Omul a început să mă înjure pe twitter, să mă facă handicapat, să îmi bage întruna de alea cu UE și alupigus și chiar, de ziua mea, să îmi dedice nu știu ce piesă de la Paraziții cu de alea grele și cărnoase. Doamne, ce milă mi-e de el…

Io nu mă pot supăra pe unul ca ăsta. Doar să mă doară rău sufletul. Și să mă gândesc ce ființă nenorocită trebuie să fie, dacă găsește, cumva, nu știu cum, energie vitală în a urî în halul ăsta pe cineva… Și dacă pentru el a fost de ajuns să nu îl mai urmăresc pe twitter ca să înceapă nu festival al gherțoismului 2.0… Doamne, ce milă mi-e de el…

Bine, e drept că mi-e foarte greu să cred că dacă s-ar afla în fața mea, săracu ar mai avea coaie să îmi spună lucrurile astea. Că doar e clar gigi duru de tastatură, de ăla din față zimbru, din părți timbru, gen. Caz în care oricât de milă mi-ar fi de el, căci, doamne, milă mi-e de el… dacă m-ar înjura live cum o face pe twitter, apoi dă-i pace, mi-ar fi și mai milă de amărât. După aia… Of course, așa ceva nu o să se întâmple. Nu ai cu cine, frate, nu ai cu cine…

Bun, revenind la întrebarea din titlu, poate unii dintre voi care le au pe astea cu psihiatria și ne pot explica de ce funcționează unii ca și whocoolici. De care, doamne, milă îmi este…

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Prima data când am sunat la 112. Interesting, ce să zic…

Munca de acasă este muncă sau ne amăgim?

40 comentarii

  1. luni, 13 decembrie 2010, 08:38

    Arhicunoscutele pile pe care le are tot omul.Asta cred eu

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. luni, 13 decembrie 2010, 08:38

    lasa asta. pe mine ma mai cunosti? :)) :D :P (limbi si limbute si alea alea)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. luni, 13 decembrie 2010, 08:45

    Eu sunt mai hater de felu’ meu pe twitter (tot din fata zimbru, din parti timbru), dar de bine de rau stiu cand sa ma si opresc. Daca la un unfollow amarat agita spiritele atat de tare atunci stiu de ce o ducem asa cum o ducem mare parte din noi.
    Eu zic ca avea ceva la bord, ceva mai mult decat de obicei.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. luni, 13 decembrie 2010, 08:48

    adică mi-ai dat şi mie unfollow?
    nu se poate, te sinucid, te spăl cu vitrion, etc, etc… la cremenal cu tine!…

    恨!!!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. luni, 13 decembrie 2010, 08:50

    e vorba de complexele de superioritate derivate din probleme de inferioritate si din frustrari personale de atentie sociala, probabil.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. luni, 13 decembrie 2010, 08:54

    cel mai amuzant este ca atunci cand i-ai dat unfollow, mie mi-a dat block si a inceput sa ma complimenteze in acelasi registru, fara sa inteleg nici pana azi de ce :)

    ba i-a amenintat pe toti ca le da unfollow daca imi dau mie RT sau mention, pe unii stiu sigur ca i-a jignit pentru simplul fapt ca mi-au dat mie RT

    hmmm…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. luni, 13 decembrie 2010, 09:03

    Vina este numai a ta ca-l bagi in seama cu asemenea chestii ;-)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. luni, 13 decembrie 2010, 09:27

    @Adrian Eugen
    nu m-am prins… ce pile?

    @jenu
    du-te, mah, si plimba cerbul :D

    @Marius
    pai despre asta e vorba, despre limite, cum bine zici :)

    @chixovici
    vrei, mah, vrei??? :)))))))))))

    @Jamilla
    suna grav… desi nu am inteles ce zici :))

    @Stefan Murgeanu
    mah, io cred ca unii ne iau la pachet pe noi astia din dreamteamro :)))))))))

    @Marius Corici
    sunt perfect de acord cu tine
    dar nu ma pot abtine…
    mi se pare fascinanta lumea haterilor astia care nu au alt scop in viata, fascinanta…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. luni, 13 decembrie 2010, 09:34

    Cand m am referit la pile ziceam cum a ajuns ala la magic fm,despre el cum se comporta nu stiu asta e lumea hatterilor si nu cred ca ai cum sa ii schimbi

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. luni, 13 decembrie 2010, 09:47

    Io cred ca asta-i indracit, la ce poza are. Vai de el.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. luni, 13 decembrie 2010, 09:54

    @Adrian Eugen
    nu cred ca a ajuns pe pile acolo, omul poate ca e chair bun
    dar nu despre asta e vorba, fireste

    @Vlad Herman
    dar de cand esti tu asa mare cititot de poze, bai, mama omida de baia mare ce esti? :)))))))))))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. luni, 13 decembrie 2010, 09:58

    Frate ai ceva cu poza mea ?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. luni, 13 decembrie 2010, 10:10

    :)))))))

    Nu ma refeream numai la poza, ci si la faptul ca te-o injurat fara motiv.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. luni, 13 decembrie 2010, 10:13

    cine sa ma injure ma omule?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. luni, 13 decembrie 2010, 10:24

    @Chinezu: ma, eu l-am cunoscut pe whocoolici prin 2008 parca, dar parea normal si cu scaun la cap. S-o fi imbolnavit de „vedetism” intre timp (e o maladie grava care circula prin radio si TV) :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. luni, 13 decembrie 2010, 10:25

    Eu i-am dat unfollow pentru că pur și simplu mă disperau zecile de twitturi inutile. Ce crezi că am primit în dar? Unfollow și eu. Ăsta pare a fi ca Becali, de nu-l mai bagi în seama, nu te mai bagă, de îl respingi, gata, își e dușman. O răzbunare tipic românului.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. luni, 13 decembrie 2010, 10:39

    Astfel de comportamente continua sa supravietuiasa doar pentru ca le dam atentie.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. luni, 13 decembrie 2010, 10:41

    Sa ne reamintim cum i-a facut retardati, strambi, slute si betivi pe cei ce au participat la ultimul beertweetmeet :) Asta asa, ca bonus.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. luni, 13 decembrie 2010, 10:44

    Avai Cristi tată! P-ăsta nu l-am putut ține mai mult de 4 ore în listă! Așa multe replyuri a dat că mi-a omorât bateria la aiFon! :)) Mă mir că nu-i arată nimeni ușa p-acolo pe la Radio. :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. luni, 13 decembrie 2010, 10:45

    eu am trecut prin asta inaintea da chinezule :)) muhahaha :)) acelasi lucru l-am patit si eu dupa ce i-am dat unfollow (pt ca scria prea mult). Inclusiv faza cu „cine-i mai da RT lu’ pandutzu, are block” :))

    eu am ingnorat toata treaba si mi-am vazut de viata mea in continuare…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. luni, 13 decembrie 2010, 10:45

    inaintea ta*

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. luni, 13 decembrie 2010, 11:36

    Pai sa stii ca DreamTeamRO e luat la pachet, pentru ca mie mi-a si spus ca mi-a dat unfollow ca sunt prieten cu „betivii aia”. Q.E.D….Dar sa stii ca suferim tot in grup :)) de mahmureala, cand vom bea in cinstea lui :)))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. luni, 13 decembrie 2010, 11:48

    m-am certat si eu cu el :)) si, o spun cu regret, il simpatizam cat de cat.. crezul meu: fiecare cu aia ma-sii
    dar cand s-o luat de a mea muma, atunci mi-a sarit mustarul ;) nu suport nesimtirea gratuita
    m-am luat de curul lui, pentru ca i-a spus Oanei Bratila intr-un anume fel, total nedemn de ea si l-am luat cu frumosul incercand sa-l fac sa priceapa ca n-are niciun drept… si-atunci a inceput seria de block-uri si injuraturi
    om trist, fara scop pe acest Pamant ;)
    da’ nu-l uit eu asa usor ;) http://onesti.haipa.ro/

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. luni, 13 decembrie 2010, 11:56

    eu am dat RT de la Stefan Murgeanu si de la Chinezu si nu am primit nici block nici unfollow de la el. ha!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. luni, 13 decembrie 2010, 12:04

    @Anticalofilul :)) esti tu mai norocos din fire,eu nu l am cunoscut personal asa ca nu mi a dat follow,desi incerc sa mai scriu articole pt el pe sport16.ro

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. dan
    luni, 13 decembrie 2010, 12:05

    Probabil e multumit de viata lui. Asa de multumit ca o sa-i ramana la fel.
    Saracu de el.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. luni, 13 decembrie 2010, 12:17

    Raspuns scurt? Din primitivism

    Raspuns un pic mai lung? O maimutica care vrea sa iasa in evidenta si sa aiba mai multi followeri, se asociaza cu o persoana cu o anumita notorietate si crede ca daca genereaza conflict intre el si persoana respectiva, alte maimutici care sunt consumatoare de scandal, vor privi spectacolul de circ. Dar daca tu nu ai ripostat, efectul nu este la fel.

    Raspuns si mai lung? Din primitivism :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  28. luni, 13 decembrie 2010, 12:26

    din pacate, eugen a inteles iar prost ce-am zis eu mai sus si iar s-a suparat si mi-a dat block (asta dupa ce aseara anuntase ca ma urmareste iar) :))

    sa fie pace in lume!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  29. luni, 13 decembrie 2010, 12:30

    frate despre mine vb cand zici eugen ?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  30. luni, 13 decembrie 2010, 12:46

    Nu c-ar fi cine stie ce dar si mie mi-a dat block dupa ce i-am dat unfollow pt prea multe tweet-uri :).

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  31. luni, 13 decembrie 2010, 12:48

    @adrian eugen: nu despre tine :)), ci despre eugen huculici (adica @whocoolich) :p

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  32. luni, 13 decembrie 2010, 12:50

    @pandutzu ma miram ca stiu ca ti am dat follow , dar nu ti-am zis nici un cuvant

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  33. Theo
    luni, 13 decembrie 2010, 13:32

    Mi-a placut un tweet al lui despre cei pe care ii injura: „Nu-i urasc pa’ aia, da’ ma irita unele chestii care nu po’ sa le zic on-line”
    La cate a zis online … ce-o fi asa greu? Exprimarea decenta?
    … Si pentru o juma de acadea, copiii dintr-a patra sa gaseasca greseala de gramatica a omului de radio. :D

    Da’ imi place consecventa lui. Ii da RT lui @stmurgeanu. =))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  34. luni, 13 decembrie 2010, 13:37

    mah @Theo mah – Nu mi-a mai incaput „pe” – ca tu’l in aripa de twitter are numa’ 140 da’ caractere :) Si da…i-am dat RT lu’ @stMurgeanu, da’ mi-am dat unfollow si block dupa:D nieh nieh nieh!!! BOOOOOOOO

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  35. luni, 13 decembrie 2010, 15:28

    iar ne agitam pentru toti cretinii? hai ba baieti ca om avea si altele mai importante. auzi la ei, au ajuns sa vorbeasca cu si despre strigoi :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  36. Semanticus
    luni, 13 decembrie 2010, 18:29

    De la inceput spun ca nu se rezolva nimic printr-un atac la persoana.
    Daca discutia are loc doar in cadrul referitor la decizia de unfollow atunci cazul este interesant dintr-un punct de vedere care rezumat ar suna cam asa: reactiile celor care te urmaresc vor fi diferite cand esti simplu bloggar sau cand intri pe A-list. Indiferent de intemeierea deciziei, cand operezi o separatie radicala intre cei care te urmaresc exista o probabilitate semnificativa sa primesti la pachet si o suita de reactii violente. In cazul tau, din cate imi dau seama, in aceasta categorie nu a fost decat whocoolich.
    De exemplu, una este sa te respinga Iliescu, iar alta este sa te respinga cineva anonim, asa si in cazul nostru. Cand ajungi notoriu ai 2 optiuni:
    – ori ai o pozitie de putere si iti imparti periodic cititorii in 2 grupuri cu posibile reactiile violente aferente,
    – ori tratezi de la caz la caz, prin izolare.
    – * ar fi si a 3a optiune, sa faci asta din alte motive nedeclarate, dar nu te suspectez de scandal de dragul cresterii notorietatii.
    Nu sunt bloggar, notoriu nici atat, dar cred e mai practic sa izolezi intai. Dar cred ca ai trecut cu bine momentul.
    Ar mai fi o chestie specifica observata de mine pe Twitter, unde interactiunle induc/ne invata/ne dreseaza in timp sa reactionam mult mai rapid decat pe blog, asa ca temperamentul/tipul de personalitate conteza crucial in reactii.
    Ma rog nu vrea sa justific nimic concret despre nimeni.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  37. luni, 13 decembrie 2010, 18:57

    dincolo de absurdul situației în sine (ce contează cine pe cine urmărește pe twitter), cea ce ce mă frapează și nu înțeleg este ușurința/lejeritatea și lipsa de măsură cu care se proferează injurii, se emit judecăți de valoare și se atacă, în mediul online, persoane de fapt necunoscute. nu văd de ce nu s-ar aplica și aici regulile politeții și bunei-cuviințe, precum se întâmplă în realitate (sau ar trebui să se întâmple, dar asta e altă poveste).

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  38. sâmbătă, 18 decembrie 2010, 22:18

    […] că au căzut câteva capete, dar nu poţi face omletă fără să spargi ouă. După ce ai scris asta , nu te-a durut mousul să negociezi o bere cu personajul în discuţie care te-a făcut albie de […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  39. vineri, 21 ianuarie 2011, 14:34

    @camil Mi-ai luat vorba din gura :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  40. luni, 28 martie 2011, 06:15

    […] idiotul de mai sus nu s-ar duce la Inna sa-i zica c-o vrea moarta pentru ca nu-i place muzica ei. N-ar avea coaie sa faca asta, ca sa-l citez pe […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde