10.12.2016

Mă, io cred că Steve Vai îi cu dracu, mă…

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Așa ziceam în tinerețe, când ne adunam mai mulți prin Baia Mare pe la rockotecă (mai țineți minte, bă, ce fain era? :D) și ascultam, printre altele, și incredibilele riffuri ale lui Steve Vai. Cum cam toți eram din ăia care am pus la un moment dat mâna pe o chitară și am încercat să ne dăm viteji, chiar știam să apreciem ce face nebunul ăla acolo. Și ca să nu ne simțim total de cacao că noi suntem într-o galaxie și Steve Vai în alta, ziceam că sigur e lucrat sunetul ăla în studio cu tot felul de scule și că live nu are cum să scoată așa ceva. Sau, cum zicem în titlul, o băgam pe aia cu necuratu :D

Ieri l-am văzut pe Steve live la Polivalentă. Și am înțepenit. Și mi-am zis din nou în barbă ”mă, io cred că Steve Vai îi cu dracu, mă…”. Este fenomenal ce poate face omul ăsta cu o chitară. E greu pentru cei care nu au încercat măcar să cânte la chitară vreodată să înțeleagă faptul că Steve vorbește cu chiatara aia, o mângâie, îi spune ce să cânte, dracu știe ce face cu ea, dar ce iese de acolo e magnific.

Da, știu că Steve Vai e arogant. Și pe alocuri gherțoi. Cu pantalonii aia de piele și cu ochelarii ăia de cocalar. Dar mi se rupe. Pentru că dacă nici unui genial ca și Steve nu îi dau voie să fie arogant, atunci cui? Pentru că sper că nu avem discuții aici că omul ăsta este genial. Pentru că asta e o discuție pe care refuz să o port, indiferent cu cine. Ce reușește el să facă cu chitara aia contează, nu mizeriile alea de pantaloni de piele. Că doar nu mă uit la curul lui, io chiar îi ascult muzica și atât.

Apropo de gherțoi. Mulți de ăștia au fost ieri pe acolo la concert. Mult mai mulți decât aș fi vrut, zău…

Mulțumesc Make și DreamTeamRo pentru superbul cadou făcut cu concertul ăsta. O să îmi rămână la suflet :)

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Poveștile sunt daruri. Împarte-le! (invitație la scris)

Dragilor, va invit la o prea-frumoasă lansare de carte

22 comentarii

  1. joi, 9 decembrie 2010, 10:37

    Mi-a parut bine sa te revad, Cristi, impreuna cu Marius. Sper ca chips-urile sa isi fi facut efectul!

    In alta ordine de idei, eu am plecat dupa primele 3-4 melodii. Pur si simplu m-am enervat, din cauza muzicii fara mesaj. Just showing off it’s not my idea of a genius… really.

    Succese cu blogul!

    Un cititor anonim :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. joi, 9 decembrie 2010, 10:44

    @Mihai Stanescu
    dupa cum spuneam, suntem in galaxii diferite
    nu stiu care e ideea ta de genius, dar am vaga impresie dupa ce ai zis mai sus ca nici nu vreau sa o aflu :)
    apropo, tu de ce te-ai dus la concert?
    asa de curios intreb
    si la misto cum ai bagat-o si tu pe asta cu cititorul anonim :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. joi, 9 decembrie 2010, 10:51

    Steve Vai este genial, din absolut toate punctele de vedere. Şi cam singurul chitarist, la ora actuală, care dă senzaţia de mai sus, aceea că-i spune chitării cum şi când să sune. Mă duc să ascult Whispering a Prayer :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. joi, 9 decembrie 2010, 11:39

    Dar vaaaai, Satriani e mai bun ca Vai :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. joi, 9 decembrie 2010, 11:52

    @demostene
    bai, aici si sa vreau sa te contrazic, nu pot sa o fac :D
    pentru ca nu ma lasa religia mea satrianista :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. joi, 9 decembrie 2010, 12:22

    Draga @chinezu, eu m-am dus la concert pentru ca imi place Vai de mor/mic. Si aveam, poate, asteptari prea ridicate. Daca nu am fost clar, iti spun ca Vai m-a dezamagit in prestatia de aseara, nu omul, ci seara, interpretarea. Pe el il admir de o milionime de ani.

    La fel zic si eu, Satriani e genius. :P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. joi, 9 decembrie 2010, 12:25

    Am fost si eu ieri la concert impreuna cu niste prieteni veniti tocmai de la cluj special sa-l vada pe marele Vai. Din pacat rezonez cu tine in ideea ca, multi nu aveau ce cauta pe acolo. Inclusiv cablul ala ce a iesit tocmai cand nu trebuia :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. joi, 9 decembrie 2010, 12:28

    @Mihai Stanescu
    maestre, e clar, acum inteleg care e diferenta intre noi: io sunt mai realist :D
    nu e neaparat o lauda, dar no, cred ca asta este :D
    acuma serios, nu stiu la ce te asteptai, cum ar fi trebuit steve sa cante sa nu te dezamageasca?
    mai bine nu raspunde, imi spui la o bere :D

    @utopianangel
    lasa, mah, ca aia cu cablu a fost de aia de tinut minte :))
    iar umpluturile de pe acolo o sa fie din ce in ce mai mult la concerte
    din pacate

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. joi, 9 decembrie 2010, 12:31

    Domnu’, fiti amabil, ce nu v-a placut ieri? Era mustarul la hotdog prea iute sau popcornul nu avea suficient miros de cascaval?
    Treaba cu cablul mi se pare ca a venit sa confirme ca dracu’ nu e implicat personal in treaba asta, ci totul este „de origine umana controlata”.
    Cat despre discutiile cu Satriani mai bun ca Vai si ca Hagi e mai bun ca Dobrin, nu isi au rostul. Exista oameni care detin o frantura de geniu si oameni care se minuneaza de frantura de geniu a primilor.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. joi, 9 decembrie 2010, 12:34

    Şi unde mai pui ca omul a câştigat şi „Cerbul de Aur” pentru întreaga carieră.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. joi, 9 decembrie 2010, 12:35

    Ma bag si eu in ciorba, ca un neavenit ce sunt. In primul rand, e firesc ca Satriani sa aiba o amploare mai mare, dat fiind ca el l-a cam invatat (de pe la 17 ani, incepind) pe Vai (care avea vreo 13, daca nu ma insel) cum se maninca chitara aia. Adica aici nu se aplica aia cu discipolul care bate maestrul.

    Si doi, mie mi s-a ridicat parul pe sira spinarii la ultimul „For The Love Of God”. Orchestra mediocra spre buna, compozitiile lui Vai naucitoare pentru cineva care se astepata sa vada „un roacker mare si atat”. Eu unu consum tot felul de muzici, de la John Surman la Zakir Hussain, trecind prin tot rockul progresiv al anilor 70. Concertul de aseara, prestatia lui Vai, inclusiv cablul iesit – se intampla si la case mai mari – au fost doboratoare.

    Dar s-ar putea sa fiu si un pic influentat de Victor, baiatul meu, care imi recita discografia lui Vai si imi descoperea ritmuri de la Zappa in ce canta „deschizatorul” George Baicea. :-)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. joi, 9 decembrie 2010, 12:39

    @Dragos Roua
    maestre, comentariul tau este o surpriza mult mai placuta decat imi place sa recunosc :)
    si da, si io la la ultimul for the love of god am transpirat tot….

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. joi, 9 decembrie 2010, 12:50

    probabil ca trebuia sa raman pana la sfarsit… well, ne vedem la o bere! :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. joi, 9 decembrie 2010, 13:27

    ever heard of Yngwie Malmsteen? e un baiat ce canta si el la chitara…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. joi, 9 decembrie 2010, 13:32

    @petrutz
    ai vrut sa fii shmeker cu commentul asta? ca nu m-am prins
    daca ai vrut, apoi sa stii ca nu ti-a iesit
    si nu, nu am auzit de yngwie, fireste…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. joi, 9 decembrie 2010, 13:46

    @petrutz – Ai auzit de unul Jason Becker, aşa, ca să nu plângi după Malmsteen? :) Băiat-băiat pe chitară, băga treburi grele solo, atât de mişto că Malmsteen n-a putut niciodată să le copieze, asta ca să nu mai spun de perioada de la Cacophony, cu Friedmann. Părerea mea, nu că aş şti despre ce vorbesc…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. joi, 9 decembrie 2010, 13:51

    @bogdan
    ehei, daca intram in de astea… :))
    io mai zic doar unul, ca sa nu ma dau destept dupa ce am zis ca nu am auzit de yngwie :D
    zic de steve stevens si tac :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. joi, 9 decembrie 2010, 13:53

    Nu intrăm, că n-are foarte mult rost, aşa :)
    PS – Steve Stevens, dibace treabă, să ştii :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. joi, 9 decembrie 2010, 15:27

    no da’ ce va inflamati atat ?: )

    era o remarca personala, nu o subminare a autoritatii voastre chitaresti…

    imi place vai, mai mult satriani si mai mult malmsteen :)

    un top Times il remarca pe malmsteen pe locul 9 in istoria celor mai buni chitaristi, iar rolling stones magazine chiar il pozitioneaza pe van hallen inaintea tuturor baietilor astia.

    daca e sa vorbim de roots, fara arpegios and stuff , robert johnson ar cam fi o legenda incontestabila, incepand cu anii 30.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. joi, 9 decembrie 2010, 17:57

    Eram licean atunci cand am auzit pentru prima data de el. Doamne! Cat de greu a fost sa procur un „vinil” cu el. M-a costat 1200 de lei. Cine a trait in acele vremuri o sa inteleaga si ce insemna vinil, si cat valora suma platita.
    Mi-ar fi placut sa pot sa-mi duc fiul la concert, insa Targu Mures este cam departe de Bucuresti, iar concertele sunt atat de multe!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. joi, 9 decembrie 2010, 20:33

    Cineva zicea ca Satrianii e mai tare decat Vai. Eu zic ca nu se pot face catalogari de genul asta. Eadevarat ca Satriani e poate mai melodic, dar dupa parerea mea Vai e mult mai tehnic. Anyway…..ambii sunt acolo sus unde nu prea ajunge nimeni.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. vineri, 10 decembrie 2010, 13:08

    Trio Grigoriu aici

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde