02.07.2016

Hai să vă văd dacă puteți scrie mai bine ca marii bloggeri

Aud uneori, așa pe la colțuri sau de la celebrii anonimi care mai comentează pă net următoarea expresie: ”De căcat de a scris bobby/arhi/manafu/zoso/piticu/chinezu (era culmea să nu mă pun și pe mine și mă scuzați că mă opresc aici :D), io scriam mai bine”. Sunt perfect de acord că mulți pot scrie mai bine ca noi. Ce mă depășește și nu înțeleg nici să mă omori este de ce nu o fac? De ce nu scriu ei mai bine? Că așa ajungem iar la faza cotoibilă cu vrut-putut-făcut. Restul sunt incidente de parcurs…

Așa că, dacă vă ține, vă propun un experiment. Alegeți un subiect de la orice blogger pe care voi îl considerați că nu arde gazul de pomană prin blogosferă (ați observat că am evitat expresia care mie îmi suna ca dracu, și anume A-list bloggers) și scrieți-l voi mai bine. Așa, ca să vadă toată lumea că sunteți mai buni ca ei. Vă scutesc, așadar, de alegerea subiectului despre care să scrii pe blog. Deși, iertată-mi fie îndrăzneala, și după asta se cunoaște un blogger bun, după cum își alege subiectul. Dar no, treacă de la mine, că sunt în dispoziție bună :D

Mai este o chestie, ca să zic așa. A scrie pe blog nu e ca și cum scrii pe hârtie sau în wordul calculatorului tău. Stilul, învârtirea frazei, agerimea verbului, folosirea comparațiilor și a altor crâmpeie din teoria literară sunt doar o parte din ce înseamnă scrisul 2.0. Extrem de importantă, desigur. Dar nu destul. Mai trebuie să știi și, îmi permiteți, mizerii mai tehnice, asupra cărora nu insist, dar sper că mă veți crede pe cuvânt.

Apoi, ca să ajung la finalul acestei postări pe care am scris-o numai ca să vadă cei despre care am scris mai sus că îi apreciez peste măsură :D, mai este și minuscula, mititica și pișpirica problemă a promovării blogului pe care scribălești. Că altfel degeaba ești genial dacă te citești tu, yourself and you. Sunteți 3, desigur, dar cât de freaky :D Iar la partea cu promovarea, ei bine, aici e mare derdeluș la mulți dintre cei care îi critică pe ăia mari.

În loc de final: ați înțeles ce am vrut să zic io aici sau vă dă cu virgulă? :D

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Prima emisiune din viața mea la care am emoții

Cursele aeriene normale versus low cost (=nervii făcuți praf)

34 comentarii

  1. marți, 7 decembrie 2010, 10:19

    dragul meu Cristi, haterii nu au nevoie sa demonstreze ca sunt mai buni decat „cei mari” ei pur si simplu sunt si asta le este de ajuns :D :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. marți, 7 decembrie 2010, 10:20

    :)))) Îs curios câţi or să fie de părere că ar fi putut expune mai bine ideea postului de faţă! :)))))
    Recursivitate ftw!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. marți, 7 decembrie 2010, 10:24

    @Stefan Murgeanu
    adica io ma strofoc degeaba aici, bah??? :))))))))))

    @clawd
    toti, bah, toti puteau scrie mai bine. numai ca nici unul nu o face :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. marți, 7 decembrie 2010, 10:24

    Exista articole bune si articole proaste, parerea mea, iar de astea au parte toti bloggerii. Iar cu blogosfera io m-as feri sa zic bloggeri mari si mici.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. marți, 7 decembrie 2010, 10:27

    Pot sa incerc si eu sa rescriu unul fara a fi considerat hater? (nu de alta, dar nu urasc chiar pe nimeni) Era chiar un articol al tau la care as fi avut ceva de adaugat…acela cu „critica constructiva”.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. marți, 7 decembrie 2010, 10:28

    scriitura ta e in mare parte adevarata, cu o mica eroare.

    Este unii (nu stiu care), ce scriu pentru a scoate bani din blog (defapt asta e jobul lor si de aici isi ia o paine) – iar aceia au nevoie clara de promovare si….exista altii care scriu pentru ei si pentru promovarea ideilor scrise – fara a astepta recompense banesti – pe acestia precis ii doare in cot ca-s A-lister, Ze-listeri si alte comparatii (mai ciumete).

    :)

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  7. marți, 7 decembrie 2010, 10:29

    @codeus
    nu eu fac diferentierea asta
    mie mi se rupe de ea, evident
    dar tocmai cei despre care vorbesc mai sus o fac, si se pozitioneaza ca atare

    @Vlad
    chair te rog, va fi placerea mea sa citesc :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. marți, 7 decembrie 2010, 10:30

    io`s hater clar! si ma rupe frustrarea ca nu pot scrie mai bine ca unii… si mai e si promovarea, astia e mari, e de la bucale, e cunoscuti, se promoveaza intre ei… pe mine ma saboteaza clar, mai ales pentru ca nu`mi vad genialitatea si nu o recunosc prin cel putin 2 posturi despre mine, pe zi :) Vi se pare cunoscuta tipologia de mai sus? :)

    PS: io am beleaua mea cu oringiu si`atat… ca ma citeste cineva ii bine, ca nu, nu… io citesc pe cine`mi place si nu ma consider nici blogger, nici mic. ma consider om :) PACE a-listilor :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. marți, 7 decembrie 2010, 10:30

    LE: tu pleci de la premiza ca toti bloggerii si-au facut blog pentru a scoate bani si implicit vor sa urpe pe panta :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. marți, 7 decembrie 2010, 10:31

    @Law
    aia din a doua categorie imi plac foarte tare :D
    dar acest post este scris, dupa cum bine ai inteles, pentru cei din prima categorie care o tin sus si tare ca, de fapt, ei sunt in a doua categorie :))))))))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. marți, 7 decembrie 2010, 10:32

    @jenu
    adevarul e ca ai un avatar de hater de domne feri… :)))))))))))))))))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. marți, 7 decembrie 2010, 10:36

    aud? probleme gogule cu avataru meu? electrocezar rulz! :D

    PS: am devenit double-hater. ma duc la magazinu de vise s`o dau pe etnobotanice de ciuda!

    A… si ascult Tokio Hotel!

    there… i said it! :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. marți, 7 decembrie 2010, 10:36

    de ce nu-i laşi să moară proşti ?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. marți, 7 decembrie 2010, 10:54

    @dan g
    pentru ca sunt un optimist incorigibil al apostolatului 2.0 :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. marți, 7 decembrie 2010, 11:18

    Oameni şi oameni..

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. marți, 7 decembrie 2010, 12:07

    Dă cu punct şi virgulă. Aşa adică ;

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. newdada
    marți, 7 decembrie 2010, 12:50

    Defineste notiunile de „mari” si „mici” pentru domnia ta …

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. marți, 7 decembrie 2010, 12:54

    @newdada
    io nu am ce defini pentru ca nu cred in basini de astea :D
    cere definitii celor care vor cu adevarat sa devina bloggeri maaaaaari, fara sa aiba habar ce inseamna asta sau, pe de alta parte, cu ce se mananca
    eu doar ma jos si eu pe aici cum pot :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. marți, 7 decembrie 2010, 13:17

    Considera-ma un hater, dar vreau sa spun ca de multe ori am vazut unii dintre bloggerii mari (nu dau nume) au scris despre ceva ce am vazut scris la altii multi mai mici. Sau am vazut niste video de pe YT puse asa „in scarba”, video pe care le-am vazut de mult la altii.

    Are dreptate si Hoinaru cand zice ce zice la Bobby pe blog

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. marți, 7 decembrie 2010, 13:17

    Am terminat provocarea :D . Astept critica la articolul meu despre critica care se vrea a fi un raspuns la articolul tau despre critica :). LINK

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. Semanticus
    marți, 7 decembrie 2010, 13:42

    @chinezu,
    si eu sunt curios sa stiu CATI vor raspunde provocarii. Vorbesc strict despre bloggari, nu despre „celebri anonimi”- ma rog, expresia folosita de tine este VOIT neclara/ambigua.
    Cred ca foarte putini, ca sa nu zic nix, nici macar unu’de samantza.
    Si ca sa fiu in rolul de avocatul diavolului pana la capat, iti spun si de ce: provocarea, asa cum este scrisa nu poate fi acceptata prea usor. Cine vrea sa joace in terenul tau cand nu stie toata bucataria blogului?!
    Daca vrei sa demonstrezi ceva pentru asazisii celebri anonimi (pentru mine ai demonstrat destul in sensul bun ) de ce nu iti faci tu un blog nou, cu un nume nou, sa zicem Stanica Papushel, renunti la toate atuurile: resurse, legaturi, blogroll, proiectele de firma. La experienta personala nu ai cum sa renunti ca nu te spala nimeni pe creier si sa vedem si noi impactul. :)))
    Una este sa demonstrezi ca esti printre cei mai mari si alta este sa demonstrezi vicevearsa.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. Semanticus
    marți, 7 decembrie 2010, 13:56

    Am o solutie MUUUULT mai buna decat provocarea asta, dar te costa, putin, in comparatie cu avantajele, hehehehe

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. marți, 7 decembrie 2010, 14:43

    a cam nimerit-o @Semanticus…
    Chiar sunt destui „bleggeri” cu mai mult nerv în peniţă decât marii bloggeri, care parcă s-au limitat exclusiv la „băi, azi am strănutat, da’ mi-am dat seama că n-am batiste de hârtie”, şi alte alea…
    Sau reuşesc să se repete (unii au aşa un talent să se plagieze pe ei înşişi, ceva de speriat).

    Apropo, întreabă-l pe Julică (zis „tiranu'”, zis „culmogulu'”), cum s-a simţit pe 1 aprilie 2010… şi nu numai el! :D
    Şi o să-ţi dai seama că ai pus o întrebare retorică cu postul ăsta! :P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. marți, 7 decembrie 2010, 15:15

    […] chinezu zice că se există vocile unor iluştri anonimi care susţin că ei pot să scrie mai bine decât […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. marți, 7 decembrie 2010, 16:35

    Intr-un post asemanator, bobby a mai pomenit si cate ceva despre timpul necesar pentru a ajunge in top!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. marți, 7 decembrie 2010, 18:25

    @Valy
    dap, am vazut cazuri de alea de care zici
    jenante, desigur
    ia stai, ca acuma ma enervez: cum adica sa te consider hater? :))
    glumetule care esti :D

    @Semanticus
    m-am gandit si io la treaba aia cu papushel, dar am lasat-o jos din lipsa de timp :D

    @chixovici
    directore, io tocmai asta vroiam sa spun cu aceasta mirifica si, totodata, ermetica postare: ca nu exista mari si mici, exista doar prosti si isteti :D
    maximum :D

    @Laurentiubv
    stii vorba aia: succesul peste noapte vine dupa 10 ani :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. haterul furios sugrumat de frustrari
    marți, 7 decembrie 2010, 18:57

    Probabil voi fi considerat HATER, dar multi bloggeri din cei enumerati de tine nu stiu sa scrie. Si nu ma refer doar la gramatica. Zau! Sunt doua categorii de bloggeri. Prima – bloggerii inteligenti si lucizi care chiar stiu sa scrie, exemplu soirs. A doua -bloggerii isteti care nu prea stiu sa scrie, dar stiu sa faca reclama la pasta de dinti, la cafea, bilete de avion etc. etc. exemplu – zoso si compania. Nu este greu sa scrii mai bine DECAT cei din a doua categorie. Este greu sa iti promovezi blogul, e nevoie de timp, staruinta si ”munca”, dar asta este cu totul altceva. Propun si eu un concurs – acesti mari bloggeri zoso, arhi, chinezu etc. sa scrie mai bine decat soirs. Macar un text pe luna.Te incumeti, chinezule? Apoi, eu – comentatorul – scriu un text in care imi spun parerea despre simona sensual, anvelopele de iarna, pensie, madalina manole, internet, politica, bere, basescu, mircea badea, pretul benzinei, blogging, flori, fete sau baieti etc. etc. Adica subiectele bloggerilor din categoria a doua, subiecte iubite de majororitatea internautilor.

    P.S.
    Ii citesc uneori pe ”marii bloggeri” pentru ca este atat de simplu. Un click.

    Cu respect

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  28. marți, 7 decembrie 2010, 19:49

    @chinezu: hehe stiam ca ma vei intelege, mereu ma intelegi :). La modul serios acum:

    – zoso – relati ok
    – arhi – s-a cam stins sincer
    – bobby – are „nisa” lui si merita citit oricand
    – manafu – nu l-am citit si nu il citesc pentru simplul fapt ca nu sunt interesat de ce scrie
    – piticu – e nenesential
    – nu in ultimul rand CHINEZU care scrie bine ce scrie, cu stilul propriu si pe care e o placere sa il citesti.

    As mai recomanda: Makavelis – mai da pe langa si el ca deh oameni suntem, Groparu – le zice intr-un mod deosebit si l-as citi oricand si oriunde.

    Mai sunt atatia care din pacate nu sunt „mari” pentru simplul fapt ca nu au „audienta” nu sunt la fel de mult cititi. De aceea le zice foarte bine si hoinaru: sunt multi care merita reclame pe bloguri, insa din pacate raman aceeasi X bloggeri „sus” chiar daca uneori sunt depasiti de situatie. E simplu: au ajuns acolo fie prin brand personal, fie ca au avut norocul/inspiratia sa fie primii si asta e. Dar crede-ma sunt multi care scriu mai bine decat „cei mari” dar scriu degeaba si nu prea sunt bagati in seama si atunci e oarecum normal sa intervina frustrarea.

    Agentiile de publicitate, recte clientii ei nu stiu decat de arhi/zoso/manfu/piticu si chinezu. Zoso e zoso, arhi e arhi, manafu e manafu, piticu e realitatea.net, chinezu e omu’ implicat in multe :D.

    Intelegi unde lovesc?

    Atat declar si sustin! :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  29. haterul anonim
    marți, 7 decembrie 2010, 21:41

    Bun! Daca nu ai blog, dar ai alta parere despre un anumit articol al unui mare blogger in viata, inseamna ca esti un HATER FRUSTRAT. Daca parerea este buna – esti om de calitate, daca nu – esti frustrat si te macina o invidie ulcerata. Desi, prin absurd, marele blogger in viata s-ar putea sa nu aiba mereu dreptate. Uneori sa fie chiar imbecil.
    Trebuie sa imi fac blog si sa ma citeasca 5000 de oameni ca sa am o parere?
    Trebuie sa fac un film, sa fiu actor sau regizor sa imi pot spune parerea despre un film care nu mi-a placut? Sunt filme foarte proaste, e gresit sa fie criticate pe imdb?
    Trebuie sa iau Premiul Nobel pentru literatura sa am voie sa spun ca o oarecare carte este slab scrisa?
    Cei mai mari bloggeri in viata se lauda unii pe altii saptamanal. Se lauda cu miile de unici pe zi si cu stirile luate de pe BBC. EU AM DAT PRIMUL STIREA ASTA, BA EU, BA EU! Penibil. Ba nu, dragii mei, BBC a dat-o. Iar miile alea de unici pe zi intra pe bloguri si siteuri pentru ca este simplu. Nu trebuie sa te trezesti dimineata la 5, sa schimbi trei trenuri si un feribot, nu trebuie sa faci cel mai mic efort sa ii citesti pe zoso si pe chinezu.
    Sunt curios daca cei mai mari bloggeri in viata ar pune un mic tarif, un mic abonament de 5 euro pe luna, cati unici vor mai avea. Macar 50 din 5000? Are vreun marebloggerinviata curajul sa faca asta? Uite, banii stransi se vor dona copiilor bolnavi de cancer sau cercetarii. Presupun ca unicii care va citesc sunt oameni inteligenti. Or, oamenii inteligenti castiga destul de bine, 5 euro pe luna nu-i o avere.
    Aveti incerdere in unicii vostri? Sunteti voi chiar atat de mari? Aratati-le haterilor cat sunt de mari marii bloggeri ai natiunii!!!

    soirs chiar este un blog bun, as plati abonamentul.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  30. miercuri, 8 decembrie 2010, 02:25

    Ba baiati`, io`te ce zic io` nu v`ashteptatz delocu` voi amu. IO samt ca toti a scrie stiti bine, fiecare cu ce har l-a lasat Dumnezo` la noi pe meleaguri. Fiecare din voi are o lumina care in el straluce anume, ca de exemplu, Zoso este mai maroniu urban ashe, io`s mai albastru d-ala militian adevarul si drieptate, chinazu` ie mai prietenos spre albastru deschis or varde, nu-l vad ia militian pe chine nevar! De manafu e baiat de treaba care isi fashe mereu teme bune `grijit la el, pune suflet, nu se merita jicni asa baiet ca nu prea stie de guma si puna la al sau suflet de om serios., bobi piticu` si arhi nu stiu ca v`as zace,, sincer ashe.. de mine.. de mine e shel mai simplu`.. eu mi-s nebun rau, ashe de nebun ca scol mortii din pamant si ii fac vii si gonesc dracii si cele mai rele lighioane departe… nici eu nu mi-s normal..
    Ce vreu` sa va spun inrt-un final mai bloagari ma… ma nshi unu` nu ie superior la altu`.. toti avem nevoie unu` de altu.. chinazule am vazut multi chinezoi la veata mea da` tu esti tare fain de treaba.. n`ai ranchiuna esti simplu shi vesal. sa ne traiashti.. si mai am sheva` sa iti zic de amu` multa vreme. fro` 2 ai..
    Chinezu`le.. tu esti mai roman decat multi din astia de se dau romani pe iashte meleaguri.. sorele ast ce lumineaza aste meleaguri este si la tine in imima viu, cand o sa ne vedem prima uara, da-mi voie sa te strang in brata ca vechii haiduci sau daci de aici si sa ite laud ca esti patriot si cinstit.. sa ne traiashti tu si sheilalti bloagario.. numa` bine va pupa nea Ilie, ashe, mai psihotronic, va`nvatz io` asta lupta cum se duce, mai tare ca jedai
    http://psih0tr0nic.blogspot.com/

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  31. miercuri, 8 decembrie 2010, 14:27

    Fac exerciţiul ăsta în fiecare an, cu studenţii de la masterat. Ies lucruri foarte bune, texte scrise corect gramatical şi în stilul bloggerului ales. Păcat că mulţi studenţi nu sunt atraşi de construirea unui blog încetişor, cu articole constante, creîndu-şi o voce.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  32. miercuri, 8 decembrie 2010, 18:28

    PULA. N-o sa scrie nimeni. Mai repede imi fac eu 3 bloguri si scriu mai bine ca mine decat sa scrie gargareii care se bat cu pumnul in piept ca sunt mai buni, dar n-au chef sa arate.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  33. miercuri, 8 decembrie 2010, 19:20

    hai ma valy, chiar asa stins sa fiu?:))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  34. luni, 13 decembrie 2010, 10:48

    b ăi, aşa umblă vorba prin târg. din aceeaşi categorie de minciuni: chinezu e pedelist, eu n-am trafic, ciutacu e deştept, hari are numai studenţi in fată cărora mă injură pentru că el e prost şi lingău… lume rea.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde