06.12.2016

Gata, a căzut și ultima redută: am e-book reader…

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Mi se întâmplă din când în când, atunci când renunț, dintr-un motiv sau altul, la un anumit mod de a face anumite lucruri, la anumite obiceiuri care îmi făceau mare plăcere, să mă simt nițeluș trist. Să îmi ofer prilejul de a degusta o nostalgie care, cred eu, îmi spune că îmbătrânesc încet, încet :) Dar, odată acest moment trecut, închid ”sertarul” și merg mai departe.

Așa mi s-a întâmplat când am știu că vremea vinilului a trecut, căci a venit vremea casetelor. Iar apoi că vremea casetelor a trecut căci a venit vremea CDurilor. Iar apoi că vremea CDurilor a trecut, căci a venit vremea mp3urilor. Și îmi dau seama că nostalgia de care vorbeam se leagă de sentimentul de colecționar de ceva, nu știm nici noi ce, pe care îl avem fiecare dintre noi. Și că vinilurile, casetele, CDurile la care ne uitam cu drag aveau rolul acela de colecție personală și, de aceea, autentică. Și că fiecare ”upgrade” nu a făcut altceva decât să dematerializeze și mai mult această colecție, să îi fure din ce în ce mai mult caracterul personal. Pentru că, în ciuda ușurinței cu care manevrăm mp3uri, nu mai e nimic personal în ele, nu mai sunt ale mele, ale tale, ale lui, ale ei, ci cel mult ale noastre, ale tuturor, dar, de fapt, din ce în ce mai mult, ale nimănui…

În urmă cu aproape un an, scriam că probabil cândva o să mă apuc de citit și cărți de alea electronice. Ceea ce s-a și întâmplat. Pentru că acum sunt posesorul unui e-book reader Prestigio, de pe care am citit în weekendul ăsta și care m-a impresionat din mai multe motive. Dar cel mai important motiv ține de nostalgia de care vă spuneam mai sus. De faptul că, și în ceea ce mă privește, ultima redută, cărțile, a căzut. Dar, așa ca și consolare, a căzut frumos :)

Pentru că experiența pe care ți-o dă cititul unei cărți electronice în Prestigio este atât de asemănătoare cu cartea fizică încât trecerea e teribil de ușoară. Față de alte e-readere pe care le-am încercat, Prestigio nu are ecranul luminat. Adică, tradus, ai nevoie de sursă de lumină externă ca să poți citi. Cam ca și în cazul unei cărți :) Cred că de aia m-a prins așa de tare :) Plus că, altă chestie mișto, nu are conexiune la net, adică îți spune direct în buză ”citește, bre, că de aia e deviceul ăsta, lasă netul” :)) Căci altfel, vă dați seama, știind că am conexiune la net pe el, mai verificam un mail, mai băgam un twit, de astea, iar cititul propriu zis iar rămânea la urmă :D Pe scurt, experiența de a citi cărți pe e-readerul Prestigio e mult, mult mai frumoasă decât mă așteptam și, de ce să nu o recunosc, decât îmi convine ca mare fan de cartea aia cu copertă și îndoit de foi :D Apropo, pot băga pe el vreo 2000 de cărți. Deci am de acum înainte o bibliotecă la mine :)

A, încă ceva. În sidebar, în dreapta, unde vedeți ditai sigla Prestigio, puteți descărca niște postări de ale mele în format numai bun de citit în e-reader. Numa’ zic :)

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Suntem poporul ales de Dumnezeul mamii ei de viață

Ce le povestim nepoţilor: că am trăit o viaţă în cubicals

18 comentarii

  1. luni, 22 noiembrie 2010, 10:45

    De mult timp zic… imi iau si eu unul ;)
    O sapt. excelenta !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. luni, 22 noiembrie 2010, 10:46

    @Alex Mazilu
    bai, sa stii ca e mai mult decat ok
    surpsinzator din partea unui veteran al cartilor ca mine, dar asa e :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. Andrei
    luni, 22 noiembrie 2010, 11:13

    Dar… de ce te-ai rezumat tocmai la Prestigio si nu la un Kindle 3G+WiFi?
    Stiu doar ca in momentul de fata e o ampla campanie de promovare al acestui eBook reader pe blog-urile romanesti..

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. Adrian SM
    luni, 22 noiembrie 2010, 11:14

    S-o crezi tu că e ultima redută….. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. luni, 22 noiembrie 2010, 11:42

    @Andrei
    am spus in text ca unul din motivele pentru care apreciez Prestigio este ca nu e Kindle :))

    @Adrian SM
    am si io un vag feeling ca asa e… :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. Andrei
    luni, 22 noiembrie 2010, 11:45

    @Chinezu: Ce subtil ai fost in articol…:))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. luni, 22 noiembrie 2010, 14:43

    Pare tare fain! Sa citesti cu sport de pe el!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. marți, 23 noiembrie 2010, 17:27

    Salve, nu stiu ce model ai tu, dar la evenimentul de lansare m-am jucat cu unul (Libretto 5062) care are si net, prin Wi-Fi. Te poti bucura de un „retro browsing” in alb si negru.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. ioana
    miercuri, 24 noiembrie 2010, 20:51

    De unde l-ai luat si cu cat? Ai observat vreun dezavantaj la el pana acum ?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. vineri, 26 noiembrie 2010, 14:22

    […] Câteva detalii şi poze de la lansare unde am fost alături de Piticu şi Chinezu. Ebook-ul propriu (e un banner în sidebar) se va afla pe modelul Prestigio comercializat în […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. vineri, 26 noiembrie 2010, 21:56

    […] de raspandire a culturii.La evenimentul de lansare de saptamana trecuta am fost impreuna cu Adrian, Chinezu, iar poze […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. luni, 29 noiembrie 2010, 03:22

    @Andrei motivul pentru care nu si-a luat kindle e fiindca nu i s-a dat :P Articolul lui chinezu’ e sponsorizat de Prestigio si face parte dintr-o campanie ;;)
    G.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. luni, 29 noiembrie 2010, 16:56

    Stie sa faca resize la fonturile din PDF? Sau numa zoom? Ca aia nu imi place la Kindle…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. marți, 21 decembrie 2010, 08:53

    […] reușesc să citesc doar seara și doar câteva pagini, după care cad la datorie. Mai am și ereaderul Prestigio, de care m-am atașat mult mai mult decât m-aș fi așteptat :))), cu care mă mai delectez când […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. marți, 21 decembrie 2010, 10:53

    Nici Samsung-ul meu nu e luminat… nu asta era diferenta intre un e-book reader si ecranul computerului, ca nu e luminat? :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. vineri, 6 mai 2011, 08:13

    […] de la Prestigio de a participa la lansarea tabletelor lor pentru că mă declar foarte mulțumit de ebook readerul pe care îl am de la ei și, în plus, pe sistem de PCR (pile, cunoștințe și relații :D) îmi […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. marți, 28 iunie 2011, 07:51

    […] și elegant care îmi place. De altfel ebook readerul Prestigio a spart în ceea ce mă privește bariera aia mentală că io citesc cărțile doar de pe hârtie. Căci, în lunile astea de când îl am, am citit mai […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. Nevar Maind
    marți, 31 decembrie 2013, 20:50

    Bun, si acum, la 3 ani dupa…
    1. Ce minusuri si ce plusuri are?
    2. Bateria cum se comporta?
    3. Il mai folosesti la fel de mult ca la inceput?